تاریخ خبر : 20 آوریل 2015

در سال 2004 دانشمندان یک نقشه دقیق از تابش ریز موج کیهانی به جا مانده از بیگ بنگ یا همان {CBMR} تهیه کردند که در ان نقشه نقطه سرد و بزرگ غیر قابل انتظاری دیدند که در ناحیه از از اسمان این نقشه دیده میشود .

فیزیک در مورد نظریه بیگ بنگ و نقاط سرد و گرم موجود در این نقشه در واقع میگوید این نقاط نشان گر اندازه ها و تغیرات مختلف کیهان از دوران کودکیش است اما این نقطه بزرگ و سرد با بقیه فق داشت و غیر منتظره بود .


به ادامه مطلب بروید 
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۳۱ | ٥:٤۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

تاریخ خبر :  20 آوریل 2015

کوتوله های سفید در واقع هسته فشرده شده ستارگانی همچون خورشید هستندکه سوختشان به پایان رسیده . ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ چاندرا ایکس ناسا موفق به کشف شواهدی شدند که این کوتوله یک سیاره را به سمت خود میکشد اما چگونه ممکن است یک کوتوله سفید که اندازه اش نهایتا به اندازه سیاره ای مثل زمین است قادر به چنین حرکتی باشد ؟ پاسخ گرانش است .

به ادامه مطلب بروید 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۳۱ | ٢:٠۸ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

تاریخ خبر : 20 آوریل 2015

ستاره شناسان یک سیستم ستاره ای بهمراه سیاراتش را در فاصله 130 سال نوری نسبت به زمین کشف کردند و نام سیاره جدید در این سیستم را {LEECH} یا {LBT EXOZODI EXOPLANET COMMON HUNT} نهادند .

این تحقیق جدید ستاره شناسان در مجله {JOURNAL ASTRONOMY} به چاپ رسید .

سیستم ستاره ای کشف شده با نام {HR 8799} دارای یک ستاره جوان در مرکز خود انهم تنها با 30 میلیون سال را دارا میباشد . هرچند اولین بار سه عدد از سیارات این منظومه در سال 2008 و سیاره چهارم ان در سال 2010 کشف شده بود . اما این تصاویر جدید دقیق ترین تصویر از این منظومه است که میتواند به ما درباره دینامیک حرکات سیارات به دور ستاره مادراشان کمک به سزایی بکند .


به ادامه مطلب بروید 

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۳۱ | ٢:٠٥ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

منظومه شمسی ما علاوه بر خورشید که ستاره میزبان است و همچنین سیارات و اقمارشان اجرام دیگری نیز دارد که از انها به عنوان اجرام دیگر یاد میشود . اما در حرکت خود به دور خورشید مدار مستقل دارند . در ادامه به معرفی انها میپردازیم :

ستاره های دنباله دار بر خلاف اسمشان اصلا ستاره نیستند و منبع تولید انرژی نیز نمیباشند  بلکه یکی از اعضای منظومه شمسی هستند نامگذاری انها فقط به دلیل ظاهر انهاست  البته قدیمها حرکت این ستاره های دنباله دار منبع بسیاری از خرافات بوده است . هنگامی که این اجرام یخی به خورشید نزدیک میشوند در اثر تصعید گازها و غبارها هاله ای مه الود در اطراف جیم اصلی دنباله دار تشکیل دمی بلند در اطراف ان میا ید .

به ادامه مطلب بروید

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۳۱ | ۱٢:٥٧ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

تاریخ انتشار خبر : 17 اوریل 2015

 

همه میدانیم کهکشانها کارخانه تولید ستاره است . اما برای برخی از کهکشانهای عظیم بیضوی خط تولید ستارگانشان متوقف شده است . این گونه کهکشان ها شامل نیمی از کل ستارگان موجود در عالم هستند .

ستاره شناسان در مطالعه جدید روی کند شدن و متوقف شدن تولید ستاره در این گونه کهکشانها نتایجی دست یافتند .

در این مطالعه و مشاهدات جدید نشان داده شده که تولید ستاره از قلب کهکشانها متوقف شده . اینکه کهکشانها از داخل به سمت بیرون تولید ستارگان را متوقف کردند به دانشمندان یاری میکنند تا با مکانیسم عملکرد اینگونه کهکشانها را بررسی کنند .


به ادامه مطلب بروید 

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۳۱ | ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

تاریخ انتشار خبر 19 آوریل 2015

این فضاپیما که در سال 2004 به وسیله دانشگاه میشیگان امریکا طراحی شد پرتاب گردید و طی سفر 4.9 میلیارد مایلی به عطارد رسید و الان هم حدودا سه سالی هست که در مدار عطارد(نزدیک ترین سیاره به خورشید ) پرواز میکند .

از اهداف مهم این ماموریت بررسی گذشته منظومه شمسی و مطالعه روی سیارات درونی است . مدارگرد مسینجر ناسا به گفته دانشمندان حدودا 30 آوریل 2015 به درون اتمسفر عطارد سقوط میکند و پایانی دراماتیک بر ماموریت خود خواهد داشت .

به ادامه مطلب بروید 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۳۱ | ۱٢:٥۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

1)دنیاهای موازی :

این ایده که ما در یک چند جهانی زدگی میکنیم فرضیه است که از ایده تورم ابدی بیرون امده است . که نشان میدهد لحظاتی بلافاصله پس از بیگ بنگ تورمی ناگهانی در کیهان رخ داد با توجه به این ایده هر کیهان یک حباب جداگانه است و هر کدام قوانین مختص به خود را دارند .

این ایده در ابتدا صرفا یک فرضیه بود ولی پس از کشف تابش ریزموج کیهانی به جا مانده از بیگ بنگ قوت بیشتری گرفت . محققان تلاش میکنند همواره نشانی و اثراتی  از جهان های دیگر را در تابش ریزموج کشف کنند..اما هیچی نیافتند . محققان طی یک ایده میگویند اگر دو کیهان بهم برخورد کنند یک موج دایره ای از خود ساتع میکنند که میتوان این اثر را در الگوی تابش ریزموج کیهانی پیدا کرد .

 

2)پژواک به جا مانده از بیگ بنگ

اصطلاحا تابش زمینه کیهانی میگویند که از بگ بنگی به جا مانده که 13.72 میلیارد سال پیش رخ داده است . در واقع یک امضا یا یادگاری از ابتدای کیهان ما میباشد . ماهواره پلانک نیز از سوی سازمان فضایی ناسا به فضا ارسال شد تا نقشه دقیق تری از این تابش به دست اورد و دقیق ترین نقشه ای که از این تابش برای ما به عمل امده نتایج تحقیقات این ماهواره میباشد .

دانشمندان با استفاده از نقشه های تابش ریزموج میتوانند در مورد اینکه در کیهان ابتدایی و بلافاصله پس از بیگ بنگ چه رخ داده است اطلاعات مفیدی کسب کنند .

3)ماده نامرئی یا تاریک

کل هر انچه ما میبینیم از سیارات تا ستاره ها تا کهکشانها و هر چه که قابل مشاهده باشد تنها 4 درصد از کیهان ما را تشکیل میدهد و 96 درصد کیهان ما تاریک است و از خود نور و تابشی ساتع نمیکند  . هنوز مشخص نیست ماهیت انرژی و ماده تاریک چیست . اما ستاره شناسان از روی تاثیرات گرانشی انها بر روی مواد مرئی اطرافشان موجودیتش را حدس میزنند .

4)تخت بودن کیهان

شکل و شمایل کیهان ما نتیجه درگیری دو نیروی گرانش بر اساس چگالی ماده و همچنین سرعت اتساع کیهان است.اگر چگالی بیش از مقدار بحرانی خود میبود کیهان ما به شکل بسته یاکروی درمیامد طوری که اگر انقدر به عمق کیهان خیره میشدیم پشت سر خود را میدیدیم .

اگر اینگونه بود کیهان ما پایانی نمیداشت  پس از دوره منبسط شدن توسط گرانش منقبض میشد و در خود فرو میریخت

اما اگر کیهان چگالی ماده کمتر از حالت بحرانی ان بود انگاه کیهانی باز میداشتیم و تا ابد ادامه میداشت و مسلما مرزی نداشت . با این حال ما با یک کیهان سه بعدی تخت رو به رو هستیم . شواهد این را میگوید .

برای همیشه گسترش ادامه ولی سرعتش کم میشه ولی هرگز صفر نخواهد شد .

 

5) رشد شتاب دار کیهان {انرژی تاریک }

در دهه 1920 میلادی بود که متوجه شدیم کیهان دارای انبساط است طبق محاسبات هابل . در سال 1998 میلادی توسط تحقیقات دو گروه اخترشناس روی ابرنواخترهای دوردست متوجه شدیم کیهان ما انبساطی شتاب دار دارد اینجا بود که انرژی مرموز تاریک وارد دنیای فیزیک ما شد . بر اساس ثابت کیهان شناسی و معادله نسبیت عام انیشتین نیز این مساله تایید شد . هنوز کسی نمیداند دلیل و ماهیت این انرژی جیست

 

6)کیهان با یک انفجار بزرگ از ماده و انرژی 13.72 میلیارد سال پیش شکل گرفت ستاره شناسان این رقم را با استفاده از اندازه گیری ترکیب بندی مواد و چگالی انرژی در کیهان بررسی کردند و تخمین زدند همین اندازه گیری ها منجر به این شد بفهمیم کیهان ما گسترش یابنده است .

 

مترجم و تهیه کننده : آرش آریامنش

منبع :

Space.com 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۳۱ | ۱٢:٤٧ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

دانشمندان دانشگاه chalmersبه کمک تلسکوپ عظیم  {ALMA} موفق به کشف یک میدان مغناطیسی بسیار قوی اطراف یک سیاه چاله عظیم در یک کهکشانی دوردست شدند . نتایجاین تحقیق در مجله {JOURNAL SCIENCE} در تاریخ 17 آوریل 2015 به چاپ رسید .

این میدان مغناطیسی فراتر از چیزی است که قبل در هسته یک کهکشان انهم نزدیک به افق رویداد هسته مرکزی یک سیاه چاله عظیم شناسایی کردند . این مشاهدات به دانشمندان کمک میکند تا درک بهتری از ساختار عظیم ابر سیاه چاله ها که معمولا در مرکز هر کهکشانی وجود دارد برسند .


به ادامه مطلب بروید 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢۸ | ۱:٠۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

انتشار خبر :17 آوریل 2015

روسیه قصد دارد تا سال 2023 یک ایستگاه فضایی مختص خود بسازد .

پوتین رییس جمهور روسیه گفت ما قصد داریم برای ساخت این ایستگاه فضایی برنامه ریزی کنیم که تا سال 2023 در مدار زمین قرار گیرد .

