ناسا اعلام کرد : هیچ سیارکی تهدیدی برای زمین به شمار نمیرود 
--------------------------------------------
در طی ماه های گذشته با انتشار این مطلب کذب که سیارکی با نام 2004 BL86 و2014 YB35 بین تاریخ 18 28 سپتامبر به زمین برخور خواهد کرد مجددا بازار داغ شایعات و خرافات را برهم زد . 
جالب تر اینکه ادعا شده این جرم سنگین اسمانی به مناطق امریکای شمالی و مرکزی برخورد خواهد داشت . 
اقای Paul Chodas مدیر ازمایشگاه پیشرانش ناسا گفت هیچ مبنای علمی در این باره و این ادعا وجود ندارد ... 
تلسکوپها و محققان بسیار زیادی وجود دارند که حرکات اجرام خطرناک و بزرگ اطراف زمین و در نزدیکی زمین را مورد مطالعه قرار میدهند و چنین شایعه بزرگی را رد کردند 
البته داستان جدیدی نیست . در سال 2011شایعه ای دیگری مبنی بر برخورد سیارکی به نام elenin بود که برخی ان را به نابودی زمین در سال 2012 ربط داده بودند . 

space.com
A R A S H

اما در مورد بزرگ شدن مریخ به اندازه ماه در اسمان شب زمین 
به ادامه مطلب بروید

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۳۱ | ۱:٠٧ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
در میانه معمای پیچیده سیستم ستارگان دوتایی ، ادغام کهکشان ها و سیاهچاله های دوقلو منجمان مجموعه ای از ابرنواخترهای غیر معمول را توضیح میدهند که در و رای محدوده های معمول کهکشانی خود کشف شده اند. 
دانشمندان توسط مجموعه ای از ستارگان منفجر شده ی غیر معمول -رانده شدگان خارج از محدوده ی معمول کهکشان ها - محصور شده اند. 
بررسی های جدید 13 ابرنواختر شامل آرشیوی از اطلاعات تلسکوپ فضایی ناسا به منجمان در توضیح اینکه چگونه ستارگان جوان زودتر از موعد انتظار منفجر میشوند کمک میکند. 
این معمای پیچیده سیستم ستارگان دوتایی با کهکشان های ادغام شده و سیاهچاله های دوقلو از سال 2000 آغاز شد زمانی که اولین مورد از همچین ابرنواختری کشف شد. 
به ادامه مطلب بروید

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۳۱ | ۱٢:٥۸ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

در کشف جدیدی از یک کهکشان کوتوله که به دور کهکشان ما میچرخد اشعه گاما با انرژی بسیار بالایی ساتع میشود . {براساس گفته محققین دانشگاه کمبریج }

منبع دقیق این اشعه پر انرژی هنوز نامشخص است . اما ممکنه سیگنالی باشد از ماده تاریک  . ماده ای که بخش اعظمی از کیهان ما را در برگرفته اما ماهیت ان بر ما پو شیده است .

محققین این اشعه را از قلب این کهکشان کوتوله تشخیص دادن و بسیار خوشبین هستند که این ممکن است اثری باشد از سوی ماده تاریک


به ادامه مطلب بروید 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۳٠ | ۱٢:٤٠ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

دانشمندان با استفاده از یکی از قویترین دوربین های دیجیتالی جهان وفق به کشف کهکشانهای کوتوله همسایه راه شیری شدند .

البته در اوایل سال جاری نیز تیم های دیگری موفق به کشف چنین اشیایی در همسایگی کهکشانمان شده بودند .

