یکی از پیامدهای خاصیت موج گونه ی نور توانایی آن در جهش میان شکاف هاست. برای مثال نوری که در یک بلوک شیشه ای نفوذ میکند در واقع همان جا توسط مانع هوا به دام می افتد (مرز میان نور و شیشه هوا است ) مگر اینکه بلوک شیشه ای دیگری در آن نزدیکی بدون تماس با بلوک شیشه ای اول قرار گیرد. به دلیل ماهیت گسترشی موج نور از شکاف هوا عبور کرده و وارد بلوک شیشه ای دوم شده و اگر با شیشه های زیادی برخورد کند به این روند ادامه میدهد همانند پریدن در شکاف هوا و فرار از زندان خود. 
اتفاق مشابه نیز در ذرات زیر اتمی می افتد زمانی که ذرات آلفا سعی در فرار از هسته ی ناپایدار در زمان پوسیدگی رادیو اکتیو دارند. این ذرات توسط نیروهای هسته ای در داخل هسته نگه داری میشوند و در اصل نباید بتوانند فرار کنند اما فرار میکنند -با استفاده از پدیده ای به اسم 'تونل زنی کوانتومی ' که باعث بروز خاصیت موجی ذرات میشود اما همچنین باعث بروز پدیده ای به نام 'اصل عدم قطعیت ' 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مکانیک کوانتوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٥/۱/٢۱ | ٦:٤٥ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
به افتخار سه منجمی که کاشف این جرم بودند ، این کهکشان کوتوله لقب وولف- لوندمارک-میلوته (WLM ) را به خود گرفته است که کهکشان کوتوله ی تنها در فضای بیکران است. در صورت فلکی جنوبی قیطس قرار دارد و ۳ میلیون سال نوری از راه شیری فاصله دارد و یکی از دورترین اجرام در گروه کهکشانی محلی ماست. در واقع شاید تا به حال هیچوقت با هیچ کدام از کهکشان های گروه محلی برخوردی نداشته است اما هنوز بخش های صورتی رنگ آن محل تولد ستارگان جوان داغ هستند و ستارگان جوان داغ به صورت لکه های آبی رنگ در میانه های آن چشمک میزنند و ستارگان سردتر و کم جرم تر زرد زنگ در هاله ی کهکشان محو شده اند. 
این کهکشان ۸۰۰۰ هزار سال نوری گستردگی دارد و این تصویر پر کیفیت از آن توسط دوربین مدارگسترده ی 268 مگا پیکسلی  OmegaCam تلسکوپ رصدخانه ی ESO گرفته شده.
آدرس کانال ما در تلگرام : http://Telegram.me/persiancosmology

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: تصاویر نجومی


تاريخ : ۱۳٩٥/۱/٢۱ | ٦:٤٢ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۱/۱٩ | ۸:۱۸ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۱/۱٩ | ۸:۱٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
زمانی که شخصی به 'ابعاد متفاوت ' اشاره میکند سریعا به مبحث جهان های موازی فکر میکنیم. واقعیت های متناوب که موازی با دنیای ما هستند اما جایی که همه چیز در آنجا متفاوت است. با این حال ابعاد بالاتر و اینکه چه نقشی در نظم کیهان ما ایفا میکنند کاملا متفاوت با مبحث دنیاهای موازی است. 
برای روشن کردن قضیه : ابعاد واقعیت هایی کاملا متفاوت از چیزی هستند که ما به عنوان واقعیت میشناسیم.  ما به طور ذاتی از واقعیت 3 بعدی اطراف خود آگاه هستیم. ابعادی که طول و عرض و عمق اشیا در کیهان ما را تعریف میکنند. (محورهای x , y, z ) 
فراتر از این 3 ابعاد مرئی ، دانشمندان فکر میکنند که ممکن است ابعاد بیشتری وجود داشته باشند. در واقع چهارچوب نظری تئوری ریسمان عنوان میکند که کیهان در 10 بعد متفاوت وجود دارد. این ابعاد متفاوت چیزهایی هستند که بر دنیا حاکمند و نیروهای بنیادی طبیعت و همه ی ذرات اولیه در آن موجود است. 
به ادامه ی مطلب بروید. 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: جهان های موازی


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٥/۱/۱٤ | ٧:۳٤ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

ناسا اخیرا یک تصویر از تلسکوپ فضایی هابل را ارائه داده که در ان ادغام دو خوشه کهکشانی مشخص است . خوشه های کهکشانی خانواده ای از کهکشانها هستند که بعضا به صدها هزار تا نیز میرسند .

