تقزسبا امروز مطمین هستیم که مریخ روزگاری دارای یک اقیانوس عظیمی از اب در نزدیکی قطب شمالش  بوده است . و دانشمندان مدام در حال پیریزی برنامه برای یافتن شواهد بیشتری از این اقیانوس عظیم بوده اند که اخیرا در یک تحقیق فوقف العاده به نتایج و داده های قابل توجهی دسترسی پیدا کرده اند و نتایج این تحقیق در مجله نیچر به چاپ رسیده است .

 

این تیم تحقیقاتی به رهبری الکسیس رودریگز از موسسه علوم تحقیقاتی سیاره ای اریزونا امریکا موفق به کشف شواهدی شدند که نشان میدهد دو  مگا تسونامی در مریخ رخ داده است .

این دو واقعه عظیم تسونامی باعث شستشوی هر گونه رد ساحلی از دریاهای مریخی شده است و همچنین باعث پخش شدن رسوبات دریایی در سرتاسر مریخ نیز گردیده است .

چنین اقیانوس عظیمی در سطح مریخ به باور دانشمندان حدود بیش از 3.5 میلیارد سال پیش وجود داشته است .

به گفته رودریگز رهبر این تیم تحقیقاتی از علل موجود این دو تسونامی عظیم میتواند به برخوردهای 2 شهاب  عظیم به سطح مریخ اشاره کرد . و در نتیجه چنین برخوردهایی تسونامی با ارتفاع 120 متری ایجاد میشود .

اولین برخورد میتوانسته سنگهای عظیمی را جابه جا کند و دومین برخورد نیز باعث تاثیر منفی روی اب و هوای مریخ کرده باشد . از شواهد این تحقیق میتواند به تصاویر حرارتی گرفته شده از دشتهای شمالی مریخ و همچنین شمال غرب مریخ اشاره کرد .

 

ارش بوالحسنی –وبلاگ هوش فرازمینی

منبع:

IFLSCIENCE.COM

 

کانال تلگرام کیهانشناسی را عضو شویدو دنبال کنید :

 

Telegram.me/persiancosmology
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/٢/۳۱ | ٥:۳٧ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

دانشمندان ناسا اخیرا اعلام کردند شواهد بیشتری مبنی بر احتمال وجود حیات در اقیانوسهای زیر سطحی اروپا یکی از 67 قمر مشتری پیدا کردند .

داده های جدید نشان میدهد که تعادل شیمیایی در اقیانوس های زیر سطحی این قمر بسیار شبیه به انچه در زمین بوده  میباشد . و شواهد میگوید مقدار کافی از هیدروژن و اکسیزن برای شکل گیری حیات وجود دارد . حتی بدون فعالیتهای اتشفشانی

تحقیقات محققان نشان میدهد که با بدون در نظر گرفتن چنین فعالیتهای اتشفشانی نیز تولید اکسیزن 10 برابر هیدروزن میباشد .

وجود مقدار زیاد هیدوژن در اقیانوس های نمکین این قمر باعث ایجاد ترکهای در پوسته این قمر میشود . براورد شده است عمق بعضی از این ترکها به 25 کیلومتر نیز میرسد این یعنی 5 برابر مقدار انچه روی زمین اتفاق میافتد .

اما اینکه چگونه اکسیژن در وضعیت زیر سطح یخی این قمر تشکیل شده است سناریویی وجود دارد که میگوید مولکولهای اب یخ زده در سطح یخی این قمر در مقابل تشعشعات کیهانی از هم جدا شدند .

و این عناصر راهی به سمت عمقهای پوسته یخی این قمر راه پیدا کردند .

ناسا قص دارد در دهه 2020 کاوشگری به این قمر و سطح ان بفرستد و بر فراز ان رواز کند و داده هایی برای ما ارسال کند .