کهکشانهایی کوتوله با کمتر از هزار ستاره در برابر راه شیری ما که میلیاردها ستاره را دارا است و خورشید ما یکی از ان ستاره ها میباشد

به ادامه مطلب بروید 

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٢۸ | ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

بررسی‌ها اولیه‌ی تاریخچه‌ی شکل‌گیری سیارات در کیهان نشان می‌دهد که زمین پس از ۷۵-۸۰ درصد سیارات مشابهش به وجود آمده است. اکنون به واسطه‌ی کشفیات فضاپیمای کپلر دانش ما درباره‌ی شکل‌گیری سیارات و وابستگی آن به جرم و فراوانی فلزی ستاره‌ی مادر بیشتر شده است. در این مقاله، مولفان مدل‌های شکل‌گیری سیارات را با مدل‌های شکل‌گیری کهکشانی ترکیب کرده‌اند تا تاریخ شکل‌گیری سیارات زمین-مانند و سیارات غول‌پیکر را در کهکشان راه‌شیری و در کل کیهان به دست آورند.

به ادامه مطلب بروید 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٢۸ | ٩:٤۸ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
در طی 2 دهه گذشته کشف هزاران سیاره ی فراخورشیدی در خارج از منظومه شمسی تئوری های قدیمی درباره ی چگونگی شکل گیری سیارات را به چالش کشیده است. کشف اخیر ژوپیتر کودک که غنی از متان است ممکن است قدمی به سوی نوشتن یک تئوری جدید باشد. 
یک سیاره ی بسیار جوان غول پیکر که 51 اریدانی بی نام دارد 96 سال نوری از زمین فاصله دارد اتمسفر غمی از متان دارد درست مانند ژوپیتر ( مشتری). 
بر طبق بیانیه دانشگاه استن فورد تعداد انگشت شماری از اتمسفرهای سیارات غول پیکر گازی که دانشمندان توانستند مطالعه کنند شامل مقدار ناچیزی از عنصر متان میباشند برخلاف چیزی که دانشمندان برای اینگونه از سیارات پیش بینی میکنند.
اما چه چیزی باعث بروز این اختلاف در عنصر متان میشود ؟ شاید ممکن است به خاطر تاثیرات محیطی سیاره در طول زمان باشد اما همچنین ممکن است به خاطر تفاوت در چگونگی شکل گیری این سیارات باشد. 
تصویر ساز سیاره ای گمینی (GPI ) که به طور مستقیم از 51 اریدانی بی تصویر گرفته و مقدار متان در اتمسفر آن را اندازه گیری کرده نگاهی به جوان ترین غول های گازی می اندازد تا دریابد چه اتفاقاتی در حوزه ی قلمرو سیارات می افتد تا رده ای گسترده از سیارات گازی شکل بگیرد.
به ادامه مطلب بروید
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٢۸ | ۱٢:٢۱ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

تاریخ خبر :

12 اگوست 2015

اشتباه نکنید  این سیاره ایکس یا نیبیرو نیست . دانشمندان در جدید ترین نظر خود اعلام دارند که این سیاره غول پیکر جرمی معادل نپتون داشته و در بین مشتری و اورانوس میبوده است . و به دلیل نامعلومی از منظومه شمسی خارج شده است .

این نظریه توسط {David Nesvorny} از  {موسسه تحقیقاتی نجوم کلرادو }  ابتدا در سال 2011 ارائه شد سپس با داده های جدید تر ان را اصلاح کرده است .

داده های جدید از تحقیق بر روی 25000 سنگ یخی موجود در کمربند کوئیپر در لبه منظومه شمسی حاصل میشود . که بر اورد میشود بیش از 1000 میلیارد شی در این کمربند عظیم وجود داشته باشد .

نتایج جدید نشان میدهد سنگ های این کمربند روزی تحت تاثیر گرانش نپتون  بوده اند . نپتون 4.2 میلیارد کبلومتر و کمربند کوئیپر 6.9 میلیارد کیلومتر دور تر از خورشید قرار دارد . ,...

بنا به دلیلی نامعلوم نپتون تا  7.5 میلیارد مایل دور تر شد و از این رو سیارک های موجود در کمربند لبه منظومه شمسی هرگز از دست گرانش این سیاره تا به امروز  خارج نشدند .

