یک دلیل وجود دارد که زمین تنها جایی در سیستم خورشیدی (منظومه ی شمسی) هست که زندگی و توانایی زنده بودن و رشد در آن وجود دارد. با این فرض، دانشمندان باور دارند که ممکن است اشکالی از زندگی میکروبی یا حتی آبی در زیر سطوح یخی اروپا و انسیلادوس، یا در برکه های موجود بر روی تیتان وجود داشته باشند. اما در حال حاضر، زمین تنها مکانی است که می دانیم دارای تمام شرایط مناسب زندگی می باشد.
یکی از دلایل آن قرار گرفتن زمین بین ناحیه ی قابل سکونت خورشید ماست. به این معنی که زمین در نقطه ای مناسب و درست (نه خیلی نزدیک و نه خیلی دور) برای دریافت انرژی فراوان خورشید که شامل نور و گرمای مورد نیاز برای انجام واکنش های شیمیایی است قرار دارد. اما خورشید ما به طور دقیق برای تولید این انرژی چطور عمل می کند؟ چه مراحلی در تولید این انرژی درگیر هستند، و چطور این انرژی بر روی سیاره ی زمین و به ما می رسد؟
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/۳٠ | ٩:٤٥ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
زمانی که ما به کیهان نگاه میکنیم -حتی با قدرتمندترین تلسکوپ ها -فقط درصدی از ماده را میبینیم که میدانیم باید آنجا باشد. در واقع به ازای هر یک گرم از هر اتم در کیهان ، حداقل 5 برابر ماده نامرئی که 'ماده تاریک ' نام گرفته وجود دارد. تاکنون دانشمندان از تشخیص آن عاجز بوده اند برخلاف سپری کردن سال ها تحقیق در این زمینه. 
دلیل اینکه میدانیم آن ها وجود دارند به خاطر تاثیر گرانشی خوشه های کهکشانی و پدیده های دیگری است که ما مشاهده میکنیم. 
ماده ای که ما در یک خوشه کهکشانی میتوانیم ببینیم برای در کنار هم نگه داشتن محتوا تنها توسط گرانش کافی نیست ، به این معنی که مقداری ماده ی نامرئی یا مبهم بایستی در آن حضور داشته باشد. اما هیچ نظری در مورد اینکه چه میتواند باشد نداریم -میتواند از ذرات جدید هنوز کشف نشده ای تشکیل یافته باشد. 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/۳٠ | ۱٢:٥۸ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
این مقاله توسط مایکل ساینتو یک نویسنده آزاد نوشته شده و به سایت space ارائه شده است. 
افلاک نمای Hayden در موزه ی تاریخ  طبیعی نیویورک سیتی اخیرا بعد از بسته شدن موقت برای تعمیر تئاتر 429 نفره دوباره باز شده است. صفحه ی جدید پیشرفته بدون درز به آن اضافه شده پروژکتور آن به روز شده و سیستم نورپردازی LED به آن وصل شده است. 
موردکای مارک مک لو مشاور توسعه  و گسترش امکانات افلاک نمای هایدن تحقیقاتی در مورد فعالیت های توسعه یافته و نمایش ها انجام میدهد که یکی از آن ها نمایش فضایی تحت عنوان 'کیهان تاریک' می باشد که بر موضوع پدیده ی به تازگی کشف شده ولی همچنان معما گونه ماده ی تاریک و انرژی تاریک متمرکز است. مک لک همچنین به عنوان کتابدار بخش اخترفیزیک موزه فعالیت دارد و در زمینه ی شکل گیری ستارگان و کهکشان ها و ساختار دینامیک فضاهای میان ستاره ای متخصص است. 
و علاوه از آن پروفسور الحاقی دانشگاه کلمبیا میباشد. او اخیرا با Space در مورد موضوع هایی که افلاک نما به نمایش خواهد گذاشت شامل موضوع های ماده ی تاریک انرژی تاریک و جستجوی حیات فرازمینی به همراه تحقیقات خود در زمینه ی شکل گیری سیارات صحبت کرده است. 
