کهکشان راه شیری ما 10 میلیارد سال قبل کهکشان همسایه خود را در هم شکسته است

به گزارش مهر، تحقیقات پیشین نشان می‌داد که کهکشان ما ظرف 3 تا 4 میلیارد سال آینده، اندرومدا کهکشان همسایه را خرد کرده و در هم می‌شکند و اکنون این نخستین تحقیقی است که نشان داده است کهکشان اندرومدا پیش از این توسط کهکشان راه شیری ما در هم شکسته است.

اگرچه یک گروه از ستاره شناسان اروپایی به ریاست هونگشنگ ژائو از دانشگاه سنت اندرو اظهار داشتند که این دو کهکشان 10 میلیارد سال پیش با هم برخورد داشتند و درک ما از گرانش کاملا غلط است.

کشف جدید به خوبی توضیح می‌دهد که ماهواره‌ها تاکنون برای شرح ساختار دو کهکشان دچار مشکل بودند.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/٤/٢٤ | ۳:٥٠ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
بزرگترین کهکشان شناخته شده چه اندازه ای است؟ در کیهان، میلیاردها کهکشان داریم و با توجه به فاصله بسیار زیاد ما با آنها و همچنین ناتوانی ما در مشاهده تمامی کهکشانها، بطور قطع نمی توانیم بگوییم که کهکشانی که مشاهده کردیم بزرگترین کهکشان جهان میباشد و بزرگتر از آن وجود ندارد. جهان جای بزرگی است ، بنابراین ما هرگز نمی توانیم اطمینان حاصل کنیم که بزرگترین کهکشان را مشاهده کرده ایم اما در عوض می توانیم بگوییم که بزرگترین کهکشانی که تاکنون می شناسیم کدام است.

مقایسه اندازه کهکشان غول پیکر IC 1011 با کهکشان راه شیری – آندرومدا و M 87

نمونه ای از این کهکشان غول پیکر در خوشه آبل ۲۰۲۹ است. این کهکشان با نام IC 1011 شناخته می شود. IC 1011 یک کهکشان بیضوی است که ۱٫۰۷ میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد. این کهکشان غول پیکر بزرگترین کهکشان شناخته شده ای است که تاکنون مشاهده شده و در صورت فلکی سنبله قرار دارد. قطر این کهکشان ۶ میلیون سال نوری است و ۶۰ برابر بزرگتر از کهکشان راه شیری ماست. ( قطر کهکشان راه شیری ۱۰۰ هزار سال نوری است ) سن این کهکشان حدودا ۱۲٫۹۵ میلیارد سال براورد شده و دارای ۱۰۰ تریلیون ستاره میباشد.

تصویر آبل ۲۰۲۹ در اشعه ایکس چاندرا (سمت چپ) و تصویر دیجیتال آسمانی (سمت راست)

بزرگترین کهکشان ها در جهان، کهکشان های غول پیکر بیضی شکل هستند. این کهکشان های بزرگ و تخم مرغی شکل با تریلیون ها ستاره هستند. آنها از طریق چندین برخورد بین کهکشان های مارپیچی کوچکتر به این شکل در آمده اند. برای مثال، در چند میلیارد سال آینده پس از برخورد کهکشان راه شیری با کهکشان آندرومدا ،احتمالا یک کهکشان غول پیکر بیضی شکل، با حدود یک تریلیون ستاره شکل خواهد گرفت.

یکی از چیزهایی است که باعث تعجب می شود، این است که دلیل شکل گیری چنین کهکشانهای عظیم در کیهان چیست؟ چرا اصلا کهکشانی به این بزرگی؟ چندین کهکشان در مراکز خوشه های مختلف وجود دارد که اندازه ی آنها تقریبا نزدیک به این کهکشان هستند، چه چیزی باعث ایجاد تمرکز چنین حد بالایی از جرم در یک کهکشان می شود؟ آیا هاله ای از ماده تاریک است که در آن زندگی می کند؟ اساسا، محدودیت های توزیع اولیه ماده پس از بیگ بنگ، زمان، و انبساط کیهان بسیار تعیین کننده است،اما هنوز هم جای بحث و تعجب دارد!موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٢/٤/٢٤ | ۳:٤٦ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

یک تیم بین‌المللی از دانشمندان موفق به شناسایی شش ستاره مشابه خورشید با کمربندهای غبار خارق‌العاده شده‌اند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، این دیسک‌های غبار کشف شده نه تنها بزرگتر از کمربند کپلر بلکه بسیار سرد هستند.

