هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

کشف نخستین سیاره عظیم یخی در منظومه شمسی دیگر
ساعت ٢:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۳٠   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

تیمی بین‌المللی از دانشمندان با همکاری دانشگاه اوهایو سیاره‌ای را در فاصله 25 هزار سال نوری از زمین و در منظومه شمسی دیگری کشف کرده‌اند که به اورانوس شباهت دارد. 

به گزارش سرویس علمی ایسنا، چون اورانوس و نپتون از هیدروژن و هلیم تشکیل شده‌اند، دارای میزان قابل‌توجهی از یخ متان هستند و این موضوع ظاهری آبی‌مانند به آن‌ها می‌دهد. 

با این حال، سیاره تازه‌کشف‌شده در فاصله دوردست واقع شده و منجمان هنوز درباره ترکیب آن اطلاعی ندارند. اما فاصله دور این سیاره از ستاره‌اش نشان می‌دهد، این جسم آسمانی عظیم، یخی بوده و چون مدارش به مدار اورانوس شباهت دارد، منجمان آن را دوقلوی اورانوس می‌خوانند. 

سیاره جدید در یک سیستم ستاره دوگانه‌ای حول یک ستاره می‌چرخد و ستاره دیگر به اندازه‌ای به آن نزدیک است که مدارش را دستخوش تغییر می‌کند. 

این سیستم ستاره‌ای در کهکشان راه شیری و در مسیر صورت فلکی قوس واقع شده است. نخستین ستاره، دو سوم جرم خورشید را داراست و جرم ستاره دوم هم یک ششم آن گزارش شده است. خود سیاره چهار برابر اورانوس جرم دارد اما تقریبا با همان فاصله‌ اورانوس از خورشید، حول ستاره اول مدارگردی می‌کند. 

این یافته‌ها می‌تواند معمای موجود پیرامون منشأ غول‌های یخی منظومه شمسی را حل کند. 

جزئیات این مطالعه در The Astrophysical Journal منتشر شد.
 


کشف یخ در عطارد ، داغ‌ترین سیاره نزدیک به خورشید !
ساعت ٢:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۳٠   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

پیدا کردن یخ بر روی نزدیک‌ترین سیاره به خورشید با دمایی معادل ۸۰۰ درجه فارنهایت، مانند پیدا کردن یک دانه برف در یک کوره داغ است. اما به نظر همگی در اشتباه بوده ایم و ناسا حالا با استفاده از تصاویر ثبت شده جدید مدرکی برای این واقعیت متناقض دارد. 
حدود ۲۰ سال پیش ثبت تصویری متعلق به قطب شمالی عطارد از روی زمین، ادعای وجود یخ را در این سیاره مطرح کرده بود. دانشمندان سپس در سال ۲۰۱۲ با استفاده از داده‌های دریافت شده از دستگاه‌های پیشرفته فضاپیمای مسنجر موفق به شبیه سازی یخ بر روی این سیاره شدند. 
اما آخرین تصویری که فضاپیمای مسنجر ناسا ارسال کرده حفره سایه افتاده ۷۰ مایلی پروکوفیف واقع در قطب شمالی این سیاره را این بار در قالب تصویری اپتیکال نشان می‌دهد. 

این تصویر شاید با دانش کم ما نتواند ثابت کننده چیز به خصوصی باشد، اما ظاهرا دانشمندان ناسا را مجاب کرده که یخ‌هایی تقریبا تازه تولیدشده (و نه در زمان تشکیل سیاره) در این حفره نشست کرده‌اند. 
بدون شک اطلاعات بیشتر با تصاویر جدیدتری که مسنجر به زمین مخابره می‌کند می‌تواند پرده از راز داغ‌ترین سیاره نزدیک به خورشید بردارد. 
منبع :

http://buff.ly/1zfIImJیک پدیده ناشناس در قمر زحل رویت شد
ساعت ٢:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۳٠   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

تصاویری که توسط سفینه فضایی «کاسینی(Cassini)» ناسا در تیرماه سال گذشته ثبت شده اند، از یافتن خصوصیت عجیبی در قمر زحل به نام تایتان خبر می دهند. این اکتشاف مربوط به دریای هیدروکربی بزرگی در سطح این قمر است. فضانوردان شاهد ماجرا، ایده های مختلفی برای آن پیشنهاد نموده اند و آن را به پدیده هایی همچون امواج سطحی، جامدات شناور، حباب های بالارونده و … مرتبط دانسته اند. البته این ها همگی حدس و گمان هستند. 

استیفن وال از آزمایشگاه نیروی محرکه جت ناسا، اخیراً طی مصاحبه ای گفت: «علم عاشق ماجراجویی است و طی این پدیده اسرار آمیز، ما شاهد تغییراتی نمونه ای از تغییرات در حال وقوع بر تایتان خواهیم بود.» وی در ادامه اظهار داشت: «ما امیدواریم که بتوانیم تغییرات را به طور کامل مشاهده کنیم و درباره رخدادهایی که در آن دریای ناشناخته روی می دهد اطلاعاتی به دست آوریم.» به ادامه مطلب بروید

 


آیا یک اقیانوس در زیر سطح قمر مست زحل جا خوش کرده است؟
ساعت ٢:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۳٠   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

دانشمندانی از فرانسه، بلژیک و آمریکا یک گام به سمت حل معمایی درباره قمر «میماس» زحل برداشته‌اند که دهه‌هاست ذهن آن‌ها را به خود مشغول کرده است. 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این قمر نوعی تلوتلوخوردن خاص را تجربه می‌کند و منجمان بر این باورند که یا هسته‌ آن لرزان بوده، یا این که با آب پوشیده شده است. میزان این تلوتلوخوردن دو برابر بزرگ‌تر از آن است که برای قمری با ساختار معمول و جامد انتظار می‌رود. به ادامه مطلب بروید

 


بحران انرژی جهان حل می‌شود
ساعت ٥:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢٩   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

شرکت لاکهید‌مارتین موفق به ابداعی در ایجاد منابع انرژی براساس گداخت‌هسته‌ای شده‌است که می‌تواند آینده جهان را از بحران انرژی نجات دهد.

براساس گزارش CNN، اولین رآکتورهای این تکنولوژی جدید که به اندازه‌ای کوچک هستند که می‌توان آنها را پشت کامیون گنجاند، تا یک دهه دیگر قابل بهره‌برداری خواهند‌بود.

این رآکتور‌ها 10 برابر کوچکتر از رآکتور‌های امروزی هستند و لاکهید‌مارتین که اصلی‌ترین تامین‌کننده پنتاگون به‌شمار می‌رود،‌ اعلام کرده یکی از آین رآکتورهای یکپارچه را تا کمتر از یکسال دیگر ساخته و آزمایش خواهد کرد و تا پنج سال دیگر نمونه آزمایشی از آنهاخواهد‌ساخت.

این شرکت به‌تازگی در زمینه انرژی و ایجاد منابع جدید انرژی فعالیت گسترده‌ای را آغاز کرده‌است. مطالعات لاکهید در توسعه انرژی گداختی می‌تواند به ایجاد منابع جدید انرژی در شرایطی که جدال‌های جهانی برسر انرژی شدت می‌گیرند، کمک کند. این درحالی است که آمارها خبر از افزایش 40 تا 50 درصدی منابع انرژی در نسل بعدی می‌دهند.

درصورتی که ابداع لاکهید موفقیت‌آمیز و عملی باشد، می‌تواند دستاوردی چشمگیر در حوزه‌ای باشد که دانشمندان از مدت‌ها پیش به آن امید‌ بسته‌بودند اما تاکنون موفق به ابداع سیستم کاربردی برای بهره‌برداری از آن نشده‌بودند. هدف ذخیره انرژی است که در زمان گداخت هسته‌ای و در حین ترکیب اتم‌ها برای تشکیل حالت‌هایی پایدارتر ایجاد می‌شود.

گداخت هسته‌ای نسبت به دیگر نیروگاه‌های انرژی ضایعات کمتری تولید می‌کند زیرا سوخت مصرفی آن دیتریوم-تریتیوم است و می‌تواند نسبت به نیروگاه‌های سوخت‌های فسیلی، 10 میلیون برابر انرژی تولید کند. رآکتورهای پیشرفته‌تر می‌توانند در آینده از سوختی متفاوت استفاده کرده و مانع از تولید ضایعات رادیو‌اکتیو شوند. 


 


«گربۀ شرودینگر» با یک آزمایش عجیب مشاهده شد!
ساعت ٥:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢٩   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

 محققان اتریشی با ارسال پرتوهای لیزر سبز، قرمز و زرد رنگ در مسیر یک آشکارساز، آزمایش ذهنی «گربه شرودینگر» را به تصویر کشیدند.