مکالمه ی ما در این زیر مشاهده میشود شما میتوانید در مورد پیشرفت های تازه ی افلاک نما و اطلاعات جدید به سایت او مراجعه کنید : 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/٢۸ | ۱٠:٤٥ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
به بالای سرتان نگاه کنید اسمان شب مملو از ستاره است اما فقط درصد بسیار بسیار ریزی از ستارگان با چشم غیر قابل مسلح قابل دیدن است . دانشمندان تخمین میزنند که ده میلیارد ستاره  در 10000 کهکشان (در عالم قابل مشاهده ) وجود دارد . این یعنی تقریبا 10 بتوان 24 ستاره در عالم وجود دارد . 
ستاره ها از نظر اندازه و نوع زندگی انها دسته بندی میشوند و متفاوت هستند . خورشید ما نیز یک ستاره است که در دوران میانسالی خود به سر میبرد 
اما کدام ستاره بزرگترین ستاره عالم است ؟ 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/٢۸ | ٢:٥٤ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
هنگامی که Guiseppe Piazzi مشاهدات خود را در خصوص سیاره ای کوچک در سال ۱۸۰۱ گزارش داد، در اصل فکر می کرد که شاید یک ستاره ی دنباله دار است. اما مشاهدات بعدی توسط سایر اخترشناسان اشاره بر این داشتند که سرس در واقع یک اخترواره است. بنابراین تا حدی کنایه آمیز است که آخرین نتایج ماموریت فضاپیمای Dawn ناسا اشاره بر این دارد که این اخترواره به طور گیج کننده ای مشابه یک ستاره دنباله دار است.
فضاپیمای Dawn تا کنون چندین ویژگی اسرارآمیز را بر روی سرس پیدا کرده است، شامل لکه های سپید درخشان روی سطح آن. آخرین نتایج این فضاپیما نشان می دهند که این لکه ها نمک های باقیمانده از تبخیر یخ از سطح توسط فرآیند تصعید هستند (فرآیندی که اغلب در ستاره های دنباله دار مشاهده می شود). این مشاهدات همچنین اشاره بر این دارند که ممکن است سرس دور از موقعیت کنونی خود در مدار بین مریخ و مشتری شکل گرفته باشد. این موضوع شگفت انگیز است به طوری که بسیاری از اخترشناسان باور دارند که تفاوت کلیدی بین ستاره های دنباله دار و اخترواره ها این است که اخترواره ها در موقعیتی نزدیکتر به خورشید شکل می گیرند.
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/٢۸ | ۱:۱٩ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
این خیلی سخته بفهمیم که یک ستاره دقیقا چه زمانی منفجر  خواهد شد . اما ابر نواختر refsdal که دانشمندان انتظار داشتند و پیش بینی کردند که در چند ماه اول سال 2016 اتفاق خواهد افتاد دقیقا همین هفته پیش رخ داد . یعنی زود تر از حد مقرر که پیش بینی شده بود . خوشبختانه تلسکوپ هابل اماده ثبت این واقعه نادر کیهانی بود . 
میلیونها سال طول میکشد زمان میبرد تا یک ستاره پیر به جایی برسد که هیچ راه بازگشتی نداشته باشد و در عرض چند هفته منفجر شود. 
به ادامه مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/٢۸ | ۱:٠۸ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
تیمی از ستاره شناسان استرالیایی نزدیک ترین سیاره فراخورشیدی انهم در منطقه طلایی ( منطقه ای که در ان امکان وجود اب مایع میباشد و در فاصله مناسب نسبت به ستاره خود قرار دارد ...نه خیلی سرد است نه خیلی گرم ) کشف کردند که تنها 14 سال نوری از ما فاصله دارد و 4 برابر زمین  است . 