با دمای تقریبا 250- درجه سانتیگراد این دیسک‌ها احتمالا سردترین نمونه‌های شناخته‌شده تاکنون هستند.

در مقام مقایسه، کمربند کپلر حدود 70 درجه سانتیگراد گرمتر بوده و برخی از دیسکهای غبار از دمای اتاق برخوردارند.

این شش دیسک غبار به دلایل دیگر نیز اسرارآمیز هستند. آنها فاقد مشخصه گرد و غبار هستند که همیشه در زمان برخورد سنگها منتشر می‌شود.

به گفته دانشمندان، ذرات کوچکتر غبار بسیار گرمتر از دمای این دیسک ها هستند. بر این اساس، دیسک های سرد فقط از سنگهای تقریبا نه چندان بزرگ ساخته شده‌اند.

محاسبات دانشمندان نشان داده که شعاع ذرات بین چند میلیمتر و حداکثر چندین کیلومتر است.

این محققان با استفاده از رصدخانه فضایی هرشل که بزرگترین تلسکوپ ارسال شده به فضا بوده، توانسته‌اند این دیسک های غبار غیرعادی را کشف کنند.

رصد دیسک های غبار سرد به رغم اثربخشی عظیم آن، حتی برای هرشل نیز کار بزرگی بوده است؛ از این رو دانشمندان از قابلیت درک این امکان که شاید این دیسک های غبار فرضی کهکشان های زمینه‌یی باشند که از سر اتفاق در پشت ستاره مرکزی قرار گرفته‌اند، برخوردار نیستند.

محققان بر این باورند که می‌توانند یقین نهایی در مورد یافته‌های خود را با کمک داده‌های ابزارهای بیشتر مانند تلسکوپ رادیویی آلما در شیلی به دست بیاورند.

این پژوهش در مجله Astrophysical منتشر شده است


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٢/٤/٢۳ | ۳:۳٢ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

امواج رادیویی نشات گرفته از میلیاردها سال نوری دورتر دانشمندان را شگفت زده کرده، دانشمندان در پی حدس و گمان برای شناسایی منشاء این پدیده هستند، این امواج از سوی ET ها ارسال نشده است.

یک تیم تحقیقاتی بین المللی،اعلام داشتند منابع زمینی چهار انفجار رادیویی پر قدرت ثبت کرده اند که از فاصله ای بسیار دور آمده ،این امواج از زمانی که جهان فقط نیمی از سن فعلی خود را داشته گسیل شده اند. انرژی بالای این انفجار نشان می دهد که این امواج از یک رویداد اخترفیزیکی بسیار عظیم سرچشمه می گیرد که شاید از ستاره های نوترونی یا سیاه چاله ها باشد.

