به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سیاره جدید که با نام Kepler-186f غسل تعمید داده شده، حول یک ستاره کوتوله قرمزرنگ در فاصله 490 سال نوری از زمین می‌چرخد. این جرم کیهانی در صورت فلکی ماکیان قرار دارد و اندازه آن فقط 10 درصد بزرگ‌تر از زمین گزارش شده است. سیاره جدید می‌تواند دارای آب مایع باشد که برای وجود حیات ضروری است. 

این نخستین سیاره به اندازه زمین است که در یک ناحیه زیست‌پذیر حول ستاره دیگری شناسایی شده است. 

به ادامه مطلب بروید

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/۱/۳۱ | ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

سازمان فضایی آمریکا (ناسا) قصد دارد به زودی یک وسیله فناورانه با ظاهری شبیه بشقاب پرنده را آزمایش کند که از آن برای نقل و انتقال محموله های فضایی و فرود آسان بر سطح مریخ استفاده می شود. 

به گزارش ایرنا از دیلی میل، هدف از این پروژه که با نام LDSD معرفی شده است ، فرود محموله های بسیار سنگین بر روی مریخ است . این فناوری فضایی احتمال دارد تا سال 2018 مورد بهره برداری قرار گیرد. 

قرار است آزمایش اولیه LDSD در ماه ژوئن (خرداد-تیر) و در یکی از تاسیسات متعلق به نیروی دریایی آمریکا در هاوایی انجام شود. 

فناوری فعلی فرود محموله ها در فضا مربوط به دهه 70 میلادی و پروژه ی وایکینگ است . در این پروژه یک جست وجوگر در سال 76 19 روی مریخ نشست و 35 سال بعد نیز برای بار دوم کنجکاوی ( Curiosity ) به سلامت روی مریخ فرود آمد. 

فناوری جدید قرار است جایگزین روش قدیمی شود تا درهای بیشتری را به روی دانشمندان ناسا برای ارسال محموله های سنگنین تر و قوی تر باز شود. 

متخصصان ناسا برای آزمایش فرود آرام و امن این فضاپیما که قرار است بر روی سطح مریخ فرود بیاید، از چتر نجات مافوق صوت استفاده می کنند. 

آنان برای کند کردن فرآیند فرود کنجکاوی بر سطح مریخ نیز از یک چتر نجات استفاده کردند اما آن چتر نجات کوچک برای اجسام سنگین تری که در آینده قرار است به مریخ سفر کنند، مناسب نیست. بنابراین متخصصان ناسا مدلی بزرگ تر به نام کندکننده ی مافوق صوت کم تراکم یا همان LDSD را ساخته اند که وسایل بزرگتر را حمل می کند.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩۳/۱/٢٥ | ۱۱:٠٥ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

برای نخستین بار، ممکن است دانشمندان قمری فراخورشیدی را شناسایی کرده باشند که حول یک سیاره بیگانه در خارج از منظومه شمسی می‌چرخد.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، تیمی از منجمان یک جفت جسم دوردست را رصد کرده‌اند که می‌توانند یک سیاره بیگانه مشتری‌مانند و یک قمر فراخورشیدی صخره‌ای باشند که آزادانه در فضا حرکت می‌کند، یا این که شامل یک ستاره کوچک کم‌نور باشد که این ستاره خود میزبان سیاره‌ای با جرم 18 برابر زمین است. 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/۱/٢۳ | ۳:٤٢ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

  دانشمندان با تحلیل نوعی سیگنال، آن را به وجود ماده تاریک نسبت داده‌اند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ماده تاریک دهه‌هاست که یکی از اهداف مهم فیزیک نجومی بوده و محققان همواره به دنبال کاوش هویت این ماده نامرئی بوده‌اند. تصور می‌شود، چنین مولفه‌ای بخش اعظم جهان را تشکیل داده با این حال، کارشناسان هنوز هویت آن را شناسایی نکرده‌اند.

مطالعه جدید با استفاده از داده‌های عمومی تلسکوپ فضایی فرمی ناسا ممکن است پاسخ‌هایی به پرسش‌های مطرح در این زمینه ارائه دهد.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/۱/٢۳ | ۳:۳۸ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

کاوشگر کنجکاوی ناسا باری دیگر با ثبت تصویری جنجالی از سیاره خالی‌ از سکنه مریخ، توجه رسانه‌‌های جهان را به سوی این سیاره جلب کرده‌است.

در این عکس، انعکاس نوری را در دوردست مشاهده می شود، گویی کسی به عمد درحال بازتاب دادن نور خورشید به سوی دوربین کنجکاوی است. ناسا دلیل این پدیده عجیب در این تصویر جدید را بازتاب نور خورشید روی سطح صیقلی یک سنگ می‌داند. به گفته متخصصان پروژه کنجکاوی، دو عکسی که کنجکاوی از این منطقه به ثبت رسانده،‌در ساعتی مشابه از روز به ثبت رسیده،‌از این رو احتمال اینکه این لکه، بازتاب نور خورشید روی سطح یک سنگ باشد بسیار زیاد است. به گفته جاستین ماکی، در تمامی این تصاویر موقعیت خورشید نسبت به کاوشگر ثابت بوده و در غرب-شمال غرب کاوشگر قرار داشته‌ و زوایه آن با سطح سیاره بسیار کم بوده‌است.