اخیرا روسیه و امریکا به توافق نامه ای برای ساخت ایستگاه فضایی نسل جدید تا سال2024 اطلاع داده بودند . بخصوص به دلیل شرایط و کشمکش های سیاسی همکاری های فضایی این دو کشور گاها در هاله ای از ابهام قرار میگیرد .

پوتین میگوید روسیه به ایستگاه فضایی خصوصی خود نیاز دارد او در ادامه اظافه میکند هم اکنون از ایستگاه بین المللی فضایی تنها 5 درصد از خاک روسیه قابل مشاهده است و در انجا کارهای اقتصادی و علمی انجام میشود و ما نیازمند ساخت ایستگاه فضایی مجزا برای خودمان هستیم . بدیهی است این پروژه را به عمل میرسانیم .

البته چنین صحبتی در اوایل سال جاری نیز به میان امده بود اما چندی بعد رییس اژانس فضایی روسیه در جلسه ای با ناسا خبر از همکاری در باره ساخت ایستگاه فضایی بین المللی جدید خبر داده بود . اما ناسا چنین طرح و برنامه ای را تایید نکرده است . حتی چین نیز اعلام کرده قصد دارد برای خود به این طرح بلند پروازانه بپیوندد و برای خود ایستگاه فضایی مجزا نیز تولید کند .

همه میدانیم ایستگاه فضایی میر متعلق به شوروی در سال 2001 پس از 15 سال خالی از سکنه و استفاده شد .

روسیه در شرق این کشور هم اکنون با دستور پوتین مشغول ساخت ایستگاه فضایی جدیدشان هستند که میلیون ها روبل برایشان خرج خواهد برد .

 

ترجمه : آرش آریامنش – وبلاگ هوش فرازمینی

منبع :

Ifls.comموضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢۸ | ۱:٠٢ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

محققان با استفاده از تلسکوپ "اسپیتز " ناسا موفق به کشف یک غول گازی در فاصله 13000 سال نوری از منظومه شمسی (در نزدیکی برامدگی مرکزی راه شیری }  شدند .

(خورشید در یکی از بازوهای بیرونی راه شیری همانطور که در تصویر میبینید از مرکز راه شیری به اندازه حدود 29000 سال نوری فاصله دارد )

یکی از ماموریتهای مهم این تلسکوپ ان است که بفهمد چگونه سیارات فراخورشیدی در سرتاسر راه شیری پراکنده شدند .


به ادامه مطلب بروید 

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢٧ | ٢:٢۱ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

تاریخ انتشار خبر 15 آوریل 2015

ستاره شناسان بر این باورند ممکن است اولین نشانه از ماده تاریک را در تعامل با دیگر نیروها (غیر از جاذبه ) را کشف کرده باشند . یک تیم بین المللی از دانشگاه دورهام انگلیس با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل ناسا و همچنین رصد خانه جنوبی اروپا موفق به رصد برخورد همزمان 4 کهکشان با هم شدند که این کهکشانها در مرکز خوشه کهکشانی است که 1.3 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد .

نتایج این تحقیق در 15 اوریل 2015 در مجله دانش به چاپ رسیده است ..


به ادامه مطلب بروید 
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢٦ | ۱:۱٥ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

هیچ چیز برای همیشه باقی نمیماند . به گفته استیون هاوکینگ سیاه چاله ها پس از گذراندن مدت زمان بسیار طولانی نیز از بین میروند تبخیر میشوند . اما این اتفاق دقیقا چگونه رخ میدهد ؟ هاویکینگ توضیح این مساله را در یکی از تئوری های معروفش تشریح داد .

نظریه مکانیک کوانتوم نیز میگوید ذرات مجازی در همه طول زمان موجود هستند و ماده ها با ذرات ضد ماده برخورد و ناپدید میشوند . وقتی این اتفاق در افق رویداد سیاه چاله ای رخ دهد در حیت ترکیب ماده و ضد ماده ها با هم این امکان موجود است که برخی از ذرات درون سیاه چاله بیافتند و برخی نیز فرصت فرار را پیدا کنند .

در طول زمان این ذراتی که فرار میکنند باعث کم شدن حجم ونهایتا تبخیر شدن سیاه چاله ها میگردد .


به ادامه مطلب بروید 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها:


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢٥ | ٦:٥٦ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

تاریخ خبر 14 آوریل 2015

اندازه گیری ها و تحقیقات توسط (روزتا و فیله ) در طول فرود کاوشگر فیله روی سطح دنباله دار { ح67  یا churyumov  } نشان میدهد این دنباله دار مغناطیسی نیست . مطالعه جدید میتواند سرنخ از نقش میدان مغناطیسی در اوایل دوران منظومه شمسی یعنی 4.6 میلیارد سال پیش را فراهم کند .

میدانیم در نوزادی منظومه شمسی دیسکی از گرد  و غبار و گاز و چرخان بوده که طی چند میلیون سال خورشید در مرکز این دیسک چرخان به وجود میاید و شروع به فعالیت کرد و پس مانده مواد توسط نیروی گرانش نیز باعث شکل گیری نطفه سیارات قمر ها و دنباله دارها شهاب ها و ... شد .


به ادامه مطلب بروید 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢٥ | ٤:٢۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 تاریخ انتشار خبر : 14 آوریل 2015

دانشمندان در بررسی انرژی تاریک برای اولین بار یک سری نقشه از ماده تاریک در کیهان منتشر شد . این نقشه ها توسط یکی از قوی ترین دوربین های دیجیتال دنیا تهیه شده و نقشه های بهم پیوسته شده به ما در مورد جزئیات ماده تاریک و درک ما از شکل گیری کهکشان ها یاری به سزایی میکند .

به ادامه مطلب بروید 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢٥ | ۱:٠٠ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 تاریخ خبر : 13 آوریل 2013

محققان مدتها میدانستند که آب به صورت یخ زده در مریخ وجود دارد . تحقیقات جدید از داده های مریخ نورد کنجکاوی ناسا نشان میدهد که احتمال دارد آب مایع  در نزدیکی سطح مریخ موجود باشد !

طبق نمونه برداری مریخ نورد کنجکاوی" پرکلرات " در خاک مریخ مشاهده شده است . که همین باعث کاهش نقطه انجماد اب میگردد و اینگونه اب به مرحله یخ زدگی نمیرسد . نتایج به دست امده در مجله {nature} به چاپ رسیده است . 

به ادامه مطلب بروید 
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢٤ | ۱۱:۳۸ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

تصویر زیر مرکز خوشه ستاره ای کروی معروف به {M22} که توسط تلسکوپ فضایی هابل متعلق به ناسا گرفته شده است . خوشه های کروی معمولا مملو از ستارگان هستند که ریشه انها به سالهاو زمانهای ابتدایی عالم برمیگردد . نمشا این خوشه کروی نیز سنی معادل 12-13 میلیارد سال دارد با توجه به ایتنکه کیهان ما دارای سنی معادل 13.8 میلیارد سال است ..این خوشه کروی قدیمی بنظر میرسد. 


به ادامه مطلب بروید

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢٤ | ٦:٠۱ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

تاریخ خبر : 13 اوریل 2015

در تاریخ 12 اکتبر سال 2017 سیارکی به نام { TC4 2012 } از موقعیت خطرناک و نزدیکی نسبت به زمین عبور خواهد کرد . فاصله دقی ان هنوز مشخص نیست . بر اساس مشاهدات ستاره شناسان در سال 2012 این سیارک یک بار در فاصله امن نسبت به زمین عبور کرد و محققان تخمین میزنند اندازه این جرم اسمانی بین 10 تا 40 متر باشد  . 
به ادامه مطلب بروید

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢٤ | ۳:۳٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

11 آوریل 2015 
رویدادهایی که بعنوان
 عامل شکل گیری ماه تصور میشد ممکن است درو از ذهن نباشد . سوالی که همواره برقرار بوده اینست که چرا ماه و زمین ترکیبات شیمیایی یکسانی دارند ؟ از انجایی که محققان و ستاره شناسان شروع به تحقیق روی منظومه شمسی کردند همیشه ماهِ زمین غیر معمول بود .

قمرهای موجود در منظومه شمسی کوچک هستند و در صد بسیاری از این اقمار مربوط به سیستم غولهای گازی میباشند . که در مقایسه سیاراتشان بسیار بسیار کوچک هستند . 

به ادامه مطلب بروید
 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢۳ | ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

شرکت اسپیس‌ایکس قصد دارد مجددا روز دوشنبه (24 فروردین) در زمان پرتاب کپسول باری رباتیک خود به ایستگاه فضایی بین‌المللی، تاریخ‌ساز شود.

 این شرکت قصد دارد پس از ارسال فضاپیمای دراگون به ایستگاه فضایی، اولین مرحله موشک فالکون 9 خود را برای یک فرود نرم بر روی یک کشتی پهپاد در اقیانوس آتلانتیک به زمین بازگرداند.

به ادامه مطلب بروید
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢۳ | ۱٠:٠٧ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

وقتی یک ستاره پرجرم به پایان طول عمر خودش برسد در اثر یک انفجار (ابرنواختر یا سوپرنوا ) به کار خود خاتمه میدهد . اما این فرایند چقدر سریع اتفاق میافتد ؟

ستاره میزبان ما خورشید یک ستاره متوسط با جرم متوسط است و چند میلیارد سال دیگه وقتی سوختش یعنی هیدروژنش تموم گردد به مرگ تدریجی مبتلا میشود ابتدا به غول قرمز سپس به کوتوله سفید کم نور کوچک و سردتر تبدیل میشود .

اگر اندازه خورشید ما کمتر از حد کنونیش بود وضعیت بدتر و کندتر نیز میشود . ولی اگر پرجرم تر از حد الانش میبود انگاه مرگ سریعتری را سپری میکرد در حقیقت ستارگانی با جرم چند برابر خورشید ما در یک ابرنواختر زندگیشان تموم میگردد .

به ادامه مطلب بروید 
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢۳ | ۱٢:٠٧ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

پس از بررسی و برنامه ریزی فرستاندن یک کاوشگر بهع قمر مشتری (اروپا ) ناسا از اژانس فضایی اروپا درخواست همکاری خواست .

برنامه فرسادن کاوشگر به سطح اروپا توسط ناسا اواسط دهه 2020 تا اوایل دهه 2030 میلادی است . که پس از سفر چند ساله به مشتری برسد . مهندسان و دانشمندان در ازمایشگاه پیشرانش ناسا مسوول پایه ریزی این ماموریت هستند .

