مشتری بزرگترین سیاره منظومه شمسی میباشد و پنجمین سیاره دور از خورشید ... این سیاره یکی از درخشان ترین اجرام اسمانی شب است . تنها ماه و زهره و گاهی مریخ درخشان تر هستند . فاصله میانگین هرمز تا خورشید برابر با 777920000 کیلومتر است .. قطر استوایی این سیاره تقریبا 143000کیلومتر است و که همه سیارات منظومه شمسی میتونن در ان جای بگیرند . همچنین 1000 عدد از سیاره زمین میتواند درون مشتری جای بگیرد . ترکیبات این سیاره مثل ترکیبات یک ستاره است و اگر سنگینی ان 80 برابر بشه میتونه به شکل ستاره در بیاد . دوره ی چرخش این سیاره 925.9 ساعت و تناوب مداری ان 11 سال و 313 روز است .--- به ادامه مطلب بروید

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٩ | ۱:٤۸ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

تیم بزرگی از منجمان از کشورهای مختلف دنیا سیاهچاله‌ای را در مرکز کهکشان IC 310 رصد کرده‌اند که دارای جتی سوسوزن است و این موضوع با نظریه‌های موجود همخوانی ندارد. 
به گزارش ایسنا، تیم علمی توضیحات ممکنی را برای این نوع جت منحصر به‌ فرد ارائه داده و اعلام کرده تحقیقات بیشتری باید پیش از رسیدن به نتیجه‌گیری‌های قطعی انجام شوند. سیاهچاله موجود در کهکشان IC 310 برای نخستین بار در سال ۲۰۱۲ و توسط تیمی کشف شد که از یک جفت تلسکوپ MAGIC واقع در جزیره لاپالمای اسپانیا استفاده می‌کرد. کهکشان مزبور در صورت فلکی برساوش و تقریبا در فاصله ۲۶۰ میلیون سال نوری از زمین واقع شده است. آنچه دانشمندان را شگفت‌زده کرد، این بود که به نظر می‌رسید در این سیاهچاله، جتی از اشعه‌های گاما که ساطع می‌شد، با سرعت بسیار بالا و در طول بازه زمانی فقط چند دقیقه سوسو می‌زد و تغییراتی در درخشندگی‌اش را از خود نشان می‌داد.

انتشارات جت‌های سوسوزن از سیاهچاله‌ها موضوع جدیدی نیست اما نمونه‌هایی که پیش‌تر مشاهده شده‌ بودند، در طول بازه‌های زمانی بسیار طولانی‌تری این عمل را انجام می‌دادند. محققان بر این باورند این حالت به دلیل آنچه آن‌ها «شتاب‌دهی‌های شوک» می‌خوانند، رخ می‌دهد. در چنین مواردی، ذرات به طور ناگهانی توسط امواج شوک شتاب‌دهی می‌شوند با این حال، بازه زمانی سیاهچاله کهکشان IC 310 بیش از آن سریع است که با چنین نظریه‌ای توضیح داده شود و دانشمندان علم فضا باید نظریه‌ای دیگری برای توضیح این پدیده ارائه دهند. 
محققان پیشنهاد داده‌اند سوسوزدن این سیاهچاله احتمالا از همان عاملی ناشی می‌شود که موجب می‌شود تپ‌اخترها سوسو بزنند. تپ‌اخترها، ستارگانی هستند که مرده‌اند وتا حد هسته واژگون شده‌اند. آن‌ها تمایل دارند دو پرتو نوری را ساطع کنند. با چرخش تپ‌اختر، نوری که روی زمین مشاهده می‌شود، مانند نور یک فانوس دریایی بر روی دریا سوسو می‌زنند. تیم علمی معتقد است سوسوزدن سیاهچاله کهکشان IC 310 احتمالا با شتاب‌دهی ذرات تپ‌اختر مانند مرتبط باشد.

دانشمندان قبول دارند نظریه‌شان به دلیل وجود مدارک ناکافی ضعیف است اما آن‌ها امیدوارند شواهد بیشتری برای توضیح قاطعانه ماهیت چنین جتی ارائه دهند. جزئیات این بررسی در مجله Science قابل‌ مشاهده است.
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٩ | ۱:٤۱ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()


(این متن شاید پیچیده و کمی تخصصی باشه ولی خوندنش خالی از لطف نیست چرا که بزرگترین کشف بشر در کل تاریخ میتواند باشد ) 
** اشتراک گذاری با نام نویسنده مدیر سایت هوش فرازمینی ازاد   میباشد **
-------------------------------------------------- 
دانشمندان 40 ساله که کلیدی که تمام اسرار کیهان را فاش میکند پیدا کرده اند در حال حاظر اونو در اختیار دارند ... ایا بوزون هیگز واقعا میتونه به ما بگه که تمام فرایند های کیهانمان چطوری به وجود امدند ؟ ایا ما افرینش را مدیون به چیزی دست نیافتنی اما در عین حال قدرتمند هستیم ؟ ایا این ذره ای خدایی میباشد ؟ { توضیح : ذره بوزون هیگز را به دلیل مهم بودنش به ذره خدا تشبیه و نام گذاری کردند و دلیل غیر علمی و الهی نداره } 
ما چطوری به اینجا رسیدیم در این کائنات ؟ دانشمندان میگویند جهان ما از یک انفجار انرژی اغاز شد اما به نوعی این انرژی به ماده تبدیل شد که در نهایت تبدیل به ستارگان و سیارات و ... شد . و این ماده در ساختار من و شما هم هست . فیزیک دان ها به شدت تردید داشتند این ذره وجود دارد یا نه !

به ادامه مطلب بروید

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٧ | ٩:٠۸ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

در نزدیک هرم خفرع (khafra) در گیزا، دخمه‌ای باستانی وجود دارد که به مقبره‌ی اُزیریس، یا چاهِ اُزیریس مشهور است. این دخمه، که توسط سه دهلیز به صورت عمودی تا سه طبقه زیرِ زمین (حدود ده متر) حفر شده است، تا سال 1999 به صورت رسمی مورد کاوش قرار نگرفته بود؛ گرچه پیش از آن نیز به وجودش آگاه بوده‌اند.
به ادامه مطلب بروید
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: فرازمینی های باستانی


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٧ | ٥:۱٦ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

((تهیه و تنظیم مدیر سایت هوش فرازمینی ))


{این متن یک دایره المعارف قوی برای کسانی که علاقه مند به ستاره شناسی و رصد هستند میباشد }