این خوشه کهکشانی که نام علمیش {   MACS J0416.1-2403}  میباشد حدود 4.3 میلیارد سال نوری از زمین فاصله و در صورت فلکی اریدانوس قرار  دارد .

هر نقطه ای که در تصویر واقعی زیر میبینید یک کهکشان هست که بی شمار سیاره و ستاره در خود دارا میباشند .

البته تصویر زیر از ادغام داده های سه تلسکوپ هابل ناسا و چاندرا ایکس و ارایه بزرگ ان آر او میباشد .

البته دو خوشه کهکشانی هنوز با هم برخورد کامل نداشتند . اما مشخصه که در استانه چنین اتفاق بزرگی قرار دارند . ماده تاریک و گازهای این خوشه ها در استانه جدا شدن از این خوشه ها و واپاشی هستند .

در این عکس با نور ابی مقدار ماده تاریک مشخص است .

 

آرش بوالحسنی – هوش فرازمینی

منبع:

Nasa.gov

Sciencealert.com

 

کانال تلگرام ما :

Telegram.me/persiancosmology

 
 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۱/۱۱ | ۱۱:۱٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
اگر شخصی به شما میگفت که در هر لحظه شما با سرعتی فراتر از سرعت صوت حرکت میکنید احتمالا فکر میکنید او دیوانه است. شما بر روی زمین ایستاده اید نه در داخل کابین یک جت مافوق صوت. اما با این حال این گفته درست است ما در هر لحظه با سرعتی حدود 1674 کیلومتر در ساعت به خاطر چرخش زمین حرکت میکنیم. 
به عبارتی چرخش زمین برابر با مقدار زمانی است که طول میکشد تا یک بار زمین به دور محور خود گردش کند. این ظاهرا هر یک روز یکبار انجام میگیرد یا به عبارتی هر ۲۴ ساعت یکبار. در واقع ۲ نوع چرخش وجود دارد که باید در اینجا مد نظر قرار گیرد. نوع اول زمانی  است که زمین یکبار به دور محور خود گردش میکند و به جهت سابق خود نسبت به کائنات برمیگردد و نوع دوم زمانی است که طول میکشد تا زمین یک چرخش کامل را طی کند طوری که خورشید به جای قبلی خود در آسمان بازگردد.
به ادامه مطلب بروید

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٥/۱/۱۱ | ۱۱:٠۱ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
دکتر فیروز نادری مدیرکل پژوهش های منظومه شمسی در سازمان فضایی ناسا، روی صفحه فیسبوک خود، با تایید این خبر نوشت: در مهمانی خداحافظی کاری اطلاع یافتم که سیارک 1989 EL1 از این پس، «نادری» نام خواهد داشت. 
سیارک موسوم به 1989 EL1 که از این پس نادری نامیده خواهد شد، 10 کیلومتر قطر دارد و هر 4.4 سال یکبار به دور خورشید می گردد. 
چرخش این سیارک به دور خود نیز 5.2 ساعت طول می کشد. مدار گردش این سیارک، بین سیاره های مریخ و مشتری است. 
نادری که سال 1979 به سازمان ناسا پیوست در سال های 1996 تا 2000، مدیریت پروژه منشاء حیات و سال های 2000 تا 2005 نیز مدیریت پروژه های مریخ را برعهده داشت. بسیاری از دستاوردهای سازمان فضایی آمریکا در اکتشاف مریخ، در دوره مدیریت این دانشمند ایرانی به دست آمد. 
نادری در فاصله سال های 2005 تا 2011 معاون مدیرکل طرح و برنامه ناسا و از آن سال تاکنون، مدیرکل پروژه های منظومه شمسی این سازمان بوده است. وی بزودی از این سازمان بازنشسته خواهد شد. 
telegram.me/persiancosmology

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۱/۱۱ | ۱۱:٠٠ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

ستاره شناسان به کمک رادیو تلسکوپهای دوار در مدار زمین و 4 رادیو تلسکوپ مختلف در روی زمین موفق به کشف بی نظیری شدند . انها توانستند با جزئیات و رزولوشن بالا مواد و گازهای ساتع شده از یک ابر سیاه چاله را شناسایی کنند .