تنها توضیحی گه برای تکان خوردن این اجسام است عبور یک جسم عظیم از این منطقه هست .

این سیاره و عبورش که البته بی تاثیر از سوی دیگر سیارات منظومه شمسی نبوده به بیرون از منظومه پرتاب شده . و از گرانش فرار کرده . البته که تئوری جالبی به نظر میاید ولی نیاز به داده ها و تحقیقات بیشتری نیز میباشد .

 نتایج بیشتر از این تحقیق در مجله نجوم و ساینس به چاپ رسیده است 

منبع :

Iflscience.com

{با نام وبلاگ هوش فرازمینی به اشتراک بگذارید }

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٢۳ | ٦:۳۳ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

تاریخ خبر 12 اگوست 2015

این مقاله که در مجله {geology} چاپ شده است میگوید  درست در نزدیکی سایت فرود مریخ نورد فرصت مکانی قرار دارد  که احتمال زیاد میرود جایگاه  اخرین دریاچه موجود در سطح مریخ بوده باشد قبل از اینکه مریخ به صحرایی بی اب و علف و وحشی تبدیل شود .

این مکان مساحتی برابر 46 کیلومتر مربع دارد . یک تیم دانشمندی از دانشگاه کلرادو با تحقیق روی این مسائل میگویند میتوان به درک بهتری از قابل سکونت بودن مریخ در دوران های گذشته رسید .

دریاچه ای که کشف شده است سنی برابر 3.6 میلیارد سال دارد درست تاریخی که تصور بسیار زیادی میشود که مریخ در ان دوران دارای اب مایع بوده است .این درحالیست که منظومه شمسی خودمان جمعا 4.6 میلیارد سال سن را دارا است .

دانشمندان میگویند چیزی که امروز ما میبینیم شبیه دریاچه های خشک شده نمک در نوادا است و براورد میشود روزی که دارای اب بوده است 8 درصد اقیانوسهای زمین نمک دارا بوده است .

تحقیقات این ازمایش نشان میدهد این منطقه اخرین نقطه حیات روی مریخ بود و بعد از ان حیات به طور کلی در مریخ ناپدید شد .

 

منبع :

Iflscience.com

 

با نام وبلاگ هوش فرازمینی به اشتراک بگذارید 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٢۳ | ٦:۳۱ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

محققان دانشگاه میشیگان کوچکترین سیاه چاله پرجم کشف شده تا کنون ارا در مرکز یک کهکشان کوتوله  کشف کردند .

این سیاه چاله کوچک و پر جرم 340 میلیون سال نوری از زمین فاصله و در قلب کهکشان کوتوله با نام { RGG 118,}  قرار دارد .

با استفاده از تلسکوپ های چاندرا ایکس ناسا و کک دانشمندان براورد کردند این سیاه چاله  50000 برابر جرم خورشید ما را دارا است .

یعنی صد برابر کم جرم تر از سیاه چاله مرکزی کهکشان خودمان میباشد .

پیدا کردن این نوع سیاه چاله های کوچک اما پر جرم به ما کمک بسیاری میکند تا پاسخ این سوال را بیابیم که چگونه کهکشانها در کیهان اولیه 12 تا 133 میلیارد سال پیش رشد و تکامل یافتند .

دو تئوری در ورد علت وجود این سیاه چاله ها وجود دارد : اول اینکه ممکنه نتیجه فروپاشی صد ستاره ابر غول بوده باشند . یا اینکه از دل ابر های گازی که 10 تا 100 هزار برابر سنگین تر از خورشید ما بودند حاصل شده است .

داده های بدست امده به ما میگوید که کهکشان ها در هر صورت از یک راه برای رشد پیروی میکنند .

 

منبع :

Iflscience.com

{لطفا با نام مترجم- و نام وبلاگ هوش فرازمینی اشتراک بگذارید }

 موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٢۳ | ۱٢:۳٥ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

تاریخ خبر 5 می 2015

 

این کشف به گفته دانشمندان اطلاعات زیادی در مورد شکل گیری کهکشانها در ساختار اولیه کیهان به ما میدهد .

