طبق گزارشات چین در حال ساخت برخورد دهنده ی ذرات به بزرگی 2 برابر و قدرتی 7 برابر برخورد دهنده ی ذرات سرن است. بر طبق داده های China Daily این وسیله ی جدید قابلیت تولید میلیون ها ذره ی بوزون هیگز را دارد. ذره ای که توسط برخورد دهنده ی سرن به عنوان ذره ی خدا در سال 2013 کشف شد. 
وال یوانگ مدیر موسسه فیزیک انرژی و آکادمی علوم : " ما طراحی کانسپتوال را به اتمام رسانده و بررسی ها و بازرسی های دقیق را انجام داده ایم و طرح نهایی تا پایان سال 2016 به اتمام خواهد رسید. " 
این موسسه بخش عمده ای از پروژه های فیزیک انرژی را انجام داده همانند برخورد دهنده ی الکترون پوزیترون بیجینگ و آزمایش رآکتور نوترینوی دایا بای.  اکنون دانشمندان در حال آماده سازی برخورد دهنده ای با ۷ برابر انرژی برخورد دهنده ی هادرون در اروپا هستند. 
به ادامه ی مطلب بروید.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مکانیک کوانتوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٥/٥/۱۸ | ۳:٢۸ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

یک ‫#‏پژوهش‬ جدید که توسط ‫#‏دانشمندان‬ در ‫#‏دانشگاه_کرنل‬ انجام شده نشان می‌دهد که حیات در بزرگترین ‫#‏قمر‬ ‫#‏زحل‬ موسوم به ‫#‏تیتان‬ چیزی فراتر از مرزهای ماهیت ‫#‏شیمیایی‬ مبتنی بر ‫#‏آب‬ است.
به گزارش ‫#‏زی‌نیوز‬ ‫#‏محققان‬ این پژوهش به بررسی ‫#‏هیدروژن_سیانید‬ در ‫#‏جو‬ این‫#‏سیاره‬ پرداخته و دریافتند که این ماده می‌تواند یک کلید شیمیایی ‫#‏پروبیوتیک‬احتمالی باشد.
مطالعات قبلی نشان می‌دهد که ‫#‏سیانید‬ موجود در سطح تیتان می‌تواند برای تشکیل زنجیره‌های طولانی یا ‫#‏پلیمر‬ هایی که یکی از آنها ‫#‏پلیمین‬ نام دارد از خود واکنش نشان دهد.
در حال حاضر محققان با استفاده از مدل‌های کامپیوتری و داده‌های جمع‌آوری شده توسط ‫#‏فضاپیما‬ ی ‫#‏کاسینی‬ و ‫#‏هویگنس‬ نشان داده‌اند که پلیمین تحت شرایط زیست‌محیطی سرد شبه تیتان انعطاف‌پذیر بوده و می‌تواند انرژی ‫#‏خورشید‬ را جذب کند و به یک ‫#‏کاتالیزور‬ برای حیات تبدیل شود.
تیتان یک مکان بسیار سرد است و سطح آن به جای آب از متان مایع و اتان پر شده است .جو این قمر متراکم و مه آلود بوده و پر از ‫#‏نیتروژن‬ و ‫#‏متان‬ است. هنگامیکه نور خورشید به این فضای سمی واکنش نشان می‌دهد، سیانید هیدروژن تولید می‌شود.
محققان این پژوهش از این شرایط در کره زمین استفاده کرده و آزمایش‌های علمی خود را در دمای اتاق و شرایط محیط انجام دادند، اما نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که تیتان مکانی کاملا متفاوت از زمین است.
در نهایت با وجود تمام تفاوت‌ها، تیتان و کره زمین ویژگی‌های مشترک بسیار زیادی با یکدیگر دارند. تیتان آب و هوای به ظاهر نامساعدی دارد اما مانند زمین دارای دریاچه، رودخانه و دریا است که این مایعات به شکل باران فرود آمده و از طریق فرسایش بر زمین‌شناسی این قمر تاثیر می‌گذراند.

telegram.me/persiancosmology


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/٥/۱۳ | ٧:٢۳ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

رئیس سازمان فضایی ‫#‏ناسا‬ ضمن گرامیداشت اولین سالگرد عبور فضاپیمای‫#‏نیوهورایزنز‬ از فراز ‫#‏پلوتون‬ از آغاز پروژه مطالعاتی برای ارسال ‫#‏کاوشگر‬ به این‫#‏سیاره‬ خبر داد.

به گزارش دیلی‌میل‌، فضاپیمای نیوهورایزنز که با هدف رسیدن به کمربند سیارکی‫#‏کویپر‬ در سال 2006 به سمت پلوتون پرتاب شده بود پس از یک سفر طولانی سال گذشته از کنار پلوتون گذشت تا به سفر خود در مرزهای ‫#‏منظومه_شمسی‬ ادامه دهد.

اکنون فضاپیمای نیوهورایزنز بیش از 482 میلیون کیلومتر دورتر از پلوتون و در مسیر کمربند کویپر قرار دارد.

سازمان فضایی ناسا به منظور گرامیداشت اولین سالگرد عبور این فضاپیما از فراز پلوتون با انتشار یک کلیپ ویدئویی، مراحل کلی و تئوریک ارسال کاوشگر به پلوتون پوشیده از یخ را در دسترس علاقه‌مندان قرار داد.