قبل از اینکه برق اختراع بشه یا تلویزیون و اینترنتی درکار باشد ...اسمان شب بزرگترین نمایش هر شهری بود . پیش از اینکه به تکنولوژی های پیشرفته جهت جهت یابی دست پیدا کنیم مانند جی پی اس یا حتی قطب نما ..ما ستارگان رو برای جهت یابی داشتیم . 
ما یک طول جغرافیایی داریم شرق و غرب رو در سیاره بهم ربط میده .. و یک عرض جغرافیایی که قطب شمال رو به جنوب ربط میده – به طور مشابه ما یک مختصات اسمانی داریم اما اینها با طول و عرض نامگذاری نمیشوند . 
در قدیم از طریق جهت یابی ستارگان میشد مسیر رو تشخیص بدیم دریانوردان و کویر نوردان از این طریق راه خود را به شمال جنوب شرق غرب استفاده میکردند . 
امروزه از ماهواره ها برای جهت یابی و جی پی اس استفاده میشه

به ادامه مطلب بروید 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٧ | ٥:۱۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

یکی از دلایلی که تئوری بیگ بنگ تایید شد همین موضوع بود . این کشف توسط دو دانشمند از همه جا بیخبر در نیوجرزی امریکا بود که نویزهایی از هر طرف از فضا توسط رادیوتلسکوپشان گرفتند .
در واقع CMBR چیزی نیست جز کورسوی بیگ بنگ .این تابش مدرک مستقیمی بر بیگ بنگ است چون به ما اجازه میدهد تا به عقب برگردیم و سرشت گیتی را که اون زمان داغ و چگال بوده اشکار سازی کنیم که همه ساختارهایی که امروز میبینیم بعد ها از ان سر در اوردند ... همیشه این تابش جلوی رومون بود ولی چون دستگاهی نداشتیم نمیتونستیم کشفش کنیم .. حدود یک درصد از برفک های تلویزیونی را همین تابش به جا ماده از بیگ بنگ تشکیل میدهد .!!به ادامه مطلب بروید


 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٧ | ٥:٠٩ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

برخورددهنده بزرگ هادرونی در آستانه بازگشت به حیات دوباره و ادامه فعالیت‌هایش به مدت سه سال دیگر است.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، این سامانه در حالی دوباره آغاز به کار خواهد کرد که انرژی برخورددادن ذرات آن دو برابر شده و این موضوع تحقیقات فیزیک نوین را دستخوش تحول کرده و تعدادی از گیج‌کننده‌ترین معماهای فیزیک مدرن را حل خواهد کرد.

مقامات «سرن» در صد‌ و‌ هفتاد‌ و‌ چهارمین جلسه شورای این مرکز، آغاز به کار دوباره برخورددهنده بزرگ هادرونی را به مدت سه سال اعلام کردند.

این برخورددهنده، بزرگ‌ترین و قدرتمندترین شتاب‌دهنده ذرات در جهان به شمار می‌آید و در واقع، ماشین ابررسانایی به طول 27 کیلومتر است که در حال حاضر دمای عملیاتی آن تا 1.9 درجه بالای صفر مطلق سرد شده است.

دانشمندان مرکز کنترل سرن در حال انجام تمامی آزمایش‌های مطلوب پیش از عملیاتی‌شدن پرتوهای پروتون این برخورددهنده در ماه مارس سال 2015 هستند. این در حالی است که آغاز به کار دوباره برخورددهنده هادرونی پس از دو سال متوقف‌شدن فناورانه آن صورت می‌گیرد.

برای نخستین بار در 9 دسامبر (18 آذر)، آهنرباهای یکی از هشت حلقه برخورددهنده هادرونی تا سطح موردنیاز برای عملکرد پرتوهایش نیرودهی شد و به انرژی 6.5 تریلیون الکترون ولت یعنی میزان انرژی عملیاتی لازم برای دور دوم فعالیت آن رسید.

هدف این سامانه، فعالیت در سال 2015 با دو پرتو پروتونی برای تولید برخوردهایی با انرژی 13 تریلیون الکترون ولت است. این در حالی است که چنین سطح انرژی تاکنون توسط هیچ شتاب‌دهنده‌ای حاصل نشده است.


 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٦ | ٥:۳٦ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

محققان ناسا از کشف شواهدی از وجود گاز متان در سیاره سرخ خبر دادند که احتمالا توسط گونه‌ای باکتری تولید شده است؛ این نتایج احتمال وجود حیات در مریخ را تقویت می‌کند.

 آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL) ناسا یکسال قبل در گزارشی، از عدم کشف شواهدی از گاز متان در سیاره سرخ خبر داد.

اما در کنفرانس خبری که روز سه‌شنبه 16 دسامبر (25 آذر) در نشست سالانه انجمن ژئوفیزیک آمریکا برگزار شد، محققان ناسا از کشف نشانه‌هایی از گاز متان در سیاره سرخ خبر دادند.

«جان گروتسینگر» محقق ارشد پروژه کنجکاوی تأکید کرد: مریخ‌نورد کنجکاوی در طی تحقیقات خود موفق به کشف و ثبت شواهدی از انفجار گاز متان شده است که دست‌کم دو ماه دوام داشت.

« گروتسینگر» این نتایج را نقطه عطفی در مأموریت کنجکاوی عنوان و خاطر نشان کرد: یکی از چند فرضیه مطرح درخصوص وجود متان این است که این گاز توسط میکروب‌های زنده تولید شده‌اند.

گاز متان نمی‌تواند برای مدت طولانی در مریخ دوام داشته باشد. محاسبات نشان می‌دهد، نور خورشید و واکنش‌های شیمیایی در جو مریخ منجر به شکسته شدن مولکول‌ها در مدت صدها هزار سال شده‌اند؛ درنتیجه نمونه اخیر متان باید به تازگی تولید شده باشد.

گاز متان می‌تواند از طریق فرآیند زمین‌شناسی موسوم به سرپانتینیت (serpentinization) - که به گرما و آب به شکل مایع نیاز دارد - یا توسط باکتری‌های تولیدکننده متان موسوم به متانوژن تولید شوند.

محققان همچنین برای نخستین‌بار، وجود مولکول‌های ارگانیک مبتنی بر کربن را در نمونه سنگ‌های مریخ تأیید کردند.

مریخ‌نورد کنجکاوی با استفاده از ابزار آنالیز نمونه در مریخ (SAM)، اقدام به حفاری در سنگی موسوم به Cumberland کرد؛ در تجزیه و تحلیل نمونه حفاری، مولکول‌های ارگانیگ مبتنی بر کربن شناسایی شدند.

این کشف اگرچه نشانه مستقیمی از وجود حیات در گذشته یا حال مریخ محسوب نمی‌شود، اما نشان می‌دهد که احتمالا این سیاره ترکیبات مورد نیاز برای میزبانی از حیات را در گذشته دارا بوده و هنوز هم دارد.