این سیاره که به دور کوتوله قرمزی  با نام {wolf 1061} در حال چرخش است .
تصویر اولی که مشاهده میکنید یک تصویر شبیه سازی شده شماتیک از این منظومه تازه کشف شده است که سه سیاره بی و سی و دی سه سیاره ای هستند که به دور این ستاره کوتوله قرمز میچرخند که هر کدام به ترتیب 4.9 و 17.9 و 67.2 روز به دور ستاره خود میچرخند . 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/٢٧ | ۱:٤۱ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
ما هم اکنون به فهم بیشتری در مورد سیاه چاله ی مرکزی راه شیری (کهکشانمان ) یک گام نزدیک تر شدیم . 
فیزیک دانان کیهان شناس در امریکا اعلام داشتند که انها برای اولین بار بطور مستقیم میدان مغناطیسی سیاه چاله مرکزی کهکشانمان را مشاهده کرده و این میدان درست خارج از افق رویداد ان قرار دارد . 
این میدان های مغناطیسی که ام از قبل وجودشان را پیش بینی کرده بودیم به عنوان یک منبع قوی و قدرتمند ابر سیاه چاله معرفی میشوند امروز ما موفق به کشف و تشخیص انها شدیم . 
خب چرا انقدر دانستن این میدان مغناطیسی برای ما مهم است ؟ 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/٢٦ | ٦:٠٦ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
اندازه یک سیاه چاله مهم است . حتی یک سیاه چاله بی نهایت و بی محدودیت نمیتواند بزرگ باشد  . 
بنا به تحقیقات جدید سیاه چاله های موجود در مراکز اکثر کهکشانها میتواند تنها به 50 میلیارد برابر جرم خورشید ما برسد قبل از اینکه انها چرخه تغذیه و افزایش وزنشان باز بمانند و متوقف شوند . 
ابر سیاه چاله ها معمولا در مرکز هر کهکشانی یافت میشود که توسط دیسکی عظیم از گازها احاطه شده اند . که این گازها برای این سیاه چاله ها به مثابه یک منبع تغذیه محسوب میشوند . اگر همین گازها انرژیشان را از دست دهند به سمت سیاه چاله کشیده میشوند و این دیسک به سادگی از هم گسیخته میشود . و همین امر  بالاخره روزی باعث توقف تغذیه سیاه چاله میگردد . 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/٢٦ | ٥:۱۳ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
در روز جمعه ناسا اولین تصاویر نمای نزدیک از سطح پلوتو را منتشر کرد. این نماهای نفس گیر ممکن است بهترین تصاویر گرفته شده از سطح پلوتو در تاریخ باشند. 
این تصاویر 15 دقیقه پس از نزدیک شدن فضاپیما به سیاره گرفته شده از فاصله ی 21000 کیلومتری از بالای سطح آن. 
این تصاویر بسیار پر کیفیت جزئیاتی به کوچکی نصف یک شهر را دارند. 
محقق ارشد افق های نو آلن استرن : " این تصاویر جدید نمایی نفس گیر و بسیار با کیفیت از زمین شناسی پلوتو به ما ارائه میدهند. هیچ یک از این کیفیت ها برای سیارات مریخ و زهره تا دهه ها پس از اولین پرواز کاوشگرها به سویشان نبوده اما در مورد پلوتو -ما آنجا هستیم در کنار صخره ها کوه ها تکه های یخی آن هم 5 ماه بعد از رسیدن فضاپیما ! دانشی که ما از این تصاویر به دست خواهیم آورد غیر قابل باور است. " 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/٢۳ | ۳:٥٤ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
چند روز پیش ماهواره ی LISA Pathfinder آژانس فضایی اروپا ESA راه اندازی شد. برای ماموریتی که حداقل یک روز میتواند در اکتشاف امواج در حال گریز گرانشی باشد. اما در حالی که این ماموریت به خودی خود هیجان انگیز است نحوه ی انجام این ماموریت هیجان بیشتری دارد. 