محققان با استفاده از تلسکوپهای هابل و اسپیتزر ناسا توانستند این کهکشان را در دوریترین نقطه ممکن کشف کنند .نام این کهکشان پیر و دور { EGS-zs8-1 } میباشد . این کشف توسط تلسکوپهای ده متری کک تایید شده و نتایج کامل در مقاله {Astrophysical Journal.} چاپ شده است .

این کهکشان دور 13 میلیارد سال نوری  از ما فاصله دارد در صورتیکه عمر کیهان ما 13.72 میلیارد سال میباشد . یعنی زمانی که کیهان 5 درصد از عمر خود را گذرانده بود . جرم این کهکشان 15 درصد بیشتر از جرم کنونی کهکشان خودمان است .


منبع :

iflscience.com 


{لطفا با نام وبلاگ و نویسنده اشتراک بگذارید } 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٢۳ | ۱٢:۳٢ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

تیمی از اخترشناسان با مطالعه پنج بخش کیهان، دقیق ترین تخمین تا به امروز از سرعت کاهش نور در جهان را ارائه کرده اند.

این منجمان نور ۲۰۰ هزار کهکشان در ۲۱ طول موج مختلف را تحلیل کردند و دریافتند که میزان انرژی تولیدی در کیهان ظرف دو میلیارد سال قبل تقریبا نصف شده است.

به ادامه ی مطلب بروید. 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٢۱ | ۱:٢٠ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
متان عنصری با پتانسیل محتمل برای حیات ابتدایی در شهاب سنگ های مریخ کشف شده است و این نظریه را تقویت میکند که حیات ممکن است توسط عنصر متان در سیاره ی سرخ وجود داشته باشد. 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٢۱ | ۱:۱٥ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
 منجمان کشف کرده اند که ستارگان نوترونی میتوانند جت هایی از مواد درست به همان قدرتمندی همتایان سنگینتر خود ( سیاهچاله ها) تولید کنند و نشان میدهد که یک فرایند ناشناخته در این باقی مانده های چگال ابرنواختری رخ میدهد. 
به ادامه ی مطلب بروید: 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٢۱ | ۱:۱۳ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
دانشمندان اطلاعات جدیدی در مورد زمین شناسی و شرایط آب و هوایی پلوتو جمع آوری کرده اند. 
اطلاعات اخیر به دست آمده توسط کاوشگر نیوهورایزنز ( افق های نو ) ناسا -که در طی 7،800 مایل در روز 14 جولای از سطح پلوتو عبور کرد- خصوصیات قابل توجهی از منطقه ی قلبی شکل پلوتو آشکار کرد که نشان میدهد این سیاره ی کوتوله یخی ممکن است اقیانوسی عمیق در زیر پوسته ی خود داشته باشد. 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٢٠ | ۱٢:۳٤ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
دانشمندان به همراه مرکز ستی ( جستجوی هوش فرازمینی ) شروع به هدف قرار دادن همتای زمین -کپلر 452 بی - کرده اند اولین سیاره ی هم اندازه و مشابه زمین که در محدوده ی کمربند حیات ستاره ی خود قرار دارد. 
ناسا چند هفته ی پیش خبر کشف سیاره ی زمین مانند را اعلام کرد ، سیاره ای که شبیه ترین جرم به زمین خارج از محدوده ی منظومه شمسی است. 
منجمان با استفاده از رده تلسکوپ های آلن که مجموعه ای از 42 رادیو تلسکوپ در شمال کالیفرنیا است به بررسی سیگنال های رادیویی سیاره میپردازند که ممکن است نشان دهنده ی حضور هوش فرازمینی در آنجا باشد. 
 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٢٠ | ۱٢:۳۱ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

حلقه تابشی مرموز کهکشان ها طبق اصل کیهان شناسی نباید وجود داشته باشد !