به گزارش ایسنا، گربه شرودینگر (Schrödinger’s Cat) یک آزمایش فکری در فیزیک کوانتومی است که سال ۱۹۳۵ توسط «اروین شرودینگر» فیزیکدان اتریشی ابداع شد؛ در این آزمایش فرض بر این است که گربه‌ای درون جعبه‌ای دربسته حاوی یک شیشه گاز سیانور، چکش، حسگر پرتوزا و یک منبع پرتوزا زندانی است. شانس ۵۰-۵۰ برای زنده ماندن یا مردن گربه در صورت شکستن شیشه حاوی سیانور وجود دارد، اما نظریه مکانیک کوانتومی عنوان می‌کند، تا زمانیکه در جعبه باز نشده است، گربه هم مرده و هم زنده است که به این حالت «برهم‌نهی» (superposition) گفته می‌شود. این بدان معناست که گربه تا زمانیکه در جعبه باز نشود، در هر دو حالت مرده و زنده است و پس از باز کردن به حالت قطعی (مرده یا زنده) درمی‌آید.

به ادامه مطلب بروید

 


کشف ذره زیراتمی تشکیل‌دهنده ماده تاریک
ساعت ٦:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢٧   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

اخترشناسان انگلیسی از کشف احتمالی ذره زیراتمی آکسیون خبر می‌دهند که می‌تواند به معنای مشاهده مستقیم ماده تاریک باشد.

به گزارش (ایسنا)، ذره زیراتمی آکسیون (Axion) یکی از گریزان‌ترین ذرات تشکیل‌دهنده ماده تاریک عنوان می‌شود.

پروفسور «جورج فریزر» استاد فقید دانشگاه لستر در تحقیقات خود عنوان کرد که ماده تاریک نوعی جرم نامرئی از یک منشأ ناشناخته است که بطور مستقیم با تلسکوپ قابل مشاهده نیست، اما اثر گرانشی آن بر مواد معمولی و بر نور قابل تشخیص هستند.

در این مطالعه گسترده، کل داده‌های 15 ساله تلسکوپ فضایی اشعه‌ایکس XMM-Newton متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) مورد بررسی قرار گرفت و نتایج بدست آمده می‌تواند به معنای مشاهده مستقیم ماده تاریک باشد.

چیزی که محققان دانشگاه لستر موفق به کشف آن شدند، ردی از ذرات آکسیون‌ در حال حرکت از خورشید بسمت زمین است.

به گفته محققان، ذره زیراتمی آکسیون بعنوان ذره احتمالی تشکیل‌دهنده ماده تاریک، از خورشید بسمت زمین حرکت کرده و در میدان مغناطیسی زمین به پرتوهای ایکس تبدیل می‌شود.

بر اساس نتایج بدست آمده این فرضیه مطرح می‌شود که ماده تاریک می‌تواند در هسته ستارگانی مانند خورشید تولید شود.

نتایج این مطالعه در مجله Royal Astronomical Society منتشر شد. 
 


میدان مغناطیسی زمین کی وارونه می‌شود؟
ساعت ٦:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢٧   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

تحقیقات نشان می‌دهند میدان مغناطیسی زمین تا ۱۰۰ سال دیگر وارونه خواهد شد، رویدادی که دانشمندان تا هزار سال دیگر انتظار وقوع آن را می‌کشیدند.

براساس گزارش میل‌آنلاین، وارونه شدن میدان مغناطیسی زمین به این معنی است که قطب‌نماها به جای شمال، جنوب را نمایش خواهند‌داد.

میدان مغناطیسی زمین در طول تاریخ شکل‌گیری این سیاره بارها وارونه شده‌است. میدان مغناطیسی دو قطبی این سیاره طی هزاران میلیون سال گذشته از شدت و قدرتی ثابت برخوردار بوده‌است.

به ادامه مطلب بروید
 

صفحه فیس بوک ما و فرازمینی ها
ساعت ٦:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢٤   کلمات کلیدی:

**صفحه فیس بوک " ما و فرازمینی ها " را دنبال کنید**

در این پیج به بررسی و نقد و بازتاب مستند فرازمینی های باستانی و نیز اخبار و دانستنی های نجوم میپردازیم

ادرس پیج ما  و فرازمینی ها:
  https://www.facebook.com/HwshFrazmynySeti

 

 

 

 


کشف ذره و ضدذره در یک ماده به رهبری دانشمند ایرانی
ساعت ٧:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢٢   کلمات کلیدی:

  دانشمندان دانشگاه پرینستون به رهبری «علی‌ یزدانی» ذره‌ای را مشاهده کرده‌اند که همزمان مانند ماده و ضدماده عمل می‌کند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این دستاورد علمی می‌تواند به ساخت رایانه‌های قدرتمند مبتنی بر مکانیک کوانتومی بیانجامد.

یزدانی و همکارانش با استفاده از یک میکروسکوپ دو طبقه در آزمایشگاه ارتعاش فوق‌پایین دانشگاه پرینستون، تصویری درخشان از ذره‌ای موسوم به «فرمیون مایورانا» (Majorana fermion) را مشاهده کردند که در انتهای نوعی سیم نازک اتمی قرار داشت. این ذره درست جایی قرار داشت که پس از دهه‌ها مطالعه و محاسبه از دهه 1930 تاکنون، پیش‌بینی شده بود.

شکار ذره مزبور در روزهای آغازین مطرح‌شدن تئوری کوانتوم و زمانی شروع شد که فیزیکدانان برای نخستین بار متوجه شدند معادلاتشان وجود نوعی ضدماده همتای ذرات الکترون را نوید می‌دادند.

در سال 1937، یک فیزیکدان ایتالیایی به نام «اتوره مایورانا» پیش‌بینی کرد که این ذره ثابت و منفرد می‌تواند هم ماده و هم‌ ضدماده باشد. گرچه بسیاری از اشکال ضدماده از آن زمان تاکنون مشاهده شده بود، ترکیب ماجورانا به صورت گریزپا باقی مانده بود.

علاوه بر داشتن مضامینی برای فیزیک بنیادی، این کشف می‌تواند به دانشمندان پیشرفتی بالقوه در زمینه محاسبات کوانتومی را نوید دهد.

جزئیات این مطالعه در مجله Science منتشر شد. -

 


روش جدید برای کشف آب در مریخ
ساعت ٧:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢٢   کلمات کلیدی:

  روش جدید برای تعیین بافت سنگ‌های آتشفشانی با استفاده از شاخصی به نام «تبلور توده زمینی»، به کشف آب در سیاره سرخ کمک می‌کند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (‌ایسنا)، سنگ‌های آتشفشانی مایع در صورتیکه با آب برخورد کنند، بسرعت سرد می‌شوند، اما در صورت عدم وجود آب، زمان بیشتری طول می‌کشد تا سنگ‌ها سرد شده و بلورهایی درون توده زمینی ایجاد شوند.

محققان دانشگاه ایالتی واشنگتن، نمونه سنگ‌های آتشفشانی از نیوزلند و کوه اتنا ایتالیا را مورد بررسی قرار داده و سپس این نتایج را با تجزیه و تحلیل سنگ‌ها توسط ابزار پراش‌سنج اشعه ایکس مریخ نورد کنجکاوی مقایسه کردند.

تجزیه و تحلیلی که بر روی نمونه خاک‌های مریخ صورت گرفت، در طیف فوران‌ نوع ماگمایی است که در تعامل با آب قرار ندارند.

«کلی وال» سرپرست تیم تحقیقاتی تأکید کرد: تعیین بافت سنگ‌های آتشفشانی، شیوه جدیدی برای کشف منابع ناشناخته آب در مریخ محسوب می‌شود، چراکه آب شاخص کلیدی برای کشف حیات میکروبی در مریخ است.

سنگ‌هایی که در تعامل با آب قرار داشته و اصطلاحا phreatomagmatic نامیده می‌شوند، در کمترین حالت دارای هشت و در بیشترین حالت دارای 35 درصد تبلور توده زمینی (groundmass crystallinity) هستند؛ اما سنگ‌هایی که در تعامل با آب قرار ندارند، دارای تبلور تا 45 درصد هستند.

در شرایطی که شواهد آب در دو سایت نیوزلند و ایتالیا بدست نیامد، روش ابداعی جدید می‌تواند برای کشف آب در هر مکانی مورد استفاده قرار گیرد.

نتایج این مطالعه در مجله Nature Communications منتشر شد.
 