نتایج این یافته‌ها در مجله Science منتشر شد.

http://go.nasa.gov/1A5NeSQ


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٦ | ٥:۳٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

نخستین یافته‌های فضاپیمای روزتا نشان می‌دهد، منشأ بخش عمده‌ای از آب موجود بر روی زمین درحقیقت سیارک‌ها هستند.

 

، کاوشگر روزتا متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) در یک مأموریت تاریخی، با استفاده از فرودگر Philae، دنباله‌دار چهار کیلومتری 67P/Churyumov-Gerasimenko را مورد بررسی قرار داد.

 

زمین درحدود 4.6 میلیارد سال قبل شکل گرفت؛ فرضیه‌ای مطرح است که عنوان می‌کند، آب موجود بر سطح زمین در اثر سرد شدن این سیاره ایجاد شده و این سرد شدن احتمالا ناشی از برخورد دنباله‌دارها و سیارک‌ها با زمین بوده است.

 

ابزار موجود بر روی کاوشگر روزتا قادر به تجزیه و تحلیل ساختار شیمیایی آب و تعیین تطبیق‌پذیری بخار آب دنباله‌دار با نمونه آب بر روی زمین است.

 

نتایج یافته‌های اولیه کاوشگر روزتا نشان می‌دهد که بخار ‌آب‌های موجود در این دنباله‌دار بطور قابل‌توجهی متفاوت از نمونه‌های زمینی است.

 

برخلاف فرضیه‌های قبلی که منشأ آب موجود بر روی زمین را دنباله‌دارها عنوان می‌کنند، یافته‌های اولیه فضاپیمای روزتا نشان می‌دهد که آب موجود بر روی زمین بیشتر از سیارک‌ها نشأت گرفته شده‌اند.

 

ماهیت متمایز بخار آب در دنباله‌دار 67P در ماه اوت (مرداد ماه) و حدود سه ماه قبل از نشست فرودگر Philae بر سطح دنباله‌دار اندازه‌گیری شد.

 

این ماهیت متمایز از طریق تفاوت در نسبت دوتریوم، یک ایزوتوپ هیدورژن با نوترون اضافی، مشخص شد.

 

دانشمندان قصد دارند نحوه رفتار دنباله‌دار 67P را در مدار 6.5 ساله بدور خورشید بدقت مورد بررسی قرار دهند تا بینش جدیدی درخصوص منشأ منظومه شمسی کسب کنند.

 

نتایج اولیه این یافته‌ها در وب‌سایت آژانس فضایی اروپا (ESA) و مجله Science منتشر شد.

 

http://www.iflscience.com/space/rosetta-data-suggests-water-earth-probably-didnt-come-comets

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢۳ | ٧:٤۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

منجمان اسپانیایی دو ستاره غول‌پیکر را رصد کرده‌اند که در آستانه ادغام‌شدن در یکدیگر هستند و این رخداد برای نخستین بار نشان می‌دهد ستار‌های فوق‌عظیم چگونه شکل گرفته‌اند.

 

، دانشمندان دو ستاره عظیم واقع در سیستم ستاره‌ای MY Camelopardalis را نظاره کرده‌اند که در مداری نزدیک، حول یکدیگر می‌چرخند و احتمالا در یکدیگر ادغام شوند. این سیستم ستاره‌ای در خوشه ستاره‌ای کوچکی به نام Alicante 1 واقع شده و این خوشه نیز در فاصله 13 هزار سال نوری از زمین قرار دارد.

 

خورشید، یکی از معدود ستاره‌هایی است که در تنهایی به سر می‌برد اما اکثر ستارگان کهکشان راه شیری در سیستم‌های دو یا سه‌ ستاره‌ای قرار دارند.

 

در حال حاضر، ستاره‌های تحت‌مطالعه حول یکدیگر و با سرعت یک میلیون کیلومتر در ساعت حرکت می‌کنند و گفته می‌شود عمر آن‌ها بیش از دو میلیون سال نیست. شعاع هر یک از این اجرام کیهانی 700 برابر شعاع زمین است اما با همان سرعت کره خاکی دور خود می‌چرخند.

 

محققان رصدخانه Calar Alto با استفاده از یک تلسکوپ 2.2 متری این ستارگان را رصد و دما و شکل هر یک از آن‌ها را تعیین کردند. جرم هر یک از ستارگان مزبور 38 و 32 برابر خورشید اعلام شده و تصور می‌شود آن‌ها مدارهای یکدیگر را در کمتر از 1.2 روز تکمیل کنند.

 

این بدین معناست جو‌های خارجی این اجسام آسمانی در حال لمس‌کردن و تعامل با یکدیگر هستند و آن‌ها به اندازه‌ای به همدیگر نزدیک‌اند که دانشمندان معتقدند سرانجام در هم ادغام خواهند شد.

 

محققان اسپانیایی تخمین زده‌اند جرم ستاره حاصل از ادغام این دو دست کم 60 برابر جرم خورشید خواهد بود. تیم علمی مطمئن نیست این ادغام چه هنگام رخ خواهد داد اما تخمین می‌زند چنین رخدادی احتمالا مقادیر عظیم انرژی آزاد کند.

 

دانشمندان امیدوارند با مشاهده ادغام چنین ستاره‌های دوگانه نزدیکی در یکدیگر، بتوانند چگونگی شکل‌گیری ستارگان فوق‌عظیم را بهتر توضیح دهند.

 

گرچه چنین ستارگان عظیمی در آغاز عمر جهان فراوان بوده‌اند، امروز چنین اجرامی بسیار نادر بوده و کهکشان راه شیری نیز تعداد معدودی از آن‌ها را داراست.

http://www.iflscience.com/space/supermassive-merger-blue-stellar-giants-underway

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢۳ | ٧:٤۱ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

گروهی از محققان در پژوهشهای جدید خود موفق به کشف ذراتی در کهکشانهای دیگر شده‌اند که می‌تواند ماده تاریک باشد.

 

 ماده تاریک بیش از 80 درصد جهان شناخته‌شده را تشکیل داده اما تاکنون دانشمندان توانسته‌اند این ماده را که یکی از بزرگترین اسرار جهان است، بطور مستقیم مشاهده کنند.

 

در ماههای اخیر مشاهداتی از این ماده در خورشید و مدار اطراف زمین وجود داشت، اما اکنون دانشمندان بر این گمانند که توانسته‌اند این ماده را در کهکشانهای همسایه شناسایی کنند.

 

آنها انتشارات فوتونی را از سوی فضا مشاهده کردند و یکی از بهترین توضیحات برای آن می‌تواند این باشد که منبع آنها، ذرات ماده تاریک است.

 

دو گروه از محققان اخیرا از شناسایی سیگنالی خبر داده‌اند که می‌تواند نشانه ماده تاریک باشد.

