14نوامبر 2016 

موضوع شگفت انگیز در خصوص علم این است که مدام در حال جستجو برای شواهد و مدارک، بازبینی ارزیابی ها و برآوردهای انجام شده، رد نظریه ها، و گاهی اوقات کشف جنبه هایی از جهان هستی است که هرگز به وجود آن ها پی نبرده ایم.
بهترین علم علمی است که به خودش مشکوک است، و همواره نظریه های خود را به منظور یافتن اشتباهات احتمالی آن ها مورد بررسی و آزمایش قرار داده و به طور جدی ایده های جدید را برای این که شاید مشاهدات و داده ها را بهتر توضیح دهند مد نظر قرار می دهد.
به این معنی که هر زمان برخی نتیجه گیری هایی را بیان نمایم که علم به آن ها رسیده است، شما نمی توانید چند سال بعد برگردید و آن پاسخ را به طرف صورت من پرت کنید. چرا که علم تغییر می کند، و این اشتباه من نیست.
من متوجه شدم، VY Canis Majoris دیگر بزرگ ترین ستاره نیست، هرچند که در حال حاضر بزرگ ترین ستاره است. ستاره UY Scuti؟ چیزی که امروز هست، اما من یقین دارم در چند سال آینده وقتی به آن نگاه می کنید ستاره ای کاملا متفاوت خواهد بود.
چیزی که سعی دارم بگویم این است که علم تغییر می کند، اعداد به روز می شوند، و نیازی نیست که نگران زمان وقوع آن باشیم. تغییر چیز خوبی است. و بنابراین، شگفت آور نیست که نیازمند به روز رسانی تخمین تعداد کهکشان ها در جهان قابل مشاهده هستیم. تا دو هفته پیش تعداد کهکشان ها حدود ۲۰۰ بیلیون کهکشان به حساب می آمدند.
اما مقاله ی جدیدی که در مجله ی Astrophysics به چاپ رسیده است، برآورد تعداد کهکشان ها را بازبینی کرده، و میزان ده برابر آن را یعنی ۲ تریلیون را تخمین زده است. ۲۰۰ بیلیون، می توانستم سرم را به اطراف بچرخانم و همیشه بگویم بیلیون. اما ۲ تریلیون؟ این یک عدد باور نکردنیه.
آیا تمام برآوردها و تخمین های قبلی مربوط به تعداد ستارگان را نیز باید کنار بگذاریم؟ در واقع، خیر.
جهان قابل مشاهده ۱۳/۸ بیلیون سال نوری را در تمام جهات اندازه گیری می کند. این بدان معنی است که در لبه ی هر آنچه که ما می توانیم ببینیم نوری وجود دارد که از ۱۳/۸ بیلیون سال پیش در آن ناحیه باقی مانده. به علاوه، گسترش جهان به این نواحی ۴۶ بیلیون سال نوری  قبل تر انجام شده است.
این موضوع فرقی می کند؟ نوری که شما می بینید ۱۳/۸ بیلیون سال نوری قدمت دارد، اما اکنون ۴۶ بیلیون سال نوری دور است. این بدان معنی است که انبساط فضا این نور را از تمام فوتون ها بسط داده و سعی می کند تا آن را به ما برساند.
چیزی که در گذشته تابش مرئی یا فرابنفش بوده است، اکنون به صورت فروسرخ و حتی ریزموج ها در هر لبه از دنیای قابل مشاهده تغییر یافته است.
از آنجا که اخترشناسان نسبت به حجم جهان قابل مشاهده آگاه هستند، و می توانند چگالی جهان را محاسبه کنند، بنابراین جرم کل جهان را می دانند. 3.4 x 10^54 کیلوگرم شامل ماده ی معمولی و ماده ی تاریک. آن ها همچنین نسبت ماده ی معمولی به ماده ی تاریک را نیز می دانند، بنابراین می توانند کل مقدار جرم معمول موجود در جهان را محاسبه کنند.
