دانشمندان دانشگاه ایست‌آنگلیا مدعی‌اند، شرایط قابل‌زیستن بر روی زمین برای دست کم 1.75 میلیارد سال دیگر ممکن خواهد بود.

این یافته‌ها عمر قابل‌زیستن زمین را بر اساس فاصله این سیاره از خورشید و دماهایی که در آن‌ها آب مایع برای گیاهان وجود خواهد داشت، آشکارسازی کرده است.

تیم تحقیاتی برای انجام مطالعه خود از ستارگان الهام گرفت و با استفاده از سیاره‌های تازه‌کشف‌شده در خارج از منظومه شمسی (سیارات فراخورشیدی) به عنوان نمونه‌های مورد مطالعه، پتانسیل این سیارات را برای میزبانی حیات بررسی کرد.

این تحقیق که به رهبری آندرو راشبی از مدرسه علوم محیطی دانشگاه ایست‌آنگلیا صورت گرفت، از مفهوم «دامنه قابل‌زیستن» برای انجام تخمین‌های خود استفاده کرد.

این تئوری بر فاصله سیاره از ستاره میزبان و دماهایی استوار است که در آن‌ها آب مایع بر روی سطح وجود دارد.

محققان از مدل‌های تکامل ستاره‌ای برای تخمین پایان عمر قابل‌زیستن از طریق تعیین زمانی که در آن سیاره دیگر قابل‌زیستن نخواهد بود، استفاده کردند.

آن‌ها تخمین زدند که زمین در جایی بین 1.75 تا 3.25 میلیارد سال دیگر قابل‌زیست نخواهد بود.

پس از این نقطه زمین به "حوزه داغ" خورشیدی با دماهایی بسیار بالا وارد خواهد شد، به طوری که دریاها تبخیر می‌شوند. در این نقطه رویدادهای فاجعه‌آمیز و انقراض گرمایی برای تمامی حیات وجود خواهند داشت.

این در حالی است که شرایط زیستن برای انسان‌ها و دیگر ارگانیسم‌های پیچیده بسیار زودتر از این زمان، غیرممکن خواهد شد.

انسان‌ها حتی با افزایش کوچک دما دچار مشکل می‌شوند و در نزدیکی این انتها فقط میکروب‌های موجود در محیط‌های نامحسوس قادر به تحمل گرما خواهند بود.

میزان زمان قابل‌زیستن بر روی یک سیاره از اهمیت فراوانی برخوردار است، زیرا نکاتی را درخصوص پتانسیل تکامل زندگی پیچیده در اختیار می‌گذارد. 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٢/٦/۳۱ | ٦:٠٥ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

دانشمندان رسما اعلام کردند فضاپیمای ویجر ۱ ناسا بالاخره از منظومه شمسی خارج شده است، نخستین ابزار ساخته دست بشر توانست به فضای خارج منظومه شمسی وارد شود. فضاپیمای ویجر ۱ پس از ۳۶ سال سفر در فضا به فاصله ۱۹ میلیارد کیلومتر از خانه‌اش رسیده، یعنی وارد قلمروی وحشی و ناشناخته فضای میان ستاره ای شده. سفر به خیر ویجر


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/٦/٢٤ | ۱٢:۳۸ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

پیج ما و فرازمینی ها در فیس بوک     we and aliens 

با ما در فیس بوک همراه باشید با نقد و بررسی اثار و نشانه های فرازمینی در طول تاریخ تا به امروز ...بررسی پرونده های اشیای نورانی و نقد کتب مقدس و ریشه و باورهای مذهبی .... بررسی لوح های سومری انانوکی و سر مناش تاریخ بشریت و ارتبطاش با دخالت بیگانگان
ادرس ما در فیس بوک :
 
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : ۱۳٩٢/٦/۱۸ | ۱۱:٤٢ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
 1. کشف یک سیاره غنی از آب در خارج منظومه شمسی

  دانشمندان ژاپنی با استفاده از تلسکوپ «سوبارو» موفق به کشف یک سیاره خارج از منظومه شمسی شده اند که احتمالا دارای اتمسفری غنی از آب است و در فاصله ی ۴۰ سال نوری از زمین واقع شده است.