منجمان مدام در حال کشف ' دورترین' سنگین ترین' و 'پرانرژی ترین' اجرام در کیهان هستند. اما امروز محققان کشف یک ساختار واقعا عظیم را که شامل حلقه ای از کهکشان ها با گستردگی 5 میلیارد سال نوری میباشد اعلام کرده اند. 

به ادامه ی مظلب بروید. 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۱۸ | ۱:٤٩ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
نتایج تحقیقات کاوشگر ویژه که بر سطح دنباله داری که ماهاست از طرف زمین دنبال میشود آشکار شد و جزئیات پیش بینی شده ای را در مورد سطح یخی دنباله دار مشخص کرد. 
مدار گرد روزتا و کاوشگر همراه آن فیلا دنباله داری را تعقیب میکردند که به سمت خورشید در حرکت است و در نوامبر 2014 کاوشگر فیلا از مدار گرد روزتا جدا شد که بر سطح دنباله دار فرود بیاید. 
  به ادامه ی مطلب بروید. 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۱٦ | ٦:۱۱ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
کیهان یک فضای گسترده است که بیشتر از خلا خالی وهم آور ساخته شده است. 
اما بر خلاف خالی بودن آن مناطقی وجود دارند که شامل ساختارهای عظیم هستند مانند خورشید ما که مجموعه ای عظیم از گاز و غبار است و حتی بزرگتر از خورشید ساختارهای باشکوهی مانند سحابی های سیاره نما کهکشان ها و خوشه های کهکشانی وجود دارند. 
اما کدام ساختار در کیهان همه ی این ها را در خود دارد؟ معلوم است که چیزی مرموز ...و وجود آن قوانین فیزیک را نقض میکند. 
به  ادامه ی مطلب بروید.  

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۱٦ | ۱٢:۳۳ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

دو پرسش بنیادی در باره عالم مطرح است . اولا چرا عالم در حال اتساع است و دوما چرا عالم اینقدر بزرگ است ؟

میتوان این اتساع یا همان انبساط عالم را پیگیری کرد و به عقب برگشت و با این دنبال یابی به چند ثانیه پس از بیگ بنگ رسید.

به ادامه ی مطلب بروید.موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۱٥ | ٦:۳۸ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

شاید شاعرانه ترین مساله در مورد فیزیک و هستی و  موجودیت ما این است که ما محصول گرد و غبار ستارگانیم  . یعنی اتمهای موجود در طبیعمان تا اتمهای بدنمان روزی در کارگاه ستارگان تولید و ساخته شدند .

به ادامه ی مطلب بروید. 
 
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۱٢ | ۱٠:۱۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()


منجمان یک سیاره ی صخره ای بیگانه را کشف کرده اند که 21 سال نوری از زمین فاصله دارد نزدیکتر از هر سیاره ی صخره ای بیگانه ی شناخته شده.
این سیاره ی بیگانه اچ دی 219134 بی نام دارد که حدود 4،5 برابر سنگینتر از زمین است که آن را در رده ی 'ابر زمین' ها قرار میدهد.

به ادامه ی مطلب بروید.  
     
 
                                                                     

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۱٢ | ٩:٥٩ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

برخی منابع خبری در ایران خبرهای متناقضی درباره سقوط شهاب‌سنگ در مناطقی از استان‌های قزوین، زنجان و همدان گزارش کرده‌اند.
مقام‌های محلی در قزوین گفته‌اند هرچند مردم در برخی نقاط شهاب‌سنگی را مشاهده کرده‌اند، اما گزارش مستندی در این باره به دست نیامده است.
در همین حال یکی از مقام‌های استان البرز تایید کرده که شهاب‌سنگی در منطقه‌ای بیابانی در صد کیلومتری تهران سقوط کرده است.

به ادامه ی مطلب بروید.   
 