 

یکی از این تیمها شامل موسسه فناوری فدرال سوئیس در لوزان توانستند با تحلیل و بررسی پرتوهای ایکس منتشره از دو جسم سماوی یعنی کهکشان برساووش و کهکشان آندرومدا، ماده تاریک را پیدا کنند.

 

محققان پس از جمع‌آوری هزاران سیگنال از تلسکوپ XMM-Newton سازمان فضایی اروپا و حذف آنهایی که از ذرات و اتمهای شناخته‌شده نشات می‌گرفتند، نوعی ناهنجاری را مشاهده کردند که ارتباطی به اشتباهات احتمالی دستگاهها نداشت.

 

این سیگنال در طیف پرتو ایکس به عنوان یک تابش فوتون ضعیف و غیرعادی که به هیچ یک از مواد شناخته‌شده منسوب نیست، مشاهده شد.

 

مهمتر از همه اینکه به گفته دانشمندان، توزیع سیگنال در کهکشان دقیقا با آنچه از ماده تاریک انتظار می‌رود – متمرکز و شدید در مرکز اجسام و ضعیف‌تر و پراکنده‌تر در لبه‌ها – مرتبط است.

 

محققان با هدف تائید یافته‌های خود به بررسی داده‌های کهکشان راه شیری پرداخته و مشاهدات مشابهی داشتند.

 

این سیگنال از یک رویداد بسیار نادر در جهان می‌آید: یک فوتون به دلیل تخریب ذره‌ای فرضی و احتمالا یک نوترینوی استریل منتشر شده است.

 

در صورت تائید این اکتشاف، مسیرهای جدید پژوهش در فیزیک ذرات باز خواهد شد.

 

نتایج این پژوهش در مجله Physical Review Letters منتشر شده است.

 

 

انتهای پیام

http://www.iflscience.com/space/could-scientists-have-finally-detected-dark-matter-signal

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢۳ | ٧:۳٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

{{تهیه و تنظیم مدیر سایت هوش فرازمینی "ارش " - ادمین پیج ما و فرازمینی ها در فیس بوک }}

هر داستانی یک شروعی داره ... حتی داستان کیهان بزرگ ما ... در حدود 13.7 میلیارد سال قبل یک رویداد مرموز کیهان را به حرکت در اورد چیزی که امروز بهش میگیم مهبانگ یا همون " بیگ بنگ "

در نهایت به خلق هر اتم هر ستاره و هر کهکشانی انجامید

چگونه هزاران سال دید ما از کیهان تکه تکه شکل گرفت؟ حس را به علم تبدیل کردیم و جایگاهمان را در درون ان کشف کردیم ..

 

برای هزاران سال ما مشاهدات خود را از اسمان در کتابهایی که بیشتر از یک کتابخانه را پر میکنند ثبت کردیم – یک دانش وسیع در مورد کیهان خود ساختیم

اینکه چگونه شروع شد و چگونه پایان خواهد یافت ؟

به ادامه مطلب بروید

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢۳ | ٦:٢٦ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

دانشمندان انگلیسی نظریه زمان جدیدی را برای جهان مطرح کرده‌اند که شاید بتواند پاسخ بسیاری از سوالات دانمشندان در مورد آغاز زمان و آنچه در گذشته رخ داده، باشد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، حرکت تسلیم‌نشدنی زمان به سمت جلو چیزی است که دانشمندان را برای بیش از یک قرن متعجب کرده است.

اکنون دانشمندان نظریه جدیدی را مطرح کرده‌اند که بر اساس آن، در زمان وقوع انفجار بزرگ یک جهان آینه جهان ما ساخته شد که به سمت مخالف در زمان حرکت می‌کند و موجودات هوشمند حاضر در هر جهان، دیگری را در حال حرکت معکوس در زمان درک می‌کنند.

این نظریه عجیب توسط دکتر جولیان باربور از دانشکده کشاورزی در انگلستان، دکتر تیم کاسلووسکی از دانشگاه نیوبرانزویک در کانادا و دکتر فلاویو مرکاتی از موسسه فیزیک نظری پریمیتر کانادا مطرح شده است.

پژوهش این دانشمندان در تلاش برای پاسخگویی به سوالاتی است که در مورد «پیکان زمان» - مفهومی که بر اساس آن زمان متقارن بوده و همه چیز به سمت جلو حرکت می‌کند - هنوز بی‌پاسخ مانده است.

به گفته محققان، در زمان وقوع انفجار بزرگ نه فقط یک جهان بلکه دو جهان شکل گرفته‌اند و هر کدام بطور مساوی در جهات متضاد یکدیگر به حرکت پرداخته‌اند.

دکتر باربور به قیاس یک تکه یخ مکعبی در حال ذوب شدن با جهان در حال حرکت به سوی بی‌نظمی موسوم به آنتروپی می‌پردازد.

به گفته وی، در پایان دهه 19 میلادی این امر موجب نگرانی شده بود زیرا مردم بر این تصور بودند که جهان با مرگی پر حرارت به پایان می‌رسد که در آن دمای در همه‌جای جهان مانند مکعب یخ یکسان است.

اما با در نظر گرفتن گرانش، بنظر می‌رسد که این نظریه درست نبوده و حتی توضیحی برای آغاز دراماتیک جهان باشد.

محققان با مونتاژ یک مدل ساده با 1000 ذره اظهار کردند که نظریه آنها نشان‌دهنده حرکت روبه‌عقب ما در زمان و به سمت بی‌نظمی است و در نهایت از سوی دیگر پس از انفجار بزرگ – در جهان آینه- به نظم برمی‌گردیم.

اگرچه جهان آینه دقیقا شبیه جهان ما نیست و کاملا مستقل از جهان ما و به شیوه خودش تکامل و تغییر یافته است.

با اینحال احتمالا این جهان تحت تاثیر قوانین فیزیک مشابه قرار داشته و از سیارات، ستارگان و کهکشانهایی کاملا مشابه نسخه جهان ما برخوردار است.