ستاره شناسان به کمک رادیو تلسکوپ مدارگرد روسی به نام  {radioastron }  و چند رادیو تلسکوپ زمینیبا نام های  {       Green Bank Telescope in West Virginia, The Very Large Array in New Mexico, the Effelsberg Telescope in Germany, and the Arecibo Observatory in Puerto Rico. }    موفق به کشف سیستم کوازاری شدند که نامش {3c273 }  میباشد و بیش از 2 میلیارد سال نوری از ما فاصله دارد .

نکته بسیار حائز اهمیت این است که این کوازار مواد و متریال خود را با سرعتی نزدیک به سرعت نور به بیرون پرتاب میکند . این جتهای مواد از خود امواج رادیویی ساتع میکنند .

دانشمندان از موضوع دیگری نیز در این باره سورپرایز شدند و ان این بود که دمای مواد ساتع شده طبق پروسس های فیزیکی و قابل انتظار باید حداکثر 100 میلیارد درجه باشد اما در این کشف دمای این مواد ساتع شده از سیاه چاله حدود 10  تریلیون درجه است!!!

این یک چالش جدید برای دانشمندان برای شناسایی و تحقیق بیشتر روی کوازار هاست .

 

تصویری که مشاهده میکنید توسط رادیو تلسکوپ چاندرا ایکس رِی ناسا میباشد .

آرش بوالحسنی – وبلاگ هوش فرازمینی

منبع :

Dailygalaxy.com

 

کانال تلگرام ما :

Telegram.me/persiancosmology

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۱/۱۱ | ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

با نگاه کردن به اسمان عظمت را حس میکنید اما در واقع شما با نگاه به اسمان بخشی بسیار بسیار کوچکی را شاهد هستید .

برای اینکه به این درک برسید که اسمان و فضا چقدر عظیم و بزرگ است باید به نقشه تهیه شده از موسسه پلانک نگاه کنید .

با لطف تکنولوژی بهتر ستاره شناسان قادر به این هستند جزئیات اشیا اسمان شب را بهتر نقشه برداری کنند .

نام رسمی این نقشه تازه تهیه شده 2 آر ایکس اس میباشد . و این نقشه توسط اشعه ایکس هر شی اسمانی را نمایان کرده است .

تلسکوپ { ROSAT X-ray satellite}  که قرار است در سال 2017 پرتاب شود میتواند حتی دید بهتری نسبت به این نقشه از انچه ان بیرون است به ما بدهد .

حتی گفته میشود این ماهواره و تلسکوپ میتواند به ما در مورد انرژی تاریک نیز داده های قابل استفاده و مهمی بدهد . ماده تاریکی که قبلا مفصل در مورد ان صحبت کردیم و عامل تورم و انبساط کیهانی است .

 

ارش بوالحسنی - وبلاگ هوش فرازمینی 

منبع :

sciencealert.com

 

کانال تلگرام ما :

telegram.me/persiancosmology

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: تصاویر نجومی


تاريخ : ۱۳٩٥/۱/۱۱ | ٧:۱٧ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

تصویر نجومی

کمربند جبار و شمشیر رو به قله ی Teides ، بخش جنوبی شکارچی ، این صورت فلکی معروف و اسطوره ای کاملا بر فراز این آتش فشان معروف تماشایی است. آتشفشانی که موقعیت آن در جزایر قناری شمالغربی ساحل آفریقا است . 
قله ی Teide یکی از بزرگترین قله های آتشفشانی است. نورهای گروهی از افراد که در حال فتح قله هستند در پایین تصویر دیده میشود. 
سه ستاره ی معروف کمربند جبار(شکارچی)  در بالای قله دیده میشوند در حالی که سحابی معروف جبار و مابقی شمشیر جبار در ورای شیب سمت چپ قله نمایان هستند. 
همراه با اینها سحابی سر اسب به مانند لکه ای تیره در داخل سحابی قرمز رنگ در امتداد چپ کمربند شکارچی دیده میشود و سحابی شعله بر بالای سحابی سر اسب به وضوح نمایان است.
آرش بوالحسنی - وبلاگ هوش فرازمینی
کانال تلگرام ما را JOIN شوید :
TELEMRAM.ME/PERSIANCOSMOLOGY

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: تصاویر نجومی


تاريخ : ۱۳٩٥/۱/۱۱ | ٤:٠۱ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

تصویری لحظه ای از ویدئو ی تهیه شده توسط رصدخانه ی دینامیک خورشیدی ناسا رشته های خورشیدی در حال فوران را به شکل حلقه ای نشان میدهد. تصویر در تاریخ ۱۳ مارس 2016 تهیه شده. بیشتر پلاسمای موجود در این شراره های رشته ای از کشش گرانشی خورشید نگریخته اند.  شراره ها از ابرهای گازی  تشکیل یافته اند که توسط کشش های مغناطیسی بر بالای خورشید معلق هستند. این ساختارهای حلقه ای ناپایدار هستند و معمولا بعد از گذشت چند روز از هم میپاشند.