از سایت بیگ بنگ
 
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩۳/۱/٢٢ | ۱٢:۱٢ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

پژوهشگران هوا و فضا از کشف اقیانوس عمیقی روی یکی از اقمار سیاره زحل خبر می دهند. بر این اساس آنان می گویند که احتمال وجود حیات فرازمینی قوت گرفته است.

کشف آب شور، همراه با تشخیص وجود برخی مواد شیمیایی آلی روی این قمر است که انسلادوس نامیده می شود. این مواد آلی به طور عمده شامل مقادیری متان و دی اکسید کربن و نیز موکول هایی سبک از دیگر ترکیبات آلی است.

دانشمندان این اطلاعات را بوسیله کاوشگر فضایی کاسینی-هویگنس به دست آورده اند. این کاوشگر توسط ناسا و سازمان فضایی اروپا به ماموریت فرستاده شده است.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩۳/۱/۱٦ | ۸:٠۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

مشاهده امواج گرانشی نخستین حاصل از تورم کیهان پس از بیگ بنگ توسط تلسکوپ بایسپ۲ در قطب جنوب، باعث تقویت نظریه‌های مبتنی بر جهان های موازی و رد نظریه “جهان چرخه ای” شده است.

به گزارش خبرآنلاین، در آخرین هفته سال ۱۳۹۲، جان کواچ، اخترشناس رادیویی مرکز اختر فیزیک هاروارد اسمیت‌سونیان و همکارانش اعلام کردند که نشانه‌های امواج گرانشی نخستین (اغتشاشی در بافت زمان) را مشاهده کرده‌اند که در نخستین لحظات پس از بیگ بنگ و طی دوره‌ای از انبساط سریع کیهان که تورم کیهان نامیده می‌شود، تولید شده‌اند. جالب اینجاست که پیش از این که خورشید روز ۱۷ مارس در کمبریج ماساچوست غروب کند، اولین مقاله در مورد برخی از تبعات این کشف توسط کیهان شناسی به نام دیوید مارش و همکارانش از موسسه فیزیک نظری در واترلوی کانادا، به طور آنلاین منتشر شد. نویسندگان مقاله چنین نوشتند که اندازه گیری‌های انجام شده توسط گروه کواچ با استفاده از تلسکوپ بایسپ۲ در قطب جنوب، خانواده‌ای از مدل‌ها را که تلاش داشتند به طور همزمان هم تورم کیهانی و هم یک معمای دیگر کیهانی (یعنی طبیعت ماده تاریک) را با استفاده از یک ذره بنیادی نظری به نام اکسیون توضیح دهند، از رده خارج کرده است. با این حال پژوهشگران تمام مدل‌های مبتنی بر اکسیون را مردود ندانسته‌اند، فقط به گفته مارش «این خانواده خاص از اکسیون‌ها، تنها بخش بسیار کوچکی از ماده تاریک را تشکیل می‌دهند».تشگر از سایت بیک بنگ


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: جهان های موازی


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/۱/۱٦ | ٧:٥۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

قوی ترین نظریه ای که در مورد پیدایش جهان مطرح هست اینه که تمام ماده و ضد ماده و انرژی تاریک و هرچیزی که در جهان موجودیت داره در ابتدا در یک نقطه خیلی کوچک بطور بی نهایت فشرده قرار گرفته بود. هنوز زمانی خلق نشده بود و مکانی وجود نداشت چون کل دنیا در همون یک نقطه بود. این نقطه بسیار داغ و با چگالی شدیدا زیاد منفجر میشه... اما نه یک انفجار معمولی ! نمیدونم تو کارگاه های شیشه سازی دیدین که چطور داخل شیشه رو با حباب باد میکنن؟ اون نقطه کوچک و بسیار داغ هم دقیقا همونطور اول دچار تورم میشه و کمی بعد چون چگالیش از بی نهایت به سمت یک عدد مقدار دار حرکت کرده سریعا سردتر میشه و پلاسما خلق میشه... کم کم کوآرک ها و گلوئون ها بوجود میان... با ترکیب های مختلف این مواد پروتن ها و نوترون ها تشکیل میشن جلوتر که میریم الکترونها شکلب میگیرن و بعد اولین و ساده ترین اتم جهان یعنی هیدروژن شکل میگیره بعد اتم های بزرگتر همدیگرو جذب میکنن ترکیبهای مختلف اتم های مختلف و مولکولهای مختلف ... بعد بدلیل جاذبه بین اجرام اتم های سنگینتر همدیگرو جذب کردن و توده های گاز شکل گرفتن.. توده های گاز بدلیل جاذبه بهم چسبیدن و فشرده شدن و اولین ستاره ها و کهکشان هارو شکل دادن و بعد ها جامدات شکل گرفت و بعد از 13.8 میلیارد سال بعد این جهان به شکل امروزی درست شد.موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: جهان های موازی