  سیاره Gliese ...1214b” در سال ۲۰۰۹ به عنوان یک ابر زمین کشف شد، این سیاره علاوه بر این که بزرگ تر از زمین است، یک غول گازی نیز محسوب می شود. براساس تحقیقات اولیه پس از کشف Gliese 1214b، دانشمندان توانستند به جرم، شعاع و تراکم این سیاره پی ببرند. اما آنچه هنوز مشخص نبود، مواد تشکیل دهنده این سیاره بود. با اطلاعات در دست دو احتمال مهم وجود داشت، نخست این که این سیاره صخره ای با اتمسفر هیدروژنی بود. احتمال دوم این است که این سیاره ممکن است یک دنیای اقیانوسی باشد که عمدتا از آب تشکیل شده است.

  یک گروه از محققان ژاپنی با استفاده از “تلسکوپ سوبارو” و اطلاعات در دست به این نتیجه رسیدند که این سیاره دارای نشانه های از ” پراکندگی رایلی ” است. نوعی پراکنش کشسان نور (Elasticity ) یا سایر امواج الکترومغناطیس است که به وسیله ذرات کوچکتر از طول موج، حتی اتم‌ها یا مولکول‌ها اتفاق می‌افتد. برای مثال آسمان روی زمین آبی است و علت آن نحوه تأثیر گرفتن اتمسفر زمین از پراکندگی رایلی نور خورشید است.

  اگر Gliese 1214b دارای یک اتمسفر هیدروژنی داشته باشد در آن صورت ستاره شناسان باید انتظار شکل گرفتن یک پراکندگی رایلی بسیار شدید را داشته باشند. این امر نشان دهنده احتمال اتمسفر غنی از بخار آب روی این سیاره است. محققان قصد دارند که مشاهدات بیشتری از این سیاره داشته باشند تا به طور قطع احتمال وجود اتمسفر هیدروژنی برای Gliese 1214b را اعلام کنند. این درحالی است که با توجه به اطلاعاتی که تا امروز در دست است، یک سیاره غنی در آب بهترین احتمالی است که می تواند مطرح شود.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٢/٦/۱۸ | ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
 1. لحظه شماری برای عبور دنباله دار قرن

  دنباله‌دار قرن (ISON) اول اکتبر( ۹ مهر ) امسال از مقابل سیاره مریخ عبور خواهد کرد و در نزدیک‌ترین فاصله با زمین قرار خواهد گرفت، این فرصتی است برای مریخ نورد کنجکاوی تا با دوربینهای خود بتواند تصاویری از... این دنباله دار ثبت کند، اما کنجکاوی برای ثبت تصاویر مشکلاتی پیش رو دارد!

  براساس تحقیقات و بررسی‌های دانشمندان ناسا، ستاره دنباله‌دار ، ۲۸ نوامبر، ۷ آذرماه امسال از فاصله یک میلیون کیلومتری سطح خورشید عبور خواهد کرد. طبق محاسبات ستاره‌شناسان، لحظه عبور این دنباله‌دار از کنار خورشید یکی از زیباترین و خارق‌العاده‌ترین واقعه نجومی خواهد بود. نخستین بار دنباله‌دار آیسان در ۲۱ سپتامبر سال ۲۰۱۲ میلادی، سال گذشته توسط ویتالی نوسکی و آریتوم نوویچونوک ستاره شناسان آماتور روس کشف کشف شد. تنها ۳ ماه دیگر این دنباله‌دار با قرار گرفتن در نزدیک‌ترین فاصله با خورشید با چشم غیر مسلح قابل رؤیت خواهد بود.