جرم ماده تاریک نصف تصورات پیشین است
ساعت ٧:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢٢   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

اندازه‌گیری جدید جرم ماده تاریک در کهکشان راه شیری توسط دانشمندان استرالیایی نشان می‌دهد تنها نیمی از مقدار تصور شده پیشین از این ماده مرموز در جهان وجود دارد. 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منجمان استرالیایی از شیوه‌ای که تقریبا 100 سال پیش ارائه شد، برای کشف وزن ماده تاریک در کهکشان راه شیری استفاده کردند و دریافتند جرم این ماده رازآلود هشت ضربدر 10 به توان 11 برابر جرم خورشید است. 

این دانشمندان برای نخستین بار لبه‌های کهکشان راه شیری را که پنج میلیون میلیارد کیلومتر از زمین فاصله دارند، از نزدیک مشاهده کردند. 

«دکتر پارجوال کافله» از «مرکز بین‌المللی تحقیقات نجوم رادیویی» در دانشگاه وسترن استرالیا، گفت: ستارگان، غبار، انسان‌ها و تمامی چیزهایی که می‌بینیم، فقط چهار درصد تمامی جهان را تشکیل می‌دهند و حدود 25 درصد جهان ماده تاریک و مابقی آن انرژی تاریک است. 

کافله و همکارانش توانستند جرم ماده تاریک موجود در کهکشان راه شیری را با مطالعه سرعت ستارگان سراسر کهکشان و لبه‌هایی اندازه‌گیری کنند که هرگز تا پیش از این با چنین دقتی بررسی نشده بودند. تیم علمی از روشی استفاده کرد که در سال 1915 توسط «جیمز جینز»، منجم انگلیسی، ارائه شده بود و این زمان دهه‌ها پیش از کشف ماده تاریک بود. 

این مطالعه همچنین مدلی از کهکشان راه شیری ارائه داد که به دانشمندان امکان اندازه‌گیری چندین مولفه جالب از جمله سرعت مطلوب برای ترک کهکشان راه شیری را می‌دهد. این مدل مشخص کرد برای گریز از دام‌های گرانشی کهکشان راه شیری سرعت 550 کیلومتر در ثانیه لازم است.
 


مدیر ناسا: فرود بر روی مریخ بقای بشریت را تضمین می‌کند
ساعت ٥:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢۱   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

مدیر ناسا معتقد است فرود بر روی مریخ برای تضمین بقای نوع بشر حیاتی است زیرا تغییر آب‌و‌هوای زمین تهدیدی واقعی است و همکاری بین‌المللی در زمینه تفحص فضایی سرنشین‌دار برای نجات از آن را می‌طلبد. 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، «چارلز بولدن» که هفته گذشته در کنفرانسی در لندن سخن می‌گفت اضافه کرد: «کریس هادفیلد» (فرمانده اسبق ایستگاه بین‌المللی فضایی)، ناسا را وادار کرد درباره میزان توانایی فضانوردان در برقراری تعامل با عموم از فضا بازنگری کند. 

بولدن که در «انجمن هوانوردی سلطنتی» لندن و در کنفرانس «انتخاب‌های استراتژیک برای فضا» سخن می‌گفت، تصریح کرد: رفتن به مریخ مهم است چون تنها سیاره منظومه شمسی به جز زمین است که معتقدیم زمانی شکلی از حیات در آن متولد شده است. این سیاره می‌تواند هم‌اکنون حاوی حیات باشد و در صورت فرستادن انسان به آن، زندگی‌ وی را حفظ می‌کند. این امر برای حفاظت از نوع بشر لازم است و من می‌خواهم اطمینان دهم نوه‌هایم و فرزندان آن‌ها فرصت رفتن به مریخ را خواهند داشت. 

وی همچنین درباره عدم‌ تعهد نهادها در ماموریت‌های آینده مریخ ابزار نگرانی کرد و نسبت به احتمال توقف طرح‌های حاضر ناسا در این زمینه هشدار داد. 

وی ادامه داد: با تمرکز بر روی مریخ، ما به طور مدام در حال توانمندکردن ماموریت‌های انسانی به این سیاره هستیم اما چالش بزرگ این است که مریخ هدف بسیار دشواری است. 

بولدن همچنین پیشنهادهای خاص برای اعزام بدون بازگشت انسان‌ها به سیاره سرخ (نظریه برنامه الون ماسک، رئیس اسپیس‌ایکس) را تایید نکرد و گفت: باید کاری کنیم که اگر کسی بخواهد از مریخ به زمین بازگردد، بتواند. 

مدیر ناسا همچنین توضیح داد درک مریخ و چگونگی تبدیل آن از سیاره‌ای که زمانی زیست‌پذیر بوده به سیاره زیست‌ناپذیر کنونی، به وضوع می‌تواند آینده آب‌و‌هوای زمین را آشکارسازی کند. 

او همچنین درباره خطر واقعی تغییر آب‌و‌هوای زمین صحبت کرد و گفت: تغییر آب‌و‌هوای زمین موضوع واقعی است و من درباره گرمایش جهانی صحبت نمی‌کنم بلکه درباره تغییر آب‌و‌هوایی صحبت می‌کنم که در حال اتفاق‌افتادن است و باید دلیل آن را درک کنیم.
 


دقیق‌ترین نقشه‌برداری از یک سیاره فراخورشیدی
ساعت ٥:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢۱   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

تلسکوپ فضایی هابل ناسا دقیق‌ترین نقشه از نوعی سیاره فراخورشیدی خشن را ارائه داده که جهانی از محیط‌های خشونت‌آمیز است. 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منجمان دماهای لایه‌های مختلف جو سیاره WASP-43b را نقشه‌برداری و میزان و توزیع بخار آب در آن را رهگیری کردند. 

به گفته «جیکاب بین» از دانشگاه شیکاگو، این اندازه‌گیری‌ها دریچه‌های نوینی را به سوی شیوه‌های جدید مقایسه‌کردن ویژگی‌های انواع مختلف سیاره‌ها باز می‌کنند. 

بادهای سیاره مورد مطالعه با سرعت صوت و از طرف گرم آن که به اندازه کافی برای ذوب‌کردن فولاد داغ است، به بخش تاریکش با دماهای پایین‌تر از هزار درجه فارنهایت (537.8 درجه سانتی‌گراد) می‌وزند. 

سیاره WASP-43b برای نخستین بار در سال 2011 کشف شد و در فاصله 260 سال نوری قرار دارد. این سیاره توپی داغ و عمدتا متشکل از گاز هیدروژن است و فاقد ویژگی‌های سطحی مانند اقیانوس‌ها یا قاره‌هایی است که بتوان از آن‌ها برای رهگیری چرخش آن استفاده کرد. 

این سیاره به اندازه مشتری است، اما تقریبا دو برابر متراکم‌تر از آن است و به اندازه‌ای به ستاره کوتوله نارنجی میزبانش نزدیک است که ظرف فقط 19 ساعت مدارگردی‌اش را کامل می‌کند. سیاره مزبور همچنین از لحاظ گرانشی به اندازه‌ای ثابت است که یکی از نیمکره‌هایش همواره رو به ستاره میزبانش است، درست مانند ماه که همیشه یک طرفش رو به زمین است. 

دانشمندان دو شیوه موجود تحلیل سیارات را برای خلق تکنیکی بی‌سابقه ترکیب کردند تا جو WASP-43b را مطالعه کنند. آن‌ها از طیف‌سنجی یعنی تقسیم نور سیاره به رنگ‌های تشکیل‌دهنده‌اش برای تعیین میزان آب و دماهای جو آن استفاده کردند. 

با مشاهده چرخش سیاره، منجمان همچنین توانستند چگونگی توزیع آب در عرض‌های جغرافیایی مختلف را اندازه‌گیری کنند. 

در غول‌های گازی موسوم به «مشتری‌های داغ» که دارای دماهای سطحی بالایی هستند، به دلیل نزدیک‌بودن زیاد به ستارگان میزبانشان، آب به شکل بخار است و بنابراین به آسانی می‌توان آن را رهگیری کرد.

 


با ۱۰ تلسکوپ غول‌پیکر دنیا آشنا شوید
ساعت ٤:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢٠   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

دستگاه‌های عظیم که در ارتفاعات بلند و دور افتاده قرار گرفته‌اند، بعضی با آینه‌های بزرگ و برخی با دیش‌های دریافت امواج رادیویی پوشیده‌ شده‌اند و بعضا سطحی به مساحت ۱ کیلومتر مربع دارند. این‌ها چشمان انسان است که به سوی فضای لایتناهی نشانه رفته است. 