پرتاب فضاپیما در منطقه ی Kourdu پایگاه فضایی اروپا انجام شد. این فضاپیما تکنولوژی دارد که از آن برای نشان دادن چگونگی یافتن امواج گرانشی استفاده خواهد شد. اما نه به طور مستقیم ، در واقع دانشمندان از آن برای تشخیص امواج گرانشی استفاده خواهند کرد. 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/٢۳ | ۳:٥۱ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
فضا زمانی که انیشتین از ان صحبت میکند چیست ؟ چون قطعا با تفکرات عمومی ما یکسان نیست 
وی امد فضا زمان را یک صحنه در هم تنیده و دوخته شده تصور کرد که همه اتفاقات در ان میافته 
زمان و مکان را نسبیتی و قابل انعطاف فرض کرد . 
فضا زمان از دید کلاسیکی نیوتونی یک صحنه غیر قابل تغیر و ازلی ابدی بود . تا اینکه نگرش ما را انیشتین به کلی تغیر داد  . در نسبیت عام فهمیدیم فضا زمان عرصه ای است 4 بعدی که هندسه ان اصلا اقلیدسی نیست . 
فضای اقلیدسی تخت .... و فضای مینکوفسکی منحنی است . 
به ادامه مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/٢۱ | ٩:٥٩ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
فضاپیمای ژاپنی Akatsuki به طور موفقیت آمیز اطراف سیاره ی ونوس در حال چرخش بود، دقیقا پنج سال پس از اولین تلاش برای این کار. هنگامی که این فضاپیما در ۷ دسامبر سال ۲۰۱۰ به این سیاره رسید، یک نقص فنی در موتور اصلی ردیاب را به فضایی دور از ونوس پرتاب کرد.
در پنج سال آتی، آژانس کاوش هوافضای ژاپنی (JAXA) بر روی راه حل بازیابی این ردیاب تمرکز کرد و شروع عملیات در ۲۰ می سال ۲۰۱۰ شکل گرفت. آن ها سیستم کنترل واکنش امدادی (RCS) را که مورد استفاده ی فضاپیما برای تنظیم بهتر به منظور تنظیم خط سیر ردیاب و کند کردن حرکت آن به سمت مدار پس از چندین حرکت انتقالی خورشید است پرتاب کردند. این راه حل موفقیت آمیز بود.
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/٢۱ | ۱٢:٠٩ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
کاملا واضح به نطر میرسد. شب همین است . خورشید غروب  میکند و وقتی شما به آسمان نگاه می کنید آن را تاریک و سیاه میبینید. به جز ستارگان که نقاط نورانی و روشن در آسمان هستند.
اما تصور کنید که دریک جنگل عمیق هستید و درختان تمامی اطراف شما را احاطه کرده اند . هرجایی را که نگاه میکنید درخت میبینید . شاید یه درخت بزرگ نزدیک تر به نطر برسد و بوته ای از درختان کوچک دورتر. در مورد ستارگان هم این مساله باید صدق کند. ما در یک کیهان عمیق هستیم و هر جهتی را که برای دیدن انتخاب کنیم ستارگان نیز بایستی در آنجا باشند -میلیاردها و میلیاردها و میلیاردها ستاره - و شما فکر میکنید که باید همه آسمان شب را ستارگان احاطه کنند.
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/۱٩ | ٩:٤٧ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
دانشمندان اولین شواهد مستقیم  فوران های انفجاری انرژی در حباب مغناطیسی زحل را با استفاده از اطلاعات فضاپیمای کاسینی یافتند. 
ماموریتی که حاصل همکاری سه شرکت فضایی ناسا ، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی ایتالیا است. 
این تحقیقات در مجله ی نیتور فیزیک گزارش شده. 