 

ارش بوالحسنی – وبلاگ هوش فرازمینی

منبع :

Sciencealert.com

 

کانال تلگرام کیهانشناسی را دنبال کنید :

Telegram.me/persiancosmology
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: سیارات منظومه شمسی


تاريخ : ۱۳٩٥/٢/۳٠ | ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

در صبح روز 16 می سال 2016 یعنی دو روز پیش ایستگاه بین المللی فضایی صد هزارمین دور خود را به دو رمدار زمین پشت سر گذاشت و تکمیل کرد .

ایستاه فضایی کاری است بین المللی با مشارکت کشورهای امریکا روسیه اتحادیه اروپا کانادا و ژاپن .

اولین قسمت و جز از این ایستگاه در 20 نوامبر 1998 به فضا ارسال شد از ان زمین با سرعت 28164 کیلومتر بر ساعت به دور مدار زمین میچرخد . و هر 90 دقیقه این چرخش را به طول مسافت 386 کیلومتر  طی میکند .

تا به الان و با پشت سر گذاشتن صدمین چرخش ایستگاه فضایی در مدار زمین 4.25 میلیارد کیلومتر مسافت طی شده است . (به اندازه فاصله زمین تا نپتون )

در 15.5 سال اخیر  222 نفر از ایستگاه فضایی دیدن و ملاقات کردند .و معمولا در هر ماموریت  6 نفر حضور دارند .

در مورد سفر انسان به مریخ ایستگاه فضایی بهترین مکان برای تحقیقات پزشکی روی فضانوردانی است که مدت طولانی در معرض بی وزنی و حتی خطرات زندگی در خارج از زمین را دارند .

 

ارش بوالحسنی – وبلاگ هوش فرازمینی

 

منبع :

Space.com

 

کانال تلگرام ما را دنبال کنید :

TELEGRAM.ME/PERSIANCOSMOLOGY

 

 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/٢/٢٩ | ٩:۱٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

دانشمندان با کشف این شهاب به این موضوع پی بردند این برخورد و این شهاب بزرگترین واقعه اسمانی است که زمین از ابتدا تجربه کرده و ما اکنون شواهد ان را یافته ایم .

محل برخورد این شهاب در شمالغرب استرالیا قرار دارد . و مسلما این برخورد باعث ایجاد زمین لرزه ها و تسونامی های بزرگتری  نیز شده است .و حتی مواد حاصل از این برخورد در سرتاسر زمین پخش شده بود .

رسوبات حاصل از این تکه شهاب در سنگهای کف اقیانوس  کشف شده که قدمتشان به بیش از 3.5 میلیارد سال پیش میرسد .

از نظر اندازه این شهاب دومین جسم بزرگی است که تاکنون به زمین برخورد کرده است و البته بزرگترین شهاب برخورد کرده به زمین نیز میباشد .


به ادامه مطلب بروید 
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٥/٢/٢٩ | ۱٢:٢٢ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

در اپریل 2016 ناسا اعلام کرد رکورد گرمایش زمین شکسته شد .

در نموداری که در زیر مشاهده میکنید و ناسا ان را ارائه داده است تایید میکند که اپریل گرم ترین ماه سال و گرم ترین ماه از زمانی که دمای زمین ثبت میشده است .

 

این اصلا خبری خوبی برای ساکنین زمین نمیباشد . این بدان معناست سال 2016 حتی از پارسال نیز رکورد بیشتری را در گرم شدن زمین خواهد شکست . ما از سال 1880 مشغول جمع اوری اطلاعات و ثبت دمای سیاره خاکی مان هستیم .

داده ها نشان میدهد افزایش دما بیش از حد معمول شده و نسبت به سالهای 1951 تا 1980 افزایش 1.11 درجه ای داشتیم !!!

 

ارش بوالحسنی –وبلاگ هوش فرازمینی

به نقل از وبسایت :

Iflscience.com

 

کانال تلگرام کیهانشناسی را دنبال کنید :

Telegram.me/persiancosmology

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/٢/٢۸ | ٩:٥۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

دانشمندان انستیتوی کارل ساگان اعلام کردن سیاراتی در اطراف کوتوله های قرمز میتوانند برای میلیاردها سال قابل سکونت باشند .