نسل بعدی تلسکوپ‌های زمینی برای ملحق شدن به تلسکوپ‌های موجود در سرتاسر دنیا در حال آماده‌سازی هستند و قرار است چشم انسان را به ابرنواخترها، کهکشان‌ها و دیگر اشیا دوردست آسمان روشن کنند تا درک انسان را از جهان افزایش دهند. هرروز اخبار جذاب و متنوعی از فضا و اکتشاف اجرام فضایی در میلیون‌ها سال نوری دورتر از خود می‌شنویم که اکثر آن‌ها توسط این تلسکوپ‌های غول پیکر به ما رسیده‌اند، اما از خود این ساخته‌های عظیم مهندسی چه می‌دانیم. در ادامه با ۱۰ تلسکوپ قدرتمند دنیا آشنا خواهیم شد و با کلیک بر روی تصویرشان خواهید توانست آن‌ها را در اندازه‌ی اصلی ببینید. به ادامه مطلب بروید

 


شمارش معکوس برای پرتاب آزمایشی فضاپیمای جدید ناسا
ساعت ٤:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢٠   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم


ناسا خود را برای پرتاب آزمایشی و البته تاریخی فضاپیمای "اوریون" آماده می کند. این فضاپیما نسل بعدی سیستم های فضایی آژانس فضانوردی آمریکا به شمار می آید. 
به گزارش خبرگزاری مهر، ناسا اعلام کرده است که چهارم دسامبر (13 آذر) موعد انجام این پرتاب آزمایشی است که تحت عنوان "پرتاب آزمایشی اکتشافاتی1" در تقویم هفته های پیش روی آژانس فضانوردی آمریکا ثبت شده است. 

این پرتاب با استفاده از سیستم پرتاب سنگین "دلتا 4" صورت خواهد گرفت. در صورتیکه این آزمایش با موفقیت همراه شود به زودی مقدمات پرتاب اصلی فراهم خواهد شد که در آن صورت نخستین بار پس از پروژه موفقیت آمیز آپولو – که طی آن انسان به ماه رسید - پای بشر دوباره از مدار پایین زمین فراتر خواهد رفت. 

ناسا مدعی است اوریون ایمن ترین و پیشرفته ترین سیستم حمل و نقل فضایی به شمار می آید که تاکنون ساخته شده است. 

به گفته دانشمندان ناسا، با استفاده از این فضاپیما امکان دسترسی بشر به سیارک ها و در ادامه سفر نخستین انسان ها به مریخ فراهم می شود. 

درحالی که حدود 10 روز از پایان ساخت این فضاپیما می گذرد، به تازگی راکت پرتاب کننده آن به تأسیسات شماره 37 پایگاه فضایی کیپ کارناوال نیروی هوایی آمریکا منتقل شده است. 

این راکت که از موتور پیشرفته RS-68 بهره می برد تنها پس از گذشته 4 ساعت و 25 دقیقه از پرتاب از فضاپیما جدا شده و منهدم می شود. 

پیش از این ناسا با استفاده از شبیه ساز رایانه ای پرتاب آزمایشی این فضاپیما را تصویرسازی کرده است اما باید تا 13 آذر منتظر ماند و پرتاب واقعی آن را مشاهده کرد.
 


کشف درخشان‌ترین تپ‌اختر جهان
ساعت ٤:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢٠   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم


منجمان از آرایه «تلسکوپ استروتوسفریک هسته‌ای» (NuSTAR) ناسا برای شناسایی درخشان‌ترین تپ‌اختر جهان استفاده کردند. 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این جرم کیهانی دوردست موسوم به M82 X-2 توسط تیمی از دانشمندان که در حال مشاهده نوعی ابرنواختر اخیر بودند، کشف شد. 

این کشف می‌تواند در درازمدت، درک محققان از چگونگی ایجاد سیاهچاله‌ها را ارتقا دهد. جسم موردمطالعه که 12میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و در کهکشان Messier 82 واقع شده، بقایای یک سیاهچاله است. این تپ‌اختر از آن جا که از هسته تماما سوخته‌شده ناشی از انفجار یک ابرنواختر به وجود آمده، به یک سیاهچاله شباهت دارد. در حالی که جرم آن با جرم خورشید برابری می‌کند و انرژی خارج‌شده از آن 10 میلیون برابر انرژی خورشید است. 

در گذشته از تلسکوپ NuSTAR برای ارائه سرنخ‌هایی درباره چگونگی تبدیل‌شدن ستارگان به ابرنواختر و جزئیاتی درباره شکل‌گیری غبار ستاره‌ای حول آن‌ها به کار برده می‌شوند. در حالی که این تلسکوپ به دنبال تپ‌اختر نبوده، یافته‌های آن به منجمان در درک بهتر پرتوهای ایکس فوق درخشان (ULXs) کمک می‌کند. 

این پرتوها، پرتوهای ایکس شدیدی هستند که تصور می‌شود توسط سیاهچاله‌های به اندازه متوسط در فرآیند به دام‌اندازی ستارگان همراهشان تولید می‌شود. مشاهدات نشان می‌دهد این امر همواره صادق نیست و این که می‌توانند توسط تپ‌اخترها نیز تولید شوند.
 


ابر اورت چیست ؟
ساعت ٩:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱٧   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

ابر اورت توده هایی از کوه هایی از سنگ و یخ  ..بقایای تولد منظومه شمسی .. ابر اورت از اسم یان اورت اخترشناس هلندی گرفته شده که وجودش رو در سال 1950 پیش بینی کرده بود ..او سعی داشت پارادوکسی رو حل کنه ..راه های زیادی برای مرگ ستارگان دنباله دار هست چون اونها از مدار سیارات عبور میکنند مداوم به انها برخورد میکنند ستاره های دنباله دار معمولا از یخ هستند پس هر وقت به خورشید نزدیک میشوند بخشی از خودشون رو در جریان تبخیر از دست میدهند و بعد از هزاران رفت و امد یخ اونها تماما از بین میره و فقط یک سیارک ازش باقی میمونه

به ادامه مطلب بروید 
 


از جنین تا هشیاری .زندگی کی اغاز میشود ؟
ساعت ۸:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱٦   کلمات کلیدی:

اولین جرقه زندگی و شروع ان چه زمانی رخ داد ؟ دانشمندان و رهبران مذهبی روی این مساله اختلافات زیادی دارند

ایا زندگی فقط جنبه زیست شناسی دارد ؟ یا ایا احساس هشیاری ما مجبور میکند ما را که به راستی قبول کنیم زنده ایم ؟

زندگی یک معجزه میباشد .. نه ماه قبل از تولد یک انسان .. ان فقط یک مشت سلول میباشد .. ظاهرا بدون پیچیدگی 

مثل باکتری هایی که در پوست ما زندگی میکنند هر دوی این دسته از سلول ها دارای ژن هستند هر دوشون خودشان را تکثیر میکنند یکی از انها تبدیل میشه به چیزی که برای ما ارزش بالایی دارد و دیگری مارا مریض میسازد

مجموعه ای از فعالیت های شیمیایی با یک جرقه اسرار امیز زندگی

به ادامه مطلب بروید 
 


اقتدار و راز عدد 3 در باستان
ساعت ۸:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱٦   کلمات کلیدی: فرازمینی های باستانی

{برگرفته شده از مستند ما و فرازمینی ها تهیه شده توسط ارش مدیر سایت }

در طول تاریخ عدد سه همواره مفهوم منحصر به فردی داشته است .. چرا ؟

مهم نیست کدام تمدن را مد نظر میگیرید .. چه رازی در عدد سه نفهته است که در تمام ادیان معماری ها و حتی فرهنگ های مختلف دیده میشود

ایا ممکنه یک ارتباطی با فرازمینی ها داشته باشد ؟ به ادامه مطلب بروید 
 


اشیا ناشناس اطراف پایگاه هوایی مالم استورم امریکا 1976
ساعت ۸:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱٤   کلمات کلیدی: اخبار یوفوها و اشیا نورانی

{برگرفته شده از مستند ما و فرازمینی ها }

کلیه مطالب تهیه شده توسط ارش مدیر سایت هوش فرازمینی

پایگاه هوایی " مالم استورم " مونتانا 16 مارس سال 1967

پیش از طلوع افتاب نگهبانان خدمه حفاظت در مجاورت سیلوهای موشک های هسته ای پایگاه نورهای مرموزی را در حال پرواز دیدند به قدری درخشان بودند که افراد روی زمین نمیتوانستند تشخیص بدهند این اشیا چه شکلی هستند

خدمه سریعا گزارش شی ناشناس را میدهند

به ادامه مطلب بروید 
 


فرازمینی های باستانی در امریکا {قسمت چهارم }
ساعت ۸:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱٤   کلمات کلیدی: فرازمینی های باستانی

{برگرفته شده از مستند ما و فرازمینی ها تهیه توسط ارش مدیر سایت }

{ قسمت های قبلی را به ترتیب بخوانید }

هنری کانتی ... میسوری ..امریکا

19 ژانویه 2013 ... لین میچل گله دار هنگام رانندگی در زمینش به یک باره با صحنه ای وحشتناک رو به رو میشود یکی از گاوهای سیاه انگوس وی کشته و دچار نقض عضو شدیدی شده بود .. زبانش برداشته شده بود و پستانها و مقعدش . نیز اندام تناسلی اش هم برداشته شده بود !!