  اول اکتبر، ۹ مهرماه امسال این دنباله‌دار در نزدیک‌ترین فاصله با مریخ و ۶ برابر نزدیک‌تر از زمین قابل رصد خواهد بود. وی معتقد است که نور فوق‌العاده درخشان این دنباله‌دار امکان رصد آن را برای مریخ‌نورد کنجکاوی (Curiosity) سخت خواهد کرد. تنها احتمال شکار این واقعه شگفت‌انگیز را با آژانس فضایی مدارگرد مریخ اعلام کرد که با فاصله‌ای مناسب این صحنه تکرارناپذیر را به ثبت خواهد رساند. همچنین ماهواره MRO با یک تلسکوپ قدرتمند به نام Hirise ماموریت شکار تصاویر از سیاره سرخ را انجام خواهد داد.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٢/٦/۱۸ | ۱٠:۳٢ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

بر اساس طرح جدید یک مهندس آمریکایی، سفر بازگشت از سیاره مریخ شاید در آینده امکان‌پذیر باشد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بر اساس پروژه مارس وان، شرکتی که از علاقه‌مندان برای یک سفر بدون بازگشت به مریخ برای 10 سال آینده ثبت‌نام کرده، بیش از 150 هزار انسان خواستار انجام این سفر هستند.

اما یکی از بزرگترین موانع بازدید از سیاره سرخ سفر به آن نبوده، بلکه بازگشت از آن است.

انسانها می‌توانستند در دهه‌های 1970 یا 1980 با استفاده از نمونه‌های مختلف فضاپیمای آپولو که به ماه سفر کرده بود، از سیارات مریخ و زحل دیدن کنند اما تنها مشکل موجود این بود که آنها نمی‌توانستند در سطح فرود بیایند.

طرح «Mars Direct» رابرت زوربین، مهندس آمریکایی از ترفند ارسال دو فضاپیما برای فرود بر سطح مریخ استفاده می‌کند.

فضاپیمایی که قرار است انسانها را به زمین بازگرداند، ابتدا بدون سرنشین و سوخت ارسال می‌شود. پس از فرود این فضاپیما بطور خودکار مواد شیمیایی درون جو مریخ را به سوخت موشک تبدیل کرده که نیروی برخاست آن از سطح سیاره سرخ و سفر بازگشت به زمین را تامین خواهد کرد. 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٢/٦/۱٥ | ۱:٥٥ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

مطالعه جدید دانشمندان نشان می‌دهد حیات بر روی مریخ آغاز شده و توسط شهاب سنگها به زمین آورده شده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس این تحقیق، عنصری که تصور می‌شود در منشا حیات اساسی بوده، فقط بر روی سطح سیاره سرخ وجود داشته است. پروفسور استیون بنر، ژئوشیمی‌دان موسسه علم و فناوری فلوریدا، مدعی است “بذرهای” حیات احتمالا در شهاب‌سنگ‌هایی وجود داشته‌اند که توسط برخورد یا فوران‌های آتشفشانی از مریخ جدا شدند و به زمین رسیدند. به عنوان مدرک، این دانشمند به شکل معدنی اکسیدشده عنصر مولیبدنوم اشاره می‌کند که تصور می‌شود، کاتالیزوری بوده که به تبدیل‌ شدن و توسعه مولکول‌های آلی به نخستین ساختارهای زنده کمک کرده است.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/٦/٩ | ۱:۱٧ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

ناسا اعلام کرد به شواهدی از وجود آب در سنگ دانه های معدنی روی سطح ماه از یک منبع ناشناخته در اعماق زیر سطح این کره، دست یافته است.

این یافته ها که توسط مدارگرد هندی چاندرایان -1 به دست آمده نشان دهنده نخستین تشخیص این نوع آب از مدار ماه است.
تحقیقات پیشین روی نمونه های ارسال شده توسط برنامه اکتشافی آپولو، وجود آب ماگمایی را بر روی ماه نشان داده بود.

ناسا طی بیانیه ای اعلام کرد: دانشمندان با استفاده از داده های تجهیزات "نقشه بردار معدن شناسی ماه" (M3) بر روی فضاپیمای چاندرایان -1 سازمان تحقیقات فضایی هند، از راه دور، آب ماگمایی یا همان آبی که منشا آن اعماق درونی ماه است را بر روی سطح تنها قمر زمین شناسایی کرده اند.