دن تورنتون یکی از اعضای این تحقیقات مشاهداتش را اینطور بیان کرد: این امواج رادیویی نشان دهنده رویدادهایی شدید و خشنی است که سرچشمه آن شامل مقادیر زیادی جرم یا انرژی است. شش سال پیش ،امواج رادیویی با منشا ناشناخته از یک انفجار کیهانی را خارج از کهکشان راه شیری شناسایی کردیم، اما هیچ‌کس مطمئن نبود که این امواج چه بوده و از کجا آمده بود. حتی مطمئن نبودیم که آیا واقعی بود یا خیر. بنابراین ما چهار سال گذشته را صرف جست و جوی امواج رادیویی کوتاه مدت صرف کردیم. چهار موج دیگر را شناسایی کردیم که همگی فقط چند میلی‌ثانیه باقی می‌مانند و دورترین آن‌ها متعلق به ۱۱ میلیارد سال نوری پیش است.
حیرت انگیز است که این یافته ها فقط بخش کوچکی از آسمان را نشان می دهد که یکی از این سیگنال ها هر ۱۰ ثانیه یک بار تکرار می شود. مدیر موسسه ماکس پلانک و استاد منچستر، مایکل کرامر، توضیح داد: ” این انفجارتنها یک دهم یک چشم به هم زدن طول می کشند. ما با تلسکوپ های فعلی مان باید خوش شانس باشیم که بتوانیم در نقطه ای مناسب و در زمان مناسب به آسمان نگاه کنیم. ولی اگر بتوانیم با “چشم های رادیویی” به آسمان بنگریم، درخشش و چشمک هایی که در سراسر آسمان هر روز پدیدار می شوند و می توانیم آنها را ببینیم.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٢/٤/۱٦ | ٧:٥٥ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

دکتر میچیو کاکو نویسنده دو کتاب بسیار ارزشمند به نامهای "جهانهای موازی"، که سفری است در جستجوی آفرینش، ابعاد دیگر و آینده کائنات و دیگر کتاب او به نام "ابر فضا" که در این کتاب نیز او سفری خیالی و علمی به جهانهای موازی ویاز دهمین بعد انجام داده است که در حقیقت فرضیه ای است بسیار جنجالی و جالب توجه.

دکتر کاکو در مصاحبه 3 ساعته خود با "آرت بل" ابتدا راجع به "دنیای تاریک" صحبت می کند و آنکه اصولاً 73% ازکائنات را تاریکی مطلق تشکیل می دهد و این تاریکی نیز در حال گسترش می باشد تا جائی که چند میلیون سال دیگر اگر شب هنگام به آسمان اطراف کره زمین نگاه کنیم هیچ ستاره ای را در حال درخشش نخواهیم یافت و....


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: جهان های موازی


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/٤/۱٥ | ۸:٥٠ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

پروژه فیلادلفیا Philadelphia Experiment یا ”پروژه رنگین کمان” یکی از آزمایشات مخفی آمریکا در سال ۱۹۴۳برای ایجاد کردن تونل زمان و مکان بود. این آزمایش به طرز وحشتناکی پایان یافت و اگرچه اثرات آن هنوز در نقاط اطراف بندر فیلادلفیا دیده می شود نیروی دریایی آمریکا که مسئول این پروژه بود همچنان آن را انکار می کند.

آزمایشی که در فیلادلفیا صورت گرفت بعدها به طرز اسرار آمیزی یا پروژه مشابهی به نام ” پروژه مونتاک” در سال ۱۹۸۳ پیوند خورد و حتی پای انسانهای عصر آینده و گذشته و حتی بیگانگان را به میان کشید.

پیش از جنگ و در طول جنگ جنگ جهانی دوم نیروی دریایی آمریکا دست به آزمایشاتی برای نامرئی کردن کشتی ها و هواپیماها زد. این نامرئی کردن به گونه ای بود که رادارها دیگر قادر به ردیابی این وسایل نباشند و به این منظور کل جرم وسیله مورد نظر باید کاملا وارد بعد دیگری از زمان-فضا می شود تا جرم آن قابل ردیابی و بمباران شدن نباشد. تحت نظر بزرگترین فیزیکدانان قرن از جمله “نیکلاس تسلا” و “ جان ون نیومن” این پروژه در مساحتی بیش از ۵۰ هکتار در کنار بندر فیلادلفیا شروع به کار کرد.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: فضایی ها


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/٤/۱٤ | ۸:۳٠ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

وزارت دفاع انگلستان برای نخستین‌بار آرشیو محرمانه‌ای از اسناد مربوط به مشاهده اشیای ناشناس پرنده را در اختیار عموم قرار داده است.