به ادامه مطلب بروید
 


فرازمینی های باستانی در امریکا {قسمت سوم }
ساعت ۸:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱٤   کلمات کلیدی: فرازمینی های باستانی

برگرفته شده از مستند ما و فرازمینی ها 

غرب نوادا – امریکا  - سال 2013

در قسمت غربی دریاچه خشک شده " وینه ماکا" محققان نمونه هایی از گروهی سنگ نبشته باستانی حک شده بر روی تخته سنگ های اهکی بدست اوردند

ازمایشات رادیو کربن انجام شده توسط دانشگاه کلرادو بر روی تخته سنگ ها نشان میدهد که سنگ نوشته ها بین 10 تا 14 هزار سال پیش بودند .. جزئی از قدیمی ترین سنگ نبشته های که تا کنون در امریکا یافت شده به شمار میرود

به ادامه مطلب بروید 
 


فرازمینی های باستانی در امریکا {قسمت دوم }
ساعت ۸:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱٤   کلمات کلیدی: فرازمینی های باستانی

 

مرداب هاکاماک – جنوب شرقی ماساچوست

برگرفته شده از مستند ما و فرازمینی ها

واقع در 25 مایلی جنوب بوستون و در حومه شهر " بریج واتر "  این تالاب وسیع زبانزد میباشد .. بر اساس افسانه های بومی امرکایی این منطقه با وسعت 200 مایل مربع سرچشمه رویتهای یوفو که قدمتشان به قبل از ورود کلمبوس به دنیای جدید باز میگردد

به ادامه مطلب بروید 
 


فرازمینی های باستانی در امریکا {قسمت اول }
ساعت ۸:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱٤   کلمات کلیدی: فرازمینی های باستانی

امریکا سرزمینی بسیار اسرار امیز است با افسانه های عجیب و غریب  

یکی از این مناطق " تپه مار " یا سرپنت هست در ادامز کانتی ایالت اوهایو

دیگری " کی وس " در چاکو کانیون نیومکزیکو

چرخ پزشکی بیگهورن در وایومینگ

بسیاری از قبایل بومی امریکایی میگویند که در این اثار باستانی و اثار بی شمار دیگر موجوداتی که به انها موجودات ستاره ای میگویند از اسمان برای اموزش اجدادشان امده اند

بین مردم زونی و دیگر قبایل یک ارتباط معنوی با موجودات ستاره ای وجود دارد { یک جور اعتقادات مذهبی  }

به ادامه مطلب بروید 
 


کشف ابرهای غول‌پیکر با مساحت چهار برابر بریتانیا بر فراز تیتان
ساعت ۸:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱٤   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

محققان، ابرهای قطبی غول‌پیکری متشکل از هیدروژن سیانید را بر فراز قمر تیتان زحل یافته‌اند که مساحتی معادل چهار برابر کشور بریتانیا را پوشانده‌اند. 

به گزارش (ایسنا)، مطالعه جدید به رهبری رصدخانه لایدن، موسسه تحقیقات فضایی هلند و دانشگاه بریستول انجام شد. 

تیتان دارای فصل‌هایی درست مانند زمین است اما هر فصل آن به جای سه ماه، بیش از هفت سال طول می‌کشد و این موضوع به مدار سنگین آن حول خورشید نسبت داده می‌شود. پس از اعتدال شب و روز این قمر در سال 2009، قطب جنوب آن وارد تاریکی زمستان قطبی شد و مدتی پس از آن، ابزار موجود روی فضاپیمای کاسینی ناسا گسترش نوعی ابرهای قطبی غول‌پیکر را بر فراز این جرم کیهانی رصد کرد. 

این ابرهای غول‌پیکر برای نخستین بار در تصاویر دوربین‌های کاسینی مشاهده شدند که در سال 2012 گرفته شده بودند. ابرهای موردبحث در 250 کیلومتری بالاتر از سطح تیتان تشکیل شده بودند و این امر کاملا غیرمنتظره بود بنابراین، دانشمندان به دنبال کنکاش ماده تشکیل‌دهنده آن‌ها بر آمدند. 

طی دو سال بعد داده‌های بیشتری توسط کاسینی جمع‌آوری شد که شامل طیف مادون‌قرمز ناحیه ابری بود. دانشمندان با مشاهده این طیف‌ دو قله بزرگ را مشاهده کردند که در طیف‌های دیگر مکان‌های تیتان به چشم نمی‌خوردند. این قله‌ها دقیقا با قله‌های ذرات یخی هیدروژن سیانید مطابقت داشتند؛ هیدروژن سیانید ماده‌ای بی‌نهایت سمی است. 

محققان انتظار نداشتند یخ بتواند در چنان ارتفاع بالایی در جو تیتان تشکیل شود. تحقیق جدید نشان می‌دهد قطب جنوب تیتان باید به اندازه‌ای سرد باشد که امکان فشرده‌شدن هیدروژن سیانید را فراهم کرده باشد. در واقع، جو فوقانی آن باید در کمتر از یک سال بیش از 50 درجه سرد شده باشد تا به دمای -150 درجه رسیده باشد. 

این تغییر نشان می‌هد زمانی که قطب در سایه قرار می‌گیرد، جو فوقانی به عنوان خنک‌کننده بسیار کارآمد گرما عمل می‌کند و شاید این موضوع به دلیل فراوانی بالای ترکیبات هیدروکربن سمی و نیتروژن‌محوری باشد که در نور فرابنفش به شدت ساطع می‌شوند. 

چگونگی تشکیل‌شدن این ابر برای دانشمندان جالب‌توجه است. 

جزئیات این مطالعه در مجله Nature منتشر شد.
 


شی پرنده ناشناس در تگزاس 2008
ساعت ٧:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱٤   کلمات کلیدی: اخبار یوفوها و اشیا نورانی

در غروب هشتم ژانویه سال 2008 بیش از ده هزار نفر از جمله یک افسر و یک خلبان خصوصی یک شی کروی نورانی را در اسمان دیدند که بیصدا شناور است ..چراغهایش نر شدیدی داشت به طوریکه منطقه وسیعی رو روشن کرده بود

گزارشهای رادار منتشر شده توسط اف بی ای تایید کردند شی بدون هیچ واکنشی دقیقا همان جایی بود که ناظران از روی زمین ان را دیده بودند... به ادامه مطلب بروید 

 


جزیره ایستر و خدایان فرازمینی
ساعت ٥:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱۳   کلمات کلیدی: فرازمینی های باستانی

اقیانوس ارام جنوبی ... در 2300 مایلی غرب امریکای جنوبی ..در یکی از دور افتاده ترین نقاط زمین ... اشکال سنگی غول پیکری پشت به دریا ایستاده اند که توسط ساکنین بومی "موآی " نامیده میشده

نگهبانان ساکت جزیره شرقی {ایستر ایرلند }

این مجسمه های غول پیکر در کل جزیره پراکنده هستند و در اغلب جاها روی سکوها قرار دارند و نشان دهنده تندیس فردی است که روزی زنده بوده و حکمرانی میکرده

حدود 900 موآی بین قرون 12 تا 18 حجاری شده است

به ادادمه مطلب بروید 
 


خطوط نازکا و فرازمینی ها قسمت هشتم {اخر }
ساعت ٥:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱۳   کلمات کلیدی: خطوط نازکا و فرازمینی ها

این پست تکمیلی هست و قبلا در مورد این مساله هفت قسمت توضیحات مفصل دادیم {در قسمت خطوط نازکا و فرازمینی ها برگرفته شده از مستند ما و فرازمینی ها }

پرو امریکای جنوبی .. در 250 مایلی جنوب لیما پایتخت این کشور یکی از خشک ترین  نقاط زمین واقع شده است سرزمینی برهوت که روزی تمدن باستانی نزکا بوده است  سرزمینی پر رونق 1500 پیش از میلاد

انها مردمانی عمیقا مذهبی و روحانی بودند و مرکز جشنهایشان در شهر معابد کواچی بنا کرده بودند