کانال تخصصی تلگرام ما را فراموشی نکنید و JOIN شوید 
TELEGRAM.ME/PERSIANCOSMOLOGY
آرش بوالحسنی - وبلاگ هوش فرازمینی 

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: تصاویر نجومی


تاريخ : ۱۳٩٥/۱/۱۱ | ۳:٥۸ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
هیچ چیز در کیهان ثابت نیست . 
ما روی سیاره ای ایستاده ایم که با سرعتی بالا حدود  5 کیلومتر بر ثانیه به دور خودش میچرخد . 
سیاره ما با سرعت   30 کیلومتر بر ثانیه  به دور ستاره میزبانش یعنی خورشید میچرخد . 
ستاره ما و کل منظومه شمسی ما نیز با سرعت سرسام اور  250 کیلومتر بر ثانیه به دور مرکز راه شیری میچرخد که از زمان بد تولدش که بیش از 4.5 میلیارد سال میگذرد تا به الان 20 بار مدار خود را به دو ر سیاه چاله مرکزی کهکشان راه شیری کامل کرده است . 
یک دور به دوره مرکز راه شیری معادل یک سال کیهانی یعنی 250 میلیون سال محسوب میگردد . 
خود کهکشان ما نیز با سرعت  300 کیلومتر بر ثانیه    در فضای بیکران در حال حرکت است . 
خود فضا نیز در حال منبسط شدن است توسط نیروی مرموز تاریک . 
زمین دائما به دور محور خودش می چرخد.در خط استوا، سطح زمین با سرعت 40000 کیلو متر در شبانه روز حرکت می کند. این سرعت برابر با 1040 مایل بر ساعت یا 1670 کیلو متر بر ساعت است. اندازه این سرعت از تقسیم محیط زمین در خط استوا (حدود 24900 مایل یا 40070 کیلو متر) بر تعداد ساعات شبانه روز (24) به دست می اید. از انجایی که محیط زمین در قطبین به صفر نزدیک می شود، هنگامی که به سمت یکی از دو قطب حرکت می کنید این سرعت تقریبا به صفر کاهش می یابد.
زمین به طور میانگین فاصله 93 میلیون مایل (149600000 کیلو متر) را به دور خورشید طی می کند. این فاصله بر حسب یک واحد نجومی (AU ) تعریف می شود. زمین با سرعتی معادل 5/18 مایل بر ثانیه (30 کیلو متر بر ثانیه) به دور خورشید حرکت می کند.
راه شیری 100 تا 120 هزار سال نوری پهنا دارد و 1000 سال نوری ضخامت دارد . خورشید ما روی بازوی جبار در لبه بیرونی کهکشان راه شیری است . که 26000 سال نوری از مرکز راه شیری فاصله دارد . 
آرش بوالحسنی 
کانال تلگرام ما :
telegram.me/persiancosmology

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۱/٧ | ۱٠:٤۸ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

تصویر نجومی

راه شیری بر فراز رصدخانه ی لاسیلای شیلی . تلسکوپ 3,6 متری بر فراز صخره همراه با جستجوگر سیاره ای فوق العاده قوی (HARPS )- بهترین جستجوگر سیارات فراخورشیدی بر روی زمین-قرار گرفته. تلسکوپ کمکی در رصدخانه ی پایین آن در تصویر دیده میشود...تلسکوپی فرانسوی مخصوص اجرام گذرنده (TAROT ). 
در سمت راست تصویر در دوردست تلسکوپ زیرمیلیمتری سوئدی (SEST )دیده میشود. 
لوکشین تصویر در حدی تاریک است که نورهای چراغ های ماشین افکت های نوری شدید را (سمت چپ) در تصویر ایجاد کرده است.
کانال تلگرام ما :
telegram.me/persiancosmology