این انفجارها در طی فرآیندی که به نام ' اتصال مجدد مغناطیسی ' شناخته میشود به وجود می آیند ، فرآیندی که به خوبی در زمین شناخته شده است و بخش مهمی از تغییرات آب و هوایی را در برمیگرد که شامل تحریک کمربند های تابشی و ایجاد نورهای شمالگان در قطب شمال زمین است. 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/۱٧ | ٦:٤٩ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
منجمی در آمریکا با اندازه گیری جرم یک کهکشان کوتوله ی همجوار که مثلث 2 (Triagulum ||) نام دارد بیشترین تراکم ماده ی تاریکی که تا به حال در یک کهکشان دیده شده را کشف کرده است. 
ایوان کیربای از مرکز تکنولوژی کالیفرنیا : " جرم کلی که اندازه گیری کردم خیلی خیلی  بیشتر از مجموع کل جرم ستارگان این کهکشان بود و این دلالت بر این دارد که جرم کلی کهکشان تحت تاثیر حجم زیادی از این ماده ی چگال تاریک است. " 
"نسبت ماده  تاریک به ماده ی مرئی در این کهکشان بیشترین حد تا به حال شناخته شده را دارد." 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/۱٥ | ٩:٥٥ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
بعد از تقریبا نیم میلیون سال از ابتدای کیهان بعد از بیگ بنگ جهان کم کم منبسط شد و سرد شد تا ابرهای گازی بتوانند تحت گرانششان متراکم شوند . 
اینها بذر کهکشانهای اولیه بودند . در لابه لای این ابرها و در محدوده های کوچکتر اولین ستارگان شروع به شکل گیری کردند . 
هر قدر این ابرهای گازی متراکم تر میشدند داغتر هم میشدند . زمانی که دمای انها به 100000 درجه رسید الکترونها دیگر نمیتوانستند به دور هسته های هیدروژن و هلیوم بگردند و اتمها متلاشی و پلاسمایی از هسته خالص و الکترونها را به جا میگذاشتند . 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/۱٥ | ٤:۳٢ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
کیهان ما از انجایی که شروعی کوانتومی داشته و ازانجایی که ذرات و نیروهای چهارگانه حرف اول را درطبیعت و زندگی و وجود کیهان ما میزند
هر چیزی که میبینید و لمس میکنید از چهار ذره اصلی تشکیل شده ، دوتای آن ها  کوارکهای بالا و پایین هستند اصطلاحا و سومی الکترونهایی که  بهتر از دوتای دیگر ان را میشناسید.
در دسته بندی فیزیک ذرات بنیادین ما دوازده ذره اساسی و حیاتی و اصلی داریم : 
 به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/۱٥ | ٤:٢٦ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
خورشید 
توپ عظیمی از گازهایی از جنس پروتون نوترون الکترون و فوتون ...هاست . حجمی  یک میلیون برابر زمین دارد و نحت گرانشش در حال فروپاشی است 
این فشردگی وحشتناک دمای هسته خورشید را تا ۱۵ میلیون درجه بالا میبرد ...
در دمای بالا پروتونهاشروع به همجوشی کرده وهسته هلیوم تشکیل میدهند 
همجوشی ، انرژی ساطع میکند . این انرژی فشار لایه های بیرونس ستاره را زیاد میکند .،.. و با فشار گرانش این مساله خنثی و‌ستاره در حالت تعادل قرار میگیرد ....
به ادامه ی مطلب بروید. 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/۱۳ | ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
دانشمندان پاسخ این سوال به ظاهر ساده را به ذره بوزون هیگز ربط میدهند که در سال 2012 در شتاب دهنده بزرگ ذرات در سرن سوییس کشف و تایید شد این ذره چند دهه پیش در سال 1964 توسط پیتر هیگز پیش بینی شده بود . 
میتوان به جای واژه جرم از " تمایل به حرکت زیگزاگی " استفاده کرد . برای توضیح انتشار ذرات جرم دار هر دوی اینها از نظر ریاضیاتی معادل هستند . 