این مردم نزکا به شکلی اسرار امیز در حدود 1200 پیش ناپدید شدند ولی یک سری خطوط بسیار بزرگ در روی زمین از خود به جا گذاشتند (که فقط از اسمان قادر به دیدن انها هستید )

انها در جشنهایشان روی این خطوط راه میرفتند و هدایایی به خدایانشان تقدیم میکردند ..خطوطی که ازنقوش هندسی تا دوایر متحدالمرکز دیده میشود انهم از اسمان

به ادامه مطلب بروید 
 


شهاب‌سنگی که جنگل‌ها را بارور کرد
ساعت ٥:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱۳   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم


۶۶ میلیون سال پیش، یک جرم آسمانی به قطر تقریبی ده کیلومتر به شبه جزیره یوکاتان، واقع در مکزیک، با نیروی مخربه صد تراتن تی‌ان‌تی اصابت کرد و حفره‌ای به وسعت بیش از 150 کیلومتر به جای گذاشت. 
بسیاری از پژوهشگران بر این باورند بر اثر این رویداد مهیب، اتفاقات هولناکی در سراسر جهان به وقوع پیوست: سونامی های بزرگ، آتش سوزی های جنگلی، زمین لرزه های عظیم و انفجارهای آتشفشانی همگی دست در دست یکدیگر دادند تا نسل دایناسورها از میان برود و بستر حیات پستانداران مهیا شود، اما براستی چه بر سر گیاهانی آمد که دایناسورها از آنها تغذیه می کردند؟ 

به ادامه مطلب بروید
 

گفت‌وگو با فرازمینی‌ها
ساعت ٥:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱۳   کلمات کلیدی: فضایی ها

اگر موجودات بیگانه هوشمندی وجود داشته و احتمال بسیار اندکی برای ملاقات با آنها وجود داشته باشد، باید از همین حالا برای فهمیدن آن اقدام کرده و دوره‌های فشرده آموزش زبان‌های فرازمینی را آغاز کنیم. 
صحبت کردن با موجودات فضایی بی تردید کار ساده ای نخواهد بود. اگر نتوانیم الگوی معنایی موجود در گفتار آنها را استخراج کنیم، صحبت کردن یا درک صحبت این موجودات امکان پذیر نخواهد بود. 

در جنگ جهانی دوم، نیروی های آلمان نازی گفت وگوهای خود را رمز گذاری می کردند، اما از آنجا که زبان اصلی آلمانی بود، امکان رمزگشایی از پیغام های کدگذاری شده وجود داشت، البته اگر با زبان فضایی ها آشنا نباشیم، دیگر شیوه های مرسوم رمزگشایی کارایی چندانی نخواهند داشت. با این حال شاید بتوان با استفاده از انبوهی از کارکنان و بودجه ای بسیار کلان، صحبت های فضایی ها را رمزگشایی کرد. این عقیده سفت و محکم اما خیلی عجیب به یک دانشمند بریتانیایی به نام جان الیوت تعلق دارد. از این رو مجله ایر اند اسپیس با او گفت وگویی ترتیب داده تا خوانندگان را با نظرات عجیب و غریب او بیشتر آشنا کند. 

به ادامه مطلب بروید
 

نشست ستاره شناسان ناسا در مورد حیات فرازمینی
ساعت ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱٢   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

چند ماه پیش ستاره شناسان امریکایی در کنگره ملی اذعان داشتند اجازه دهیم عموم در مورد حیات فرازمینی بیشتر بداند 
انها با این استدلال که راه شیری از میلیاردها ستاره و تیلیاردها سیاره فرازمینیکه از هر پنج عدد ان یکی شبیه به زمین است احتمال داددن حیات فرازمینی از نوع میکروبی تا هوشمند را صد در صد میدانند 
{ ست شوستاک ستاره شناس معروف سازمان هوش فرازمینی ستی } 
این بار ناسا تیمی از فیلسوفان ستاره شناسان مورخان را گرد هم اورده و در نشست های در مورد چگونگی اماده شدن ذهنیت جهانی در مورد برخورد با موجودات هوشمند فرازمینی یا حیات میکروبی فرازمینی بحث و تبادل نظر کردند 
استیون دیک یکی از ستاره شناسان ناسا میگوید :
ما به دنبال تمامی حالات زندگی فرازمینی هستیم اما ما باید برای این مهم ابتدا مردم را اماده کنیم در حال حاظر پیدا کردن حیات میکروبی از احتمال بالایی برخوردار است 
یکی از افرادی که در واتیکان به عنوان مشاهده گر کیهانی به حساب میاید میگوید :
حیات فرازمینی وجود دارد واتیکان نیز ان را تایید کرده است چند سالی ... ولی هنوز مدارک کافی در این باره نداریم و این امر برای من بسیار هیجان انگیز است 
در امریکا تقریبا بیش از نیمی از مردم اعتقاد دارند ما در این دنیا تنها نیستیم و تقریبا یک چهارم امریکایی ها اعتقاد دارند هوش فرازمینی حتی به زمین نیز امده است و مدت طولانی اینجا بودند 
دکتر ادگار میچل یکی از فضانوردان ماموریت اپولو 14 ماه و همچنین بنیان گذار علوم ادراکی میگوید { بله انها وجود دارند سفینه سقوط کرده انها را داریم حتی جسدهای انها را ..انها اینجا بودند برای مدت بسیار مدیدی }

استدلال بر این است که در میان میلیاردها ستاره که در راه شیری موجود است از هر پنج عدد یک عدد ممکن است جایی مناسب برای پدیدار شدن سیاره ای شبیه به زمین باشد 
ست شوستاک ستاره شناس سازمان ستی هوش فرازمینی میگوید ده ها میلیارد سیاره فرازمینی در راه شیری موجود است {حداقل} البته اگر قمر ها را در نظر نگیریم 
منابع:
http://www.collective-evolution.com/2014/09/25/nasa-bring-scientists-theologians-together-to-prepare-world-for-extraterrestrial-contact/

http://www.huffingtonpost.com/seth-shostak/so-what-really-goes-down_b_5889264.html

ارش

 

معمای جدید علم با کشف جزیره‌ای سرگردان در قمر تیتان
ساعت ٢:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٩   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

حرکت رو به بالا و پائین نوعی ویژگی عظیم در دریای بزرگترین قمر سیاره زحل، منجمان ناسا را سردرگم کرده است. 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در ماه ژوئیه سال 2012، نوعی ویژگی عظیم به مساحت 260 کیلومتر مربع (تقریبا به اندازه 58 هزار زمین فوتبال) مشاهده شد که از زیر دریای مایع تیتان به سطح می‌آمد و دوباره ناپدید می‌شد. 

تاکنون هیچ توضیح قطعی برای این موضوع ارائه نشده اما گفته می‌شود این ویژگی شاید یک موج سطحی، حباب‌های اوج‌گیرنده یا حتی جسمی جامد باشد که زیر سطح قرار گرفته است. 

فضاپیمای کاسینی هم‌اکنون حول سیستم زحل مدارگردی می‌کند و این ویژگی را در یکی از بزرگ‌ترین دریاهای روی تیتان به نام Ligeia Mare رصد کرد. 

در تصاویر گرفته‌شده از دهم ژوئیه سال 2012 تا 21 اوت سال 2014، این ویژگی از سطح بالا می‌آید و دوباره زیر آن ناپدید می‌شود. تصویر 26 آوریل سال 2007 نیز نشان می‌دهد چنین ویژگی پیش‌تر در این ناحیه رصد نشده بود. 

ویژگی مرموز در تصاویر راداری شفاف به نظر می‌رسد و از این نظریه پشتیبانی می‌کند که چنین مولفه‌ای شاید سازه‌ای جامد (یک جزیره) باشد که به هیچ دلیل مشخصی به سطح می‌آید و دوباره غرق می‌شود. 

پروفسور «اما بونس»، استاد فیزیک پلاسمای سیاره‌ای از دانشگاه لستر که روی ماموریت کاسینی کار می‌کند، معتقد است این ویژگی شاید نوعی کلاهک یخی مشابه آنچه باشد که بر روی زمین مشاهده می‌شود. با این حال این دانشمند احتمال نوعی حباب عظیم یا حتی امواج سطحی را رد نکرد. وی همچنین گفت ظهور چنین ویژگی شاید به دلیل تغییرات فصول زحل باشد. 

نظارت بر این تغییرات هدف اصلی ماموریت کاسینی به شمار می‌آید و دکتر «استفان وال»، معاون تیم رادار کاسینی واقع در آزمایشگاه پیشرانه جت در کالیفرنیا گفت: علم عاشق معماست و با این ویژگی رازآلود تیتان، ما شاهد نمونه‌ای هیجان‌آور از تغییرات مداوم روی این قمر هستیم.
 