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: تصاویر نجومی


تاريخ : ۱۳٩٥/۱/٧ | ٤:٠۳ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
چه اتفاقی در آسمان افتاده ؟ 
نور ماه صحنه ی زمستانی را در این تصویر از آسمان شب روشن کرده است. تصویری که در ژانویه 2013 از منطقه ی آلاسکای آمریکا گرفته شده.  در نزدیکی افق کوه های غربی اولین  ربع از ماه درخشان طلوع کرده و توسط هاله ی یخی احاطه شده که تصویر ماه را به چپ و راست انعکاس داده است. بعضی مواقع این پدیده قمر کاذب نامیده میشود. همانند رنگین کمانی که نور خورشید را انعکاس میدهد این کریستال های یخی بشقابی نیز نور و تصویر ماه را بازتاب میدهند. طبق هندسه ی کریستالی هاله ی اطراف ماه معمولا در زاویه ی ۲۲ درجه یا بیشتر در اطراف ماه شکل میگیرد. در مقایسه با این دیسک درخشان اطراف ماه ، هاله ی ماه کم نور تر است و واضح تر دیده میشود زمانی که ارتفاع ماه کمتر است.
کانال تلگرام ما:
telegram.me/persiancosmology

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: تصاویر نجومی


تاريخ : ۱۳٩٥/۱/٧ | ٤:٠۱ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

تصویر نجومی 

یکی از درخشانترین قسمت های راه شیری در سحابی نهفته که عجیبترین اتفاقات در آن روی میدهد. سحابی NGC 3324 که به عنوان سحابی بزرگ کارینا نیز معروف است گهواره ی ستارگان سنگین و سحابی های در حال تحول است. سحابی سوراخ کلید (NGC 3324 ) ساختاری روشن است که در بالای مرکز تصویر دیده میشود و خانه ی انواع مختلف ستارگان دیگر نیز میباشد. سحابی کارینا 300 سال نوری گستردگی دارد و در فاصله ی 7500 سال نوری در صورت فلکی کارینا (کشتی) قرار گرفته. اتا کارینا پر انرژی ترین ستاره ی این سحابی یکی از درخشانترین ستارگان آسمان شب در دهه ی 1830 بود اما به تدریج کم نور و ناپدید شد. 
اتا کارینا درخشانترین ستاره در مرکز تصویر است درست در سمت چپ سحابی سوراخ کلید و ممکن است در آستانه ی قرار گرفتن در مرحله ی ابرنواختر باشد. تصاویر اشعه ی ایکس نشان میدهند که بسیاری از قسمت های سحابی بزرگ کارینا تبدیل به کارخانه ی ابرنواخترها شده است.
کانال تلگرام ما :
telegram.me/persiancosmology

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: تصاویر نجومی


تاريخ : ۱۳٩٥/۱/٧ | ۳:٥٩ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
تصویر نجومی

تصویر اشعه ایکس توسط تلسکوپ هابل و چاندرا ایکس ناسا از شفق قطبی ایجاد شده در قطب سیاره مشتری 
علت این مساله به مانند شفق های قطبی زمین در واقع بادهای خورشیدی هستند که در قسمت پیشین مفصل راجع به ان صحبت کردیم .
شفق قطبی و علت ایجادش در زمین : 
جوّ زمین غالباً منظره ای واقعی به نام نورهای شمالی یا شفق شمالی ( اُرورا بوریلیس ) و نورهای جنوبی یا شفق جنوبی (اُرورا استرالیس ) ایجاد می کند . شفق ها بیش از همه در عرضهای جغرافیایی 70 درجه ی شمالی و 70 درجه ی جنوبی دیده می شوند . شفق ها به شکل های متفاوتی آسمان را روشن می کنند ؛ گاهی به شکل روشنایی کلی ، گاهی به شکل بادبزن یا پرده هایی که از آسمان آویخته اند و سرانجام روشنایی سنبله شکل که به رنگ های صورتی ، ارغوانی ، بنفش و سبز ، به طول صدها کیلومتر آسمان را می پوشانند .
منشأ شفق های قطبی بادهای خورشیدی است . ذرات باردار بادهای خورشیدی ، با میدان مغناطیسی زمین برهم کنش دارند و تعدادی از آنها در امتداد خطوط میدان مغناطیسی زمین به سوی قطب های شمال و جنوب آن شتاب می گیرند .
وقتی این ذرات در ارتفاع 300 کیلومتر به جوّ زمین وارد می شوند ، اتم های تشکیل دهنده ی جوّ را بمباران و آنها را برانگیخته می کنند . انتقال الکترون های اتم های برانگیخته به پایین ، وقتی موقتاً در تراز انرژی 2 متوقف می شود ، نور مریی ایجاد می کند . در این فرآیند به علت وجود اتم های گوناگون و میزان گوناگون برانگیختگی آنها ، احتمال ایجاد برخی رنگ های طیف نور ، بیشتر است . مثلاً مولکول های اکسیژن (O2) متمایل به نور سرخ و یا زرد و تک اتم های اکسیژن متمایل به تولیدنور سبز و اتم های نیتروژن متمایل به نور بنفش اند . هر یک از این رنگ ها به خطوط عمده ی طیف خاصی مربوط می شود .
شواهدی در دست است که نشان می دهد ، وقتی شفق در یک قطب زمین ظاهر می شود ، شفقی بسیار شبیه به همان در قطب دیگر تشکیل می شود ؛ به نظر می رسد که الکترون ها در مدتی کمتر از 1 ثانیه ، در امتداد خطوط مغناطیسی ، از یک قطب به قطب دیگر می رسند . بنابراین وسیله ای ایجاد می شود که در تشکیل شفق ها ، عملاً ارتباط برقرار می شود .
پدیده ی شفق قطبی نیز نوعی پلاسماست که تحت اثر یونیزاسیون ایجاد می شود .
ارش
telegram.me/persiancosmologyموضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: تصاویر نجومی


