در چهارم جولای سال جاری یعنی دو هفته دیگر کاوشگر جونو ناسا که اندازه ای برابر توپ بسکتبال دارد باالخره بعد از سفری 13.8 میلیون کیلومتری به مشتری این غول گازی منظومه شمسی میرسد .

اگر همه چیز خوب پیش رود جونو اولین کاوشگری خواهد بود که در تاریخ فضایی زمینی ها به این اندازه به مشتری نزدیک شده است .

همین روزها بود که در سال گذشته کاوشگر دیگری از ناسا یعنی افق های نو توانست از نزدیک ترین مسیر و مسافت به پلوتو بردس و تصاویر و داده های ارزشمندی برای ما بفرستد .

جونو باید وارد اتمسفر مشتری شود و پرواز کند و این ماموریت اسانی نیست .

از این رو مشکلاتی روی شکل گیری مدارش به دور سیاره مشتری خواهد داشت . همچنین یک روز در مشتری 10 ساعت زمینی طول میکشد . بهمین علت است که میدان مغناطیسی قوی همراه با سطح بالایی از تشعشعات و فشار بالای اتمسفر دارد .

این فضاپیما تحت تاثیر اشعه ایکس 100 میلیون برابر اشعه ای که در دندان پزشکی استفاده میشود قار رخواهد گرفت .

اما تیم محققان اماده هر رویارویی اینچنینی هستند . انها یک مداری به دور سیاره مشتری ترتیب دیده اند که کاوشگر در معرض حداقل اشعه باشد . و همین باعث طولانی تر شدن ماموریت و فرستادن داده های بیشتر خواهد شد .

پوشش تیتانیومی این کاوشگر ورود این اشعه های مضر را به درون کاوشگر و کامپیوتر مرکزی ان به حداقل ممکن میرساند . وزن این سپر 181 کیلوگرم میباشد. همین مساله باعث میشود تا کاوشگر تا 20 ماه فعال باشد قبل از این که خاموش یا تخریب شود .

 

فضپیمای جونو در 5 اگوست 2011 به سمت مشتری پرتاب شد اما اولین کاوشگر ما به سمت این غول گازی نبود بلکه فضاپیمای پیونییر 10 در سال 1973 اولینش بود .

اما این کاوشگر 34000کیلومتر در بالای ابرهای مشتری و گازهایش پرتاب شد .ولی جونو این فاصله را به 4667 کیلومتر کاهش میدهد .

ارش بوالحسنی

منبع :

Sciencealert.com

 

کانال تلگرام کیهانشناسی را دنبال کنید

Telegram.me/persiancosmology

 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۳٠ | ۱٠:۳٦ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