تجهیزات M3 دهانه Bullialdus را که در نزدیکی خط استوا ماه قرار دارد، تصویربرداری کرده است.موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/٦/٩ | ۱:۱٤ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

آتلانتیس بخشی از یک امپراطوری مقتدر با ناوگانی از 1200 کشتی و یک ارتش عظیم بود که بر ضد شهر آتن فرستاده شد. آیا اینها میتوانستند از اقلیمی به اندازه ترکیب آسیا و کشور لیبی که در اقیانوس اطلس وجود داشت سفر دریایی کرده باشند؟ آنها نیازی به انجامش نداشتند. Herodotus بما میگوید که شمار کشتیهای ارتش خشایارشا (Xerxes) و امپراطوری پارس به 1200 عدد میرسید و توسط یونانیها بهمراه آتنیها که در راسشان بودند در نبرد Salamis تار و مار شد. دلیل آن جنگ; تهاجم به یونان از قاره آسیا و تصرف شهر تروا(Troy) در قرنهای زودتر از آن. افلاطون(Plato) در حال نوشتن تاریخ نبود, او دموکراسی را دوست نداشت و بلکه در حال نوشتن یک داستان فلسفی برای نشان دادن فرم ایده آل یک حکومت با پادشاهان فیلسوف بود. درنتیجه افلاطون توصیف جغرافیایی «سرزمین آتلانتیس» را که از کشور مصر آورده بود گرفت و در آن جزئیات جنگ سرزمین پارس برضد آتنیها را بهم پیوند زد, تعدادی تزئینات از نوع خودش نیز اضافه کرد و کار را جلا داد که به اساس آتلانتیس گمشده اش تبدیل شد.

 

به ادامه مطلب برویدموضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: فضایی ها


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/٦/٦ | ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
فعالیتهای معقول از تمدن فرازمینیها نشان می دهد که آنان بطور غیر منتظره ای به ما نزدیک هستند با این حال ذهنیت انسانها برای فهم این مساله آمادگی ندارد. در حال حاظر ظاهر شدن این موجودات هوشمند در روی کره زمین کاملا اثبات شده است و اینک شاید بسیار تعجب برانگیز باشد که بگوئیم حضور موجودات موجودات فضایی در نزدیکترین جای کره زمین یعنی در کره ماه و سیاره مریخ نیز می باشد. هزاران عکس و ویدیو از فضاپیمای Apollos و ایستگاه فضایی  Clementine نشان داد که بسیاری از نقاط و شواهد در سطح ماه در نزدیکی این شهرها از آثار فعالیتهای انجام شده خبر میدهد. با این کشف بزرگ که توسط سازمان فضائی ناسا انجام گرفت فوراً بعنوان محرمانه طبقه بندی گردیده و سرپوشی برآن گذاشته شد تا این اخبار به بیرون درج پیدا نکند.. اینک ما از لحاظ روانی آماده نیستیم تا به درستی این مسائل را باور کنیم به مانند این است که رابینسون کروزوئه برای اولین بار پا برهنه بر روی شن و ماسه های آمریکا راه رفت به گمان اینکه به جزیزه ای کوچکتر وارد شده است غافل از اینکه بعدها این پا نهادن اسرار دیگری را از دل این قاره پهناور برملا ساخت.در ادامه چندین تصویر از این کشفیات را که چندین سال است جزو اسرار محرمانه بوده اند مشاهده می کنید.. خودتان قضاوت کنید ! (آیا واقعا اینها طبیعیند یا ساخته فرازمینی ها و یا ... ساخته دست ابرقدرتها؟!! نویسنده)
ادامه مطلب را بخوانید 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: فضایی ها


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/٦/٥ | ٦:٠٦ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

به گزارش Topsfile به نقل از زومیت ؛ درست یک‌ سال پیش همین امروز، پیشرفته ترین روبات مریخ نورد ناسا به نام «کنجکاوی» بر روی سیاره سرخ فرود آمد. کنجکاوی به خودی خود کلکسیونی از اولین‌هاست. شاید تنها خبر علمی که توانست به اندازه کنجکاوی خبرساز شود، کشف بوزون هیگز در سال 2012 میلادی باشد. کنجکاوی نتیجه سال‌ها تحقیق و  بررسی دانشمندان و محققین ناسا در زمینه‌های گوناگون علمی از زیست شناسی گرفته تا روباتیک است. حال در این مطلب سعی داریم ده مورد از شگفت‌انگیزترین مواردی که توسط این روبات بر روی مریخ به انجام رسیده است را با شما عزیزان به اشتراک بگذاریم.