همچنین در این تحقیق جدید اعلام کردند زندگی روی سیاراتی در اطراف چنین ستاره هایی میتواند حتی به استارت حیات بمانند زمین نیز برسد .

 

قدیمی ترین سیاره ای که توسط تلسکوپ کپلر کشف شد حدودا 11 میلیارد سال سن داشت . معمولا ستاره شناسان برای یافتند سیارات قابل سکونت تمرکز خود را روی ستاره های خورشید مانند و سیارات هم سایز زمین جلب میکنند .

ولی در این تحقیق میگویند بهتر است که نگرشمان را نسبت به انواع دیگر منظومه ها و سیارات دیگر تغیر دهیم .

به ادامه مطلب بروید 
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٥/٢/٢۸ | ٦:٥٧ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

از حیات خانه پشتی شما تا کهکشانهای دور دست همه چیز بر اصولی حرکت میکنند میدرخشند و میلرزند .

اما ما اینجا هستیم و برای همین معمولا دانشمندان تئوری های خود را از دور دست تست میکنند .

یک تیم تحقیقاتی ژاپنی موفق شد تا نظریه نسبیت عام انیشتین را تا 13 میلیارد سال نوری دور تر از زمین تست کند و متوجه شدند این تئوری بعد صد سال همچنان سرا میباشد .

 

این تحقیق با توجه به تهیه یک نقشه سه بعدی از 2783 کهکشان و نحوه دور شدنشان و حرکتشان نسبت به هم تهیه شده است و بر اساس پدیده ردشیفت انها را مورد تحقیق قرار داده اند .

 

رد شیفت در واقع همان انتقال به سرخ است و برای تعین فصول اجسام در اختر فیزیک به کار میرود . هرچه جسمی در فضا از ما دور تر شود انتقال به سرخ نور ان نیز بیشتر میشود .

کهکشانها در خوشه های بزرگ میتوانند شتاب بیشتری بگیرند .

حضور متعدد کهکشانها بستگی به مقدار ماده و گرانش دارد و این مساله بهترین موقع برای تست نسبیت عام انیشتین میباشد.

بااین حال بعد صد سال از این نظریه باید گفت این تئوری تا امروز موفق بوده ولی کامل نیست چرا که هیچ اتحادی و رابطه ای نمیتوان بین گرانش نسبیت عامی و مکانیک کوانتوم برقرار کرد .

 

ارش بوالحسنی – وبلاگ هوش فرازمینی

 

منبع :

Universetoday.com

کانال تلگرام ما :

 

Telegram.me/persiancosmology

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/٢/٢۸ | ٦:۳۸ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

پیدا کردن چنین کهکشانی بسیار حائز اهمیت است چرا که میتواند به یک ازمون جدی برای انفجار بزرگ و مدل بیگ بنگ تبدیل کرد .

راه ها و تزهای زیادی برای توصیف شرایط اولیه کیهان وجود دارد اما کهکشانهایی با عناصر شیمیایی کم میتواند گزینه مهمی باشند .

 

قابل پذیرش ترین مدل و تئوری در مورد کیهان و شروع دنیای ما مقادیر هیدروژن و هلیوم در طول روند بیگ بنگ است {مقادیر موجود از این اتمها در کهکشان جدید تازه کشف شده نوید بخش مجدد تایید این مدل از اغاز کیهان است }

 

این کهکشان در 30 میلیون سال نوری از ما قرار دارد و مکانش واقع در صورت فلکی شیر میباشد .ستاره شناسان دانشگاه ایندیانا احیرا گفته اند کشف این کهکشان ابی رنگ با مقادیر بسیار کم از اتمهای هیدروژن و هلیوم توجهات را به خود جلب کرده است .