به ادامه مطلب بروید:

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٥/۸/٢۳ | ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
نظریه ی جدید گرانش می تواند حرکات عجیب ستارگان را در کهکشان ها توضیح دهد. گرانش نوخاسته، که به عنوان نظریه ای جدید نامگذاری شده است، انحراف مشابه دقیق حرکاتی را که به طور معمول به استناد ماده ی تاریک توضیح داده می شوند پیش بینی می کند. 
کارشناس معروف در نظریه ی ریسمان در دانشگاه آمستردام و انستیتوی فیزیک نظری دلتا، Erik Verlinde به تازگی مقاله ی تحقیقاتی جدیدی را منتشر کرده است که در آن دیدگاه های پیشگامانه ی خود را در خصوص طبیعت گرانش بسط داده است. در سال ۲۰۱۰، Erik Verlinde دنیا را با نظریه ی کاملا جدید گرانشی خود شگفت زده کرد. با توجه به نظریه ی Verlinde، گرانش نیروی بنیادین طبیعت نیست، بلکه پدیده ای نوخاسته است. به روش مشابهی که دما از جنبش ذرات میکروسکوپی به وجود می آید، گرانش از تغییرات بیت های بنیادی اطلاعات ذخیره شده در ساختار فضا-زمان ایجاد می شود. 
به ادامه مطلب بروید

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٥/۸/٢۳ | ۱:۱٧ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
بر اساس اعلام دانشمندان چینی، این رادیو تلسکوپ با نصب چهار هزار و ۴۵۰ پنل در مرکز یک بشقاب بزرگ شبیه بشقاب های ماهواره ای ساخته و ارزش این طرح ۱۸۰ میلیون دلار برآورد شده است.
پیشتر اعلام شده بود بهره برداری از این رادیو تلسکوپ که یکی از پنل های سه ضلعی آن معادل ۳۰ زمین فوتبال است و ارتعاشات از طریق آن انجام می گیرد، در شهریور ماه انجام می شود.
این تجهیزات بزرگ پیش از این در حضور کارشناسان، خبرنگاران، دانشمندان و شماری از مسئولان در بخش «پینگ تانگ» استان «گویی جو» در جنوب غرب چین رونمایی شده بود.
تلویزیون مرکزی چین در گزارشی آورده است که ساخت این تلسکوپ بزرگ برای اکتشافات سیاره زمین و آگاهی از تمدن های قدیمی اهمیت فراوانی دارد.
در این گزارش آمده است که کارشناسان با استفاده از این تجهیزات می توانند تحقیقات جانبی فراوانی در باره منشا زمین انجام داده و راه های زیست بهتر انسان را شناسایی کرده و به اکتشافات شگفت آوری مبادرت ورزند.
چین اعلام کرده است که احتمالا تا دو دهه دیگر این رادیو تلسکوپ بهترین تجهیزات در نوع خود در جهان و بی رقیب خواهد بود.
بنا بر گزارش های موجود در دو یا سه سال اول دانشمندان چینی از این تجهیزات استفاده خواهند کرد و پس از آن دانشمندان جهان می توانند با این رادیو تلسکوپ کار کنند.
دانشمندان چینی می گویند که حتی قادرند در فواصل بسیار دور و 2 هزار کیلومتر دورتر از محل استقرار این تلسکوپ نظارت هایی را انجام داده و اکتشافاتی داشته باشند.
تلسکوپ چینی قطری در حدود ۳۰۰ متر دارد و ۱۰ برابر از تلسکوپ دارای ۱۰۰ متر قطر که در بن آلمان مستقر شده حساس تر است.
کار ساخت رادیو تلسکوپ از سال ۲۰۱۱ میلادی آغاز شد و دارای هفت دریافت کننده قوی است که پنج دریافت کننده را چین ساخته و بقیه با همکاری استرالیا و آمریکا ساخته شده است.
رادیو تلسکوپ ها اصولا برای استفاده های علمی بخصوص در بخش نجوم و ستاره شناسی و اکتشافات زمینی کاربرد دارد.
کانال تلگرام کیهانشناسی :
telegram.me/persiancosmology

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۸/٢٢ | ۳:٠٥ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
مریخ نورد "کنجکاوی" ناسا در حال حاضر در حال بالا رفتن از دامنه کوه شارپ برای رسیدن به محل اکتشاف بعدی خود بوده و در این حین به یک جسم عجیب و غریب برخورد کرده است.