ایا جهان پایانی دارد ؟ یا ابدی است؟
ساعت ٢:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٩   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

*پایان ابدیت :

ایا جهان در یک رستاخیز کیهانی به پایان میرسد ..یا تیک تاک زمان برای همیشه ادامه دارد ..ایا ابدیت پایان خواهد داشت ؟

دانشمندان فیزیک و کیهان شناس در مورد رستاخیز ایده ای متفاوت نسبت به مذهبیون دارند ..انها معتقدند روزی خورشید ما در یک سیاه چاله سقوط خواهد کرد ..کهکشان ما با یک کهکشان دیگر ادغام و برخورد خواهد کرد

اما اگر همه چیز در یک نقطه به پایان برسد چه ؟

باستانیان به خصوص مصریان فکر مرکیردند جاودانگی مکانی خارج ااز زمان است انها زمان را مانند یک چرخ بزرگ میدیدند که گذشتن  خورشید از بالای سر ما و چرخش فصل ها را منعکس میکند ..اما امروزه ما زمان را از حالت چرخه ای خارج کردیم و ان را در فاصله میان گذشته اینده گسترانده ایم و الان در این تلاشیم بفهمیم ایا این خط زمانی پایانی دارد ؟یا اینکه میتونه برای همیشه ادامه داشته باشد 

به ادامه مطلب بروید 

 


ایا برای جهان لبه ای وجود دارد ؟
ساعت ٢:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٩   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

ایا خارج از اینجا در دورترین ژرفای عالم ممکن است جایی وجود داشته باشد مکانی که به نیستی مطلق ختم شود ؟

دانشمندان در حال مطالعه روی حد و مرز کیهان هستند و همچنین برای یافتن شکل حیات

الان به نتایجی عجیب رسیده اند که نه تنها مکانی وجود دارد که انجا جهان به اتمام میرسد بلکه ممکنه چیزی فراتر از ان در انتظارمان باشد..به ادامه مطلب بروید 

 


ایا اب زمین از خورشید قدیمی تر است ؟
ساعت ٩:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٥   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

چند فیزیکدان اخترشناس در حال بررسی فرضیه ای هستند که می گوید، مولکول آب (H20) قدیمی تر از خورشید است. این تئوری همچنین بر این نظر است که گستردگی آب در جهان بیشتر از حدی است که ما تاکنون فکر می کرده ایم. 

به گزارش گروه علمی ایرنا از ساینس، ستاره شناسان می گویند تا کنون فقط به بخشی از سوال چگونگی تشکیل آب بر روی کره زمین پاسخ داده شده است. 

آنها حدس می زنند که با بوجود آمدن خورشید، توده های آب به صورت سیارک ها و ستاره های دنباله دار به سطح زمین برخورد کرد ه اند. 

این توده های فراوان آب یخ زده به همراه غبار و گاز بیش از چهار میلیارد سال پیش راه خود را به سوی زمین پیدا کرده اند، اما این توده از کجا بوجود آمده بود؟ به ادامه مطلب بروید

 


ایا نژاد برتری وجود دارد ؟
ساعت ۸:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٥   کلمات کلیدی:

ایا نسل اینده بشر برمیگرده تاریخ رو مرور میکنه و از ما به عنوان نسلی پست یاد میکنه ؟

 

ایا نژاد فقط در عمق پوست و تفاوت رنگ هاست ؟ یا چیزی داخلی و نامرئی ؟

در سال 2000 رییس جمهور کلینتن در پایان پروژه ژنوم انسانی تایید کرد که همه انسانها بدون در نظر گرفتن نژاد ها و رنگ ها 99 درصد بهم شبیه هستند ..فرقی ندارد کی هستید یا کجایید یا چه رنگی هستید .. تنها نیم درصد از کد ژنتیکی شما منحصر به فرد خودتان است باقی شبیه به دیگران است

ژنهای انسان و شامپانزه تنها سه ردصد اختلاف دارند همین قدر کافیست برای ساختن مغزی اساسا بزرگتر و زیرک تر و باهوش تر

جان هوکس پیشتاز علم انسان شناسی نخستینی در دانشگاه پزشکی ویسکانسین امریکا ..او بر روی استخوانهای انسان های باستانی پژوهش میکند ..پیگیری چگونگی تغیرات ما از وقتیکه نسب تکاملیمان شش میلیون سال پیش از نسب شامپانزه ای جدا شد..

به ادامه مطلب بروید 

 


قبل از بیگ بنگ چه اتفاقی افتاد ؟
ساعت ۱۱:۳۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۳   کلمات کلیدی: جهان های موازی

بیگ بنگ یک انرژی که جهان ما را از هیچ به همه چیز تبدیل کرد ..فضا و زمان را به وجود اورد  .این هنوز بهترین تئوری در مورد افغاز زمان این دنیا است ..ایا ما در مورد بیگ بنگ اشتباه میکنیم ؟ایا ممکنه روزی بفهمیم پیش از بیگ بنگ چه اتفاقی افتاده است ؟ اما از کجا میدانیم بیگ بنگ همان اغاز دنیا  است ؟ چطور این پیش بینی را کردیم ؟ اصلا چه جیزی قبل از بیگ بنگ رخ داده است ؟

این که ما که هستیم  و جهان چگونه درست شده این دست از سوالات حدود 5 هزار سال ذهن ما را شدیدا مشغول خود کرده است

در سال 1920 یک کشف علمی نور تازه ای را به فصل اغاز زمان و انچه ممکنه پیش از ان رخ داده باشد تاباند ..درود بر ادوین هابل عزیز ...بر قله " کوه ویلسن " در کالیفرنیا جنوبی هابل سلاح تازه ای را رو به اسمان نشانه رفت ..تلسکوپ 101 اینچی پر عظمت " هوکر " با این تلسکوپ او اولین فردی بود وسعت جهان را فهمید

به ادامه مطلب بروید 

 


رد یابی بخار آب در یک سیاره دورافتاده
ساعت ٥:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۳   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

دانشمندان موفق به ردیابی نشانه های بخار آب در اتمسفر یک سیاره دور دست به اندازه نپتون شده اند و می گویند این کوچکترین به اصطلاح سیاره خارجی است که ترکیب شیمیایی آن آشکار می شود.

به گزارش ایرنا از منابع خبری، در گذشته فقط سیارات بزرگتر به اندازه مشتری که به غول های گازی معروف هستند به این شکل مطالعه شده بود.

منجمان با کمک سه تلسکوپ فضایی از طریق اندازه گیری رنگ نور جذب شده توسط سیاره هنگام عبور از برابر ستاره مرکزی، حضور بخار آب را در اتمسفر آن استنباط کردند.به ادامه مطلب بروید

 


هند به مریخ رسید!
ساعت ٢:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۳   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

با رسیدن مدارگرد مریخ Mangalyaan به مدار سیاره سرخ، نام هند بعنوان نخستین کشور آسیایی در کنار ناسا، آژانس فضایی اروپا (ESA) و روسیه قرار گرفت که موفق به ارسال کاوشگر مریخ شدند.

به گزارش ایسنا، کاوشگر مأموریت مدارگرد مریخ (MOM)‌ هند با نام غیر رسمی Mangalyaan پنجم نوامبر 2013 میلادی (14 آبان 92) توسط موشک قدرتمند PSLV-XL از مرکز فضایی سری هاریکوتا در جنوب این کشور به فضا پرتاب شد.

این مدارگرد پس از یک سفر 300 روزه و پیمودن مسافت 780 میلیون کیلومتری، ساعت 02:11 به وقت گرینویچ روز چهارشنبه 24 سپتامبر (05:41 دوم مهر به وقت تهران) در گرانش ضعیف سیاره مریخ گرفتار شد.

درحالیکه نیمی از پروژه‌های اکتشافی مریخ در آسیا شامل مأموریت ژاپن در سال 2003 و مأموریت چین در سال 2011 با شکست مواجه شدند، با این موفقیت نام هند بعنوان نخستین کشور آسیایی در کنار ناسا، آژانس فضایی اروپا (ESA)‌ و روسیه قرار گرفت که موفق به ارسال کاوشگر به سیاره مریخ شدند.

کل بودجه پروژه مأموریت مدارگرد مریخ (MOM) هند بالغ بر 73 میلیون دلار است که در مقایسه با بودجه 671 میلیون دلاری مدارگرد مریخ «ماون» ناسا که دوشنبه هفته جاری به مدار مریخ رسید، بسیار کمتر است.

هدف اصلی مأموریت مدارگرد مریخ هند، جستجوی متان بعنوان اصلی‌ترین نشانه حیات احتمالی عنوان شده است؛ این کاوشگر مجهز به دوربین و چهار ابزار علمی برای بررسی سطح و جو سیاره است.