این اسناد که هم اکنون برخی از آنها در سایت آرشیو ملی انگلستان قابل دانلود کردن هستند، به دوره زمانی بین سال‌های ۱۹۷۸ تا ۱۹۸۷ مربوط می‌شود. از جمله این اسناد می‌توان به تصاویر نورهای عجیب و غریب در آسمان و همچنین اجرام غیرمعمول که توسط مردم، نیروهای مسلح و ماموران پلیس مشاهده شد، اشاره کرد.

اگرچه موضوع وجود و عدم‌موجودات فضایی بحث جدید و تازه‌ای نیست و تاکنون کتاب‌ها و حتی آلبوم‌های عکس بسیاری از موجودات عجیب و غریب به چاپ رسیده ‌است و البته هنوز هم هستند کسانی که معتقدند، انسان تنها موجود شعورمند در این کیهان است، اما اهمیت اتفاق اخیر در این است که اسناد منتشرشده، احتمالا مبنای تحقیقات علمی دانشمندان انگلیسی قرار گرفته است، اگرچه نتایج این تحقیقات منتشر نشده است.

اگر در خاطر داشته باشید یکی از هیجان انگیزترین مسائل مربوط به موجودات فضایی چندی پیش از سوی رسانه‌های غربی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت.

نمایش یک قطعه فیلم معروف و جنجالی به‌مدت ۲ دقیقه و ۵۵ ثانیه که توسط فردی که خود را «ویکتور» معرفی کرده بود و به‌صورت مخفیانه از پایگاه فوق سری آمریکا «گروم لیک» (Groom lake )  مکانی که به گفته بسیاری از محققان مرکز آزمایش‌های سری دولت آمریکا در رابطه با بشقاب‌های پرنده است خارج شده است.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: اخبار یوفوها و اشیا نورانی


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/٤/۱٤ | ۸:٢٧ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

پس از افشای راز بشقاب پرنده ها توسط دولت های بریتانیا ، روسیه، دانمارک، سوئد، اروگوئه، شیلی و دولت برزیل طی دو سال گذشته، در حال حاضر دولت نیوزیلند نیز بالاخره جلو آمد و فایل های ایکس خود را منتشر نمود.

 x-files - و یا در اصطلاح فایلهای ایکس و یا مجهول مربوط به موجودات ناشناخته و وقایع غیر قابل توضیحی است که توسط مقامات بالا به صورت سرری و مرموز نگهداری می شود تا در آینده موجب پریشانی عموم مردم نشود.

هزاران فایل های مخفی در نیوزیلند بر مبنای گزارشات بشقاب پرنده توسط عموم مردم گردآوری و ثبت گردیده اند و این نزدیک به 32 سال از روزی که ما معروف ترین مشاهدات خود را از بشقاب پرنده ها داشته ایم بوده است.

هر فایل شامل حساب کاربری برای هر شاهدی که توانسته  اشیاء ناشناس پرنده را به مقامات بالاتر گزارش دهد بوده و این ثبت گزارشها از اوایل سال 1950 میلادی شروع شد، از جمله این گزارش ها "رمز و راز" می توان به مورد  1978 Kaikoura اشاره نمود.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: اخبار یوفوها و اشیا نورانی


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/٤/۱۳ | ٤:٠۸ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

سال ۱۹۶۹، آپولو ۱۲: فضانوردان، پیت کانرد، ریچارد گوردن و آلن بین بودند.
فضانورد آلن، شی نا‌شناس پرنده را می‌بیند!
عکسی که ناسا به درخواست حکومت، سال‌ها مخفی می‌کرد (شماره عکس AS۱۲ – ۴۹ – ۷، ۲۷۸)
تصویر بشقاب پرنده‌ در نزدیک فضانورد «آلن بین» است.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: اخبار یوفوها و اشیا نورانی


تاريخ : ۱۳٩٢/٤/۱۳ | ٤:٠٧ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
توجه ===> فقط در کهکشان خودمون !!!! فرض کنید نیمی از این تعداد فقط دارای تمدن هوشمند داشته باشن ....واقعا سر سام اور هستش


نتایج مطالعات جدید ستاره شناسان حاکی از آن است که ۶۰ میلیارد سیاره در کهکشان راه شیری می توانند از حیات پشتیبانی کنند، این میزان دو برابر آن چیزی است که پیش از این تصور می شد.