به گزارش ایسنا به نقل از گیزمودو، اوایل این هفته این کاوشگر موفق به کشف یک شهاب سنگ فلزی کوچک شد که دارای برخی از ویژگی‌های عجیب و غریب بود.
کنجکاوی با استفاده از تصویرساز کنترل از راه دور ChemCamیک شات دقیق و نزدیک از این جسم که اصطلاحا Egg Rockنام گرفته ضبط کرده است.
محققان در دانشگاه ایالتی آریزونا نشان دادند که این شهاب سنگ از نیکل-آهن ساخته شده است.
این شهاب سنگ آهنی به احتمال زیاد از هسته سیاره‌ای یک خرده سیاره سرچشمه گرفته و احتمالا از کمربند سیارک‌ها آمده است.
کاوشگر کنجکاوی پیشتر نیز موفق به یافتن شهاب سنگ بر سطح مریخ شده بود اما این شیء جدید دارای برخی از ویژگی‌های منحصر به فرد بوده که شهاب سنگ‌های پیشین نداشتند.
این شهاب سنگ به طرز قابل ملاحظه‌ای صاف بوده و در عین حال دارای چندین شیار عمیق است که به الگوهای آب و هوایی کلاسیک اشاره دارد.
سطح مریخ مملو از شهاب سنگ بوده و بنابراین یافتن موارد این چنینی غیر معمول نیست .شهاب سنگ‌ها می‌توانند به مدت میلیون‌ها سال بر روی سیاره سرخ بمانند و شرایط آب و هوایی مانند رطوبت و اکسیژن و اکسیده شدن بر روی آنها تاثیری ندارند.
کانال تلگرام کیهانشناسی :
telegram.me/persiancosmology

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۸/٢٢ | ۳:٠٤ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
علت اینکه ماه گاهی بزرگ و کوچک در اسمان شب دیده میشود چیست ؟ 
موقعی که ماه در اوج مداری خود است کوچکتر از روزهای دیگر دیده می‌شود. برعکس وقتی ماه در حضیض مداری خود ( نزدیکترین نقطه از مدار ماه به دور زمین) قرار دارد بزرگتر از روزهای دیگر است. چون‌که ماه در مداری بیضی به دور زمین می‌چرخد، همیشه فاصله یکسانی با زمین ندارد، یعنی گاهی نزدیکتر و گاهی دورتر است. همانطور که گفته شد نزدیکترین فاصله را حضیض و دورترین فاصله را اوج گویند. فاصله ماه با زمین در اوج ۴۰۶,۰۰۰ کیلومتر و در حضیض ۳۶۴,۰۰۰ کیلومتر است. تفاوت فاصله در اوج و حضیض فقط ۱۰ درصد است یعنی اگر ماه کامل در حضیض باشد ۱۰ درصد به زمین نزدیکتر و بزرگتر است.
کانال تلگرام کیهانشناسی :
telegram.me/persiancosmology

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۸/٢٢ | ۳:٠۳ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
می دانیم که نقاط روی عرض جغرافیایی 23.5 درجه شمالی را مدار راس سرطان گویند. در اعتدالین که کجی محور زمین عمود بر اشعه تابشی خورشد است، نور خورشید بر عرض جغرافیایی 0 درجه(استوا) عمود می تابد. در انقلاب تابستانی(شروع فصل تابستان) نیکمره شمالی 23.5 درجه به سمت خورشید کج می شود(نیمکره جنوبی 23.5 درجه از خورشید دور می شود)  در نتیجه  اکنون خورشید بر سرزمین های واقع در راس سرطان عمود می تابد.
در تابستان طول روز در نیمکره شمالی بیشتر از طول شب است.
 دایره روشنایی  بیش از نصف  نیمکره شمالی را روشن می کند. بنابراین هنگام چرخش زمین شخص بیش از 12 ساعت  در محدوده دایره روشنایی قرار می گیرد
 و هر چه از استوا به سمت قطب شمال پیش رویم اختلاف طول شب و روز بیشتر می شود. به صورتیکه در بالای مدار قطب شمال روشنایی 24 ساعته داریم. در نیم کره جنوبی وضعیت دقیقا عکس است و با انقلاب تابستانی در نیمکره شمالی و آغاز تابستان ، ساکنان نیمکره جنوبی آغاز فصل زمستان( شب یلدا) را تجربه می کنند.