مأموریت این مدارگرد در مدار سیاره سرخ بین شش تا 10 ماه بطول خواهد انجامید.

 


ایا سفر در زمان ممکن است ؟
ساعت ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢   کلمات کلیدی: جهان های موازی

 

برترین مغزهای دنیا در طول دهه ها دنبال جواب و سرنخی برای سفر در زمان گذشته یا اینده بودند بدون انکه موفقیتی دست پیدا کرده باشند اما اکنون دانش نوین راه غریبی را فراهم اورده است ایا واقعا میشه در زمان سفر کرد ؟

 هر فردی روی این سیاره یک مسافر زمان است چه بخواهیم چه نخواهیم هممون با بیرحمی به سمت جلو میرویم ..سفر تولد تا مرگ هیچ راه برگشتی هم نیست هیچ راه جلو رفتنی هم نیست

یا شایدم هست !!

ایا علم میتونه راهی برای فروریختن دیوارهای زمان حال و گذشته پیدا کند ؟ برای یافتن پاسخ و چرایی ان ابتداب اید طبیعت زمان رو درک کنیم که البته از صحبت بسیار دشوار تر است

حقیقت زمان جهانی نیست بلکه شخصیست ...شما هر جای دنیا باشید زمان مختلفی رو نشون میده این چیز ساده ایه

زمین سیاره ای قابل انعطاف است هر وقت جزر و مد دریا باشد زمین مثل توپی تغیر شکل میدهد و زیر پای شما بالا پایین میشه هر چه ساعت رو از زمین فاصله بدید و ارتفاع بدید که از جاذبه زمین دورتر باشد سرعتر میچرخد یعنی از میدان دورتر است

به ادامه مطلب بروید

 


ذره بوزون هیگز چیست؟
ساعت ۱:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

 

بوزون هیگز آخرین بخش گمشده مدل استاندارد است، تئوری که

 بلوک های اصلی سازنده جهان را تشریح می کند. دانشمندان عقیده دارند در یک میلیاردم ثانیه پس از بیگ بنگ، جهان هستی یک سوپ فوق العاده غول پیکر از ذراتی بوده که با سرعت نور با یکدیگر مسابقه گذاشته بودند و هیچ جرمی نداشته اند. در این میان برهم کنش آنها با میدان هیگز باعث شده که جرم پیدا کنند و سرانجام جهان شکل بگیرد. چندین دهه است که محققان فیزیک بنیادی برای کشف بوزون هیگز، ذره‌ای که منشاء جرم ذرات بنیادی است، تلاش می‌کنند و در نهایت این ذره که وجود آن در 48 سال پیش توسط پیتر هیگز 84 ساله فیزیکدان نظری بریتانیایی و فرانسوا انگلرت 80 ساله فیزیکدان نظری بلژیکی پیش بینی شده بود در چهارم ژوئیه ۲۰۱۲ در شتاب دهنده ی بزرگ هادرونی CERN به اثبات رسید، پرافتخارترین جایزه‌ی علمی امسال یعنی نوبل فیزیک سال ۲۰۱۳ به این دو فیزیکدان رسید. در متن زیر داستان و تلاش دانشمندان برای کشف این ذره را از بخوانید

به ادامه مطلب بروید

 

در ماورای ماده تاریک در هستی
ساعت ٩:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

در سرتاسر گیتی ستاره هایی هستند که منفجر میشوند .اینها اتفاقات عظیم کیهانی هستند ..ما وجودمان را به این طبیعت انفجارها مدیونیم از نگاهی دیگر انها در کار نابودی ما هستند .ما نیز در راه شناخت این مهم هستیم که ببینیم و یاد بگیریم در ماورای تاریکی چیست ؟

من ..شما ..خورشید و ستاره ها ..هر چیزی که میبینیم در یک چیز مشترکند همه ما از اتم ساخته شدیم

اتمها تقریبا تشکیل دهنده همه اجرام شناخته شده در جهان هستند اما کیهان خیلی بیشتر از این حرفهاست وجهی که تازه ما شروع به دیدن ان کرده ایم ..سیارمون منظومه ما کیهان ما هر چیزی که میبینیم و کشف کردیم با یک چیز بهم پیوسته هستند همکاری میکنند چیزی که بسیاری از دانشمندان در وجودش شک داشتند...

به ادامه مطلب بروید 

 


ساخت آسانسورهای فضایی غول‌پیکر تا سال 2050
ساعت ۳:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

یک شرکت ژاپنی در تلاش برای واقعیت‌بخشیدن به داستان‌های علمی-تخیلی اعلام کرده تا سال 2050 یک آسانسور فضایی ساخته و آن را روانه فضا خواهد کرد.

 

به گزارش  (ایسنا)، در صورت موفقیت، چنین پروژه‌ای سفرهای فضایی را دستخوش انقلاب کرده و اقتصاد جهانی را متحول خواهد کرد.

 

غول ساخت‌و‌ساز ژاپنی به نام شرکت «اوبایاشی» (Obayashi) مدعی است آسانسور ابداعی مسافت 96 هزار کیلومتر را در فضا طی می‌کند. گفته می‌شود خودروهای رباتیکی که توسط موتورهای خطی مغناطیسی نیرودهی می‌شوند، انسان‌ها و محموله‌ها را در این آسانسور به یک ایستگاه فضایی جدید خواهند برد و رسیدن به آن‌جا هفت روز طول می‌کشد.

 

شرکت ژاپنی اعلام کرده تحقق این رویاها به دلیل توسعه نانوفناوری کربن امکان‌پذیر است. بنا بر اعلام «یوجی ایشیکاوا»، مدیر تحقیقات و تولید شرکت اوبایاشی، استحکام کششی این نانولوله‌های کربنی تقریبا صد برابر کابل فولادی است.

 

به گفته وی، هم‌اکنون دانشمندان قادر به ساخت چنین کابلی با طول کافی نیستند و می‌توانند نانولوله‌های سه‌سانتی‌متری بسازند اما تا سال 2030 تحقق چنین آرزویی ممکن است.

 

یک مطالعه بین‌المللی در سال 2012 نتیجه گرفت ساخت چنین آسانسورهای فضایی با همکاری بین‌المللی امکان‌پذیر است و شرکت ژاپنی نیز در این مورد موافق است.

 

کارشناسان بر این باورند آسانسور فضایی می‌تواند پایان ساخت موشک‌های زمین‌محوری باشد که ساخت آن‌ها بسیار هزینه‌بر و خطرناک است. استفاده از شاتل فضایی برای ارسال هر کیلوگرم محموله به فضا 22 هزار دلار هزینه به دنبال دارد در حالی که با استفاده از آسانسور فضایی، این هزینه به 200 دلار کاهش می‌یابد.

 

شرکت ژاپنی هم‌اکنون در ‌حال مطالعه روی ساخت خودروهایی است که 30 نفر را در این آسانسور حمل می‌کنند.

 


جهان چگونه کار میکند ؟
ساعت ۳:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/۱   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

جهان ما پر هیبت است و گیج کننده ...از انفجارهای ستاره های اسمان گرفته تا تحرکات ذرات ریز ...هر کشف تازه ای معمای دیگری را با خود به همراه میاورد

درک ما از دنیای پیرامون ما را از عصر پارینه سنگی به عصر سیلیکون رسانده است ...انچه فکر میکنیم حقیقت است ممکنه حقیقی نباشد

هستی را به عنوان یک تار عظیم عنکبوت در نظر بگیرید که همه ما در ان گیر کرده ایم که نمیتونیم هممون اون رو ببینیم ما نمیتونیم همه واقعیت رو ببینیم اما اگر میتونستیم چی ؟ اگر میتونستیم بفهمیم که همه خلقت چطور بهم متصل است چطور ؟

خودش انقلابی در علم میباشد ...خیلی چیزها هست هنوز انسان در مورد عملکرد جهان و چگونگیش نمیداند

در هر ثانیه از روز خورشید اتم های رادیواکتیو را ساتع میکند این اتمها پایدار نیستند انها ساتع کننده انرژی هستند تا اینکه روندی موسوم به فساد رادیواکتیوی از بین بروند ..روند نادری است تنها تحت تاثیر پرتوهای خورشیدی نیست ..تغیر در تخلیه ذرات رادیو اکتیو بسته به فاصله زمین تا خورشید دارد ..وقتی زمین دور خورشید میچرخه مخصوصا در ماه ژانویه عمل فسا رادیواکتیوی ظاهرا سرعت بیشتری داره...به ادامه مطلب بروید