این مطالعه جدید نشان می دهد تعداد سیاراتی که احتمالا قابل سکونت هستند و به دور کوتوله های سرخ می گردند، دو برابر تعداد کنونی است. مطالعه جدید ابری دانشمندان دانشگاه «شیکاگو» و «نورث وسترن» حاکی از آن است رفتار ابر به طور چشمگیری منطقه قابل سکونت کوتوله های سرخ را که بسیار کوچک تر و کم نورتر از ستاره هایی مانند خورشید هستند به دو برابر توسعه می دهد.

منطقه قابل سکونت به جایی اشاره دارد که در آن فاصله مداری یک سیاره تا ستاره اش به گونه ای است که می تواند آب را به شکل مایع بر روی سطح خود حفظ کند، اما محاسبات انجام شده برای این امر تاکنون تاثیر ابر بر اقلیم را نادیده گرفته است. «دوریان ابوت» استادیار علوم زمین شناسی در دانشگاه شیکاگو می گوید، ابرها موجب گرما می شوند و بر روی زمین ایجاد خنکی می کنند، ابر نور خورشید را منعکس می کند تا سطح سیاره خنک حفظ شود. ابرها پرتوهای فروسرخ را از سطح زمین جذب کرده و اثر گازهای گلخانه ای را ایجاد می کنند. این امر تا حدودی موجب می شود سیاره آنقدر گرم شود که قابل سکونت باشد.

پژوهشگران برای نخستین بار از محاسبات سه بعدی مانند آنچه که در شبیه سازی های جهانی برای پیش بینی اقلیم زمین صورت گرفته، برای مشخص کردن تاثیر ابرهای آبی بر روی لبه داخلی منطقه قابل سکونت استفاده کردند. به گفته نیکلاس کوان، از پژوهشگران این طرح، هیچ راهی وجود ندارد که بتواند ابرها را در یک بعد بررسی کرد اما در مدل سه بعدی می توان مسیری عبور هوا و شیوه رفتار رطوبت در کل اتمسفر سیاره را بررسی کرد. سیاره ای که به دور یک ستاره کم جرم مانند کوتوله سرخ می گردد برای دست یابی به نوری که ما از خورشیدمان می گیریم، باید یک ماه یا دو ماه به دور خورشید خود بگردد. سیارات در چنین مدارات نزدیکی در نهایت به گونه ای به دور سیاره خود می گردند که همیشه یک سوی آنها به سوی خورشید است.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٢/٤/۱٢ | ٦:۱٠ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

پژوهش جدید دانشمندان دانشگاه سنت اندروز در اسکاتلند مدعی شده که تمام حیوانات و گیاهان زمین در چند میلیارد سال آینده از بین خواهند رفت, جالب اینجاست که آخرالزمان قرار است به دلیل میزان بسیار کم دی‌اکسید کربن به جای میزان زیاد آن در جو رخ بدهد.

در حال حاضر متخصصان در تلاش برای یافتن راههایی برای کاهش سطوح گازهای گلخانه‌یی به منظور اجتناب از غیرقابل کنترل شدن گرم شدن جهانی هستند, اما با بالاتر رفتن سن خورشید و داغتر شدن آن، تبخیر و واکنش های شیمیایی بیشتر با آب باران باعث کم شدن هرچه بیشتر دی‌اکسید کربن خواهد شد.