بعد  از روز انقلاب تابستانی  نیمکره شمالی کم کم از خورشید روی برمیگرداند. ( نیمکره جنوبی کم کم به سمت خورشید متمایل می شود) واین وضعیت ادامه دارد تا اعتدال پاییزی که در آن دو نیمکره به یک اندازه رو به خورشید قرار می گیرند.
پاییز: در اول مهر ماه یا همان اعتدال پاییزی دو نیمکره به یک اندازه رو به خورشید قرار دارند. طول روز و شب در این روز در تمام نقاط کره زمین برابر است. ( همانند اعتدال بهاری)
انقلاب زمستانی: در ادامه کم شدن تمایل نیمکره شمالی به سمت خورشید و با عبور از وضعیت اعتدال پاییزی ، نیم کره شمالی هر روز بیش از پیش از خورشید روی بر میگرداند. این وضعیت تا روز انقلاب زمستانی که در این روز نیمکره شمالی بیشترین  رویگردانی را نسبت به خورشید دارد. ( در این روز نیمکره جنوبی بیشترین تمایل را به سمت خورشید دارد.) 
طول شب در نیم کره شمالی در زمستان بیشتر از طول روز است و مناطق بالای مدار قطب شمال در شب های 24 ساعته  دارند.
دقیقا در نقطه قطب شمال و قطب جنوب 6 ماه شب و 6 ماه روز داریم. 
در انقلاب زمستانی نیمکره شمالی طولانی ترین شب یعنی شب یلدا را تجربه می کند. نیمکره جنوبی در حال گذراندن تابستان است.
به کانال کیهانشناسی بپیوندید :
TELEGRAM.ME/PERSIANCOSMOLOGY

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۸/٢٢ | ۳:٠۱ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
خورشید، این ستاره نام آشنای منظومه ما با قطری در حدود 1.4 میلیون کیلومتر (870،000 مایل) دارای ابعاد بسیارعظیمی است که حتی تصور آن هم به سختی امکان پذیراست.این ستاره 99% از کل ماده موجود در منظومه شمسی ما را به خود اختصاص داده است و میتوان یک میلیون سیاره زمین را به راحتی درون آن جای داد. 
 ستاره شناسان برای مقایسه ستارگان بزرگ و کوچک از دو اصطلاح" شعاع خورشیدی "و "جرم خورشیدی "استفاده می کنند . یک شعاع خورشیدی برابر است با690،000 کیلومتر (432،000مایل) ویک جرم خورشیدی معادل 2 x 1030 کیلومتر(4.3 x 1030 پوند) _که چیزی در حدود 000،000،000،000،2000،000،000،000،000،000کیلومتر می شود _است.
یکی از ستارگان غول پیکر کهکشان ما "اتا کارینا"ست که در فاصله ای در حدود7500 سال نوری از زمین قرار دارد .اتا کارینا جرمی  100 برابر جرم خورشیدی دارد و4 میلیون برابر از خورشید ما  درخشان تر است . بیشتر ستارگان با ساطع کردن بادهای خورشیدی در طول زمان جرم خود را از دست میدهند  . اتا کارینا  نیز با توجه به اندازه فوق العاده زیادش  هر سال جرمی  در حدود 500 برابر جرم زمین را بوسیله  تولید بادهایی که پراکنده می کند از دست می دهد . بااین حال و با توجه به این جرم عظیم از دست رفته، باز هم مشخص کردن دقیق سطح پایانی ستاره و نقطه آغازی بادهای میان ستاره ای آن برای اختر شناسان کاری بسیار دشوار است.
بنابراین شاید دقیق ترین اندازه ای که برای آن میتوان در نظر گرفت این است که اتا کارینا اندازه ای در حدود 400 برابر خورشید ما دارد . و نکته جالب توجه تر اینکه  به زودی اتا کارینا به صورت یک ابر نواختر منفجر خواهد شد و ما شاهد تماشایی ترین و فوق العاده ترین سوپر نوایی خواهیم بود که بشر تا به حال دیده است.