دکتر باربور با توصیف این مدل به شکل دسته‌ای از زنبورها می‌گوید، با افزایش زمان، جهان از شکل بی‌نظم آغازین دسته زنبور به سمت یک عالم ساختارمندتر و منظم‌تر حرکت می‌کند. 
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢۳ | ۱٢:٤۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()


{تنظیم و ادیت از ارش مدیر سایت و ادمین پیج ما و فرازمینی ها .. 
منابع => از مستند the universe و کتاب دنیاهای موازی پروفسور میچیو کاکو }

در اغاز تاریکی بود و سپس انفجاری اغاز گر همه چیز بود 
تولدی بود بر وجود ابدی رو به گسترش "زمان-مکان و ماده " 
حالا ...فراتر از انی بنگرید که تاکنون تصور کردید .. 
فراتر از محدوده زندگی خودتون و سیارتون 
مکانی را تصور کنید که بهش میگیم کائنات یا کیهان ..
ممکنه اون بیرون .. درورای کائناتی که شناختیم جهان های موازی دیگری وجود داشته باشد ... به قول میچیو کاکو پروفسور فیزیک تئوری دانشگاه نیویورک این جهان ها میتونند شکوفای جهان های دیگر باشند . 
جایی که ممکنه نسخه معادلی از منظومه شمسی ما و سیارمون و هر یک از خود ما انسان ها باشد !! جایی که تقریبا میتونه همه چیزش شبیه به اینجا باشه شاید با کمی تفاوت { هیمنجا این نکته رو اظافه کنم این داستان دنیاهای موازی مثل مساله مکانیک کوانتوم که هنوز علم همه چیزش رو کشف نکرده و هنوز جواب بسیاری از سوالات بی پاسخ مونده جایگاه مناسبی برای جولان دادن عده ای هست که این موضوعات را به معنویت و عرفان ارتباط میدهند } 
اما این جهان های موازی کجا هستند چطور میشه تشخیص داد موجودیتشان را ؟ 
برخی میگویند برای اینکه ما در ابعاد متفاوتی زندگی میکنیم
سوال اصلی این نیست ایا وجود دارند یا خیر سوال اینه چند تا ازشون موجوده ؟

به ادامه مطلب بروید

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: جهان های موازی


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٢ | ٦:٠٥ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

در شرایط فاقد هوا و تحت فشار انسان نمیتونه مدت زیادی رو بدون تجهیزات دووم بیاره - اولین چیزی که بدون تجهیزات و یا اسیب دیدگی تجهیزاتمون در فضا به وجود میاد احساس کمبود هوا است
اکسیژن هنوز در خون ما هست تا 15 ثانیه - پس ما هشیاری را بلافاصله پس از پارگی یا اسیب دیدگی تجهیزاتمون از دست نمیدیم اگر نفس را حبس نکنیم شاید تا 2 دقیقه دووم بیاریم اما در صورت حبس نفسمون ممکنه گاز موجود در ریه به دلیل عدم فشار هوا منبسط بشه و باعث پارگی ریه ها میشه و هوا وارد جریان خون میشه توی رگها 
اگر تا ده ثانیه بدون لباس تو فضا باشیم بافتهای بدن ما شروع به باد کردن میکنند علتش هم عدم فشار اتمسفریک اب موجود در بدن ماست و همین باعث انباسط بدنمون میشه یعنی پف میکنیم ولی منفجر نمیشیم چون پوست بسیار مقاومی داریم
سیستم جریان خونمون قادر به کنترل فشارش هست مگر اینکه در اون حین ما از ترس وارد شوک بشیم 
"جی لی بلانک " فضانوردی بود که به دلیل نقص فنی در تجهیزات و لباسش در سال 1965 به مدت 14 ثانیه در شرایطی که گفتیم قرار داشت و به گفته خودش اب دهانش روی زبونش جوش زده بود 
از انجایی که بدون لباس در فضا مورد حمله تابش های کیهانی هستیم باید انتظار سوختگی پوستی وخیمی نیز باشیم 
علی رقم سردی بیش از حد فضا بدنمون یخ نمیزنه و گرمای خون ما تا پیش از انکه خفه شویم از ما در برابر یخ زدگی دفاع میکند 
اگر در فضا بمیریم بعدش به دلیل کمبود اکسیژن در بدنمون بدن ما تجزیه نمیشه و اگر نزدیک منبع حرارتی باشیم بدن مومیایی و در غیر این صورت فریز میشیم از سردی جو 
اگر انسان در لباس فضانوردی بمیره بدنش همچنان اکسیژن داره و بدن شروع به تجزیه میکنه و تا مدتهای زیاد در فضا باقی میمونه

تهیه کننده مدیر سایت آرش - ادمین پیج ما و فرازمینی ها در فیس بوک 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٠ | ٧:٢٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

1) دانشمندان بر این باورند بخش عمده ای از جهان غیر قابل دیدن و نامرئی میباشد :ماده تاریک 26.8 % و انرژی تاریک 68.3 % و هر چیزی که ما هستیم و میبینیم تنها 4.9 % از کل هستی میباشد ...
ماده تاریک یک ماده فرضی است که هنوز کشف و رصد نشده ولی موجود است و برای تخمین جرم کهکشانها و خوشه ها استفاده میشه 
2) خورشید منحصرا 332837 برابر جرم زمین میباشد و از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده . تا 130 میلیون کره زمین در خورشید جا میشه 
3) ستاره سیروی یا شعرای یمانی 8.6 سال نوری با ما فاصله دارد و درخشان ترین ستاره اسمان شب میباشد و در صورت فلکی سگ قرار دارد خیلی راحت میشه رصدش کرد 
و 2.6 برابر خورشید جرم دارد 
4)چهارنیروی شگفت انگیز طبیعت و کیهان : گرانش =یا جاذبه عمومی که اجرام رو به سمت خودش میکشه ... نیروی الکترومغناطیس =اثر دافعه و جاذبه ی بارهای منفی باعثش همین نیرو میباشد ... نیروی هسته ای قوی =ذرات را درون هسته اتم به هم پیوند میده ....نیروی هسته ای ضعیف =مربوط به ترازهای درونی هسته ی اتم هاست 
همکاری این چهارتا نیرو و تعادلشون در ایستادگی و زنده بودن کیهان ما کمک میکند 
4) کوزارها قدیمی ترین نور را در کیهان دارند و درخشان ترین هستند که 12 میلیاردسالی سن دارند و 12 میلیارد سال طول کشیده نورش به ما رسیده پس ما تصویر زندشو نمیبینیم بلکه گذشته رو داریم میبینیم – حتی فردی که رو به روی شکا نشسته 100 میکرو ثانیه طول میکشه ببینیدش و تصویرش رو رصد کنید !! 
5) حیات روی زمین وابسته به سیاره مشتری هست هرچند 778 میلیون کیلومتر با ما فاصله دارد اما این سیاره غول پیکر هست و جاذبه بالایی دارد همین جاذبه اش روی دنباله دارها و سیارک ها تاثیر میزاره و به سمت خودش میکشونه و نوعی سپر در برابر زمین محسوب میشه میدان مغناطیسی این سیاره 14 برابر زمین است و چگالی اش یک چهارم چگالی زمین میباشد و از گاز تشکیل شده دقیقا عین زحل 
6) منظومه شمسی ما تقریبا 5 میلیارد سال سن دارد و خورشید تقریبا با همین مقدار 5 میلیارد سال دیگه به سوختن ادامه میده و سپس هیدرزنش تموم و کاملا تبدیل به هلیوم و عناصر سنگین میشه پف میکنه و سیارات ابتدایی رو میبلعه سپس منفجر میشه و تنها چیزی که ازش باقی میمونه یک کوتوله سفی کم نور و سردتر میباشد ...
7) حیات روی زمین از تکامل 3.8 میلیارد ساله پیروی میکند و احتمال زیاد منشایی خارجی دارد و از برخوردهای کیهانی و سیارک ها بذرهای حیات به سیاره ما انتقال پیدا کرده است شاید حیات از زهره یا مریخ به زمین منتقل شده باشد

تهیه کننده = مدیر سایت ارش - ادمین پیج ما و فرازمینی ها در فیس بوک 

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩۳/٩/٢٠ | ٧:۱٧ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا در ادامه اکتشافات خود در اطراف کوه شارپ به شواهدی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد، دهانه برخوردی گیل در گذشته باستانی مریخ یک دریاچه غول‌پیکر بوده است.