دانشمندان معتقدندهمانطور که درجه حرارت خورشید بالا می رود، بسیاری از نقاط زمین شبیه این منطقه در چشمه آب گرم پارک ملی یلوستون در وایومینگ، ایالات متحده آمریکا می شود. یک مطالعه جدید نشان می دهد همه حیوانات و گیاهان در چند میلیارد سال آینده اززمین محو خواهند شد، به گفته دانشمندان در کمتر از یک میلیارد سال آینده سطوح این گاز برای زنده ماندن گیاهان فتوسنتزی بسیار پائین خواهد آمد. با این رویداد، حیات شناخته شده در زمین کاهش خواهد یافت. با کاهش گیاهان، حیوانات گیاهخوار نیز از بین می‌روند که همچنین منجر به کاهش حیوانات گوشخوار که آنها را شکار می کنند خواهد شد, در نهایت میکروب ها تنها چیزهایی هستند که باقی خواهند ماند و بسیاری از آنها از عمر بسیار کوتاهی برخوردار خواهند بود.

در یک میلیارد سال بعدی، اقیانوس ها به طور کامل خشک شده و تنها سخت‌جان ترین میکروبها باقی خواهند ماند, موجودات باقیمانده نیز باید با دماهای بسیار بالا و تابش شدید فرابنفش سازگار شوند. این پیش‌بینی در نشست ملی نجوم در دانشگاه سنت اندروز ارائه شده که بر اساس یک شبیه‌سازی رایانه‌یی از تاثیر تغییرات طولانی مدت خورشید بر زمین است.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٢/٤/۱٢ | ٥:٥٠ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()


4 میلیارد مایل دورتر از زمین، ویجر 1 تصاویری از سیارات منظومه شمسی ثبت کرده، این فضاپیما در حال ترک منظومه شمسی است. 36 سال سفر در فضا عجیب به نظر می رسد. سوخت پلوتونیوم آن این اجازه را می دهد که حداقل تا 10 سال دیگر به کار خود ادامه دهد.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٢/٤/۱٢ | ٥:٤٦ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

دانشمندان ناسا نگران برخورد شهاب سنگی به طول 300 متر به زمین هستند. دانشمندان تخمین زده‌اند که این جرم آسمانی که " آپوفیس " نام دارد در سال ...


دانشمندان ناسا نگران برخورد شهاب سنگی به طول 300 متر به زمین هستند.
دانشمندان تخمین زده‌اند که  این جرم آسمانی که " آپوفیس " نام دارد در سال 2029 از فاصله 30 هزار کیلومتری رد شده و به زمین برخورد نخواهد کرد اما نگرانی دانشمندان این است که این شهاب سنگ پس از اینکه به سمت خورشید حرکت کند، در اثر نیروی مغناطیسی این ستاره تغییر مسیر داده و مجددا به سمت زمین خواهد آمد. تخمین دانشمندان این است که آپوفیس در سال 2036  و پس از تغییر جهت احتمالا به نقطه نامعلومی از زمین برخورد خواهد کرد.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/٤/۱٢ | ٥:٤٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

دانشمندان ناسا اعلام کردند که فضاپیمای «ویجر ۱» به عنوان اولین جسم ساخت دست بشر در مرز ورود به فضای میان‌ستاره‌ایی است.این فضاپیمای بدون سرنشین که در سال ۱۹۷۷ به فضا پرتاب شده از سال گذشته در قلمرو نامعلوم قرار گرفته است.

دانشمندان در آن زمان پس از ثبت تغییرات چشمگیر در سطوح تابش توسط این فضاپیما بر این تصور بودند که ویجر ۱ منظومه شمسی را ترک کرده است اما پژوهش جدید که اخیرا منتشر شده نشان داده که هنوز این فضاپیما از میان هلیوسفر یا همان حباب اطراف خورشید عبور نکرده و وارد فضای میان ستاره‌ای نشده است. دانشمندان بر این باورند که ویجر در یک منطقه انتقالی باقی مانده که به بزرگراه مغناطیسی ملقب بوده و احتمالا هنوز تا خروج از منظومه شمسی وقت دارد. این فرصت می‌تواند از هر میزان تا چند سال باشد.

به گفته دانشمندان این فضاپیما پس از خروج ممکن است تا ۴۰ هزار سال بعد به یک ستاره دیگر برسد. خوانش های یکی از دستگاه های این فضاپیما نشان‌دهنده افزایش ناگهانی قدرت میدان مغناطیسی بود اما هیچ تغییری در جهت خطوط میدان مغناطیسی ایجاد نشد که نشانگر عدم خروج ویجر ۱ از منظومه شمسی است.