ولی اتا کارینا نیز در برابر "" VY Canis Majoris ستاره بزرگی نیست. ستاره VY صورت فلکی سگ بزرگ یک ابر غول سرخ است که در فاصله 5000 سال نوری اززمین قرارگرفته است. براساس محاسبات اخیری که توسط Roberta Humphreys ،از استادان دانشگاه مینسوتا ،انجام گرفته است ابعاد این ستاره 2100 برابرخورشید است و اگردر منظومه شمسی قرارمیگرفت تا ورای مدارزحل نیزکشیده میشد .جالب اینکه بیش از 8 ساعت طول میکشد تا نور محیط آن را بپیماید.
 اما برخی ازستاره شناسان نیزمعتقدند ابعادVYکوچکترودرحدود 600 برابرخورشید ماست وبا قرار گرفتن درمنظومه شمسی فاصله ای به شعاع مدار مریخ را پوشش می دهد.
با این حال  VYبزرگترین ستاره ای است که ما می شناسیم اما احتملا راه شیری تعداد بیشتری ستاره های بزرگتر ازاین را دارد که تنها به سبب اینکه با گازوغبار پوشیده شده اند ما قادربه دیدن آنها نیستیم
اما بیایید به سوال اصلی بازگردیم : 
بزرگترین ستاره عالم کدام است؟
  به طورقطع پیدا کردن جواب این سوال غیرممکن است زیراعالم وسعت بی انتهایی دارد وما قادربه بررسی جزء به جزءاین وسعت نیستیم.
 اما ستارگان غول پیکر چه خصوصیاتی دارند ؟
 به عقیده  Roberta Humphreys،بزرگترین ستاره ها سردترین آنها هستند و با اینکه اتا کارینا درخشان ترین ستاره شناخته شده است اما این ستاره دمای فوق العاده زیاد 25،000 درجه کلوین را دارد.
بزرگترین ستاره ها به احتمال زیاد ابرغول های سرد هستند. برای مثال؛با اینکه  VYسگ بزرگ تنها دمایی در حدود 3500 درجه کلوین دارد اما یک ستاره واقعا بزرگ حتی دمایی کمتر از این دارد ،مثلا در دمای 3000 درجه کلوین یک ابرغول سرد ابعادی در حدود2600 برابرخورشید داردو به نظر Roberta ستاره ای با این خصوصیات بزرگترین ستاره  ممکن است.
منبع universetoday.com 
به کانال تلگرام کیهانشناسی بپیوندید:
telegram.me/persiancosmology

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۸/٢٢ | ۳:٠٠ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
تیمی از ستاره‌شناسان برزیلی موفق به کشف دو سیاره در اطراف ستاره‌ای شبیه به خورشید به نام HIP 68468 شدند.
کشف دو سیاره جدید که به “ابر نپتون” و “ابر زمین” ملقب شده‌اند، نخستین نمونه‌های اکتشافی توسط محققان برزیلی در سال ۲۰۱۵ هستند. در آن سال، ستاره‌شناسان این کشور توانسته بودند سیاره‌ای مشابه مشتری را شناسایی کنند.
هدف این محققان، مقایسه منظومه شمسی با سایر سیستم‌های سیاره‌ای بود که منجر به این کشف شد. محیط سیاره‌ای اطراف ستاره HIP 68468 بسیار متفاوت از سیستم‌هایی است که سیارات زمین‌مانند دارند.
اگرچه جرم سیارات تازه کشف شده مشابه زمین و نپتون است، اما مدار آن‌ها در فاصله بسیار نزدیکی از ستاره میزبانشان قرار دارد که نشان می‌دهد احتمالا از فاصله دورتر به فضای داخلی سیستم خود مهاجرت کرده‌اند.
سیاره ابرنپتون موسوم به HIP 68468c دارای جرمی معادل ۵۰ درصد بزرگتر از سیاره نپتون است، اما فاصله آن تنها ۷۰ درصد مسافت بین زمین و خورشید است. این در حالیست که نپتون حدود ۳۰ برابر دورتر از زمین نسبت به خورشید قرار دارد.