نام این ماموریت که {europa cliper} هست در اواخر دهه 2020 راه اندازی و عملی میگردد . این ماموریت مورد حمایت کاخ سفید در اوایل سال 2015 قرار گرفت . و ناسا قصد دارد از این جهت اکتشافات فضایی خود را گسترش دهد . اما ظاهرا از نظر بودجه کمی دچار مشکل شده است

به ادامه مطلب بروید 
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: سیارات منظومه شمسی


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢٢ | ٤:۳٦ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

تیمی از ستاره شناسان دانشگاه اریزونا نوعی از ابرنواختر هایی را کشف کردند که معمولا پیش تر به رسمیت شناخته نمیشدند .

{ابرنواختر ها بعنوان شمعهای استاندارد برای اندازه گیری فواصل کیهانی استفاده میشود } یافته های جدید میتواند به ما در مورد گسترش کیهان اطلاعات دقیق تری بدهد .

به ادامه مطلب بروید 
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢٢ | ٢:۳۸ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

یک تیم بین المللی اخترفیزیکدان به رهبری "کریستینا چیپینی " از انستیتوی {Potsdam} ...گروهی از ستارگان غول پیکر قرمز را یافتند که با سیستم ساعت شیمیایی استاندارد کار نمیکند . بر اساس مدل استاندارد در اختر شناسی این ستارگان باید پیر باشند و سن بالا اما در نور مادون قرمز انها کاملا جوان به نظر میایند . موجودیت انها بر اساس مدل استاندارد شیمیایی اخترشناسی در راه شیری قابل توضیح نیست .

این نشان میدهد که تاریخ غنی سازی و تکامل شیمیایی ستارگان در راه شیری پیچیده تر از اصلی است که قبلا فرض میشده است .

ستاره های عظیمی و پرجرمی که هسته ان ها در حال فرو پاشی است در اثر سوپرنوا منفجر میشه و فضای میان ستاره ای را مملو از عناصری مثل اکسیژن و دیگر انواع عناصر میکند  . نوعی از این ابرنواختر های خاص وجود دارد که در بازه زمانی کوتاه تولید اهن میکند و بعد مدت طولانی میمیرد .

تاخیر های زمانی بین غنی سازی میان ستاره ای به وسیله عناصر و اهن میتواند بعنوان یک ساعت شیمیایی استاندارد در اختر شناسی استفاده شود در واقع این مدل برای اکثر ستارگان راه شیری استفاده میشود .

نویسندگان مطالعه جدید میگویند افزایش عناصری مثل اهن بر پیر بودن و قدیمی بودن ستاره نسبتی ندارد و این فقط میتواند در اکان بررسی تخمین دقیق تر سن ستاره ما را یاری کند .

به نظر میرسد گروه کشف شده از این غول های قرمز جوان باشند اما با عناصر مختلف غنی شدند . مطالعات و مشاهدات اینده از این مناطق و اینگونه ستارگان میتوانند به درک ما از تکامل شیمیایی راه شیری و ستارکانش کمک به سزایی بکند

آرش آریامنش – وبلاگ هوش فرازمینی

منبع : phys.org 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢٢ | ۱:٠٦ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

تصور کنید وسیله ای را که حرکت یک میلیارد بار کوچکتر از اتم را در میلیونیوم ثانیه بررسی و با حساسیت بالا اندازه گیری میکند !

آزمایشگاه {fermilab holometer} دستگاهی طراحی کرده که قابلیت اندازه گیری دقیق شرایط فضا زمان را دارد .

جهان ما به شکل اسرار امیزی گسترده است طبق نظریه نسبیت عام انیشتین هر چیزی که ایجاد امواج گرانشی و باعث اختلال در تار و پود فضا گردد باید با سرعت نور حرکت و تا بی نهایت ادامه یابد . 

به ادامه مطلب بروید
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢٢ | ۱٢:۱٢ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

شبهه ۲: اگر فرگشت واقعا اتفاق افتاده پس قضیه حلقه مفقوده داروین چیست؟ چرا هنوز سنگواره های (فسیل‌ها) حلقه‌ های میانی پیدا نشده‌اند؟

پاسخ: این هم از بدفهمی‌های رایج است. راستش گاهی خنده‌ام می‌گیرد که چه طور هنوز چنین چیزی توسط برخی عنوان می‌شود! عزیزان ۱۵۰ سال از ایده داروین گذشت! این شبهات دیگر فسیل شده و به تاریخ پیوسته! شاید وقت آن رسیده که چند تا مقاله و کتاب به‌ روز هم در مورد دانش فرگشت بخوانیم. دو تا نکته هست.

نخست آنکه، منظور از حلقه یا زنجیره گم شده چیست؟ باید توجه داشت که فرآیند گونه زایی (به وجود آمدن گونه جدید از گونه قبلی) فرآیندی تکه تکه و منقطع نیست؛ بلکه یک فرآیند به هم پیوسته و تدریجی است. در واقع می‌توان تمامی جاندارانی که تا کنون به وجود آمده‌اند و مرده‌اند را حلقه میانی نامید.

به ادامه مطلب بروید 
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: فرگشت یا تکامل


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢۱ | ٩:٠٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

اشتباه۱: اگر فرگشت (تکامل) واقعا اتفاق افتاده و جد ما میمون بوده‌، پس چرا میمون‌ها هنوز کامل نشده‌اند؟

پاسخ: نخست آنکه جد ما میمون نبوده! شامپانزه هم نبوده. ما و آنها باهم در جایی از زمان فرگشتی نیاکان مشترک داشته‌ایم. آن نیاکان مشترک نه شامپانزه بوده‌اند نه انسان؛ بلکه نیاکانی بوده‌اند که در دو مسیر مختلف فرگشتی در نهایت به این دو گونه منجر شده‌اند. شاید عبارت درست‌تر این باشد که شامپانزه‌ها «پسرعمو»های فرگشتی ما هستند (نه اجداد).

البته باید توجه داشت که ما به ایپ‌ها نزدیک‌تریم تا به میمون‌ها. میمون هم برابر فارسی ایپ «ape» نیست. ما انسان‌ها (گونه هوموساپینس) و دیگر ایپ‌ها مانند اورانگوتان ها و شامپانزه ها و گوریل ها زمانی با هم نیاکان مشترک داشته‌ایم. البته با میمون ها با ما به خیلی پیشتر باز می گردد. (توضیح اضافه: آیپ در فارسی "کَپی" همسان سازی شده و معادل علمی دیگرش "انسان سانان"است

به ادامه مطلب بروید
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: فرگشت یا تکامل


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢۱ | ٩:٠٠ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
در بررسی چند رصد خانه ستاره شناسان کهکشانی مانند راه شیری را یافتند که باسرعت 30 برابر راه شیری تولید ستاره میکند . ...نتایج نشان میدهد شکل گیری کهکشان راه شیری به بیش از 10 میلیارد سال پیش برمیگردد در صورتیکه خورشید ما حدود 5 میلیارد سال پیش شکل گرفت از این رو دیر متولد شد . دانشمندان تصویری از راه شیری و گذشته اش ندارند ولی میتوانند با مطالعه روی کهکشان هایی شبیه راه شیری تکامل و پیشرفت شکل گیری ستارگان و رشد انها را مطالعه کنند . چرا که هر چه بیشتر ستاره شناسان به کیهان نگاه کنند در واقع تصویر گذشته ان را مشاهده میکنند .چرا که نور مدت زمانی را طی کرده تا به ما امروز در زمین برسد . 
دانشمندان با بررسی نور کهکشان هایی شبیه راه شیری که  بیش از 10 میلیارد سال پیش هستند  حدود 2000 عکس تهیه و تحلیل کردند و با این کار روند تکامل کهکهشان ما را مورد بررسی قرار میدهند  . این تصاویر از طریق طول موج های مختلف و به کمک تلسکوپهای هابل- اسپیتز – هرشل –تهیه شده است . 
این تصاویر و تحلیل انها نشان میدهد که کهکشان ما در گذشته چگونه شکل گیری و رشد و تکامل یافته است . و همچنین نشان میدهد تغیرات بزرگ در جرم ستارگان در 10 میلیارد سال پیش باعث شد حجم با ضریب 10 افزایش یابد . تجزیه و تحلیل ها نشان میدهد راه شیری از توده های کوچک ستارگان شروع به رشد کرد  . کهکشان های کوچک معمولا با تغذیه گازهای اطراف زمینه برای ساخت ستارگان را فرهم میکردند . 
تحقیقات نشان میدهد هرچه حجم ستاره سازی کهکشانی کمی شود رشد کهکشان نیز اهسته تر میگردد . 
{تصویر زیر نحوه تکامل کهکشانی مثل راه شیری از 10 میلیارد سال پیش تا 3 میلیارد سال پیش است }
 . 
منبع : phys.org 
مترجم : آرش آریامنش - وبلاگ هوش فرازمینی 
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢۱ | ۱٢:٥٢ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 رشته سیمهای گیتار را تصور کنید که با کشیده شدن در طول گیتار کوک شده‌اند؛ بسته به آنکه سیمها چقدر کشیده شوند و تحت فشار قرار گیرند، نت‌های موسیقی مختلفی بوسیله آنها ایجاد می‌شود. می‌توانیم این نت‌های موسیقی را «حالتهای برانگیخته» سیمهای گیتار تحت کشش بنامیم. 

به طور مشابه در تئوری ریسمان ذرات بنیادین که در شتابدهنده‌ها مشاهده می‌شوند را می‌توانیم نت‌های موسیقی و یا همان «حالتهای برانگیخته» فرض گنیم. 
در تئوری ریسمان همانند نواختن گیتار، ریسمانها باید تحت کشش قرار بگیرند تا برانگیخته شوند. اگرچه ریسمانها در تئوری ریسمان در فضا-زمان شناور هستند و مانند گیتار مقید نیستند ولیکن با این حال آنها کشش دارند، کشش ریسمان در تئوری ریسمان با کمیت 

 a 

شناخته می‌شود و در آن ´a با مربع مقیاس طول ریسمان متناسب است. اگر تئوری ریسمان تئوری گرانش کوانتوم باشد، پس متوسط اندازه ریسمان باید چیزی نزدیک به مقیاس طول گرانش کوانتوم باشد که طول پلانک نامیده می‌شود و حدود 10-33 سانتیمتر می‌باشد. متاسفانه این بدان معناست که ریسمانها به حدی برای دیدن با تکنولوژی فعلی فیزیک ذرات کوچک هستند که فیزیکدانان مجبور به ابداع روشهای جدیدی برای آزمایش تئوری شدند

به ادامه مطلب بروید
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢٠ | ٦:٤٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

نقطه شروع نظریه ریسمان به سال( 1968 / 1347) بازمی گردد .