ویجر ۱ در فاصله ۱۸٫۰۵ میلیارد کیلومتری خورشید قرار داشته و فاصله ویجر ۲ با خورشید در حدود ۱۵ میلیارد کیلومتر است. این فضاپیماهای سوخت اتمی از سوخت کافی برای تامین عملکرد ابزارشان تا سال ۲۰۲۵ برخوردارند.فضاپیماهای ویجر رکورد طولانی‌ترین عملکرد کاوشگرهای ناسا را داشته و پس از خروج از منظومه شمسی به سفر خود ادامه خواهند داد.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٢/٤/۸ | ۱٠:۱٠ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

نظریه بیگ بنگ ( انفجار بزرگ ) نظریه ای محکم، جا افتاده است که تحول عالم را از ۱۳٫۸ میلیارد سال پیش که کل عالم به اندازه اتمی بیش نبوده شرح می دهد. اما این نظریه درباره اینکه عالم چرا و چگونه آغاز شد، یا پیش از آن چه چیزی وجود داشت، حرفی نمی زند. ممکن است فضا و زمان آنگونه که ما آنها را می شناسیم در حین بیگ بنگ خلق شده باشند. اما این موضوع وجود چیزی پیش از بیگ بنگ را رد نمی کند. فیلسوف یونان باستان، پارمندیس می گفت: « از هیچ، هیچ چیز پدید می آید. همین اندیشه در علم هم بکار گرفته می شود و نمی توان توضیح داد چطور ممکن است عالمی از هیچ پدید آمده باشد. در نتیجه به مرور کیهان شناسان بیشتری به این فکر افتاده اند که شاید چیزی بوده که موجب رخ دادن بیگ بنگ شده است، نظریه های چندی برای یافتن پاسخ این پرسش ارائه شده اند.

یکی از نظریه ها تورم ازلی- ابدی نام دارد که فرض می کند عالم های در حال انبساط بطور پیوسته در خلا پدید می آیند و هر کدام مانند حبابی منبسط می شوند. این نظریه می گوید عالم ما فقط در یکی از حباب ها وجود دارد، در حالی که عالم های دیگری هم در حباب های مجزای دیگری وجود دارند، اما همه این عالم های دیگر آنقدر در فضا و زمان از یکدیگر دورند که بر قرار شدن ارتباط میان آنها ممکن نیست. خلا هم با سرعت فوق العاده بالایی منبسط می شود و موجب بیشتر شدن فاصله میان عالم ها می شود. دیگر نظریه ها حول این مفهوم شکل گرفته اند که عالم های متوالی وجود دارند که مدام متولد و نابود و باز متولد می شوند. چنین نظریه هایی اگر اثبات شوند توضیحی درباره آنچه پیش از بیگ بنگ بوده ارائه می دهند ولی معمای بنیادی تر مطرح در اینجا را حل نمی کنند. اصلا چرا به جای هیچ، چیزی وجود دارد؟

آیا ممکن است به پاسخ برسیم؟

می توانیم به کمک تابش زمینه کیهانی- انرژی ضعیف و همه جا حاضر و نسبتا ثابتی که احتمالا از بیگ بنگ باقی مانده است ، به دنبال رد پایی از عالم های دیگر در عالم خودمان بگردیم. البته این جست و جو پیش تر انجام شده و نا موفق بوده و احتمالا اینکه به این زودی ها نتیجه اش تغییری بکند بسیار کم است.

۲)چرا عالم به محض شکل گیری ناپدید نشد؟
نظریه بیگ بنگ می گوید که وقتی زمان آغاز شد، ماده و پاد ماده در مقادیر برابر به وجود آمدند. اگر چنین بود باید بر اثر برخورد آنها عالم به انرژی خالص تبدیل و با تابشی شدید نابود می شد. ولی عالم اکنون وجود دارد و به ندرت پاد ماده ای در آن پیدا می شود.