در ستاره شناسی و اختر فیزیک اتمهای بالا تر از هلیوم و هیدروژن را در دسته بندی متال یا همان فلزات قرار میدهند . بر خلاف این کهکشان راه شیری کهکشان میزبان ما دارای مقادیر غنی از عناصر سنگین میباشد .

این تحقیق در مجله استروفیزیکال به چاپ رسیده است

 

ارش بوالحسنی – وبلاگ هوش فرازمینی

منبع :

Dailygalaxy.com

 

کانال تلگرام ما :

 

telegram.me/persiancosmology

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/٢/٢۸ | ٦:۳۱ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

فراتر از مدل استاندارد فیزیک ذرات دانشمندان معتقدند چیزهای بسیار غیر قابل باوری در روی دیگر طبیعت موجود است و منتظر کشف شدن .

در سال جاری میلادی بزرگترین شتاب دهنده ذرات دنیا در سرن سوییس میتواند دری به روی ابعاد بالا تر فضا زمان برای ما بگشاید .

و حتی به ما یاری دهد تا روی ماهیت انرژی و ماده تاریک که 95 درصد کیهان را در برگرفتند را  تحقیق کنیم .

در سال پیش میلادی بود به علت نقص فنی کمی کار سرن خوابید . ولی دو تیم دانشمندان مختلف ادعا داشتند ناهنجاری هایی در ازمایشاتشان دیده اند و این میتواند نشانه ای ابعاد جدید یا حتی توضیحی برای معمای ماده تاریک  باشد !!

 از زمان کشف ذره بوزون هیگز در سال 2012 جستجوها برای کضف ردپایی از ابعاد بالا و ابر تقارن  و پدیده های جدید فیزیکی بودند.

دانشمندان در سال جاری میلادی امیدوارند که بزرگترین برخورد دهنده ذرات جهان بتواند دری به روی کشف ذرات جدید و یا حتی ابعاد بالاتر و بیشتر بگشاید و دید و درک ما را از کیهان متحول کند .

این شتاب دهنده بزرگ که در تونلی 27 کیلومتری در مرز سوییس و فرانسه تعبیه شده است بارها محلی برای سورپرایز کردند دانشمندان و فیزیک دانها بوده است . در این شتابه دهنده پروتونها با سرعتی نزدیک به سرعت نور بهم کوبیده میشوند .

ذره ی بوزون هیگز در سال 1964 پیش بینی شده بود و اعلام کشف ان 40 سال بعد در سال 2012 تایید شد و افراد مربوطه توانستند جایزه نوبل را ببرند .

این شتاب دهنده شش ماه پارسال فعال بود و با انرژی 13 ترا الکترون ولت فعالیت میکرد و قرار است 273600 میلیارد پروتون را به یکدیگر در مسیر مخالف بکوباند .و باوجود سیزده تراالکترون ولت انرژی ما شاهددو میلیارد بر خورد در هر ثانیه خواهیم بود .

وقتی شما دار چنین ابعادی انتظار چیزهای جدید تری دارید باید تعداد ضربات را بیشتر بکنید .

دانشمندان معتقدند در طی سال جاری و سالهای اتی موفق به کشف ذرات جدیدتر و حتی پرده برداری از ابعاد بیشتر کیهان را خواهند بود .

 

ارش بوالحسنی – وبلاگ هوش فرازمینی

منبع :

Dailygalaxy.com

 

کانال تلگرام ما :

Telegram.me/persiancosmology
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/٢/٢۱ | ۱:۱٧ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

مدارک و شواهد میگوید سیاره نهم منظومه شمسی وجود دارد اما دانشماندان هنو نتوانسته اند توضیحی برای نحوه تشکیل شدن این سیاره ارائه بدهند .

در اوایل همین سال جاری میلادی بود که مدارکی دال بروجود سیاره نهم که هم وزن نپتون بوده و ده برابر از خورشید نسبت به پلوتو دور تر بود ارائه شد .

و از ان موقع سوالات و معماهای زیادی مطرح شد مثلا اینکه چطور چنین مداری طولانی را یک سیاره میتواند داشته باشد .