که دو دانشمند به نامهای گابریل و نتریانوو ماهیکوسوزوکی به طور مستقل در بررسی کتابهای اویلرریاضی دان به معادله ای از اویل برخورد نمودند که این معادله که تابع تبای اویل نام داشت به طور عجیبی توصیف گر دنیای زیر اتمی بود . به طوری که مثل این بود که تصویرگر برخورد دو مزون در انرژی های بسیار زیاد باشد . این می توانست کشف مهمی در ذرات بنیادی محسوب شود چرا که از آنجا که می دانیم فیزیک تجربی مشتمل بر داده هایی است که یک فیزیکدان در آزمایش های متعدد از یک پدیده بدست می آورد و گاهی برای رسیدن به نتایج باید یک آزمایش را بارها و بارها تجربه کرد و این مسأله درحوزه ذرات زیر اتمی بغرنجتر می شد زیرا برای پی بردن به فیزیک ذرات زیر اتمی فیزیکدانان مجبورهستند که در برخورددهنده هایی قوی و بزرگ ذرات را با یکدیگر برخورد داده و ذرات ریز اتمی حاصل از این برخوردها را شناسایی و دسته بندی کنند و این عمل کاری بغایت سخت و مشکل می نمود به طوری که این را حوزی مشکل علم فیزیک تلقی می کردند اما وقتی فرمولی به دست شما برسد که بدون آزمایش و به صورت حدس زدن سایر جوابهای آزمایشات را که در ماتریس خاص تفرق لازم است و هر مؤلفه و صحیت خاصی از برخوردهای گوناگون را نشان می دهد . جای بسی خوشحالی برای فیزیکدانان آن حوزه از علم خواهد داشت نظریه بشدت متقارن بدون هیچ پارامتر تعدیل پذیر .

به ادامه مطلب بروید
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢٠ | ٦:٤۱ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

تئوری ریسمان به ما می گوید که هر آنچه که وجود دارد از رشته هایی یک بعدی که ریسمان نامیده می شود ساخته می شوند . این ریسمان ها قادر اند تا در فرکانس های متفاوت به نوسان به بپردازند . هر فرکانس خاص موجب به وجود آمدن یک ذره ی خاص می شود . مقیاس و جرم ذره به نوع نوسان بستگی دارد . همچنین تئوری ریسمان به ما می گوید که نمی توان هیچ تفاوت اندازه گیری را نمی توان بین ریسمان هایی که به دور ابعاد کوچکتر پیچیده اند با ریسمان هایی که در ابعاد بزرگتر حرکت می کنند نمی توان یافت . جالب است که این ذرات دقیقا با نوسان است که طیف ریسمان نامیده می شود .

تئوری ریسمان در ابتدا برای شرح بوزون ها ( حاملان نیرو ) به ویژه هادرون ها که ذراتی سنگین در حمل نیروی قوی هسته ای هستند ارائه شده بود . از جهتی این تئوری به راحتی می توانست تئوری میدان های کوانتومی که در رابطه با به وجود آمدن ذرات و واکنش های بین آنها را شرح دهد دانشمندان بر آن شدند تا به وسیله ی این تئوری تئوری گرانش کوانتومی را تعریف کنند . به همین دلیل آن را یک گزینه برای نظریه ی همه چیز دانستند . برای این که این تئوری کامل شود می بایست فرمیون ها نیز به آن وارد می شدند با ورود این ها تئوری با نام ابر ریسمان به وجود آمد که در مقالات بعدی آن را شرح خواهیم داد .

یکی از مؤلفه های مهم و چشم گیر تئوری ریسمان ابعاد اضافی آن است که تعداد آنها برابر 10 و 11 و 26 تاست . زیرا این تئوری برای شرح موضوعات نیاز به این ابعاد دارد . این بحث آن قدر جزئیات دارد که باید آن را در یک مقاله ی جدا شرح دهیم .
به ادامه مطلب بروید 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢٠ | ٦:۳۸ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

8 آوریل 2015 به نقل از space.com 

برای اولین بار ستاره  شناسان برای اولین بار مولکولهای زندگی و پایه ای حیات را در دیسک گرد و عبار در اطراف یک ستاره بیگانه و نوزاد کشف کردند . این کشف بسیار مهمی است که نشان میدهد که ریشه های پایه ای حیات در ابتدای منظومه شمسی خودمان چگونه در دیسک ابتدایی شکل گیری منظومه شمسی شکل گرفت .

ستاره شناسان توانستند مواد الی غنی در این دیسک منظومه ای را کشف کنند . این نشان میدهد شیمی زیستی که برای منظومه شمسی اتفاق افتاده است در منظومه های دیگر نیز رخ داده است .

این ستاره نوزاد واقع در صورت فلکی برج ثور در 455 سال نوری از زمین جرمی دو برابر خورشید و 10 بار روشن تر از خورشید ما میباشد .

هنوز مشاهدات دیسک مورد نظر در اطراف این ستاره میلیون ساله هیچ ردپایی از شکل گیری سیارات مشاهده نشده است .

ستاره شناسان منابعی از مولکولهای پیچیده در این دیسک غبار اطراف این ستاره کشف کردند همچنین متیل سیانید غنی که یک مولکول پیچیده پایه کربنی است .

عناصر فرار مانند سیانید در دماهای بالا میجوشند با وجود این شکنندگی دانشمندان انها را برای حیات ضروری میدانند و پیوندهای کربن نیتروژن از سیانیدها مهم و ویژه است چرا که پیاه های تشکیل اسیدهای امینه هستند که برای بلوکهای ساختارهای پروتوئینی ضروری میباشد .

با این که ستاره شناسان این مولکولهای پیچیده و حیاتی را در این دیسک ستاره ای کشف کردند ولی این مواد در فضای بین ستاره ای نیز موجود است . اما دانشمندان تا به قبل از این مطمئن نبودند که این عناصر در لحظات ابتدایی شکل گیری یک ستاره و منظومه بتواند جان سالم به در ببرند چرا که تصور میشد تشعشعات باعث نابودی این عناصر و از پاشیدگی انها گردد .

با این حال ستاره شناسان در مناطق مختلف این دیسک غبار و گاز توانستند مولکولهای غنی سیانید را کشف کنند .

با توجه به تحقیق روی سیارک ها ...تیم ستاره شناسی مشخص کردند مقدار سیانید در این غبارهای دیسک ستاره ای بیشتر از ستاره های دنباله داری است که در منظومه شمسی رفت و امد دارند  وجود این بلوکهای ضروری حیات نشان میدهد حیات یک عامل کیهانی است و در منظومه های دیگر موجود است و مختص منظومه شمسی ما نمیباشد .

از مطالعه روی این موارد مشخص است که ترکیبات شیمیایی ضروری برای شکل گیری حیات یک پدیده جهانی است . احتمال زیاد سیانید منشا ممهم حیات میباشد .

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢٠ | ۱:٢٩ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

دانشمندان ارشد ناسا اعلام کرده‌اند که بشر در آستانه کشف حیات بیگانه قرار گرفته و احتمالا تا سال 2025، نشانه‌ای از این حیات کشف خواهد شد.

 «الن استوفان»، دانشمند ارشد ناسا، در طول بحثی که بر روی تلاش‌های آژانس فضایی آمریکا برای جستجوی کرات زیست‌پذیر و حیات بیگانه متمرکز بود، تأکید کرد: به نظرم ظرف یک دهه آینده، نشانه‌های قوی دال بر وجود حیات فرازمینی در دست خواهیم داشت و ظرف 20 تا 30 سال آینده، شواهد قطعی از این موضوع حاصل می‌شود.

وی ادامه داد: ما می‌دانیم به دنبال چه هستیم و این که چگونه به دنبال آن بگردیم؛ در بسیاری از جنبه‌ها، فناوری لازم را در اختیار داریم و در مسیر استفاده از آن‌ها هستیم، بنابراین مطمئنم قطعا در مسیر درست قرار گرفته‌ایم.

همچنین «جان گرونسفلد»، فضانورد اسبق و معاون برنامه مأموریت علمی ناسا نیز پیش‌بینی کرد که علائم حیات فرازمینی به زودی در منظومه شمسی و فراتر از آن پیدا خواهد شد. وی خاطر نشان کرد: به نظرم ما یک نسل با منظومه شمسی و حیات در آن فاصله داریم؛ چه مکان کشف آن یک قمر یخی، چه مریخ باشد.
به ادامه مطلب بروید
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۱٩ | ٩:٥٧ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

در اغاز کار اسرار کیهان و عالم ریز یکسان بوده اند . برای کاوش در اسرار لازم است گرانش یعنی نیرویی که در مقیاس های بزرگ غالب است را به نیروهای دیگر که بر ذرات به طور منحصر به فرد حاکمند ربط دهیم . این کار هنوز کامل نشده است . اما اکنون به جایی رسیدیم که میتوانیم نیروهای متفاوت و ذرات جهان زیر اتمی از یک الگو و نظام خاص پیروی میکنند .

در اوایل قرن 19 مایکل فارادی در یافت الکتریسیته و مغناطیس رابطه ای تنگاتنگ دارند یعنی مغناطیسِ متحرک و الکتریسیته و بار الکتریکیِ متحرک هم میدان مغناطیسی تولید میکند . این اصل مبنای کار موتورهای الکتریکی و دینامها شد . در سال 1864 جیمز کلارک مکسول کشفیات فارادی را به صورت 4 قانون مشهور که چگونگی تولید یک میدان مغناطیسی به وسیله یک میدان الکتریکی متغیر و برعکس را بیان میکند مدون ساخت .

جواب این معادلات در فضای خالی از ماده میدان های مغناطیس و الکتریکی که نوسان میکنند . این همان نور است . یعنی موج انرژی الکتریکی و مغناطیسی . بدین ترتیب تنها دو نیروی مجزا باقی ماند : الکترومغناطیس و گرانش  . 100 سال بعد از فارادی انیشتین سالهای پسین عمر خود را صرف جستجو برای یافتن رابطه عمیق بین این دو نیرو صرف کرد . اما تلاشهای او نیز به جایی نرسید. زیرا وی هنوز از نیروهای حاکم بر ذرات اطلاعی نداشت یعنی نیروی هسته ای قوی و ضعیف  .

نیروی هسته ای قوی که عامل پیوند بین پروتون و نوترون در هسته اتمهاست . و نیروی هسته ای ضعیف که برای واپاشی تشعشعی و نوترینو ها اهمیت اساسی دارد .

چالش کنونی ایجاد وحدت بین 4 نیرو هست:" یعنی بین سه نیروی که جهان ریز را اداره میکنند (الکترومغناطیس – هسته ای ضعیف و قوی ) + گرانش  .

 

به ادامه مطلب بروید 
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۱٧ | ۱٠:٤٧ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 6اپریل 2015 به نقل از sciencealert.com 

همانطور که میدانید پس از دو سال وقفه شتاب دهنده بزرگ ذرات یا همان {LHC } رستارت شد و با انرژی بالاتری به فعالیت مجدد پرداخت .