یک سیارک عجیب در مدار نزدیک ‫‏زمین‬ کشف شده که بیش از 50 سال است که به همراه زمین به دور‫‏خورشید‬ می‌چرخد.
به گزارش واشنگتن‌پست، سیارک 2016 HO3 که به "شبه ماه" زمین شهرت یافته، تا به امروز ناشناخته مانده بود، اما به گفته دانشمندان ‫ناسا‬، این جسم تا مدتها از زمین دور نخواهد شد.
محاسبات نشان داده که این سیارک برای بیش از نیم قرن همراه دائمی زمین بوده است. این الگو برای چندین سال آینده ادامه خواهد داشت.
قطر 2016 HO3 بین 37 متر تا 91 متر تخمین زده شده و توسط ‫‏تلسکوپ‬ پان‌استارز در آوریل امسال شناسایی شده است.
به گفته ناسا، فاصله این سیارک از زمین بسیار زیاد بوده و احتمال برخورد با آن بسیار کم است. در واقع این جسم در فاصله 14 میلیون کیلومتری در اطراف زمین گردش می‌کند. همچنین فاصله این سیارک بسیار دورتر از آن است که یک قمر واقعی برای زمین باشد، اما در واقع 2016 HO3 ثابت‌ترین مثال تا به امروز از یک همدم نزدیک به زمین یا شبه‌ماه برای آن بوده است.
به گفته محققان، یک سیارک دیگر موسوم به 2003 YN107 بیش از 10 سال قبل در الگویی مشابه در اطراف زمین گردش می‌کرد اما در نهایت از سیاره دور شد. البته 2016 HO3 بسیار وفادارتر از 2003 YN107 به زمین است.
این سیارک در سفر سالانه خود به دور خورشید، حدود نیمی از زمان‌ها در فاصله نزدیکتری به میزبان‫منظومه_شمسی‬ قرار داشته و در جلوی سیاره ما حرکت می‌کند. همچنین در نیمی دیگر از زمان، 2016 HO3 در فاصله دورتر حرکت کرده و پشت زمین می‌افتد.
به گفته دانشمندان، مدار این سیارک کمی شیب داشته و باعث می‌شود که هر سال در صفحه مداری زمین بالا و پائین بپرد. در نتیجه 2016 HO3 در یک "بازی جفتک چارکش" با زمین قرار گرفته که قرن‌ها بطول خواهد انجامید.
حرکت دوار سیارک در اطراف زمین، هر سال کمی دورتر می‌شود اما زمانی که 2016 HO3 در فاصله بسیار جلوتر یا عقب‌تر از زمین قرار بگیرد، گرانش سیاره به حدی قوی هست که آن را به جای اول خود برگرداند. از این رو، این سیارک هیچگاه دور از مسافت 100 برابر نسبت به ماه قرار نخواهد گرفت. همچنین این رویکرد باعث می‌شود تا 2016 HO3 هیچگاه در فاصله 38 برابر ماه از زمین قرار نگیرد.
به گفته محققان، این رویداد نادری است زیرا سیارک در مدار مشابه زمین حرکت می‌کند.

کانال کیهانشناسی در تلگرام :
telegram.me/persiancosmology


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۳٠ | ٦:٠٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

ستاره‌شناسان دانشگاه کورنل بر این باورند که انسان‌ها تا 1500 سال آینده با بیگانگان فضایی تماس نخواهند داشت.


به گزارش سی‌ان‌ان، محققان به واسازی پارادوکس فِرمی پرداخته و آن را با اصل حد وسط برای ایجاد یک معادله جدید ترکیب کردند. این معادله نشان داد حیات بیگانه تا مدتهای مدید و به احتمال زیاد، بیش از 60 نسل دیگر با زمینیان ارتباط برقرار نخواهد کرد.

پاردوکس فرمی یک تناقض است که دانشمندان و طرفداران حوزه علمی-تخیلی را از مدتها پیش گیج کرده است. اگر میلیون‌ها سیاره شبه زمینی در کهکشان وجود داشته باشد، چرا هنوز هیچ موجود بیگانه‌ای با زمینیان تماس نگرفته و از سیاره ما دیدن نکرده است؟

نظریه حد وسط از سوی دیگر توسط سقراط در قرن 16 مطرح شد و توضیح می‌دهد که هیچ چیز ویژه‌ای در مورد بشریت وجود ندارد؛ خصوصیات فیزیکی زمین منحصربفرد نیست و فرآیندهای طبیعی آن در سراسر کیهان بطور انبوهی وجود دارد. اما بیگانگان تا مدتها نخواهند توانست با ساکنان زمین ارتباط برقرار کنند.

بشر از مدتها قبل در جستجوی حیات بیگانه بوده و طی چندین دهه گذشته، سیگنال‌هایی را از طریق برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی به فضا ارسال کرده است که با سرعت نور حرکت می‌کنند. به باور محققان،‌ موجودات فرازمینی احتمالا این سیگنال‌ها را غیرقابل فهم خواهند یافت و نیاز دارند که امواج نوری را به صوت تبدیل کرده و سپس 3000 زبان بشر را برای درک پیام بررسی کنند.