 

سیاره نهم به دور خورشید با مداری با فاصله 40-140 میلیارتد کیلومتری از خورشید میچرخد . (حدودا 400 تا 1500 واحد نجومی – هر واحد نجومی برابر فاصله بین زمین و خورشید میباشد )

به ادامه مطلب بروید

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٥/٢/٢٠ | ۱:۱٩ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

همواره به علت شباهتهای بسیار زیاد مریخ به زمین این سیاره سرخ را دوقلوی زمین مینامند . تا حد زیادی دارای سنگهای معدنی زیاد و سیلیکات است ولی در هسته تفاوتهایی دارد .

البته که مریخ در منطقه گولدیلایک خورشید یعنی منطقه حیات قرار دارد و دارای قطبین یخی نیز میباشد و حتی روزی رودخانه هایی از اب در سطح ان جاری بوده است ولی بااین وجود این دو سیاره بسیار تفاوتهایی با هم دارند .

علاوه بر دما و شرایط سطحی و محیطی و اشعه های مضر خورشیدی و کیهانی در سطح ان ... یک سال در مریخ معادل 689.971 روز زمینی است  یعنی 1.88 سال زمینی محسوب میشود .

مریخ هم تاحدی دارای تغیر فصول میباشد درست به مانند زمین . البته زمین به علت انحراف از مدارش برگ برنده ای برای تغیر فصول منظم را دارد .

میانگین فاصله مریخ تا خورشید 227939200 کیلومتر است (یعنی 1.5 برابر فاصله زمین و خورشید )

در 35000 سال اخیر مدار مریخ به علت تاثیرات گرانشی دیگر سیارات دستخوش تغیراتی شده است .

هر 780 روز یک بار مریخ وزمین در نزدیک ترین فاصله نسبت به یکدیگر قرار میگیرند . (تقریبا حدود 56 میلیون کیلومتر و این بهترین زمان برای فرستادن مریخ نورد یا کاوشگری به سمت سیاره سرخ است)

 

یک دور چرخش به دور خود برای سیاره مریخ 24 ساعت و 37 دقیقه و 22 ثانیه طول میکشد که مشخصا از شبانه روز زمین کمی بیشتر است .

مریخ نیز به مانند زمین از مدارش انحرافی دارد اما مریخ به اندازه 25.19 درجه منحرف است در برابر زمین که 23.44درجه انحراف دارد .

به علت سال طولانی در این سیاره بهار طولانی ترین فصل در ان میباشد (البته بهار با شرایطی مریخی نه زمینی )

یعنی بهار در سطح مریخ 7 ماه زمینی طول دارد . پاییز 5.3 ماه و زمستان 4 ماه

متوسط دما در سطح مریخ منفی 56 درجه سانتی گراد که این مقدار در زمستان مریخی به منفی 143 درجه میرسد

بیشترین دمای ثبت شده در مریخ مثبت 35 درجه سانتی گراد در تابستان مریخی در نزدیکی قطب ان بوده است از این بابت شباهت زیادی به زمین دارد .

همچنین مریخ دارای بزرگترین طوفانهای غبار الود منظومه شمسی نیز میباشد .طوفانهایی که بعضا به هزاران کیلومتر نیز میرسند .

 ارش بوالحسنی-وبلاگ هوش فرازمینی

 

منبع :

universetoday.com

 