در مرکز دهانه برخوردی گیل به عرض 154 کیلومتر، کوه شارپ به ارتفاع پنج کیلومتر واقع شده است.

مریخ‌نورد کنجکاوی ناسا که از سال 2012 در نزدیکی دهانه گیل فرود آمده است، به تازگی به شواهدی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد، کوه شارپ در حدود 3.5 میلیارد سال قبل وجود نداشته و دهانه گیل با یک دریاچه عظیم پوشیده شده بود.

محققان آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL)‌ ناسا با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده توسط مریخ‌نورد کنجکاوی در مدت دو سال حضور بر سطح سیاره سرخ به این نتایج دست پیدا کرده‌اند.

دمای هوای مریخ در گذشته باستانی احتمالا به شکل‌گیری دریاچه‌های متعددی بر سطح آن کمک کرده بود.

محققان بر این باورند که مریخ در گذشته باستانی خود یک سیاره گرم و مرطوب بوده که این مسئله باعث شکل‌گیری دریاچه‌های متعدد بر روی آن شده بود، اما به مرور زمان و با از بین رفتن جو ضخیم، مریخ به سیاره‌ای خشک تبدیل شده است.

نتایج این کشف می‌تواند احتمال کشف حیات احتمالی در منظومه شمسی را تقویت کند.

کنجکاوی در حال حاضر مشغول بررسی پایین‌ترین لایه‌های رسوبی کوه شارپ معروف به سازه Murray است؛ با بالا رفتن مریخ‌نورد از کوه شارپ طی چند ماه آینده، محققان می‌توانند آزمایشات بیشتری برای تعیین نحوه تغییر الگوهای جو و محیط مرطوب این سیاره انجام دهند.

منبع :
http://www.theguardian.com/science/2014/dec/08/nasa-mars-curiosity-rover-crater-lake

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱۸ | ۳:٤۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

درست در ابتدای قرن بیستم عقیده عمومی بر این بود که در فیزیک چیز زیادی برای کشف شدن وجود نداره 
قوانین مکانیک نیوتون نه تنها رویدادهای روی زمین بلکه حتی حرکات سیارات رو هم به خوبی توضیح میداد 
حتی میتونست پیشگویی کنه که در فلان تاریخ فلان سیاره کجاست و چه سرعتی دارد 
حدود سیصد ساله که دانشمندان بر سر ماهیت نور ازمایش و بحث میکنند – نیوتون میگفت نور از ذرات تشکیل شده چند تا دلیل ظاهری هم اورد بدون اینکه به دنبال اثباتش باشه مثلا میگفت نور فاصله خورشید تا زمین رو بدون ماده حامل در خلا طی میکند و موج احتیاج به ماده حامل دارد 
در سال 1802 توماس یانگ ازمایش معروف دو شکاف رو انجام داد نتیجه گرفت نور از موج تشکیل شده - به ادامه مطلب بروید 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: جهان های موازی


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٧ | ٩:٠۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

World-first artificial enzymes suggest life doesn't need DNA or RNA

دانشمندان با تولید یک انزیم مصنوعی ثابت کردند که زندگی وابسته به DNA و RNA میتونه نباشه

دانشمندان نام این انزیم مصنوعی را XNA گذاشتند 
این تحقیق به ما میگه زندگی میتونه تکامل پیدا نه بدون نیزا به تقویت دی ان ای و ار ان ای 
این مساله نیز میتونه در یافتن انواع دیگری از حیات در سیارات دیگر مارا یاری کند 
انزیمی که دانشمندان به طور مصنوعی در ازمایشگاه ساختند از اسید نوکلئیک ساخته شده است 
این مساله انقدر شوک اور و عجیب است که یکی از محققان دانشگاه کمبریج میگوید درست مثل زمانی است که در سال 1953 ساختار دی ان ای برای اولین بار توسط جیمز واتسون و فرانسیس کریک کشف شد
این مساله میتونه روی اطلاعات ژنتیکی نیز کمک بسیاری کند همچنین در مصارف پزشکی و یافتن حیات در سیارات دیگر و گونه های انجا کمک به سزایی بکند

آرش

منبع:

http://www.sciencealert.com/world-first-artificial-enzymes-suggest-life-doesn-t-need-dna-or-rna

 

 

 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٧ | ٩:٠۱ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

ما روی سیاره زمین زنگی میکنیم در منظومه شمسی که خورشید ستاره میزبان ماست ... سومین سیاره نسبت به خورشید هستیم 
منظومه شمسی ما حدود 5 میلیارد سال سن دارد زمین نیز کمی بیشتر از 4 میلیارد سال سن دارد . زمین ما با سرعت 16000 میلومتر بر ساعت به دور خورشید میچرخد .. ستاره ما و سیارات منظومه شمسی از انفجار ابراواختری در چند میلیارد سال پیش شکل گرفتند و تا به امروز نیز این تکامل ادامه دارد و تنها مکان دارای حیات در منظومه شمسی میباشد هر چند احتمال نوعی حیات میکروبی در مریخ و تایتان { قمر زحل } و اروپا { قمر مشتری } هست 
منظومه شمسی ما در یکی از بازوهای بیرونی کهکشان راه شیری مستقر میباشد که فاصله اش تا مرکز راه شیری 25 تا 29 هزار سال نوری است و 250 میلیون سال طول میکشد تا با سرعت 500 میلیون کیلومتر بر ساعت دور مرکز راه شیری که یک سیاه چاله است یک مدار رو کامل دور بزند .. کهکشان ما نیز که حدود 200 میلیارد ستاره دارد با سرعت سرسام اور یک و نیم میلیون کیلومتر بر ساعت در فضا در حرکت است و نزدیک ترین کهکشان به ما اندرومدا هست که 2.5 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد ... براورد شده که کهکشان ما یکی از 100 میلیارد کهکشان موجود در هستی میباشد 
همه این عظمت ابتدا در نقطه ای بسیار کوچکتر از اتم .. داغ ... بسیار چگال شکل گرفت نقطه ای که ما از ان به نام انفجار بزرگ یاد میکنیم انفجاری که هستی را از جمله همه فضا و زمانی که میمشناسیم را شکل داد .... 
اکنون به جایی رسیدیم که میدانیم با این همه عظمت جهان ما لبه دارد محدود میتونه باشه و با این میلیاردها کهکشان یک جهان مستقل است و به قولی فیزیک دانان یک حباب میان بی نهایت حباب دیگر میتواند باشد 
ایا با این اوصاف فکر میکنید تنهاییم ؟

آرش ..موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٧ | ۸:٥٩ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

البته این موضوع جدید و عجیبی نیست جرا که سومریان باستان اطلاعات زیادی از سیارات و منظومه شمسی در روی لوح ها و همچنین صورت های فلکی داشتند ... 