تاريخ : ۱۳٩٥/۱/٧ | ۳:٥٧ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
تصویر نجومی 
دنباله دار 25p در منطقه ی ویکتوریا استرالیا با رنگ سبز خود در پایین تصویر در کنار ستارگان سحابی ها اجرام و غبارهای تاریک راه شیری به وضوح دیده میشود. این دنباله دار هنوز دم ندارد اما هاله ی اطراف آن ۱ درجه گستردگی دارد و وضعیت آن ۲۴ ساعت قبل از رسیدن به نزدیکترین موقعیت خود به خورشید است. دنباله دار در آسمان با سرعت شناور است چرا که در نزدیکی زمین قرار دارد و به زودی در آسمان نیم کره ی شمالی دیده خواهد شد و از صورت های فلکی عقرب و قوس کنار سیارات مریخ و زحل و ستاره ی قلب العقرب رد خواهد شد.
telegram.me/persiancosmology

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: تصاویر نجومی


تاريخ : ۱۳٩٥/۱/٧ | ۳:٥٥ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

در جدیدترین ادعاها گروهی از دانشمندان ناسا اعلام داشتند تنها با بودجه ای معادل 10 میلیارد دلار میتوانند گروهی از انسان ها را در ماه تنها قمر زمین سکنی گزینند .

این در حالیست که ناسا در یک سال اخیر بیشتر روی تحقیقات و تمرکزش روی سفر به مریخ بوده است .

"کریس مک کی " رهبر این گروه دانشمندان میگویند هدف ما ماه نیست بلکه برای این است که یاد بگیریم چطور در یک شی بیگانه فرازمینی زندگی کنیم و تحقیق و کاوش کنیم . ماه بهترین مکان برای تمرین این امر مهم است .

به ادامه مطلب بروید 

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٥/۱/٦ | ٥:۳٧ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

دانشمندان در جدید ترین تحقیقات خود روی سیاره کوتوله پلوتو ادعا دارند که این سیاره روزی دارای نیتروژن مایع در سطح خود بوده است .

و برخی نقاط در سطح این کوتوله و تفاوتهای دمایی نشان دهنده نوعی اب و هوای متغیر در سطح این کوتوله میباشد .

با داده های ارسالی از فضاپیمای افقهای نو ناسا دانشمندان تا به الان رازهای زیادی از این دنیای سرد و کوچک افشا کردند .

در جدید ترین داده ها گفته شده پلوتو تقریبا 5.9 میلیارد کیلومتر از خورشید دور تر میباشد . و دارای فصول و اب و هوا نیز میباشد .

پلوتو نسبت به محور چرخشش 120 درجه اختلاف دارد در صورتیکه این مقدار برای زمین 23 درجه میرسد .

پلوتو 248 سال زمینی طول میکشد به دور خورشید بچرخد و در تابستانش دمایش نهایتا به منفی 200 درجه سانتی گراد میرسد .

داده ها نشان میدهد تغیرات شدید در فشار اتمسفر این سیاره کوتوله اثراتش را رد سطح این کوتوله میگذارد و این نشان دهنده این است که نیتروژن در سطح این سیاره به جای اینکه گاز باشد   مایع میباشد . و این یعنی ممکنه رودخانه هایی از جنس نیتروژن مایع در سطح پلوتو در جریان است .