کانال تلگرام ما :

telegram.me/persiancosmology

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: سیارات منظومه شمسی


تاريخ : ۱۳٩٥/٢/۱٩ | ٦:٠٧ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
دانشمندان ابر سیاهچاله ای به اندازه ی 3 میلیارد  برابر جرم خورشید کشف کرده اند که در کهکشانی دوردست در فاصله ی 1,8 میلیارد سال نوری از ما قرار دارد. 
این کهکشان IRAS 20100-4156 نام دارد و حاصل برخورد سه کهکشان مارپیچ است. کشف این ابر سیاهچاله در مرکز این برخورد سه تایی به صورت تصادفی در طی یک مشاهده ی آزمایشی از تلسکوپ جدید CSIRO صورت گرفته . 
اختر فیزیکدانی به اسم لیزا هاروی در حال استفاده از تلسکوپ برای اندازه گیری تابش های میزر از کهکشان IRAS 20100-4156 بوده و فکر کرده بایستی چیز مهمی باشد و به خبرنگار ABC جریان را اطلاع داده. 
اما در کنار اطلاعات پیوسته و مطابق با اندازه گیری های تلسکوپ دیگر CSIRO -رادیو تلسکوپ های کامپکت استرالیای هاروی اسمیت-گازی را در داخل این تابش ها کشف کردند که با سرعتی شگفت انگیز در حرکت بود. 
سرعت حرکت این گاز 600 کیلومتر در ثانیه در حوالی مرکز کهکشان IRAS است که دو برابر مقداری است که دانشمندان انتظار داشتند-سرعت این گاز نشان دهنده ی ابر سیاهچاله ی در حال شکل گیری در مرکز کهکشان است. 
هاروی اسمیت خطاب به ABC : " سیاهچاله ی مرکزی راه شیری معادل تنها ۴ میلیون جرم خورشیدی است بنابراین این سیاهچاله در مقابل آن یک ابر غول محسوب میشود. حرکت بسیار سریع این گاز به ما سنگینی بسیار زیاد این سیاهچاله را نشان میدهد و نکته ی شگفت انگیز در مورد آن اندازه گیری مستقیم جرم سیاهچاله با استفاده از مواد در حال چرخش به دور آن است." 
زمانی که کهکشان ها به یکدیگر برخورد کرده و یک ابر سیاهچاله خلق میکنند پدیده ای به نام انفجار ستارگان ایجاد میشود جایی که در آن ستارگان با سرعت بسیار زیاد شکل میگیرد. 
کشف ابر سیاهچاله هایی همانند این مورد و دانستن جرم آن ها به ما در درک بهتر از چگونگی شکل گیری کهکشان ها در کیهان کمک میکند. 
هاروی اسمیت : " ما میخواهیم بدانیم که آیا برخورد کهکشان ها و شکل گیری ابر سیاهچاله ها در سرعت شکل گیری ستارگان کهکشان های امروز نقشی داشته یا نه و چگونه شکل گیری آنها در طول زمان تغییر کرده است. " 
مترجم : آیدا صفری
منبع: Sciencealert.com
آرش یوالحسنی-هوش فرازمینی 
آدرس کانال ما :Telegram.me/persiancosmology

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/٢/٩ | ٥:۳٩ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

دو پرسش بنیادی در باره عالم مطرح است . اولا چرا عالم در حال اتساع است و دوما چرا عالم اینقدر بزرگ است ؟

میتوان این اتساع یا همان انبساط عالم را پیگیری کرد و به عقب برگشت و با این دنبال یابی به چند ثانیه پس از بیگ بنگ رسید.

به ادامه ی مطلب بروید. 

نظریه بیگ بنگ توضیحی است از انچه بعد از بیگ بنگ رخ داد و چگونگی تکامل و رشد کیهان ما را شرح داد . این نظریه هیچ چیز در مورد اینکه چه چیز عامل این اتساع یا انبساط عالم بوده ارائه نمیدهد . یک تناقض دیگری نیز هست .و ان اینکه چرا کیهان با این همه عظمت و کهکشان و خوشه های کهکشانی انقدر یکنواخت و یکسان است .چه چیز خود این قوانین فیزیکی را در عالم حک کرد ؟

فرایند اتساع نه انقدر کند بود که عالم را مدتها قبل در خود فرو بریزد نه انقدر سریع که انرژی جنبشی عالم هزاران بار قوی تر از اثرات گرانشی شود این یعنی مقدار ماده موجود در کیهان اولیه به طور دقیق 1 است .