**تصویر زیر یک لوح سنگی مربوط به 650 قبل از میلاد در سومر باستان پیدا و همچنین در کتابخانه ی زیرزمینی باستانی مربوط به اشوربانیپال در نینوای عراق پیدا شده است 
این کشف در قرن نوزدهم شکل گرفت
150 ساله که دانشمندان سعی دارند قفل این ماجرا را بشکنند ظاهرا این لوح یک سری رویداد های نجومی را به ثبت رسانده است و قدمت ان به 3300 سال قبل از میلاد میرسد و برای همین معروفه به تبلت 5500 ساله ستارگان در سومر - به ادامه مطلب بروید


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: فرازمینی های باستانی


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٦ | ٥:٥٢ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

داستان حیات منحصر به فرد است .. پیامی که هر کدام از ما انرا به دوش میکشیم محصور در تمام سلولهای بدنمان به زبانی که حیات در زمین میتواند بخواند 
کدهای ژنتیکی با الفبایی نوشته شده اند متشکل از تنها 4 حرفه – هر حرف مولکولی بر ساخته از اتمهاست 
هر کلمه متشکل از سه حرف است – هر شکلی از حیات یک شاهکار است 
نوشته شده طبیعت و اصلاح شده ی تکامل و فرگشت 
دستوری برای تداوم و تولید مثل دستگاه پیچیده حیات 
حیات پیامهای خود را بیش از سه میلیون سال تولید و باز تولید کرده است 
اما خود این حیات از کجا میاید هنوز جواب قطعی کسی برایش ندارد – مولکولهای کربن شروع کردند به استفاده از انرژی برای تولید همانند خود – فرگشت و حیات خود در حال حرکتند 
ایا حیات در اعماق اقیانوس ها و یا اتشفشان های باستانی شکل گرفته ؟ 
ایا حیات از شهاب سنگها و دنباله دارهایی که به زمین امدند و حاوی ویتامین و امینه اسید بودند به وجود امده ؟
اجازه بدید همینجا صحبتی کنیم در مورد همین سنگهای اسمانی -- به ادامه مطلب بروید 
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٦ | ٥:٤٦ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

این مساله میتونه هشدار جدی برای بشر باشه

برآوردهای اولیه سازمان هواشناسی ملل متحد نشان می‌دهد که سال جاری میلادی گرمترین سالی است که جهان از آغاز ثبت دما تاکنون از سر گذرانده است.
میشل ژارو، دبیرکل سازمان هواشناسی ملل متحد، گفت که اطلاعات ثبت‌شده برای سال ۲۰۱۴ با "انتظاراتی که درباره پدیده تغییرات آب و هوایی داشته‌ایم همخوانی دارد."

او توضیح داده است: "اطلاعات اولیه سال ۲۰۱۴ نشان می‌دهد که ۱۴ سال از میان ۱۵ تا از گرمترین سال‌های جهان در قرن بیست و یکم بوده‌اند."

لحن هشدارهای اخیر آقای ژارو را به طور کم‌سابقه‌ای تند دانسته‌اند. او درباره خطر سیل، باران‌های سیلابی و دمای بالای مناطق وسیعی از اقیانوس هشدار داده و گفته است که نمی‌توان برای حل مشکل گرمایش زمین معطل کرد.

سازمان ملل متحد پیش از این نیز چندین بار از کشورهای مختلف خواست متعهد شوند که با اقداماتی حجم تولید گازهای گلخانه‌ای را پایین بیاورند.
بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل چند ماه پیش گفت که جهان برای خطرات ناشی از پدیده تغییرات آب و هوایی از آمادگی مناسبی برخوردار نیست.
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٦ | ٥:٤٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

جالبه تا انتها بخونید 
قبل از شروع اطلاعاتی در مورد ستارگان و صور فلکی تهیه کردم :

*پلدیاس { خوشه پروین یا ثریا – هفت خواهران }

دسته ای از ستارگان که صد میلیون سال پیش شکل گرفتند 
هر کدوم از انها تقریبا 40 برابر خورشید ما پرنور تر هستند 
السیونی { اتای ثوری } درخشان ترین انهاست که 1000 برابر خورشیدِ ما پرنور تر است ----به ادامه مطلب بروید 
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٥ | ۱٢:٢٠ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

1)هشدار هاوکینگ در مورد هوش مصنوعی :
پروفسور "استیون هاوکینگ" دانشمند برجسته بریتانیایی گفته است تلاش‌ها برای آفریدن هوش مصنوعی، تهدیدی برای وجود بشر است. او به بی‌بی‌سی گفته است که توسعه کامل تکنولوژی هوش مصنوعی می‌تواند پایان نژاد بشر باشد.
هاوکینگ می‌گوید نسخه‌های ابتدایی هوش مصنوعی که تاکنون ابداع شده‌اند مفید بوده‌اند با وجود این، از تبعات خلق تکنولوژی که بتواند با انسان برابری کند یا از او پیشی بگیرد ابراز نگرانی کرده است. "چنین موجودی می‌تواند روی پای خودش بایستد هر بار با شتابی بیشتر خود را از نو طراحی کند. بشر که به دلیل محدودیت‌های بیولوژیک سرعت کمتری دارد بدون توانایی رقابت عقب خواهد ماند."