این سیگنال‌های ارسالی با هر سرعتی قرار است به ستارگان در فاصله 80 سال نوری از خورشید برسند و ماموریت کپلر ناسا نشان داده که برخی از آن‌ها به 2326 سیاره فراخورشیدی تائید شده رسیده‌اند.

به گفته محققان، باید اجازه داد این سیگنال‌ها به نیمی از سیستم‌های ستاره‌ای کهکشان راه شیری برسند تا حیات بیگانه بتواند آن‌ها را پیدا کند. حتی در آن زمان نیز ممکن است درصد کوچکی از حیات بیگانه بتواند پیام انسان‌ها را درک کرده و پاسخ دهد.

این تحقیق در پانزدهمین نشست انجمن نجوم آمریکا در سان‌دیگو ارائه شده است.

 

کانال تلگرام کیهانشناسی را دنبال کنید : 

telegram.me/persiancosmology

 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۳٠ | ٦:٠٢ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
ایا تیم لیگو موفق به کشف شواهدی از ماده تاریک شدند ؟ 
8 دانشمند از دانشگاه جان هاپکینز و تعدادی از فضانوردان و فیزیکدانان محاسبات خود راوقتی سیگنالهایی مرموز توسط لیگو دریافت شد شروع کردند نتایج انها و تحقیقاتشان در مجله {  Physical Review Letters}  به چاپ رسید . 
انها ادعا میکنند در این کشف امواج گرانشی امده از برخورد دو سیاه چاله دوتایی در فاصله 1.4  میلیارد سال نوری از ما ردی و امضایی از ماده تاریک نیز اتفاق افتاده و تشخیص داده شده است . !!
و به گفته انها این دو سیاه چاله باید بخشی از یک کل مرموزی باشد که امروزه 85  درصد جرم کیهان را در بر گرفته است .... ماده تاریک 
داستان ماده تاریک از دهه سی میلادی اغاز شد  . و امروزه در بخشهای عظیمی مورد ازمایش و تحقیق است . ماده تاریک هیچ نور و اشعه و امواجی از خود ساتع نمیکند مگر از طریق اثرات گرانشی روی اجسام قابل مشاهده بتوان ردی از ان گرفت . 
انرژی که از برخورد این دو سیاه چاله دوتایی به وجود اورد به اندازه 29 تا 36 برابر جرم خورشید ما بود . و پیش بینی میشود این سیاه چاله ها نه از مرگ ستارگان بلکه در ابتدای کیهان و شرایط خاص اولیه کیهان و برخوردهای  ابرهای گازی عظیم به وجود امده است . 
معمولا هاله هایی اطراف خوشه های عظیم کهکشانی بهترین مکانها برای یافتن ماده تاریک هستند  . ولی با توجه به شرایط چنین سیاه چاله هایی در ابتدای کیهان میتوان انها و نتایج برخوردشان را نیز عاملی برای تشخیص ماهیت ماده تاریک در نظر گرفت . هرچند دانشمندان این تیم تحقیقاتی گفتند هنوز مدارک محکمی دال بر تایید این نظریه و فرضیه نداریم . و نیاز به داده های بیشتری هست . 
ارش بوالحسنی
منبع :
Astronomy.com
کانال کیهانشناسی در تلگرام را دنبال کنید :
telegram.me/persiancosmology