ادامه مطلب را بخوانید ...........


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/٦/۳ | ٥:۱٢ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

این گامی کوچک برای یک انسان و جهشی بلند برای بشریت بود

نیل آرمسترانگ


مدتی است که خبرگزاری بازتاب مقاله‌ای را تحت عنوان «سفر به ماه دروغ بزرگ قرن» را منتشر کرده است و در آن با ذکر دلایل و قرار دادن چند عکس ادعا می کند که آمریکا تا کنون هیچ سفینه فضایی سرنشین‌داری را به ماه نفرستاده است و تمام عکس ها و فیلم های مربوط به سفر انسان به ماه جعلی است و در زمین شبیه‌سازی شده است. تعدادی از وبلاگ ها و سایت های دیگر بدون هیچگونه فکر و پیگیری این مسئله، مطالب سایت بازتاب را در وبلاگ خود گذاشته اند و به شدت هم از این فرضیه پوچ و باطل طرفداری می کنند.

گروه فضانوردان جوان طی بررسی هایی که روی دلایل بازتاب انجام داده است به نتایجی بسیار ساده رسیده است که در این مقاله با رد ادعای سایت بازتاب، سفر به ماه را یک حقیقت می داند. واقعا تاسف می خوریم که اپیدمی این موج وحشتناک به میان دانشجویان و دانش آموزان کشیده شده است و ذهن آن‌ها را با مسائل عبث و بیهوده مسغول می کنند.

 

بپردازیم به اصل موضوع:


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/٦/۳ | ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

دانشمندان انگلیسی موفق به شناسایی ۱۲ سیارک نزدیک به زمین شدند که با فناوری موشکی موجود قابل دستیابی و شکار خواهد بود
به گزارش ایسنا، سیارک‌ها از لحاظ نظری در میان ساده‌ترین اجرام آسمانی برای انجام مطالعات محسوب می‌شوند و بررسی آنها می‌تواند سرنخ‌هایی از نحوه شکل‌گیری منظومه شمسی ارائه کند.

همچنین منحرف کردن سیارک‌های بالقوه خطرناک که می‌توانند زمین و ساکنان آن را مورد تهدید قرار دهند، از دیگر تلاش‌های چند دهه اخیر محققان محسوب می‌شود.

ده‌ها سیارک نزدیک به زمین وجود دارند که به راحتی قابل شکار و مطالعه هستند. ناسا طرح بلند پروازانه‌ای برای شکار یک سیارک و نزدیک کردن آن به ماه برای بررسی ویژگی‌های آن ارائه کرده است.

چارلز بولدن مدیر ناسا، طرحی را برای شناسایی، شکار و تغییر مکان یک سیارک و ارسال انسان برای بررسی آن تا سال 2025 میلادی اعلام کرد؛ پرتاب فضاپیما به سمت سیارک 101955Bennu در سال 2016 میلادی و جمع آوری و بازگرداندن نمونه به زمین از دیگر برنامه‌های ناسا در این زمینه محسوب می‌شود.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/٦/۱ | ٥:٤٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

اخترشناسانی که سحابی روزت یعنی ابر عظیمی از گاز و غبار با فاصله ی ۴۶۰۰ سال نوری از زمین در صورت فلکی تک شاخ را مشاهده کرده اند، متوجه شده اند که ابرهای کوچک، گرد و تیره که به گلوبلوت ( globulettes ) معروف هستند، دارای خصوصیات مناسبی برای تشکیل سیارات شناور بدون ستاره ی مادر هستند.

به گزارش بیگ بنگ، مشاهدات جدید که با استفاده از تلسکوپ های دانشگاه فناوری چالمرز انجام شد، نشان می دهد که تمام سیارات شناور از منظومه های سیاره ای موجود خارج نشده اند. آنها همچنین می توانند به طور آزادانه تولید شوند. این مطالعه حاکی است، ابرهای کوچک در سحابی روزت با سرعت تقریبأ ۸۰۰۰۰ کیلومتر در ساعت به سمت بیرون در حال حرکتند.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٢/٦/۱ | ٥:٤٢ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.