در سرن سوییس یکی از بزرگ ترین شتاب دهنده های ذرات که بیش از 85 کشور در ان مشارکت عمومی دارند دانشمندان به دنبال مکانیسمی هستند که چیزی را کشف کنند که مسوول جرم دار شدن ذرات هست این نظریه مدعی است ذره ای وجود دارد که ذرات دیگر در طول مسیرشان در کیهان با ان مواجه میشوند این ذره همان بوزون هیگز هست . 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مکانیک کوانتوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/۱۳ | ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
دانشمندان دهه ها وقت صرف کرده اند تا ماهیت ماده ی تاریک در کیهان را تشخیص دهند. 
اما محاسبات یک دانشمند ناسا نشان میدهد که سیاره ی ما ممکن است تمام این مدت  توسط این ذرات مرموز احاطه شده باشد. به حالت رشته ای دراز نامرئی مانند تارهای مو که از سطح زمین به سمت آسمان کشیده شده اند. 
این نظریه شگفت انگیز به نظر میرسد اما این فرضیه فقط بر پایه محاسبات خشک سوار است و در صورت تایید میتواند نهایتا به دانشمندان برای تشخیص مستقیم ماهیت پنهان ماده ی تاریک کمک کند. ماده ی که 27 درصد کل ماده و انرژی کیهان را تشکیل میدهد. 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/۱۱ | ۸:٥٩ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
بزرگترین رادیو تلسکوپ جهان در استان Guizhou چین وارد آخرین مرحله از ساخت خود شده است. این تلسکوپ از یک دیش 500 متری ساخته شده تا بتواند امواج رادیویی را از مسافت های بسیار دور کیهانی دریافت کند.
آخرین مرحله ی ساخت این تلسکوپ قرار دادن شبکیه چشم یا نقطه ی جمع آوری سیگنال های رادیویی است که در داخل یک کابین نصب خواهد شد. 
بخشی از تلسکوپ تا ارتفاع 160 متری بالای بازتاب کننده ای که از 4450 پنل های تکی تشکیل یافته معلق شده. 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/۱۱ | ٥:۳۸ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
برای اولین بار دانشمندان سیاره ای را در حال تشکیل مشاهده کرده و تصاویری از ذرات گرد و غبار و گازی شکل را که به صورت توده ای برای ایجاد یک سیاره ی بدوی در یک سیستم خورشیدی دور دست در کنار یکدیگر در حال تجمع بوده اند ثبت کرده اند.
محققان از آمریکا و استرالیا پدیده ای را در حال وقوع در سیستم خورشیدی اطراف ستاره ای با نام LkCa 15، واقع در فاصله ی ۴۵۰ سال نوری از زمین مشاهده کرده اند. شکار یک سیاره ی در حال تشکیل پدیده ای شگفت انگیز برای اخترشناسان است که برای نخستین بار اتفاق افتاده زیرا به طور تقریبی ۲۰۰۰ سیاره ی فراخورشیدی که تا کنون شناسایی شده اند، هیچکدام در مرحله ی فرآیند تشکیل نبوده اند.
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/۱۱ | ٢:٥٧ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
چگونه میتوان به شکار حیات در دیگر سیارات کهکشان پرداخت ؟  یک نقطه شروع مناسب جستجوی نشانه های حیات زمین است. به کمک تلسکوپ هایی مشابه تلسکوپ های زمینی بیگانگان زمین و خورشید را همانند نقطه ی زرد رنگ ادغام شده در یکدیگر خواهند دید. 
اگر بتوانند زمین را از خورشید تفکیک کنند زمین را فقط یک نقطه ی آبی رنگ خواهند دید و هیچ راهی برای دیدن حیات و زندگی بر روی زمین و تصور چگونگی سطح آن برای آنان وجود نخواهد داشت. 