سیاره ابر زمین HIP 68468b نیز سه برابر بزرگتر از زمین بوده اما مدار آن تقریبا سه درصد فاصله زمین تا خورشید است. این امر نشان می‌دهد که سیاره مذکور تقریبا به ستاره میزبانش که شش میلیارد سال سن داشته و در فاصله ۳۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد، چسبیده است.
به گفته محققان، یافته‌ها نشان از آن دارد که ستاره مذکور یک سیاره را بلعیده و شاهد آن، وجود سطوح بسیار زیاد عنصر لیتیوم است که معمولا در سیاره‌ها به وفور وجود دارد و ستارگان فاقد آن هستند.
این کشف در رصدخانه جنوب اروپا در صحرای آتاکامای شیلی انجام شده است.
کانال تلگرام کیهانشناسی را دنبال کنید :
telegram.me/persiancosmology
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۸/٢٢ | ٢:٥۸ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
ابر ماژلانی بزرگ یک کهکشان کوتوله است که ۱۸۰۰۰۰ سال نوری از ما فاصله دارد. در حقیقت سومین کهکشان نزدیک بعد از کهکشان کوتوله قوس و کهکشان کوتوله کلب اکبر است. ابر ماژلانی بزرگ فقط یک‌دهم جرم کهکشان راه شیری را دارد و همین موضوع باعث شده تا چهارمین کهکشان پرجرم بعد از کهکشان‌های آندرومدا، راه شیری و مثلث در خوشه محلی کهکشان ما باشد.
در این تصویر همچنین قسمتی از سحابی رتیل نیز مشاهده می شود، این سحابی زیبا هم یک هدف مکرر برای هابل است. سحابی رتیل یک سحابی بسیار درخشان با ستاره های انفجاری است که درخشان ترین جرم غیر ستاره ای کشف شده میباشد که با عرضی به اندازه ۵۰۰ سال نوری در فاصله ۱۷۹ هزار سال نوری از ما قرار دارد. 
پس متوجه شدیم که دو کهکشان نامنظم که بعنوان دو قمر کهکشان راه شیری شناخته شده و بصورت دو لکه  در آسمان نیمکره جنوبی مشاهده می شوند.
این دو کهکشان یعنی ابر بزرگ مازلانی و ابر کوچک ماژلانی به افتخار ماژلان دریانورد پرتقالی نامیده شده اند.فاصله دو کهکشان با هم درحدود 100000 سال نوری است.این دو کهکشان تحت تاثیر گرانش شدید کهکشان راه شیری هستند و بهمراه دو کهکشان قمر راه شیری با نامهای کهکشان کوتوله اژدها وکهکشان کوتوله دب اصغر درون جریانی از گاز هیدروژن در فضا قرار دارند که جریان ماژلانی نامیده می شود.
ارش بوالحسنی
کانال تلگرام کیهانشناسی :
telegram.me/persiancosmology

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۸/٢٢ | ٢:٥٥ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
ثبت عبور ابرهای متان از روی بزرگترین قمر زحل
سازمان ناسا به تازگی به تصویر جدید را منتشر کرده که عبور ابرهای درخشان متان را از روی بزرگترین قمر سیاره زحل یعنی تیتان نمایش می‌دهد.
این رصدها روز 29 و 30 اکتبر توسط فضاپیمای کاسینی ناسا ثبت شده‌اند که به تماشای گذر این ابرها از مناطق شمالی تیتان پرداخته بود.
این تصاویر توسط دوربین زاویه باریک کاسینی ثبت شده‌اند که از فیلترهای مادون قرمز برای مرئی کردن سطح و ابرهای متان در تروپوسفر استفاده کرده است.
به گفته ناسا، تصاویر این چنینی می‌تواند به دانشمندان در مشاهده دینامیک ابرها در زمان ایجاد و حرکت بر روی سطح سیارات کمک کند.
کانال تلگرام کیهان شناسی :
telegram.me/persiancosmology
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۸/٢٢ | ٢:٥۳ ‎ق.ظ | نویسنده : arash | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.