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۳/٢٩ | ٦:٠۱ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
یکی از تصاویر ثبت شده توسط ستاره‌شناسان از ستاره‌ای موسوم به CVSO 30 است که در فاصله 1200سال نوری از زمین در شمال کمربند اوریون قرار دارد. اما با نگاه دقیق‌تر می‌توان یک نقطه قهوه‌ای رنگ را در نزدیکی این ستاره دید که باعث هیجان بسیار در جهان نجوم شده است.
به گزارش سرویس علمی ایسنا به نقل از گیزمودو، این نقطه در حقیقت یک سیاره فراخورشیدی است که دانشمندان آن را CVSO 30c نامیده‌اند و دومین نمونه کشف شده در مدار ستاره میزبانش است.
آنچه باعث خاص شدن این سیاره شده، مدار بسیار بزرگ آن است که فاصله‌اش از ستاره CVSO 30 را حدود 600 برابر فاصله زمین از خورشید کرده است. هر گردش این سیاره فراخورشیدی به دور ستاره‌اش 27 هزار سال طول می‌کشد.
این موضوع بسیار عجیب است زیرا سیاره دیگر این منظومه یعنی CVSO 30b در فاصله بسیار نزدیکتری از ستاره قرار داشته و هر مدار آن 11 ساعت طول می‌کشد.
این سیستم سیاره‌ای عجیب احتمالا یکی از نخستین کشف‌های جهان ستاره‌شناسی است.
سیاره نزدیکتر در سال 2012 توسط روش رایج نورسنجی عبوری کشف شد. به عبارت دیگر، ستاره‌شناسان به رصد ستاره پرداخته و متوجه کم شدن نور لحظه‌ای آن شدند که نشانگر وجود یک سیاره بود.
این امر بسیار سخت و گاهی ناممکن است که سیارات کوچک را از این فاصله زیاد با تلسکوپ مشاهده کرد زیرا نور ستاره میزبان آن‌ها می‌تواند کاملا این اجسام را بپوشاند.
اما مدار سیاره تازه کشف شده CVSO 30c به قدری از ستاره میزبانش دور است که از این مشکل دوری کرده است.
دانشمندان تلسکوپ بسیار بزرگ رصدخانه فضایی اروپا در شیلی، رصدخانه کک در هاوایی و رصدخانه کالار آلتو در اسپانیا تلاش کردند تا این تصویر خارق‌العاده از سیاره دوردست ایجاد کنند.
اگر یافته‌های این محققان تایید شود، نخستین مورد ثبت شده در دنیای ستاره‌شناسی خواهد بود. به گفته رصدخانه فضایی اروپا، دانشمندان پیش از این سیستم مشابهی را کشف نکرده بودند که یک سیاره آن بخاطر نزدیکی بیش از حد به ستاره‌اش، توسط روش عبور کشف شود و دیگری بقدری دور باشد که با تصویربرداری مستقیم قابل تشخیص باشد.
این سیستم سیاره‌ای بسیار جوان بوده و تنها 2.5 میلیون سال دارد. ممکن است سیارات این منظومه در زمانی به شدت با هم برخورد کرده و یکدیگر را مانند توپ‌های بیلیارد به موقعیت‌های کنونی‌شان پرتاب کرده باشند.
کانال تلگرام کیهانشناسی را عضو شوید :
telegram.me/persiancosmology

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۳/٢٧ | ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
دانشمندان تیم لیگو موفق شدند که برای دومین بار نشانه ای از امواج گرانشی را ثبت کنند . 
اینبار نیز این سیگنال از ادغام دو سیاه چاله به دست رسید . این دو سیاه چاله بین  8 تا 14 برابر جرم خورشید هستند و حدود 1.4 میلیارد سال نوری با ما فاصله دارند . دریافت این سیگنال چندین ثانیه طول کشید و این بار از این لحاظ طولانی تر از دفعه پیش بود . چرا که اولین بار این سیگنال 0.5 ثانیه به طول کشید . 
نکته بعدی اینجاست که جرم سیاه چاله ها نصف انچه هست که قبلا تشخیص داده شده بود . 
چرا که دو سیاه چاله قبلی که ادغام شدند حدود 30 برابر خورشید ما بودند  . 
یعنی خیلی بزرگتر از هر سیاه چاله ای در راه شیری .
اخرین داده ها در دسامبر 2015 نشان میداد یکی از سیاه چاله ها در حال چرخش است این اولین باری است که چرخش یک سیاه چاله با داده های قابل تشخیص اثبات میشود . 
ادغام این دو سیاه چاله جدید سیاه چاله بزرگتری به اندازه 21 برابر خورشید را میسازد . 
لیگو دو رصد خانه در لوئیسیانا و واشینگتن دیس سی دارد و هر گونه تغیر در امواج گرانشی امده از کیهان را ثبت میکند . 
ارش بوالحسنی – وبلاگ هوش فرازمینی
منبع : 
Nasa.gov
Iflscince.com
کانال تلگرام ما را دنبال کنید : 
telegram.me/persiancosmology