اما بیگانگان میتوانند طیف نوری سیاره را مشاهده کنند و نور سیاره را به مولفه های رنگی تبدیل کنند برای دانستن اینکه چه گازهایی اتمسفر سیاره را تشکیل میدهند. در بین این گازها ممکن است یک نشانگر کشف کنند چیزی غیر طبیعی و غیر قابل انتظار که تنها میتواند توسط حضور حیات در سیاره توضیح داده شود. 
در زمین واضح ترین نشانه ی وجود حیات فراوانی اکسیژن در اتمسفر است. چرا اکسیژن ؟ چون بسیار واکنش پذیر است و به آسانی با مولکول های دیگر در سطح زمین و در اقیانوس واکنش میدهد. 
بدون ارائه ی مداوم اکسیژن توسط حیات ، اکسیژن موجود در اتمسفر ناپدید میشود.
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/٩ | ٧:٥٦ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
اولین نگاه دانشمندان به سیاهچاله ای در حال بلعیدن یک ستاره و پاشیدن زبانه های پرسرعت 
تیمی بین المللی از اخترفیزیکدانان دانشگاه جان هاپکینز برای اولین بار یک ستاره ی در حال بلعیده شدن توسط یک سیاهچاله و فوران شدن مقدار زیادی از مواد با سرعت نزدیک به سرعت نور را مشاهده کردند. 
گزارش داده شده که ستاره ای هم اندازه با خورشید در حالی که از مسیر عادی خود جابه جا میشده است در فشار گرانشی ابر سیاهچاله ای به دام می افتد و بلعیده میشود. 
ون ویلن از دانشگاه جان هاپکینز : " این اتفاقات بسیار نادر هستند و اولین بار است که ما همه چیز نابودی یک ستاره را به همراه فوران مخروطی مواد که جت های سیاهچاله های نامیده میشوند میبینیم و برای ماه های مختلف است که در حال تماشای آن هستیم ." 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/۸ | ۸:۱٦ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
درخشندگی ستارگان یا قدر ظاهری ستارگان 
هر ستاره ای بسته به نوع خود دارای مقدار درخشندگی است که در نجوم آن را به عنوان قدر ظاهری میشناسیم. اولین بار درخشندگی ستارگان توسط منجمی یونانی به اسم ابرخس  (هیپارکوس ) ۲۰۰۰ سال پیش تعریف شد. طبق تعریف او درخشانترین ستاره قدر اول و ستارگانی که با چشم معمولی به سختی دیده میشوند از قدر ۶ هستند. 
این تعریف بعدها در قرن ۱۹ توسط منجم انگلیسی نورمن پوگسن به صورت دقیق تری ارائه شد : اختلاف هر قدر به اندازه ی ۲،۵۱۲ برابر روشنایی قبلی است. یک ستاره ی قدر اول به طور دقیق تا صد برابر (۲،۵۱۲ ^۵) درخشنده تر از ستاره ی قدر ۶ است. 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/٦ | ۸:۱٧ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
اگر خورشید، زمین و ماه در یک ردیف قرار دارند، آیا نباید هر ماه خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی داشته باشیم؟ به وضوح می دانیم که نداریم، اما چرا؟
انطباق ها در طول تمام زمان ها اتفاق می افتند. یکی از شگفت انگیزترین پدیده ها این است که ماه و خورشید به طور تقریبی درست در آسمان یک اندازه به نظر می رسند و هر دو به اندازه ی ناخن انگشت کوچک دست در امتداد یک بازو قرار دارند.
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/٦ | ٦:٠٤ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
بهترین جزئیاتی که چشم معمولی انسان میتواند  تشخیص دهد سایز شخص یا منظره ای در فاصله ی یک متری است. این همان چیزی است که 'وضوح' نامیده میشود. بهترین وضوح برای یک سیستم اپتیکی -مانند چشم -از نسبت طول موج نوری که شما دریافت میکنید و سایز دیافراگمی که نور از آن عبور میکند به دست می آید. 