دانشمندان میگویند چنین پدیده های در حوالی 800000 سال پیش امری عادی بوده است چون به قدری کافی داغ بوده که بتواند چین روزدخانه های مایع نیتروژنی را تولید کند .

و هنوزم امکان وجود انها نیز هست .

آرش بوالحسنی – وبلاگ هوش فرازمینی

به نقل از سایت علمی :

Iflscience.com

 

کانال تلگرام ما در زمینه کیهانشناسی و کوانتوم :

Telegram.me/persiancosmology

 

 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۱/٥ | ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

معمولا وقتی میشنویم یک ذره جدید کشف شده از نظر تئوری تصورش برای ما سخته چنین ذره ی تازه کشف شده را تصور کنیم .

دانشمندان اخیرا پیشنهاد دادن و شواهدی را کشف کردند که ادعا میکنند ماده تاریک (این ماده مرموز و غیر قابل مشاهده در کیهان که بخش اعضمی از کیهان را نسبت به ماده مرئی در بر گرفته است }  ممکن است از یک ذره سنگین که به اندازه یک سوم سلول بدن انسان است تشکیل شده باشد . و به قدر کافی چگال است که میتواند حتی مینی سیاه چاله ای را خلق کند .

همه میدانیم که ماهیت ماده تاریک بر ما پوشیده است نمیدانیم چه شکلی است و هیچ نور و اشعه ای از خود ساتع نمیکند ولی با این حال درصد زیادی از  کیهان را در بر گرفته است .

اخیرا دانشمندان دانشگاه دانمارک پیشنهاد دادن ذره ی توضیح دهنده ماده تاریک میتواند ده میلیار میلیارد برابر یک پروتون سنگین تر باشد . اگر این ادعا درست باشد پس وزن یک ذره ماده تاریک را میتوانیم یک میکروگرم در نظر بگیریم .

محققان با این اعداد و ارقام به این نتیجه رسیدند تا یک مدل برای سوپر ذرات سنگین ارائه بدهند و اصطلاحا این تئوری را {Planckian Interacting Dark Matter }  نام نهادند

به ادامه مطلب بروید


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٥/۱/۳ | ٩:٥۸ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
نتایج تحقیقات جدید انجام شده توسط برخورد دهنده ی بزرگ ذرات هیدرون شواهدی از حضور ذره ی جدیدی نشان میدهد که میتواند مدل استاندارد فیزیک را در هم بشکند. 
در حالی که آزمایش های بیشتری لازم است تا تایید کند که فوتون های اضافی مشاهده شده در تحقیقات واقعا شواهدی از حضور ذره ی جدید است یا نه این واقعیت که هیچ کس تا به اکنون نتوانسته خلاف مشاهدات فیزیکدانان را ثابت کند میتواند نشان از نزدیک شدن به کشف چیزی عجیب باشد. 
جان الیز از کالج کینگز لندن : " اگر همه احتمالات واقعیت باشند همانند زلزله ای ۱۰ رشتری در مقیاس فیزیک ذرات است." 
الیز مدعی است که نشانه های بسیاری را دیده که باعث خوشبینی او شده : " یک کشف بسیار شگفت انگیز خواهد بود اگر نشانه ها واقعی باشند دقیقا به این خاطر که کشفی غیر منتظره است و به این خاطر که قله ی فرم های جدیدی از ماده خواهد بود. "
در دسامبر گذشته دو تشخیص گر اصلی LHC یعنی   Atlas و CMS هر دو اکوهای کوچک یکسانی را در اطلاعات خود مشاهده کردند که با درک فعلی ما از قوانین فیزیک قابل توضیح نبود. 
زمانی که فوتون ها در داخل این تشخیص گرهای سنگین به یکدیگر برخورد کردند ، واکنش تولید فوتون های پر انرژی تری بود که تئوری های فیزیکی آن را پیش بینی نمیکرد. 
به طور دقیق هردو تشخیص گرهای CMS و Atlas فعالیتی مشخص را در سطح انرژی مخصوص مشاهده کردند که متناظر با 750 گیگا الکترون ولت بود.
این سیگنال غیر قابل توضیخ پنهان شده در حلقه ی برخورد زنجیره ی پروتون- پروتون میتواند نشانه ای از ذره ی جدید باشد که به هیگز بوزون شباهت دارد ، تنها ۱۲ بار سنگینتر است با جرمی حدود 1,500 Gev.
بعضی از فیزیکدانان بر این باورند که ذره ی جدید پسر عموی سنگین تر هیگز بوزون است اما عده ی دیگر فکر میکنند که خود هیگز بوزون از ذرات کوچکتر دیگر تشکیل یافته است.
شاید هم اینها نشانه هایی از حضور گراویتون باشد -نیرویی فرضی که ذره ی گرانش را شامل است که در صورت درست بودن بسیار شگفت انگیز خواهد بود چرا که  تاکنون گرانش با نیروها ذرات دیگر به صورت ناممکنی نمیتواند تطبیق داده شود.
نتایج شگفت انگیزی حاصل شده و از ماه دسامبر تاکنون بیش از 200 مقاله در این مورد منتشر شده اما نشانه هایی بیشتر از اکوهای مشابه در دو تشخیص گر لازم است تا تشخیص دهیم که آیا این علائم واقعا شواهدی از حضور ذره ی جدید است یا تنها یک خطای آماری. 
ما اکنون منتظر نتایج بازی هستیم . آزمایشگاه LHC در طی هفته ی آینده از خواب زمستانی خود برخواهد خواست و تا پایان ماه آوریل فعال خواهد بود بدین معنی که برخوردهای پروتون-پروتون ببشتر و اطلاعات بیشتر از CMS و Atlas برای اثبات و یا رد نتایج خواهد بود. 
مترجم: آیدا صفری 
منبع : sciencealert.com
آرش بوالحسنی-هوش فرازمینی