دانشمندان امیدوارم در این ازمایشگاه عظیم پرده از رموز مهم فیزیک و کیهان بردارند .ذرات پروتونها در یک مسیر 27 کیلومتری دایره ای با سرعت نزدیک نور بهم کوبیده میشوند . اما دانشمندان دقیقا در اینجا  به دنبال اثبات چه مسائلی هستند :

به ادامه مطلب بروید
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۱٧ | ۳:٠٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

5 اپریل 2015 - به گزارش phys.org  

 بزرگترین شتاب دهنده ذرات هادرونی که به فیزیک دانها اجازه میدهد ذرات ریزاتمی جدید و همچنین تحقیق روی ماده تاریک و ضد ماده را فراهم میکند بعد از دو سال ریکاوری استارت خورد .

شتاب دهنده بزرگ هادرونی به ما سرنخ هایی از ذرات بنیادین و ساختمان همه مواد و نیروهایی که انها را کنترل میکند به ما میدهد .

در سال 2012 فیزیک دانان مرکز تحقیقاتی سرن موفق به کشف ردپایی از بوزون هیگزی شدند که پیش بینی ان در سال 1964 صورت گرفت و جایزه نوبل 2013 را برد . ذره بوزون هیگز را به اصطلاح ذره خدا نیز مینامند . این شتاب دهنده در فوریه سال 2013 تعطیل شد تا برای اماده سازی دو برابر قدرت و انرژی خود محیا شود .

بزرگترین قدرت خود تا قبل از خاموشی به 8 ترا الکترون ولت رسیده بود ولی پیش بینی میشود اینبار با قدرت 13-14 ترا الکترون ولت برگردد . در این مرحله محققان تلاش میکنند به مرز مفهومی از فیزیک جدید دست پیدا کنند یعنی ردپایی از ماده تاریک و ضد ماده .

ماده تاریک که 25 درصد کیهان را فراگرفته است نه تابشی از خود گسیل میکند نه میتوان ان را دید و امید بر ان است در ازمایشگاه سرن ان را بشود پدید اورد . میدانیم کل ماده مرئی کیهان حدود 4 درصد میباشد بقیه ان انرژی و ماده تاریک است .

در این شتاب دهنده پروتون ها در یک مسیر دایره ای 27 کیلومتری با شتاب بالا بهم برخورد میکنند . میزان توانایی و انرژی کنوین شتاب دهنده میتواند میلیارد ها پروتون را با سرعتی برابر 99.99 درصد نور به هم در جهت مخالف  بکوباند .

بیش از ده هزار دانشمند و فیزیک دان در سرتاسر دنیا به صورت مستقیم و غیر مستقیم عملکرد بزرگترین شتاب دهنده دنیا را زیر نظر دارند . و بودجه این مکان به یک میلیارد دلار در سال میرسد . 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۱٦ | ۱٠:٤٢ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

گزارش یک سازمان غیردولتی نشان می‌دهد، ناسا می‌تواند تا سال 2033 فضانوردان را راهی مدار مریخ کند و احتمالا نخستین انسان سال 2039 قدم بر خاک سیاره سرخ خواهد گذاشت.

 

به گزارش سرویس علمی ایسنا، کارشناسان سازمان غیردولتی Planetary Society نتایج بررسی‌های خود را در خصوص امکان‌سنجی و هزینه‌های سفر سرنشین‌دار به مدار قمر فوبوس سیاره مریخ تا سال 2033 که در نهایت به فرود بر سطح این سیاره منجر خواهد شد، اعلام کردند.

 

در طی کارگاه دو روزه‌ای که 31 مارس و اول آوریل با حضور 70 کارشناس علوم فضایی و هوانوردی برگزار شد، امکان‌سنجی فنی، هزینه‌ها و مزایای سفر سرنشین‌دار به مدار فوبوس و در نهایت فرود بر سطح سیاره سرخ مورد ارزیابی قرار گرفت.

 

بر این اساس، مأموریت مدارگردی اطراف قمر فوبوس در سال 2033، نخستین گام از سفر سرنشین‌دار و فرود بر سطح سیاره سرخ محسوب می‌شود؛ این مأموریت مدارگردی 30 ماه بطول خواهد انجامید و شامل 9 ماه سفر رفت، 12 ماه حضور در مدار فوبوس و 9 ماه سفر برگشت خواهد بود.

 

در این مدت فضانوردان می‌توانند قمرهای فوبوس و دیموس را مورد بررسی دقیق قرار داده و از راه دور، کاوشگرهایی را بر سطح مریخ هدایت کنند.

 

انتقال فضانوردان به این مأموریت توسط کپسول فضایی جدید ناسا به نام اوریون انجام خواهد شد. با انجام موفق این مأموریت، زمینه برای سفر سرنشین‌دار و فرود بر سطح سیاره سرخ در شش سال بعد (2039) فراهم می‌شود.
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۱٦ | ۱٠:۱٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

ابرهای گازی کهکشان ما و دیگر کهکشانها انقدر همزده و بازیافت شده اند که خاطره ای ازاصل خود به جای نگذاشتند . فرایند پیدایش خود کهکشانها نسبت به فرایند مشابه برای ستاره ها پیچیده تر است . ریشه این فرایند را باید در مراحل ابتدایی عالم جست و جو کرد . اگر عالم به طور تصادفی کاملا یکنواخت و صاف اغاز شده بود باید در تمام طول مدت اتساع خود یک نواختی را حفظ میکرد . پس از گذشت 13.72میلیارد سال باید هم ماده تاریک و هم گازهای هیدروژن و هلیوم انقدر به طور رقیق در عالم پخش شده بودند که به زحمت بتوانیم در هر متر مکعب یک اتم بیابیم .

به ادامه مطلب بروید 
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۱٥ | ۱:٤٧ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

گزارش PHYS.ORG پارادوکس از بین رفتن اطلاعات در سیاه چاله ها حدود 40 سال است که مبحث اصلی اهتلاف میان فیزیک دانها میباشد . تا دهه ها نگرش بر این بود که اطلاعات در درون سیاه چاله ها بدون اینکه اثری از خود باقی گذارد نابود و ناپدید میگردد . اما تحقیقات جدید نشان میدهد که این دیدگاه ممکن است درت نباشد . به گفته "دژان استوجوکوویچ " دکتر و استادیار فیزیک دانشگاه نیویورک اینست که اطلاعات وقتی وارد سیاه چاله میشوند از بین نمیروند و به ناگهان ناپدید نمیشوند . بر اساس مطالعات ایشان تابش یک شی سقوط کرده در سیاه چاله مشخص و اشکار وجود دارد . در این مقاله در مورد ذرات منتشر شده توسط سیاه چاله ها توضیح میدهد که چگونه ای ذرات اطلاعات مربوط از انچه درون سیاه چاله هست را اشکار میسازد . مانند ویژگی های شی مورد نظر از لحاظ مادی و انرژی کشیده شده به داخل سیاه چاله . این کشف مهمی است چرا که دهه ها فیزیک دان هاحتی با فرمول های ریاضی و فیزیک سعی در اثبات این داشتند که اطلاعات درون سیاه چاله ها نیست و نابود میشوند . البته استیون هاوکینگ اولین شخصی بود که گفت سیاه چاله ها از خود تابش و پرتو میافکنند و در طول زمان تبخیر میشوند. این مشکلی اساسی بود و پیش بینی میکرد اطلاعات از بین خواهند رفت و این نقض مکانیک کوانتومی است که میگفت اطلاعات باید حفظ گردد . در دهه 70 میلادی هاوکینگ پیشنهاد داد سیاه چاله ها قادر به تابش ذرات هستند و انرژی از دست رفته و از این طریق باعث میشود در طول زمان سیاه چاله ها جرم از دست بدهند و نهایتا تبخیر و ناپدید گردند . هاوکینگ به این نتیجه رسید که ذرات منتشر شده توسط سیاه چاله ها هیچ سرنخی در انچه درون سیاه چاله است را نمیدهد . اگر چه هاوکینگ مدتی بعد شکست خود را پذیرفت . و اینکه اطلاعات میتواند از سیاه چاله خارج شود . موضوع اصلی بازیابی اطلاعات از سیاه چاله است که هنوز رازالود باقی مانده است . علاوه بر تحقیق روی ذرات ساتع شده از سیاه چاله .... روی تعاملات ظریف بین ذرات نیز تحقیق میشود . انجام اینکار و این پژوهش این برای یک مشاهده گر و ناظر که در خارج از سیاه چاله است بتواند اطلاعات خروجی را ارزیابی کند . اثر متقابل ذرات ساتع شده میتواند از جاذبه تا تبادل فوتون ها متغیر باشد . البته چنین تغیراتی برای مدتها شناخته شده بود ولی از سوی دانشمندان جدی گرفته نمیشد .

ترجمه و تهیه = آرش آریامنش وبلاگ هوش فرازمینی
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۱۳ | ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

به گزارش Space.com

تلاشهای برای شکار ریزموج های کیهانی در بافت فضا زمان ادامه دارد.

 تیم تحقیقاتی NANOgrav نیز به جمع جستجو گران اظافه شدند .

بودجه ای به اندازه 14.5 میلیون دلار از سوی بنیاد ملی  علوم به این تحقیق اختصاص داده شده است. این تحقیق بر روی پولسارها یا تپ اختر ها خواهد بود که از طریق نوسانات این تپ اخترها بتوانند امواج گرانشی زمینه بافت فضا زمان را تایید کنند . این تیم هم اکنون در حال تلاش برای شکار این امواج در فرکانس پایین میباشد .