در نجوم هم وضوح یک تصویر دقیقا فرایند یکسان دارد و همین توضیح میدهد که چرا ما تلسکوپ های بسیار بزرگ میسازیم. چون تلسکوپ های بزرگ نه تنها نور بیشتری را جمع آوری میکنند تا مسافت های دورتر را بتوان دید ، بلکه هرچه دیافراگم تلسکوپ بزرگتر باشد کیفیت تصویر بهتر خواهد بود. 
اما مطالعات جدید نشان میدهد که کیهان یک محدودیت بنیادی در وضوح دارد ، بدین معنی که مهم نیست چقدر تلسکوپ های بزرگ بسازیم چون هیچوقت تصویری واضح تر و بهتر  از کهکشان های دور نخواهیم دید. 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/٢ | ۸:٠٩ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
ازمایش دو شکاف یانگ :
در مکانیک کوانتومی، آزمایش دوشکاف آزمایشی است که نشان می‌دهد ماهیت ذره‌ای و موجی نور و دیگر ذرات کوانتومی از هم جدایی‌ناپذیرند. در این آزمایش یک باریکهٔ همدوس نور را به صفحه‌ای که دو شکاف باریک رویش دارد می‌تابانیم، و نور پس از گذشتن از صفحه روی پرده‌ای که در پشت است می‌افتد. ماهیت موجی نور باعث می‌شود که نورهایی که از دو شکاف می‌گذرند با هم تداخل کنند و یک الگوی تداخلی (نوارهای تاریک و روشن) بسازند. ولی اگر روی پرده نور را با آشکارساز بسنجیم، می‌بینیم که نور همیشه به شکل ذره (فوتون) جذب می‌شود.
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مکانیک کوانتوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/٢ | ۳:٤۳ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

در مکانیک کوانتومی، حالتی نمی‌تواند وجود داشته باشد که ذره را با مکان و تکانه معین شرح دهد. اصل عدم قطعیت را می‌توان بر حسب عمل اندازه‌گیری، که شامل فروپاشی تابع موج نیز می‌شود، بازگویی کرد. هنگامی که مکان اندازه‌گیری می‌شود، تابع موج به یک برامدگی با پهنای بسیار کم فروپاشیده می‌شود، و تکانهٔ تابع موج کاملاً پخش می‌شود. تکانهٔ ذره به مقداری متناسب با دقتِ اندازه‌گیری مکان، در عدم قطعیت باقی می‌ماند. مقداری باقی‌ماندهٔ عدم قطعیت نمی‌تواند از حدی که اصل عدم قطعیت مشخص کرده است، کمتر شود، و مهم نیست که فرایند و تکنیک اندازه‌گیری چیست. این بدین معنی است که اصل عدم قطعیت مربوط به اثر مشاهده‌گر است. اصل عدم قطعیت کمترین مقدار ممکن در آشفتگی تکانه، در حین اندازه‌گیری مکان، و بر عکس، را معین می‌کند. بیان ریاضی اصل عدم این خاصیت را دارد که ریشه ی حالت کوانتومی قطعیت این است که هر مقدار متوسط مکان (موقعیت) (انحرافات از RMS متوسظ مربع استاندارد توزیع است. 

 به ادامه ی مطلب بروید.

 موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مکانیک کوانتوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/٢ | ٢:۱٠ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
پژوهش جدید مشخص کرده است که بادهایی با سرعت بیش از ۲ کیلومتر بر ثانیه اطراف سیاره ای خارج از سیستم خورشیدی زمین کشف شده اند. اکتشافات دانشگاه Warwick اولین مرتبه است که یک سیستم آب و هوایی را بر روی سیاره ای خارج از سیستم خورشیدی زمین به طور مستقیم اندازه گیری و نقشه برداری کرده است. سرعت باد ثبت شده ۲۰ مرتبه  سریع تر از هر سرعت شناخته شده ای بر روی زمین است، به طوری که می تواند هفت برابر سرعت صوت باشد.
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٤/٩/۱ | ٦:۱۸ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.