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/۱/۱٦ | ٧:٤٩ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

ناسا با استفاده از دو میلیون تصویر واقعی فرو سرخ تلسکوپ فضایی اسپیتزز که طی ۱۰ سال به ثبت رسیده، توانست شفاف ترین تصویر ۳۶۰ درجه را از کهکشان راه شیری به ثبت برساند.این نقشه یک تصویر زومی بالغ بر ۲۰ گیگاپیکسل موزاییک عکسی تشکیل شده است که بیننده را به قلب سحابی ها و جت های ستاره ای و انفجار اطراف ستاره های ابرغول می برد. این تلسکوپ و تصاویر پردازش شده آن توسط محققان دانشگاه ویسکونسین، علاوه بر فراهم آوری دید جدیدی از ساختار کهکشان راه شیری، افزودن بیش از ۲۰۰ میلیون جرم جدید به کاتالوگ کهکشان راه شیری را امکان پذیر کردند.

این تصویر تعاملی که به صورت آنلاین منتشر شده ، قابل زوم کردن است و به کاربران امکان می دهد به سطح کهکشان نگاهی انداخته و بر اجرام آن از جمله سحابی ها، حباب ها ، قلب کهکشان و دیگر پدیده های عجیب و غریب آن زوم کنند. دانشمندان می گویند اگر بخواهیم این تصویر را چاپ کنیم به یک کاغذ به بزرگی یک استادیوم فوتبال نیاز داریم از این رو این نقشه به شکل یک مجموعه از تصاویر به طور آنلاین منتشر شده است. تلسکوپ اسپیتزر در سال ۲۰۰۳ به فضا پرتاب شد و برای تهیه تصاویر سطح راه شیری در نور فروسرخ ۱۷۲ روز یا چهار هزار و ۱۴۲ ساعت زمان صرف کرده است . اما این نخستین بار است که این تصاویر برای تهیه یک دید پانورامیک به هم چسبانده می شوند.


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩۳/۱/۱٦ | ٧:٤٦ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

دانشمندان یک جرم کیهانی کشف کردند که سیاره نیست ولی دارای “حلقه” است. این جرم کیهانی سیارکی با نام «چاریکلو» است که پنجمین جرم منظومه‌ی شمسی پس از مشتری٬ زحل٬ اورانوس و نپتون ( غول های گازی ) است که حلقه دارد.

تا سال ۱۹۷۷، ستاره شناسان فکر می کردند تنها جرم حلقه دار در سامانه ی خورشیدی، سیاره زحل است. اما اکنون ما می توانیم نخستین سیارک را هم به فهرست اجرام حلقه دار بیفزاییم. چاریکلو سیارکی از دسته‌ی «سانتورها» است و با قطر تقریبی ۲۵۰ کیلومتر در مداری بین زحل و اورانوس به‌دور خورشید حرکت می‌کند.ستاره شناسان معتقدند این حلقه ها بازمانده های یک برخورد کیهانی میباشند که اکنون به دور این سیارک در حال چرخش میباشند، این نظریه برای چگونگی شکل گیری سیاره ها به گرد ستارگان نیز به کار می رود.

از سایت بیگ بنگ 
 
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩۳/۱/۸ | ۳:٢٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

یا ”پروژه رنگین کمان” یکی از آزمایشات مخفی آمریکا در سال ۱۹۴۳برای ایجاد کردن تونل زمان و مکان بود. این آزمایش به طرز وحشتناکی پایان یافت و اگرچه اثرات آن هنوز در نقاط اطراف بندر فیلادلفیا دیده می شود نیروی دریایی آمریکا که مسئول این پروژه بود همچنان آن را انکار می کند.

 

آزمایشی که در فیلادلفیا صورت گرفت بعدها به طرز اسرار آمیزی یا پروژه مشابهی به نام ” پروژه مونتاک” در سال ۱۹۸۳ پیوند خورد و حتی پای انسانهای عصر آینده و گذشته و حتی بیگانگان را به میان کشید.

 

پیش از جنگ و در طول جنگ جنگ جهانی دوم نیروی دریایی آمریکا دست به آزمایشاتی برای نامرئی کردن کشتی ها و هواپیماها زد. این نامرئی کردن به گونه ای بود که رادارها دیگر قادر به ردیابی این وسایل نباشند و به این منظور کل جرم وسیله مورد نظر باید کاملا وارد بعد دیگری از زمان-فضا می شود تا جرم آن قابل ردیابی و بمباران شدن نباشد. تحت نظر بزرگترین فیزیکدانان قرن از جمله “نیکلاس تسلا” و “ جان ون نیومن” این پروژه در مساحتی بیش از ۵۰ هکتار در کنار بندر فیلادلفیا شروع به کار کرد.

به ادامه مطلب بروید


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: فضایی ها


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/۱/٢ | ٦:٠۱ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.