به ادامه مطلب بروید 
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۱۳ | ٦:٤٢ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
هر چند تیم بایسپ 2 در سال 2014 ادعا کرد این امواج را یافته است اما از طریق تیم دانشمدان پلانک این ادعا زیر سوال رفت و هنوز تایید قطعی نشده است .
اهمیت این کشف در چیست؟
سال‌ها طول می‌کشد تا دانشمندان از نتایج این کشف مهم، پرده بردارند اما بعضی از نتایج اصلی این کشف عبارتند از:
• آلبرت اینشتین در حدود ۱۰۰ سال پیش وجود «امواج گرانشی» را پیش‌بینی کرد اما محاسباتش نشان داد که این امواج بسیار ضعیف هستند بنابراین گمان کرد هیچ‌گاه نمی‌توان این امواج را آشکار کرد.BICEP مجموعه‌ای از آزمایش‌هاست که برای رصد تابش زمینه کیهان طراحی شده‌اند. یافته‌های BICEP2 قانع‌کننده‌ترین مدرک هستند که امواج گرانشی واقعاً وجود دارند. اگرچه هنوز مشاهده مستقیمی از امواج گرانشی صورت نگرفته است.
• تایید امواج گرانشی یعنی تاییدی نظریه متداول کیهانشناسی یا نظریه استاندارد کیهانشناسی؛ این نظریه که تورم نامیده می‌شود می‌گوید که طی لحظات اولیه جهان، دوره سریعی از تورم (انبساط) سپری شده است.
• در طول تورم، دمای جهان و بنابراین انرژی که ذرات کسب کردند، میلیاردها برابر بیشتر از انرژی است که می‌توان در آزمایشگاه‌های زمینی (حتی LHC) تولید کرد.
• تورم یک پدیده کوانتومی است اما امواج گرانشی در محدوده فیزیک کلاسیک هستند، بنابراین امواج گرانشی پلی میان فیزیک کلاسیک و کوانتوم هستند و به همین خاطر می‌توانند گواهی باشند که گرانش درست مانند دیگر نیروهای طبیعت سرشتی کوانتومی دارد.
به ادامه مطلب بروید
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۱٢ | ۱۱:٢٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

اقدام مهم در جهت کشف نظریه کوانتوم در واقع پیشنهاد "ماکس پلانک " بود که میگفت : نور همیشه در بسته های کوچکی که وی کوانتا نامید میاید. اما اگر چه فرضیه کوانتومی پلانک مشاهده های مربوط به میزان پرتوافشانی از اجسام داغ را بخوبی بیان میکرد اما اهمیت و پیچیدگی ان تا دهه 1920 میلادی اشکار نشد .

زمانی که فیزیک دانی المانی به نام " ورنر هایزنبرگ " اصول عدم قطعیت  را به صورت منطقی عرضه کرد که فرضیه پلانک را به طور ضمنی اعلام میکند که اگر بخواهیم هر چه دقیقتر مکان یک ذره را اندازه گیری کنیم سرعت ان دارای اندازه گیری با دقت کمتری خواهد بود .

بعبارتی او نشان داد عدم قطعیتی در مکان و موقعیت یک ذره ضربدر عدم قطعیت در گشتاور یا تکانه همواره باید از عدد ثابت پلانک بیشتر باشد . که کیمیتی است که با محتوی انرژی یک کوانتوم نور ارتباط نزدیک دارد .

به ادامه مطلب بروید 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مکانیک کوانتوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۱٢ | ٧:٥۱ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

درست در سال 2006 بود که پلوتو از لیست سیارات خارج و به جمع سیارات کوتوله منظومه شمسی وارد شد . که البته بحث و جنجال نیزبه دنبال داشت اما چه پلوتو را سیاره و چه کوتوله بنامید مائهنوز تصویر کلی از این سیاره نداریم.

ما شی مثل پلوتو و شبیه به ان را اصلا ملاقات نکردیم . اما کاوشگر "افقهای نو " که چند سال پیش پرتاب شد 14 جولای امسال به مدار این سیاره کوتوله برای اولین بار میرسد .

اگر شما در حال حاظر در پلوتو بودید پیام شما 4.5  ساعت طول میکشید تا به زمین برسد. اما این مقدار زمان برای سیاره کوتوله ای مثل پلوتو که یک سالش برابر با 248 سال زمینی میباشد . 

به ادامه مطلب بروید
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: سیارات منظومه شمسی


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۱٢ | ۱:٢٦ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

دو گروه مختلف تلاش های خود را وقف (پروژه کیهان شناختی ابرنواختر ) کرده اند . اولین کسی که به طور جدی وارد این میدان شد فیزیکدانی از ازمایشگاه "لورنس برکلی " در کالیفرنیا به نام "سائول مارتِر " بود . وی در اوایل سال 1990 وارد کار شد . سپس گروه چند ملیتی دیگری گرد هم امدند و موفق شدند که تقسیم بندی جدید و استانداردتری نسبت به ابرنواختر ها شکل بدهند .

تا سال 1998 هر کدام از دو گروه موفق به کشف 12 ابرنواختر شدند .

کاهش سرعت انبساط و اتساع عالم کم تر از ان بود که امگا برابر 1 باشد {همانطورکه انتظارش را داشتند -  امگا در واقع کل ماده موجود در کیهان است } ولی بعضی از دانشمدان متصب برای اینکه عالم را ساده تر توصیف کنند اصرار داشتند امگا را برابر یک بدانند . انچه غیر منتظره بود این بود که ظاهرا اتساع عالم نه تنها کاهش نیافته بلکه سریعتر نیز شده است .

مجله سایِنس نیز در سال 1998 جز کشف اول این مساله را منتشر کرد

به ادامه مطلب بروید 
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۱٢ | ۱٢:۱۱ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

بر اساس محاسبات جدید در مورد دوره چرخش سیاره ی زحل طول یک شبانه روز در این سیاره چند دقیقه کاهش یافت و دقیق تر اندازه گیری شد  . طبق محاسبات جدید طول یک شبانه روز در زحل {ششمین سیاره نسبت به خورشید } برابر با 10 ساعت و 32 دقیقه و 45 ثانیه (به اظافه و منهای 42 ثانیه ) براورد شد .

این تحقیق این هفته در مجله  نیچر به چاپ رسید  . برای یافتن دوره زمانی چرخش سیارت سنگی به دور خود به مراتب کار ساده تری نسبت به سیارات گازی است که سطح جامد ندارند .

این سیارات با میدان مغناطیسی شان نمیتوان حدس دقیق از چرخش به دور خودش را به دست اورد . برای چند دهه فکر میکردیم زمان لازم برای یک شبانه روز در زحل برابر ا با 10 ساعت و 39 دقیق و 22 ثانیه میباشد { بر اساس انتشار فرکانسهای رادیویی توسط فضاپیمای ویجر 2 براورد شد }

اما زمانی که سفینه کاسینی 30 سال بعد به اندازه گیری دوره چرخش زحل پرداخت این مقدار چند دقیقه کوتاه تر از حدس و محاسبات قبلی از اب درامد .

برای تایید این یافته این ازمایش روی سیاره مشتری نیز برقرار شد و دوره شبانه روز مشتری 9 ساعت و 55 دقیقه گزارش شد 

ترجمه : آرش آریامنش - وبلاگ هوش فرازمینی

منبع:

IFLS.COM
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۱۱ | ٧:٥۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

نزدیک ترین کهکشان همسایه به راه شیری کهکشان "اندرومدا " یا میباشد که شما میتوانید در شرایط خاص بدور از الودگی نوری با چشم غیر مسلح نیز ان را دید .

اندرومدا در شمال صورت فلکی "   " میباشد که به صورت هاله و مه الود در اسمان قابل دیدن است  . قطر کهکشان اندرومدا 260 هزار سال نوری است و تقریبا 2.5 برابر کهکشان راه شیری میباشد .

اندرومدا یک تریلیون ستاره را دارا میباشد  اما جالب است بدانید راه شیری از نظر وزنی سنگین تر از کهکشان اندرومدا میباشد و دلیلش هم وجود ماده تاریک بیشتر در راه شیری است  . 

به ادامه مطلب بروید
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۱٠ | ٦:٤۸ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

تیمی از دانشمندان یک گواه تجربی دیگر را برای نظریه نسبیت عام آلبرت انشتین مطرح کرده‌اند.

محققان دانشگاه ساپینزای رم، دانشگاه مونت‌پلیر فرانسه و دانشگاه اوپن به توصیف گواهی برای یکی از مفروضات اساسی نظریه نسبیت پرداخته‌اند که بر اساس آن، همه ذرات نور یا فوتون‌ها در یک سرعت مشابه پخش می‌شوند.

محققان به بررسی داده‌های به دست آمده از تلسکوب پرتو گامای فرمی ناسا در مورد زمان ورود فوتون‌ها از یک انفجار دوردست پرتوی گاما پرداختند. این داده‌ها نشان می‌داد که فوتون‌هایی که برای میلیاردها سال از یک انفجار دور به سوی زمین سفر کرده‌اند، با فاصله کسری از ثانیه نسبت به یکدیگر به مقصد می‌رسند.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که همه فوتون‌ها حتی با وجود اینکه فوتون‌های مختلف از انرژی‌های گوناگون برخوردارند، با سرعتی یکسان حرکت می‌کنند. این یکی از بهترین سنجش‌های ارائه شده در مورد مستقل بودن سرعت نور از انرژی ذرات آن به شمار می‌رود.

این رصدها ورای تائید نظریه عام نسبیت، یکی از جالب‌ترین ایده‌ها در مورد اتحاد نسبیت عام با نظریه کوانتوم را رد می‌کند. در حالی که این دو نظریه پایه فیزیک امروزی است، هنوز متناقض بوده و تناقض ذاتی بین این دو وجود دارد که تا حدی مبتنی بر اصل عدم قطعیت هایزنبرگ است که در قلب نظریه کوانتوم قرار دارد.

یکی از تلاش‌ها برای آشتی دادن این نظریه، ایده کف فضا - زمان است. بر اساس این مفهوم، فضا در یک مقیاس میکروسکوپی ادامه ندارد، بلکه در عوض از یک ساختار کف مانند برخوردار است. اندازه این عناصر کف بسیار کوچک است به حدی که تصور آن مشکل است و سنجش مستقیم آن در حال حاضر امکان‌ناپذیر است. با این وجود، ذرات نوری که درون این کف حرکت می‌کنند، تحت تاثیر ساختار کفی قرار خواهند گرفت و این امر باعث می‌شود که آن‌ها بسته به انرژی‌شان در سرعت مختلف منتشر شوند.

این بررسی نشان می‌دهد که چنین ساختار کفی اگر وجود داشته باشد از اندازه بسیار کوچکتری نسبت به تصورات پیشین برخوردار است.

به گفته محققان، آن‌ها در زمان آغاز این تحقیق انتظار نداشتند چنین سنجش‌های دقیقی را به دست بیاورند.

این نتایج در مجله Nature Physics منتشر شده است.
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۱٠ | ٥:٤٥ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

ماده تاریک نقش بسیار اساسی در رشد بذرهای اولیه و تشکیل ساختار اولیه کیهان دارد . به گونه ای که بدون ان کهکشانهای امروزی نبودند . در کیهان اولیه جرم کاملا همگن از گازهای هیدروژن و هلیوم بود . برای شکل گیری ساختارها باید گازهای برخی مناطق در مقایسه با سایر قسمتهامتراکم و چگال تر شوند . چگالی میانگین درون یک کهکشان تقریبا 1 میلیون برابر بیشتر از چگالی میانگین کیهان است . در نتیجه برای تشکیل کهکشان ها و نواحی باید از گاز متراکم شود به گونه ای که چگالی باید بیشتر از چگالی زمینه گازی شود .