کانال تلگرام ما :
telegram.me/persiancosmology

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مکانیک کوانتوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۱/۳ | ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

اخبار کوتاه :

 

پیش از پرداختن به متن اصلی ... در مورد کهکشانها و انواعشان متن زیر را بخوانید :

http://hoshefarazamini.persianblog.ir/post/1408/

 

دانشمندان نوعی جدیدی از کهکشانها را کشف کردند که اصطلاحا به ان { super spirals} گویند . تا حد زیادی شبیه کهکشانهای مارپیچی است . اما نوعی که کشف شده در حد ابر کهکشن مارپیچی است .

 

این کهکشان تازه کشف شده بین 10-14 برابر روشن تر از راه شیری میباشد . 30 برابر سریع تر از راه شیری ستاره میسازد و 10 برابر از راه شیری سنگین تر است . و 440000 سال نوری عریض میباشد .

این کشف در نتیجه تحقیق روی 800 هزار کهکشان به دست امده  است  .

چنین کهکشانهای غول پیکر اریچی میتوانند طرز فکر ما را نسبت به شکل گیری کهکشانهای سنگین و بزرگ تغیر بدهد . 
آرش بوالحسنی -وبلاگ هوش فرازمینی
به نقل از سایت:
sciencealert.com 

کانال تلگرام ما :
telegram.me/persiancosmology

{لینک زیر را در گوگل کپی پیست کنید و سپس join شوید }
 
 
 
 
 
 
 
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۱/۳ | ۱:٠٩ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

اخبار کوتاه 

 

دانشمندان و ستاره شناسان سیاه چاله را کشف کردند که از خود نورهای مرئی قرمز رنگی را ساتع میکند که انرژی ان 1000 برابر خورشید ما میباشد .

این واقعه در تاریخ ژوئن 2015 تا به الان مورد بررسی قرار گرفته بود . نام این سیاه چاله  { V404 Cygni} میباشد . که 7800 سال نوری از زمین فاصله دارد . نتایج تحقیقات روی این سیاه چاله توسط دانشمندان دانشگاه ساوتمپتون انگلیس ارائه شده است .

علت نور مرئی قرمز رنگی که از اطراف این سیاه چاله دیده میشود پرتاب شدن مقدار زیادی مواد است . اینکه دقیقا این جت های مواد چگونه شکل گرفتند هنوز در هاله ای از ابهام است .

محققان این تیم ستاره شناسی میگویند برخی از این جتهایی که از این سیاه چاله ساتع میشود ده بار سریع تر از یک چشم به هم زدن است!!!
آرش بوالحسنی -وبلاگ هوش فرازمینی 
به نقل از سایت علمی sciencealert.com
کانال تلگرام ما :
telegram.me/persiancosmology
{این ادرس را در یک مرور گر کپی پیست کرده و سپس به کانال ما joinشوید }
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۱/۳ | ۱٢:۳٢ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.