 
 
 
 
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٩ | ۱۱:٤٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
خوشه ی کهکشانی کما که 300 میلیون سال نوری از ما فاصله دارد یک راز تاریک را در خود مخفی کرده ، هرگاه کهکشان جدیدی به طرف این خوشه کشیده میشود میمیرد یعنی تولید ستاره در کهکشان متوقف میشود. رازی که در پشت این خوشه ی مرگ بار پنهان شده به نظر توسط مقداری متناوب از ماده ی تاریک میتواند توضیح داده شود. 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٩ | ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
سفینه ی نیوهورایزنز در مسیر خود در پشت سر پلوتو وارد منطقه ی تاریک سایه ی پلوتو شد و فرصتی یافت تا بتواند اتمسفر پلوتو را در زیر نور خورشید مشاهده کند و همچنین توانست تاثیرات بادهای خورشیدی در پلوتو را ببیند. 
چیزی که نیوهورایزنز پیدا کرد این بود که اتمسفر پلوتو توسط بادهای خورشیدی کنار کشیده شده است و منطقه ای سرد و متراکمی از گازهای یونیذه شده که هزاران مایل در پشت پلوتو گسترده شده به وجود آورده است. 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۸ | ٧:٠۱ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
جریان یخی شناور و مه گسترده در پلوتو کشف های جدیدی از نیوهورایزنز میباشد که آشکار میکند پلوتو دنیای یخی پر از شگفتی است. 
جان گرانز فیلد مدیر ماموریت علمی ناسا : " ما میدانستیم که این سفر ماموریتی به پلوتو نتایج شگفت انگیزی را خواهد داشت و حالا 10 روز بعد از این ماموریت میتوانیم بگوییم که انتظارات ما خیلی فراتر رفته است." 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٧ | ٦:٥٤ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

این تصویر نمایشی منظره ای از کهکشانی کوتوله را نشان میدهد که توسط هابل گرفته شده.  

NGC 1140  شصت سال نوری از ما فاصله دارد . در صورت فلکی نهر قرار گرفته و همانطور که تصویر نشان میدهد فرمی بی قاعده دارد و بیشتر شبیه ابر ماژلانی بزرگ است-کهکشان کوچکی که به دور راه شیری در گردش است. 
به ادامه ی مطلب بروید. 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٤ | ٩:۳۸ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()


اگر حیات در سیاراتی فراتر از منظومه ی شمسی ما وجود داشته باشد وجود آن میتواند توسط مه و ابرهای موجود در اتمسفر سیاره پنهان شود. 
حتی تلسکوپ های نسل بعدی-مانند تلسکوپ فضایی جیمز وب به خوبی تلسکوپ های زمینی مانند تلسکوپ فوق العاده عظیم اروپایی ائی ائی ال تی به سختی میتوانند به این دنیاهای پر از مه برای جستجوی حیات میکروبی نفوذ کنند. 


به ادامه ی مطلب بروید.      
                                                                      

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/٤ | ٩:۳٠ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

در اغاز سده بیستم فیزک دانها فهمیدند که اتم متشکل است از ذرات زیر اتمی باردار با الکترونهایی با بار منفی که به دور هسته با بار مثبت میچرخند . پس وقتی که در دهه 1930 فیزیک دانها در یافتند برای هر ذره یک پاد ذره نیز وجود دارد ولی با بار مخالف غوغایی برپا شد . 

به ادامه ی مطلب بروید.موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مکانیک کوانتوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۳ | ٤:٢٢ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()


تلسکوپ فضایی کپلر ناسا شبیه ترین سیاره همتای زمین را کشف کرد دنیای بیگانه ای که کپلر 452-بی نامیده میشود اندکی از زمین بزرگتر است و به دور ستاره ای شبیه خورشید در فاصله ای مشابه فاصله ی زمین تا خورشید گردش میکند. 

به ادامه ی مطلب بروید.                                                                                                                                                            

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٥/۳ | ٤:۱٦ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.