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۳/٢٧ | ۱۱:٤٩ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

اخبار کوتاه 

14 جون 2016 

 

این سیاره که نامش { 1647b  } میباشد به دور دو ستاره در مرکز منظومه خودش میچرخد درست به مانند انچه در فیلم جنگ ستارگان به وصف کشیده شد.

البته این اولین باری نیست که یک سیاره فرازمینی که به دور دو خورشید میچرخد کشف میکنیم بلکه بزرگترینش میباشد .

نتایج این تحقیق در مجله استروفیزیکال به چاپ رسیده است .

این سیاره در صورت فلکی سیگنوس یا قو قرار دارد  . پیدا کردن چنینی سیاراتی که در منظومه های دو تایی با دو ستاره میزبان قرار دارند کار بسی دشوار است .

نتایج نشان میدهد این سیاره به اندازه مشتری و به سنگینی ان میباشد و هر مدار ان سه سال ئزمینی یا بهتره بگوییم 1107 روز به طول میانجامد  .

این سیاره همچنین سنی تقریبا به اندازه زمین دارد و حدودا 4.4 میلیارد سال سنش میباشد . هر چند این سیاره غول گازی است اما مکانی برای حمایت از حیات فرازمینی نیست . ولی میتواند امیدوار بود که قمرهایش اینچنین باشند .

 

ارش بوالحسنی – وبلاگ هوش فرازمینی

منبع :

Astronomo.com

به کانال تلگرام ما ملحق شوید :

Telegram.me/persiancosmology 
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۳/٢٥ | ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

اساسا این حلقه انیشتین برخواسته از پیش بینی تئوری نسبیت عام انشتین میباشد . حلقه انیشتین یکی از نادرترین و زیباترین رخدادهای کیهانی است .

و معمولا از طریق همراستا شدن دو کهکشان نسبت به هم تشکیل میشود هر چند که انها از هم دور هزاران سال نوری از هم دور  باشند .

این کشف در رصد خانه سرو تولولو در شیلی اتفاق افتاد . حلقه انیشتین زمانی رخ میدهد که وقتی یک کهکشان دوردست که ما ان را منبع مینامیم نورش توسط کهکشانی که بین مشاهده گر و ان قرار داد لنز شود . علت این است کهکشانی که بین منبع و مشاهده گر ایستاده بسیار سنگین بوده و از طریق میدان گرانشی قوی باعث تولید یک حلقه نوری از ان کهکشان پشتی شده است .

مطالعه روی این نور ها میتواند به تحقیق روی عناصر و ترکیبات موجود در کهکشان منبع کمک بسزایی کند .

 

ارش بوالحسنی – وبلاگ هوش فرازمینی

منبع :

Sciencealert.com

 

 کانال تلگرام کیهانشناسی را دنبال کنید :

telegram.me/persiancosmology
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۱٩ | ٩:٠٩ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

اگر شما در گوگل سرچ کنید تصاویر زیاد و زیبایی از سیاه چاله ها میبینید که البته هیچ کدام واقعی نیستند بلکه گرافیکی هستند . حقیقت این است که این تصاویر بیشتر از فرضیات فیزیکدانان الهام گرفته است و تصویر واقعی نیستند .