ویدئوی ارسال کاوشگر به پلوتون با اطلاعات دریافتی از فضاپیمای نیوهورایزنز شامل 100 تصویر تهیه شده است. این فضاپیما پس از سفر 9 ساله یک سال قبل به پلوتون رسید و تصاویر با کیفیت از بزرگترین قمر این سیاره با نام Charon را به زمین ارسال کرد.

 

کانال تلگرام کیهانشناسی را دنبال کنید :

 

telegram.me/persiancosmology
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/٥/۱۳ | ٧:٢۱ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

برای اولین بار فیزیک‌دانان موفق شدند هولوگرام های کوانتومی را توسط فوتون‌ها ایجاد کنند. تا همین اواخر دانشمندان امکان ایجاد آن را به علت موانعی که فیزیک بنیادی بر سر راه آنها قرار می‌داد، غیرممکن می‌دانستند. سرانجام آنها موفق شدند که از ذره‌ی منفرد نور، یک هولوگرام ایجاد کنند. این کار توسط دانشمندان کنجکاو اهل ورشو، انجام گرفته است.
کار ارزشمند این دانشمندان ما را وارد عصر جدیدی در زمینه‌ی فیزیک کوانتوم و کاربردهای آن در دنیایی واقعی، می‌کند. این کشف به دانشمندان برای بررسی پدیده‌های کوانتومی، یک نگرش تازه‌ای خواهد داد.
به برخورد دو موج و تشکیل یک موج جدید، تداخل کلاسیک می‌گویند. با استفاده از هولوگرام برخلاف عکاسی ما می‌توانیم ساختار فضایی اشیا را بازسازی و شکل سه‌بعدی آنها را به دست آوریم. تداخل کلاسیک می‌تواند این تکنیک را به‌صورت عملی انجام دهد. باید در نظر گرفت که امکان وقوع پدیده‌ی تداخل کلاسیک در فوتون‌ها وجود ندارد، چراکه فازهای امواج به‌صورت متداوم در حال نوسان‌اند. به همین جهت فیزیک‌دانان روش خود را برای ایجاد هولوگرام کوانتومی، با استفاده از تداخل توابع موجی، امتحان کردند. این توابع در میزان احتمال قرار داشتن یک ذره در حالت خاص، تعیین‌کننده هستند.
تابع موج الکترون و یا هر ذره اتمی به تنهایی بیان کننده چیزی نیست و مفهومی ندارد. به علت اصل عدم قطعیت به‌طور دقیق نمی‌توان مکان الکترون، انرژی و… را مشخص کرد. در مکانیک کوانتومی تنها می‌توان از احتمال یک پدیده صحبت کرد. تابع موج از مفاهیم اساسی در مکانیک کوانتومی است و به‌عنوان هسته‌ی مرکزی آن یعنی شرودینگر، به‌حساب می‌آید. از تابع موج می‌توان به‌عنوان مدل یک سیستم ذره‌ی کوانتوم استفاده کرد.

کانال تلگرام کیهانشناسی را عضو شوید :
telegram.me/persiancosmology

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/٥/۱۳ | ٧:٢٠ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()

گروهی از محققان برای اولین‌بار با ارائه توضیحی احتمالی برای جرم از دست رفته کهکشان راه شیری، هاله‌ای از آن را در حالی کشف کردند که در مسیر و سرعتی تقریبا یکسان با دیسک کهکشان راه شیری در حال چرخش است.

به گزارش زی نیوز، ادموند هاجز کلاک از دانشگاه میشیگان گفت: این کشف فرای انتظارات بود. مردم همیشه تصور می‌کردند دیسک راه شیری در حالی می‌چرخشد که این منبع عظیم گازی داغ ثابت است، اما این غلط است. این منبع گازی داغ مانند دیسک کهکشان راه شیری می‌چرخد اما نه دقیقا با همان سرعت.

این دانش جدید چگونگی اجماع اتم‌ها به منظور تشکیل ستارگان، سیارات و کهکشان‌هایی مانند خود را توضیح می‌دهد.

محققان در این مطالعه از داده‌های آرشیوی بدست آمده توسط تلسکوپ XMM-Newton آژانس فضایی اروپا استفاده کردند. نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل‌هایشان اخیرا در مجله فیزیک نجومی منتشر شده است.

به گفته این گروه مطالعاتی، هاله گازی داغ کهکشان ما چندین برابر از دیسک راه شیری بزرگتر است و همچنین از پلاسمای یونیزه تشکیل شده است.

از آنجایی که حرکت باعث تغییر در طول موج نور می‌شود، محققان U-M این حرکت را با استفاده از خطوط اکسیژن داغ در آسمان اندازه‌گیری کردند.

جابجایی خطوط اندازه‌گیری شده توسط محققان نشان داد که این هاله کهکشانی در همان مسیر دیسک کهکشان راه شیری و با سرعتی مشابه در حال چرخش است.

مدت‌هاست که دانشمندان به دنبال دلیل از دست رفتن قسمت عمده‌ای از همه کهکشان‌ها هستند و انتظار دارند آن بخش از دست رفته را پیدا کنند.

کانال تلگرام کیهانشناسی :
telegram.me/persiancosmology
 
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/٥/۱۳ | ٧:۱۸ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.