چه می دانیم؟

بخش های بزرگی از عالم براساس تقارن در قوانین طبیعت است. اما وقتی عالم شکل گرفت، به ازای هر یک میلیارد ذره پاد ماده، یک میلیارد به اضافه یک ذره ماده تولید شد. به همین علت عالم ما وجود دارد.

این عدم تعادل موجب نقض اصل تقارن مزدوج بار می شود که می گوید هر ذره پاد ذره ای معادل خودش دارد که از همه نظر جز بار الکتریکی مشابه آن است. دانشمندان باید شرح دهند که نقض تقارن مزدوج بار ( یا پاریته CP ) به چه صورتی ممکن است رخ بدهد که با مدل استاندارد فعلی – که همه ذرات عالم را از نظر ریاضی شرح می دهد – همخوانی داشته باشد. همچنین باید بتوان این پدیده را در آزمایش ها اثبات و وجودش را تایید کرد تا شاید دانشمندان فرصتی برای یافتن علت پیدا کنند. در آزمایش های فیزیکی هم ماده و هم پاد ماده تولید شده اند. اما دو حالتی که در آنها نقض CP مشاهده شده آنقدر کم اهمیتند که نمی توان به کمک آنها ناهمخوانی موجود در عالم را شرح داد. هر چند دانشمندان در آزمایشگاه فرمی وابسته به وزارت انرژی ایالات متحده در آزمایشی در سال ۲۰۱۰ حدود یک درصد میون ( یک ذره بنیادی الکترون ولی با جرم بیشتر و با عمر کوتاه تر ) بیشتری نسبت به پاد میون تولید کرده اند. این انحرافی مشخص بود، ولی هنوط نمی دانیم چرا اتفاق افتاده است.

آیا ممکن است به پاسخ برسیم؟

پس از سال ها انجام آزمایش هایی که فقط منجر به نقض بسیار کوچک اصل تقارن مزدوج بار می شدند، حالا نقضی دیده ایم که بزرگ تر از مقداری است که بتوانیم براساس مدل استاندارد آن را توضیح دهیم. آزمایش های بیشتری مشابه این، ما را به پاسخ نزدیکتر می کند.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٢/٤/٦ | ۸:٥٩ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

دانشمندان از شناسایی منظومه ستاره ای با هفت سیاره خبر دادند که دارای سه ابرزمین میباشد و احتمال پشتیبانی از حیات را دارند.

پیش از این تصور می شد این ستاره که Gliese 667C نام دارد سه سیاره داشته باشد که یکی از آنها در فاصله ” منطقه قابل سکونت” قرار دارد. دما در این سیاره به گونه ای است که می تواند از وجود آب سطحی مایع حمایت کند. این سیاره و دو خواهر جدید کشف شده اش بزرگ تر از زمین اما کوچکتر از نپتون هستند.

ستاره شناسان سه سیاره با توان زیست پذیری به دور ستاره ی Gliese 667C یافته اند، ستاره ای به فاصله ی ۲۲ سال نوری از زمین در صورت فلکی عقرب که به گفته ی پژوهشگران، دستکم شش یا هفت سیاره به دورش در گردشند. Gliese 667C خود عضو یک سامانه ی سه ستاره ای است، بنابراین این سیاره ها می توانند سه ستاره را در آسمان روز خود ببینند.

این نخستین بار است که سه سیاره ی کم جرم در منطقه ی زیست پذیر یک منظومه ی ستاره ای یافته می شود، و بعید است ستاره شناسان سیاره ی دیگری اطراف Gliese 667C بیابند. این ستاره در فاصله نزدیکی به اندازه ی ۲۰۷ تریلیون کیلومتری از ما قرار دارد؛این یعنی فقط ۲۲ سال نوری از زمین فاصله دارد. این ستاره از نظر اندازه تقریبا یک سوم خورشید ماست و کم نورترین ستاره از یک منظومه ستاره ای سه گانه محسوب می شود


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٢/٤/٦ | ۸:٥٦ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.