چرا همه چیز در چنین شرایطی خاصی شروع به اتساع کرد .؟ چرا وقتی نواحی دوردست کیهانی را در هر جهتی بنگریم دارای یکنواختی خاص و عجیبی است . ؟ اینهمه شباهت .

چرا تابش و دمای به جا مانده از انفجار بزرگ تا حد خیره کننده ای یکسانه ؟ اینهمه اسرار و سوال به یک شرط حل میشوند . به شرطی که تمامی عالم و اجزائ امروزیش در لحظات ابتدایی با یکدیگر "همزمان " و هماهنگ شده و سپس با شتاب از هم فاصله گرفتند و این همان اصل کلیدی است که در نظریه عالم تورمی وضع شده است . در سال 1981 فیزیک دان امریکایی جوانی با نام " آلن گوث " این نظریه را مطرح کرد.

 بنا به نظریه تورم دلیل اینکه عالم اینقدر بزرگ است و اینکه بین گرانش و اتساع چنین تعادلی ظریفی برقرار است را باید در واقعه ای بسیار مهم و جالب در لحظات ابتدایی رخ داده است جستجو کرد .

در چگالی های بسیار عظیمی در ان لحظات  یک " دافعه کیهانی شدید " و غیر قابل تصور رخ داد و گرانش را مغلوب ساخت .

وبدین ترتیب جنین عالم ابتدایی ما را به طور یکنواخت برای انبساط تنظیم کرد . تصور میشود همه اینها در کمتر از  ده به توان منفی 35 رخ داده باشد . فکری که نظریه تورم بنا کرد جالبه برای اینکه چنان زیبا نشان میدهد چگونه یک تورم ناگهانی عالمی خرد را به یک عالم عظیم تبدیل کرد .

دافعه شدیدی که عامل تورم کیهانی بود باید در یک زمان معینی متوقف شده باشد تا بعد از این عالم انقدر بزرگ شد ک مه چیز را که اکنون ما میتوانیم بببینیم در خود جا دهد . توانسته باشد به ارامی به اتساع خود ادامه دهد . این گار انرژیِ نهانِ عظیمی را که در خلا اولیه وجود داشت به انرژی معمولی تبدیل کرد که سبب تولید گرمای اذر گوی شده و بدین ترتیب روند اتساع را به عالم کنونی انجامیده .

ارتعاشات میکروسکوپی یعنی در حدی بسیار ریز به صورت موج هایی در صفحه مکان زمان کیهان وقتی عالم از یک توپ گلف هم ریز تر بود چنان در عالم نقش بستند که وقتی کیهان انگونه متورم شد همان موج ها نطفه کهکشانها و خوشه ها را ساخت ..

تصور میشود که به غیر از افت و خیز های کوانتومی که نهایتا تبدیل به کهکشان و خوشه ها شده اند تورم سبب تولید امواج گرانشی ارتعاشاتی در  بافت خود فضا که با سرعت نور طول و عرض عالم را میپیمایند .

 البته یک همچین ارتعاشاتی و موج هایی توسط نظریه نسبیت انیشتین پیش بینی شد و در موردش هم در پست دیگری توضیح دادیم که انفجار اولیه قاعدتا باید چنین امواجی را در کیهان پراکنده کنند و از طریق تلسکوپ های حساسمان بتوانیم ردی از انها بگیریم .

از این رو دانشمندان بایسپ دو در قطب جنوب تابستان 2014 اعلام کردند کشف بزرگی کردند که اگر کشفشان توسط تیم دانشمندی اروپایی پلانک زیر سوال نمیرفت بی شک مهمترین کشف قرن حاظر میشد اما چنین نشد ...البته فعلا .