به ادامه مطلب بروید

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٥ | ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

واضح‌ترین تصویر ممکن از نحوه‌ی تشکیل سیارات به دور یک ستاره توسط گروه اخترشناسانی که بر روی پروژه ALMA در شیلی کار می‌کنند، به نمایش گذاشته شد. این تصویر یک سری حلقه‌های هم‌مرکز از ماده را پیرامون ستاره‌ی HL Tauri نشان می‌دهد.HL Tauri، ستاره‌ای بسیار جوان با سنی در حدود یک میلیون سال است و در فاصله‌ی 450 سال نوری قرار دارد. انتظار می‌رود که این ستاره تکاملی مانند خورشید را پیش رو داشته باشد.تصویر تلسکوپ ALMA از سیاره در حال تشکیل

به ادامه مطلب بروید

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٥ | ۱٢:۱٥ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

دانشمندان انگلیسی و دانمارکی با استفاده از کهکشانی دوردست ملقب به «چشم سارون» (Eye of Sauron)، شیوه جدیدی برای اندازه‌گیری دقیق فاصله کهکشان‌هایی از زمین ارائه داده‌اند که ده‌ها میلیون سال نوری از آن فاصله دارند.

 

به گزارش سرویس علمی ایسنا، محققان فاصله دقیق این کهکشان با نام رسمی NGC 4151 را از طریق مقایسه‌کردن اندازه فیزیکی حلقه غباری اطراف سیاهچاله‌اش (با استفاده از تلسکوپ‌های پیشرفته) و فاصله مشاهده‌شده آن از زمین اندازه‌گیری کردند.به ادامه مطلب بروید

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٠ | ٥:۳۸ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

یک تیم بین‌المللی از محققان به سرپرستی دکتر «بهنام درویش» و با همکاری پروفسور «بهرام مبشر»، در تحقیقات خود به سوالات اساسی درخصوص نحوه شکل‌گیری و تکامل کهکشان‌ها پاسخ داده‌اند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، کهکشان‌های مختلف از جمله کهکشان راه‌شیری چگونه شکل گرفته و تکامل پیدا می‌کنند؟ آیا کهکشان‌ها تحت تأثیر محیط اطراف قرار دارند؟ این‌ها از جمله سوالاتی هستند که تیم تحقیقاتی به سرپرستی دکتر «بهنام درویش» از دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید (UCR) به آنها پاسخ داده‌اند. به ادامه مطلب بروید 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱٠ | ٥:۳٠ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

دانشمندان کانادایی به دنبال شکار ماده تاریک با استفاده از شبکه ماهواره‌های جی‌پی‌اس هستند که حول زمین مدارگردی می‌کنند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، ماده تاریک مسئول بخش عظیمی از ماده نامرئی گمشده در جهان یعنی جایی است که اجسامی مانند ستارگان، گاز و غبار برای توضیح‌دادن اثرات گرانشی کلی مشاهده‌شده کافی نیستند. با این حال، علی‌رغم شواهد مشاهداتی مکرری که از این فرضیه حمایت می‌کنند، وجود ماده تاریک تاکنون ثابت نشده است.

به ادامه مطلب بروید

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۳ | ٦:۳۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

کرمچاله ها – تونل هایی در فضا- زمان هستند که سیاهچاله ها را به هم متصل می کنند – احتمالا نتیجه ای از خاصیتی عجیب در کوانتوم با نام درهم‌تنیدگی۱ باشند. بازتعریف۲ باید یک پارادوکس مهم را حل کند؛ ممکن است شما بسوزید به جای آنکه فشرده شوید.اگرچه دانستن اینکه چه چیزی باعث راست شدن بیرون یک سیاهچاله شده، با یان حال این یک پرسش روزمره نیست و برای فیزیک دانان نظری یک ناسازگاری بین مکانیک کوانتومی و نسبیت عام را آشکار می کند. حل کردن این مسئله پیچیده ممکن است بعدها به نظریه محبوب گرانش کوانتومی منجر شود. نسبیت می گوید که اگر شما به درون یک سیاه چاله سقوط کنید؛ به دلیل «اثر ماکارونی۳» – کش آمدن تدریجی و همیشگی توسط نیروهای گرانشی قوی – می میرید.

به ادامه مطلب بروید

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: جهان های موازی


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۳ | ٦:٢۸ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

دانشمندان آمریکایی در ماموریت جدیدی برای کشف صدها سیاهچاله جدید در سراسر جهان، سال آینده دو ردیاب برنامه‌ریزی شده را در این کشور راه‌اندازی خواهند کرد تا به آنها در ردیابی سیاهچاله‌های میلیون‌ها سال پیش کمک کند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا منطقه خراسان، سیاهچاله‌ها قابل دیدن نیستند، اما ردیاب‌های جدید مانند میکروسکوپ‌های بزرگ می‌توانند آثار تصادم این اجرام را مشخص کنند.به ادامه مطلب بروید
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱ | ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

نخستین چاپگر سه‌بعدی در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) نصب و راه‌اندازی شد و مورد آزمایش قرار گرفت.

به گزارش سرویس فناوری ایسنا، در برخی شرایط، فضانوردان نیاز به تعمیر اضطراری یکی از قطعات ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) دارند؛ در صورت عدم وجود قطعه مورد نظر، فضانوردان باید منتظر محموله بعدی باشند که توسط یک کپسول باری از زمین راهی فضا می‌شود.

ناسا با هدف تسهیل دسترسی به قطعات جایگزین در ایستگاه فضایی، مراحل آزمایش مدل‌های مختلف چاپگر سه‌بعدی را آغاز کرده و نخستین نمونه از این چاپگرها 30 شهریور توسط کپسول باری دراگون به ISS منتقل شد.

این چاپگر سه‌بعدی توسط محققان شرکت Made in Space ساخته شده است و فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی قصد دارند عملکرد این چاپگر را در شرایط میکروگرانشی فضا مورد بررسی قرار دهند.

«بری ویلمور» فضانورد ناسا و فرمانده ایستگاه فضایی روز دوشنبه 17 نوامبر (26 آبان) این چاپگر سه‌بعدی را در ایستگاه نصب و راه‌اندازی کرد.

بر اساس اعلام ناسا، عملکرد چاپگر و نرم‌افزار مناسب عنوان شده و احتمالا نخستین قطعات چاپی آزمایشی ظرف چند روز اخیر ساخته خواهند شد.

این چاپگر با استفاده از پلاستیک - ABS پلاستیک مورد استفاده در ساخت لگو - قطعات کوچکی را در شرایط میکروگرانشی فضا تولید خواهد کرد.

قطعات آزمایشی تولید شده در فضا سپس به زمین بازگردانده می‌شوند تا با نمونه‌های تولید شده توسط همین چاپگر بر روی زمین مورد مقایسه قرار گرفته و تأثیرات شرایط میکروگرانشی فضا بر کیفیت چاپگر مشخص شود.

در آینده، چاپگر سه‌بعدی در نقش یک کارخانه فضایی عمل کرده و قادر به تولید ماهواره‌های کوچک، قطعات جایگزین ایستگاه فضایی و تکه‌های موشک خواهد بود که به ایمن‌تر شدن و کاهش هزینه‌های اکتشافات فضایی کمک خواهند کرد.
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩۳/٩/۱ | ۱٢:٢٢ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.