چه عاملی باعث چگالش گاز در برخی نواحی شد ؟ پاسخ گرانش است . این نیرو میتواند باعث رشد غیر یکنواخت چگالی در محیط گازی گردد . فرض کنید افت و خیزهای کوانتومی در اثر نوسانات کوانتومی در محیط کاملا یکنواخت اولیه بوجود اید . با گذشت زمان نیروی گرانش باعث رشد این افت و خیزها ی کوچک شده بگونه ای که بعد از مدتی برخی از نواحی چگالتر از نواحی مجاور خود میشدند . نواحی با چگالی بیشتر دارای گرانش بیشتری شده و باعث جذب ماده بیشتر میشود به این فرایند "ناپایداری گرانشی " گویند .

در واقع کلید ساهتارهای امروزی حاصل از افت و خیزهای کوانتومی در ابتدای کیهان بوده است .

به ادامه مطلب بروید 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٩ | ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

به نقل از phys.org روسیه روز شنبه 28 مارچ 2015 اعلام کرد : که یک ایستگاه فضایی با همکاری ناسا خواهند ساخت .

این ایستگاه فضایی جایگزین ISS ایستگاه بین المللی کنونی خواهد شد { ایستگاه کنونی تا سال 2024 به فعالیت خود ادامه خواهد داد }

با توجه به مسائیل امنیتی و سیاسی بین دو کشور روسیه و امریکا همکاری این دو کشور در زمینه هوافضا در حاله ای از ابهام بود .

اما طبق اعلام جدید رییس اژانس فضایی روسیه با همکاری ناسا و چند کشور دیگر اینده فضایی ایستگاه فضایی مشخص خواهد شد البته تا قبل از این روسیه اعلام کرده بود قصد دارد ایستگاه فضایی خصوصی برای خود بسازد و تهدید به عدم همکاری با ناسا کرده بود .

با این حال روز جمعه 27 مارچ 2015 دو فضانورد روسی و امریکایی طولانی ترین ماراتن زندگی در فضا به مدت 1 سال را شروع کردند .

 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۸ | ٥:٥۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

ناو کیهانی سایوز تی.ام.آ-16 ام در حالی سکوی پرتاب شماره 1 را ترک کرد که دو نفر از سه سرنشین آن قرار است در ایستگاه فضایی بین‌المللی رکوردشکنی کنند.

«اسکات کلی» فضانورد کهنه کار ناسا که سه ماموریت مداری در پرونده دارد و تقریبا شش ماه از عمرش را در فضا به سر برده به همراه «میخائیل کورنیکو» کیهان‌نورد روس که او نیز قبلا 176 روز را در ایستگاه فضایی بین‌المللی گذرانده، خود را برای اقامتی یک ساله در این ایستگاه آماده کرده‌اند.

 تاکنون به طور معمول فضانوردان ایستگاه فضایی بین‌المللی مأموریت‌های فضایی شش ماه داشته‌اند. گرچه قبلا دکتر پالیاکف در مجتمع مداری میر پروازی به مدت 437 روزه داشته، اما اینک هم فناوری‌ها ارتقاء یافته و هم شیوه آزمایش متفاوت است.

 طی مدت این سفر، «مارک کلی»، فضانورد بازنشسته ناسا که برادر دوقلوی اسکات کلی است نیز تحت نظر خواهد بود. البته آزمایش بر روی این دو برادر برنامه‌ای سه ساله است که بودجه‌ای یک و نیم میلیون دلاری را در بر می‌گیرد و از مدت‌ها قبل تحت نظر کارشناسان ناسا آغاز شده است و مرتبا نمونه‌هایی از ادرار و مدفوع، بزاق دهان و خون از آنها گرفته شده و همچنین تحت برخی آزمایش‌های جسمی و روانی دیگر بوده‌اند. این کارها طی دوران سفر «کلی» و بعد از آن نیز به صورت منظم ادامه خواهد داشت.

 در این سفر «گنادی پادالکا» نیز حضور دارد که قبلا چهار بار به فضا سفر کرده و جمعا بیش از 700 شبانه روز را در مدار زمین به سر برده است. البته «پادالکا» تنها حدود شش ماه در مدار خواهد بود.
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۸ | ٥:٢٧ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

به گزارش phys.org یک تیم تحقیقاتی از ستاره شناسان دانشگاه  کمبریج راه حلی برای پاسخ یک سوالی که دهه ها ذهن ها را مشغول کرده بود یافتند . و ان سوال این بود که : چه اتفاقی میافتد وقتی دو سیاه چاله در یک سیستم دوتایی و مارپیچی بهم برخورد میکنند و ادغام میشوند ؟

به ادامه مطلب بروید
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۸ | ٤:٠٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

27 مارچ 2015 به گزارش phys.org

انفجار ستارگان مرده یا سوپرنواها (ابرنواختر ها ) برای دهه ها بعنوان شمع های استاندارد یا معیار اصلی اندازه گیری فواصل کیهانی مورد استفاده قرار گرفته است . ابرنواختر های نوع اول یا Ia  به اخترشناسان این اجاز را میدهد تا فاصله های کهکشانهای دیگر را اندازه بگیرند – با این حال این معیار ها عالی و دقیق نیستند .

بنا به تحقیق جدید که در تاریخ 27 مارچ در JURNAL SCIENCE به چاپ رسید دانشمندان موفق به کشف نوعی ابرنواختر نوع اول شدند که میتواند به تخمین فواصل کیهانی کمک بیشتر و دقیقتری بکند .

به ادامه مطلب بروید 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٧ | ۸:٠۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

27 مارچ 2015

به گزارش space.com  دانشمندان با بررسی برخورد خوشه های کهکشانی در یک تئوری جدید میگویند : امکان دارد ماده تاریک یک بخش از "قسمت تاریک "  کیهان باشد . وقتی خوشه های کهکشانی بهم برخورد میکنند فضای بین انها را از گاز داغ پر میشود . ماده تاریک 90 درصد فضای خوشه های کهکشانی و بین انها را نیز تشکیل داده است .

به ادامه مطلب بروید 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٧ | ٦:٥۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

نیروی گرانش کیهان متناسب با مقدار ماده افزایش میابد پس سرنوشت کیهان به ماده بستگی دارد . اگر چگالی ماده موجود در کیهان بیشتر از چگالی بحرانی باشد , جاذبه گرانشی بالاخره بر انبساط فعلی غلبه کرده و انقباض کیهان شروع میشود . {تا اینجا انرژی تاریک را در نظر نگرفتیم }

حال سوال اینجاست چگونه کل ماده موجود در کیهان را میتوانیم تعین کنیم ؟ به کمک (میدان مغناطیسی و گرانش ) میتوان براوردی از مقدار ماده در کیهان کرد . بررسی امواج الکترومغناطیس از فضا توسط تلسکوپهای پیشرفته بر گستره وسیعی از طول موج ها (رادیویی تا فرابنفش ) به همراه مدل سازی کامپیوتری این کمک را میکند که بتوان براوردی به خوبی از مقدار ماده در کیهان کرد .

توزیع ماده در مقیاس بزرگ همگن و همسانگرد است . با دانستن مقدار ماده نمونه معینی از کیهان و حجم کل کیهان میتوان کل ماده مرئی در جهان را براورد نمود .

به ادامه مطلب بروید 
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٧ | ٤:۱٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

به گزارش space.com مولکول نیتروژن یکی از اجزای کلیدی در روزگار جوانی سامانه ی خورشیدی بوده. به گفته ی مقام های سازمان فضایی اروپا، یافتن آن در دنباله دار 67-P/چوریموف-گراسیمنکو، که فضاپیمای روزتا هم اکنون در مدار آنست نشان می دهد که این دنباله دار در شرایطی با دمای پایین ساخته شده، شرایطی که برای نگهداری نیتروژن به حالت یخ نیاز بودهاست 

به ادامه مطلب بروید

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٥ | ٢:٠٦ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

تنها یک روز پس از آن که آسمان‌دوستان در عرض های جغرافیایی میانه به بالای زمین میهمان یک نمایش شفقی پرانرژی و چشمگیر در شب ۱۷ مارس شدند که در پی یک توفان زمین-مغناطیسی به راه افتاده بود، پژوهشگران اعلام کرده اند که فضاپیمای می‌ون ناسا (MAVEN) هم بیننده ی فعالیت های شفقی بر روی سیاره ی بهرام (مریخ) بوده- البته نه در طول موج نور دیدنی، بلکه در طول موج فرابنفش.

 

این شفق های فرابنفش که به مدت ۵ روز پیش از ۲۵ دسامبر ۲۰۱۴ توسط دستگاه دوربین طیف نگار فرابنفش می‌ون (IUVS) دیده شده بود به نام "نورهای کریسمس" بهرام نامیده شده اند. این نورها در عرض های میانه ی

شمالی دیده شدند و دستاورد برخورد مستقیم جو بهرام با باد - .خورشیدی بودند.

 به ادامه مطلب بروید
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٤ | ٦:۱۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

به گزارش  PHYS.ORG با استفاده از نمونه برداری که اخیرا توسط مریخ نورد کنجکاوی ناسا جمع اوری شده است دانشمندانش واهدی از نیترات در سنگ مریخی را کشف کردند . ترکیبات نیتروژن دار در روی زمین مکان مهم برا زندگی موجودات زنده است .

یافته های دانشمندان در مجله ملی علوم منتشر شده است . یافته ها نشان میدهد مریخ با وجود اینکه امروز خشک و خالی از حیات است ولی روزگاری قابل سکونت و میزبان نوعی حیات بوده است . همچنین دانشمندان در صدد کشف مولکولهای الی کربن دار هستند

نیتروژن نقش موثری در شکل گیری حیات دارد ... به ادامه مطلب بروید 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٤ | ٤:٢٠ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

دانشمندان «آزمایشگاه سیاره‌ و ماه» دانشگاه آریزونا برای بررسی معماهایی که گذشته مریخ را شکل داده‌اند، دست به دامن بادبادک‌ها شدند.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، بادبادک‌ به‌کار رفته در این پروژه، بر فراز یکی از بیابان‌های هاوایی که حاوی مواد مذاب است، به هوا اوج گرفت.

این بادباک که مجهز به دوربین‌، جی‌پی‌اس و حسگرهای جهت‌یابی است، از ارتفاع بالا زمین را اسکن می‌کند. تیم علمی سپس از الگوریتم‌های نرم‌افزاری قدرتمند و محاسباتی برای مونتاژ ده‌ها هزار تصویر بدست‌آمده و تبدیل آن‌ها به مدل‌های زمینی دیجیتالی سه‌بعدی و بی‌نهایت دقیق استفاده می‌کنند.