در حال حاظر زود است که تورم را تست و ازمایش کنیم چرا که در شرایطی که تورم رخ داد قبل تر از ان قابل اندازه گیری در ازمایشات ما نیست...واکنشهای هسته ای و برخوردهای اتمی مربوط به تشکیل هلیم در چند دقیقه اغازین عمر عالم از نوعی هستند که میتوانیم مشابهشان را در ازمایشگاه تست کنیم  ولی برعکس فرایندهای مربوط به تورم یعنی در زمان ده به توان منفی 35 ثانیه اولیه بیگ بنگ شدید تر از انند که بتوان انها را ازمود .


ارش بوالحسنی -هوش فرازمینی

کانال تلگرام ما :

telegram.me/persiancosmologyموضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/٢/٥ | ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

 

26 سال پیش در تاریخ 24 اپریل 1990 در چنین روزی تلسکوپ فضایی هابل دریچه نگرش ما نسبت به عمق کیهان به فضا پرتاب شد ... هر سال به هنگام جشن گرفتن سالگرد فعالیتش تصاویر زیبایی را برای ما ارسال میکند .

در این هفته ناسا و سازمان فضایی هابل از طریق این تلسکوپ موفق به شکار تصویر زیر کردند که ملقب به سحابی حبابی است .

 

این سحابی که 8000 سال نوری از ما فاصله دارد و نام علمیش {  NGC 7635}  نام دارد در صورت فلکی (Cassiopeia ) واقع است .. این سحابی عباب مانند 10 سال نوری درازا دارد .

که توسط ستاره فوق العاده بزرگ و روشن و همچنین بادهای ستاره ای ایجاد شده است .

ستاره موجود در این سحابی که نامش { SAO 20575} است بسیار جوان ولی داغ است و 10 تا 20 برابر جرم خورشید ما را دارا است .

سرعت بادهای میان ستاره ای در این سحابی به 100 هزار کیلومتر بر ساعت میرسد .

این سحابی نخستین بار توسط میلیام هرشل کشف شد ...کسی که سیاره اورانوس را نیز کشف کرده بود .

ارش بوالحسنی – وبلاگ هوش فرازمینی

 

منبع :

Iflscience.com

کانال تلگرام ما :

Telegram.me/persiancosmology
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/٢/٥ | ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

 

استفن هاوکینگ اختر فیزیک دان معروف و همچنین یوری میلنر یک میلیاردر روسی در نظر دارند که یک نانو کاوشگر فضایی را به نزدیک ترین منظومه به منظومه شمسی بفرستند {منظومه الفا سنطوری }

 

با تکنولوژی امروزی چنین امری سی هزار سافل زمان میبرد اما در پروژه جدید این نانو کاوشگر فضایی میتواند به سرعت 20 درصد سرعت نور برسد و فاصله زمین تا پلوتو را فقط در عرض سه روز طی کند !!! و با این ترتیب در عرض 20 سال به سیستم الفا پروکسیما قنطور س میتواند رسید .

هدف از این ماموریت تحقیق در مورد حیات بیگانه میباشد .

این پروژه اصطلاحا {    'Breakthrough Starshot'  } گفته میشود 100 میلیون دلار هزینه پرتاب این نانو کاوشگر فضایی را تقبل خواهد کرد .

خب چگونه چنین چیزی ممکن است ! سیستم الفا از ما 4.37 سال نوری فاصله دارد یا بهتر بگوییم 40.2 تریلیون کیلومتر !!!

به جای فرستادن یک سفینه سنگین ...هاوکینگ ومیلنر در نظر دارند یک نانو سفینه را به سمت این سیستم با قدرت و سرعتی 20 درصد سرعت نور پرتاب کنند . وزن چنین سفینه ای تنها چند گرم خواهد بود ... و از لیزر جهت رسیدن به سرعت های بالا سود خواهد برد .

البته که فعلا این ماموریت به صورت تئوری ارائه شده و اولین باری نیست که چنین تئوری هایی مطرح میشود .

 

ارش بوالحسنی – وبلاگ هوش فرازمینی

منبع :

Sciencealert.com


کانال تلرگرام ما :

telegram.me/persiancosmology
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/٢/۱ | ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.