به علت اینکه حتی نور بعد از رسیدن به افق رویداد دیگر قابلیت گریختن از سیاه چاله را ندارد دیدن چنین اجرام فشرده ای بسیار کار مشکلی است .زیرا بسیار بسیار از زمین دور هستند .

اما خوشبختانه فیزیک همیشه یک راه فراری از مشکلات برای ما باز میکند . یک تیم از دانشمندان دانشگاه ام ای تی و هاروارد امریکا الگوریتم جدیدی را ارائه دادند که در طی ان کمک میکند تا تصویری از یک سیاه چاله را بگیریم .

برای گرفتن تصویری از این اجرام بسیار فشرده و دور ما نیازمند تلسکوپی هستنیم که 10000 کیلومتر درازا داشته باشد که البته این مساله اصلا کاربردی و عملی نیست.چرا که درازای زمین خود 13000 کیلومتر دارد .

ما به تلسکوپی بزرگتر از زمین نیازمندیم . اما بااین اوصاف باید به نقشه دوم بپردازیم . راه چاره چیست ؟

برنامه دوم این است که داده های متنوع و متفاوتی را از درادیو تلسکوپهای مختلف جمع اوری کنیم و یک الگوریتمی از ان بسازیم تا بتوان از طریق ان یک تصویر اجمالی و مختصر از یک سیاه چاله را بدست اوریم . {نام این پروژه افق رویداد میباشد }

به ادامه مطلب بروید 
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۱٩ | ٩:٠٧ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

از انجایی که زیست شناسان فضایی امیدوارند در منظومه شمسی چهر در مریخ  چه در اقمار مشتری و زحل حیات ابتدایی را کشف کنند شکارچیان سیارت همواره به دنبال دنیاهای فراخورشیدی در نقاط مختلف راه شیری هستند .

اخیرا نیز 3 سیاره زمین مانند در فاصله 40 سال نوری از زمین را کشف کردند و مطالعات جدید در مجله استروبایولوژی به چاپ رسیده است .

تقریبا این سیارات 40 درصد بزرگتر از زمین هستند و به دور ستاره ای میچرخند که سردتر و کوچکتر از خورشید ما میباشد .

تحقیقات جدید نشان میدهد کپلر 62 اف که 1200 سال نوری از ما دورتر است قابلیت حمایت از حیات ابتدایی را داراست .

تیمی از دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا ادعا میکنند شواهدی یافتند که از طریق ان و شناسای ترکیبات اتمسفری این سیاره نشان دادند که احتمال وجود اب مایع در سطح این سیاره موجود است .

با توجه به شبیه سازی های کامپیوتری سیارات این منظومه میتوانند حمایت کننده حیاتی ابتدایی حداقل باشند به شرط اینکه اتمسفر انها 3-5 برابر زمین  ضخیم تر از زمین باشد ...و این اطمینان حاصل میشه که برای تولید گازهای گلخانه ای شرایط مناسب است و حداقل این سیاره میتواند مناسب حیات میکروبی باشد .

 

فاصله این سیاره تا ستاره میزبانش به قدری هست که اجازه میدهد کربن دی اکسید در مدت زمان طولانی تر در اتمسفر این سیاره باقی بماند .

هر جایی اب باشد حیات نیز احتمال میرود باشد و جایی که اب و دی اکسید باشد فوتوسنتز نیز احتمال وقوعش هست .

بااین وجود با توجه به میدان مغناطیسی ضعیف ممکنه در سطح این سیاره حیاتی وجود نداشته باشد .

 

ارش بوالحسنی –وبلاگ هوش فرازمینی

منبع :

Iflscience.com

کانال تلگرام ما را دنبال کنید :

 

Telegram.me/persiancosmology

 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۳/٩ | ٧:٢٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

 

 

اخبارکوتاه :

یک تیم از محققان  تایید کردند که با استفاده از رصد خانه بزرگ کِک در قله مائوناکیا در هاوایی  موفق به کشف کمنور ترین کهکشان اولیه عالم شدند .