کیفیت داده‌هایی که این پروژه از لحاظ بررسی چشم‌اندازهای آتشفشانی ارائه می‌دهد، بی‌سابقه بوده و تفکیک‌پذیری فضایی آن تقریبا نیم اینچ در پیکسل است.

دیدگاه‌های بدست‌آمده از این مدل‌های زمینی برای تفسیر تصاویر بدست‌آمده توسط دوربین مدارگرد شناسایی مریخ ناسا به نام HiRISE به کار خواهند رفت. این مدارگرد از سال 2006 مریخ را توسط شش ابزار خود بررسی کرده است.

تیم علمی به دنبال بررسی سطوح آتشفشانی بر روی مریخ با هدف درک تاریخ حرارتی سیاره سرخ و چگونگی ظهور این فرآیندها بر روی سطح آن است.

تیم محققان از ویژگی‌های آتشفشانی جوان و عاری از پوشش گیاهی جریانات مذاب یکی از بیابان‌های هاوایی بر روی زمین به عنوان نمونه مشابه با بیابان مریخ استفاده کردند؛ این موضوع می‌تواند اطلاعات زیادی درباره فرآیندهایی ارائه ‌دهد که سیارات دیگر را شکل داده‌اند.

دانشمندان آتشفشان Kilauea در جزیره هاوایی را به عنوان ناحیه مورد بررسی انتخاب کردند. این ناحیه دارای جریانات مذاب بسیار جوان است و زمانی که محققان تصاویر سطح مریخ را بررسی می‌کردند، شباهت‌های شگفت‌آوری بین این بیابان و سطح مریخ یافتند.

بادبادک تیم علمی در هوا ثابت است و بسته به جهت باد، فقط پنج تا 10 درجه جابجا می‌شود؛ این حرکت کوچک، موجب ظهور تفاوت یا شباهت کافی در زاویه دید می‌شود و چنین موضوعی به نرم‌افزار تیم علمی، امکان محاسبه مدل زمینی سه‌بعدی را می‌دهد.

دانشمندان جزئیات یافته‌هایشان را در چهل‌وششمین کنفرانس علمی سیاره و ماه در تگزاس ارائه می‌دهند.

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: سیارات منظومه شمسی


تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٤ | ۱۱:٥۸ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

به گزارش phys.org فیزیک دانان مکانیزمی برای "فروپاشی کیهان " پیش بینی کردند که طبق ان جهان روزی از گسترش باز میماند و سپس در خود سقوط با رمبش خواهد کرد و مواد درونش از بین و واپاشیده خواهد شد .

محاسبات این ایده نشان میدهد این اتفاق در چند ده میلیارد سال اینده یا کمی بیشتر اتفاق خواهد افتاد شاید این مقدار برای ما خیلی زیاد باشد اما از نظر فیزیک کیهان شناسی خیلی زودتر از حد انتظارات است .

به ادامه مطلب بروید 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۳ | ۱۱:٢٢ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

این ابزار جدید با نور مادون قرمز اسمان را رصد خواهد کرد . ستاره شناسان مرکز seti {تحقیق برای یافتن هوش فرازمینی } به بررسی نور مادون قرمز توسط اشکار سازهای جدید خود خواهند پرداخت – این ابزار ها که به تازگی کار خود را شروع کرده اند تا پیامی از سوی بیگانگان هوشمند را دریافت و جستجو کنند  .

به ادامه مطلب بروید

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۳ | ٤:٠٠ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

نظریه پردازان میگوشند تا جوهر قوانین طبیعی را در مجموعه ای وحدت یافته از معادلات و تنها با چند عدد خلاصه کنند – هنوز به پایان راه نرسیدیم . شش عدد و ثابت کیهانی وجود دارند که بافت کیهان ما به این اعداد و ثوابت بستگی دارد- در ادامه این شش ثابت را با ویژگی هایشان معرفی میکنیم :

به ادامه مطلب بروید 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۳ | ۱:٤۸ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

ما مشاهده میکنیم کهکشانها تقریبا ب طور یکنواخت در ستارسر فضا همراه با برخی مناطق با تراکم زیاد یا خلا توزیع و پخش شده اند . به نظر میرسد که تراکم کهکشانها در فاصله های بسیار دور کاهش میابد اما شاید دلیل این باشد که انها خیلی دور هستند و ما نمیتوانیم دقیق انها را مشاهده نماییم . گرچه کیهان در تمامی نقاط یکسان به نظر میرسد اما بدون تردید در طول زمان تغیراتی دارد .

این نکته در سالهای ابتدایی قرن 20 کشف شد . تا ان زمان گمان میرفت هستی ثابت است و کیهان شاید برای مدتی نامتنهای وجود داشته است . اما این تفکر غیر منطقی بود . اگر ستاره ها برای مدت طولانی پرتو افشانی کنند باید کل کیهان را تا درجه دما خود گرم کنند .

به ادامه مطلب بروید 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢ | ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

کهکشان راه شیری متشکل از 200-400 میلیارد ستاره است که خورشید ما نیز یکی از این ستاره هاست که در بازوی جبار قرار دارد . راه شیری دارای 100-150 هزار سال نوری است .ضخامت 1000 سال نوری است و همچنین فاصله ستاره ما یعنی خورشید تا مرکز راه شیری تقریبا 29000 سال نوری میباشد .

خورشید هر 250 میلیون سال یک بار به دور مرکز راه شیری میچرخد . {به این سال کیهانی میگوییم }

کهکشان ما نیز با سرعت بین 552-630 کیلومتر بر ثانیه در فضا حرکت میکند .  نزدیک ترین کهکشان به راه شیری کهکشان "اندرومدا " نام دارد که اولین بار عبدالرحمن صوفی دانشمند  قرن 11 ایرانی ان را حدس زد ولی تا قرن 20 وجود ان به عنوان کهکشان مستقل تایید نشد . هابل این کهکشان را در دهه 20 میلادی کشف کرد .

به ادامه مطلب بروید 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢ | ٢:٠٠ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

محققان موسسه فناوری ماساچوست روش جدیدی را برای تحلیل داده‌های تلسکوپ فضایی کپلر ناسا طراحی کرده‌اند که به شناسایی ابرهای حاضر در جو سیارات فراخورشیدی دور کمک خواهد کرد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، این تحقیق می‌تواند پیامدهای بالقوه عمیقی برای تعیین قابل سکونت بودن جهان‌های دور داشته باشد.

یک روش کشف سیارات فراخورشیدی، استفاده از تلسکوپ‌هایی مانند هابل و کپلر برای شناسایی سوسوهای نور ستارگان دور است که ستاره‌شناسان را از عبور سیاره از برابر دیسک ستاره میزبان آن آگاه می‌کند.

محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT) این فرآیند را یک گام به جلوتر برده و به رصد پراکندگی ظریف نوری می‌پردازند که در زمان انکسار نور ستاره میزبان بر روی ابرهای موجود در جو سیارات دور رخ می‌دهد. بسته به ترکیب ابرها، نور در طول‌موجهای مختلف پراکنده می‌شود که این امر به ستاره‌شناسان در تخمین آب‌وهوای غالب در جهان‌های بسیار دور از زمین کمک می‌کند.

زمانی که این داده‌ها ثبت شدند، کپلر در نقطه‌ای از آسمان شب به رصد 145 هزار ستاره پرداخت که بسیاری از آن‌ها میزبان یک یا چند سیاره فراخورشیدی هستند؛ از این میان، محققان اقدام به رصد سیاره کپلر-7b کردند.

این سیاره فراخورشیدی به عنوان یک جهان فاقد حیات شناخته شده و دمای آن در جو به حدود 1700 کلوین می‌رسد. محققان بر داده‌های موجود در مورد دما و فشار برای ساخت یک مدل جوی از کپلر-7b تکیه کرده و از آن برای اجرای بیش از 1000 شبیه‌سازی مدل جوی به منظور تعیین نوع ابری استفاده کردند که در جو این سیاره، مسئول انتشار نور کشف شده توسط کپلر بوده است.

آن‌ها دریافتند که این سیاره فراخورشیدی احتمالا میزبان ابرهایی از سیلیکات و منیزیم بخار است. این مواد معدنی معمولا در سنگ‌های زمینی یافت می‌شوند، اما دمای شدید موجود در جو سیاره کپلر-7b به این مواد اجازه شکل‌گیری به شکل ابر را داده است.

به گفته دانشمندان، پوشش ابری یک سیاره و ترکیب آن از تاثیر چشمگیری بر میزان انرژی برخوردار است که از ستاره میزبانش منعکس شده و در عوض بر آب‌وهوا و سکونت‌پذیری آن تاثیر می‌گذارد.

این محققان امیدوارند بتوانند روش جدید خود را در مأموریت بعدی کپلر موسوم به K2 که بر منطقه متفاوتی از آسمان تمرکز خواهد داشت، اعمال کنند.

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۱/٢ | ۱۱:۳٢ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

قبل از توضیح بهتر است در مورد اینکه ستارگان چگونه متولد میشوند کوتاه اشاره ای کنیم .

همه ستارگان مرگ یکسانی ندارند و همه سرنوشت انها بستگی به جرم انها دارند . توده گازی و پرجرم و بزرگ را در نظر بگیرید این توده تحت نیروی گرانش خودش شروع به فشرده شدن میکند . در اثر فشردگی دمای ان نیز افزایش میابد . هنگامی که دمای مرکزی چنین توده گازی فشرده ای به حدود 10 میلیون درجه کلوین میرسد هیدروژن گازی یونیذه شده و بصورت پلاسمای از یون های مثبت {هسته های هیدروژن } و الکترون ها در میاید .

برخورد هسته های هیدروژن در دما و انرژی بالا باعث همجوشی هسته ای و تولید مقداری زیادی انرژی میشود . فرایند جوش هسته ای تنها در مرکز توده فشرده شده گازی رخ میدهد 

به ادامه مطلب بروید 

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۱ | ۸:۱۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

به گزارش phys.org  ستاره شناسان تا به امروز هزاران سیاره فراخورشیدی را توسط تلسکوپ کپلر در راه شیری کشف کردند . تحقیقات و محاسبات جدید محققان دانشگاه ملی استرالیا و موسسه نیلز بور کپنهاگن احتمال وجود سیارات فراخورشیدی در راه شیری را محاسبه کردند .

محاسبات نشان میدهد در راه شیری میلیاردها ستاره وجود دارد و هر کدام بین 1-3 سیاره در منطقه قابل سکونت {یعنی منطقه ای که در فاصله مناسب با ستاره میزبان خود است و برای همین میتواندد دارای اب مایع باشد } وجود دارد . نتایج این تحقیق در مجله scientific jurnal به چاپ رسیده است .به ادامه مطلبب روید 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: سیارات منظومه شمسی


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/۱/۱ | ٧:٢۱ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.