همچنین علاوه بر این تیم تحقیقاتی توسط قدرتمنترین تلسکوپ و از طریق پدیده لنزیک گرانشی موفق به دیدن این شی کم نور درست بعد از بیگ بنگ شدند و گمان میرود 13 میلیارد سال پیش بوده است .

این کهکشان پنهان در پشت خوشه کهکشانی {  MACS2129.4-0741}  بود و به قدری این خوشه کهکشانی سنگین بود که باعث خلق تصاویر گوناگون از این کهکشان از طریق لنزیک گرنشی شد .

این کهکشان تازه کشف شده بسیار بسیار کوچک بوده و درست در زمانی که ستاره ها شروع به تولید و بزرگ شدن کرده بودند .

نتیجه کامل این تحقیق در مجله استروفیزیکال به چاپ رسید .

 

ارش بوالحسنی – وبلاگ هوش فرازمینی

منبع :

Astronomynow.com

 

کانال تلگرام ما را دنبال کنید

telegram.me/persiancosmology
 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۳/۳ | ۱٢:٢٢ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

‫محققان‬ ‫‏ایرلندی‬ موفق به کشف شکل تازه‌ای از ‫‏نور‬ شده‌اند.

به گزارش مجله ساینس ادونسز، انتظار می‌رود که این کشف محققان دانشکده‫‏فیزیک‬ و موسسه CRANN دانشگاه ترینیتی دوبلین، درک ‫دانشمندان‬ را از ماهیت اساسی نور تغییر دهد.

حرکت زاویه‌ای به توصیف چرخش پرتوی نور در اطراف محور آن می‌پردازد. تاکنون محققان بر این باور بودند که این حرکت زاویه‌ای همیشه مضربی از ‫#‏ثابت_پلانک‬ است؛ ثابت پلانک، نسبت ثابتی است که ارتباط بین انرژی ‫#‏فوتون‬ و ‫#‏بسامد‬ آن را توصیف کرده و همچنین مقیاس را برای ‫#‏مکانیک_کوانتومی‬ تنظیم می‌کند.

اما شکل جدید نور به نمایش فوتون‌هایی با حرکت زاویه‌ای دارای نیمی از ارزش ثابت پلانک پرداخته است. این تفاوت اگرچه کوچک اما عمیق است.

به گفته محققان، یافته‌های آن‌ها می‌تواند در مطالعه امواج نوری در حوزه‌های همچون ارتباطات نوری ایمن بسیار تاثیرگذار باشد.

آنها برای دستیابی به این کشف از یک تاثیر شناسایی شده در همین موسسه در 200 سال قبل استفاده کردند. در دهه 1830، ویلیام رووان ‫همیلتون‬، ‫‏ریاضیدان‬‫-‏بریتانیایی‬ و هامفری لیود،‌ فیزیکدان دریافتند که یک پرتوی نور در زمان عبور از میان بلورهای خاص به یک استوانه توخالی تبدیل می‌شد. آن‌ها از این پدیده برای تولید پرتوهایی نور با ساختار پیچ‌گوشتی مانند استفاده کردند.

محققان با تحلیل این پرتوها در مکانیک کوانتومی پیش‌بینی کردند که حرکت زاویه‌ای فوتون، نیمه صحیح خواهد بود و آزمایشی را برای ارزیابی پیش‌بینی خود انجام دادند. آن‌ها با استفاده از یک دستگاه خاص توانستند جریان حرکت زاویه‌ای را در یک پرتوی نور اندازه‌گیری کنند. محققان همچنین برای نخستین بار توانستند تغییرات در این جریان را که توسط اثرات کوانتومی ایجاد شده بودند، بسنجند. این آزمایش یک تغییر کوچک به اندازه نصف ثابت پلانک را در حرکت زاویه‌ای هر فوتون نمایش داد.
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۳/٢ | ۱٠:۳٥ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.