5 علت که ما در جهان های چندگانه زندگی میکنیم.
ساعت ٩:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٦/۳   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم
Multiverse Theories 
تئوری جهان های چندگانه 
جهانی که ما در آن زندگی میکنیم شاید تنها جهان موجود نباشد. در واقع کیهان ما میتواند تنها یکی از تعداد بیشمار کیهان هایی باشد که دنیاهای چندگانه را تشکیل میدهند. 
هرچند این نظریه ها ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد ولی قوانین فیزیک مناسبی در پشت این نظریه ها وجود دارد و تنها یک راه حل برای رسیدن به تئوری ' دنیاهای چندگانه' وجود ندارد..تئوری های فیزیک متعددی به چنین نتیجه ای به طور غیر مستقیم میرسند. در واقع بعضی از متخصصان فکر میکنند که وجود ' جهان های پنهان ' بیشتر محتمل است. 
در اینجا ما 5 تئوری علمی محتمل را بررسی میکنیم که نشان میدهد ما در کائنات چندگانه زندگی میکنیم :
به ادامه ی مطلب بروید. 

ساخت کرم چاله ی مغناطیسی در آزمایشگاه !!
ساعت ٦:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٦/٢   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم
 دانشمندان کرم چاله ای طراحی کرده اند که میدان مغناطیسی را از طریق فضا عبور میدهد. 
جوردی برات دانشجوی دکتری فیزیک دانشگاه بارسلونا : " این دستگاه میتواند میدان مغناطیسی را از یک مکان در فضا به مکان دیگر از طریق راهی که به طور مغناطیسی قابل دید است انتقال دهد." 
به ادامه ی مطلب بروید.

رد شایعه { نه مریخ به اندازه ماه میشود و نه سیارکی به زمین برخورد میکند }
ساعت ۱:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۳۱   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم


ناسا اعلام کرد : هیچ سیارکی تهدیدی برای زمین به شمار نمیرود 
--------------------------------------------
در طی ماه های گذشته با انتشار این مطلب کذب که سیارکی با نام 2004 BL86 و2014 YB35 بین تاریخ 18 28 سپتامبر به زمین برخور خواهد کرد مجددا بازار داغ شایعات و خرافات را برهم زد . 
جالب تر اینکه ادعا شده این جرم سنگین اسمانی به مناطق امریکای شمالی و مرکزی برخورد خواهد داشت . 
اقای Paul Chodas مدیر ازمایشگاه پیشرانش ناسا گفت هیچ مبنای علمی در این باره و این ادعا وجود ندارد ... 
تلسکوپها و محققان بسیار زیادی وجود دارند که حرکات اجرام خطرناک و بزرگ اطراف زمین و در نزدیکی زمین را مورد مطالعه قرار میدهند و چنین شایعه بزرگی را رد کردند 
البته داستان جدیدی نیست . در سال 2011شایعه ای دیگری مبنی بر برخورد سیارکی به نام elenin بود که برخی ان را به نابودی زمین در سال 2012 ربط داده بودند . 

space.com
A R A S H

اما در مورد بزرگ شدن مریخ به اندازه ماه در اسمان شب زمین 
به ادامه مطلب بروید

 

هابل ابرنواختری در مکان و زمان نادرست کشف میکند.
ساعت ۱٢:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۳۱   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم
در میانه معمای پیچیده سیستم ستارگان دوتایی ، ادغام کهکشان ها و سیاهچاله های دوقلو منجمان مجموعه ای از ابرنواخترهای غیر معمول را توضیح میدهند که در و رای محدوده های معمول کهکشانی خود کشف شده اند. 
دانشمندان توسط مجموعه ای از ستارگان منفجر شده ی غیر معمول -رانده شدگان خارج از محدوده ی معمول کهکشان ها - محصور شده اند. 
بررسی های جدید 13 ابرنواختر شامل آرشیوی از اطلاعات تلسکوپ فضایی ناسا به منجمان در توضیح اینکه چگونه ستارگان جوان زودتر از موعد انتظار منفجر میشوند کمک میکند. 
این معمای پیچیده سیستم ستارگان دوتایی با کهکشان های ادغام شده و سیاهچاله های دوقلو از سال 2000 آغاز شد زمانی که اولین مورد از همچین ابرنواختری کشف شد. 
به ادامه مطلب بروید

 

تشخیص اشعه گاما از یک کهکشان کوتوله کلیدی برای ماده تاریک
ساعت ۱٢:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۳٠   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

در کشف جدیدی از یک کهکشان کوتوله که به دور کهکشان ما میچرخد اشعه گاما با انرژی بسیار بالایی ساتع میشود . {براساس گفته محققین دانشگاه کمبریج }

منبع دقیق این اشعه پر انرژی هنوز نامشخص است . اما ممکنه سیگنالی باشد از ماده تاریک  . ماده ای که بخش اعظمی از کیهان ما را در برگرفته اما ماهیت ان بر ما پو شیده است .

محققین این اشعه را از قلب این کهکشان کوتوله تشخیص دادن و بسیار خوشبین هستند که این ممکن است اثری باشد از سوی ماده تاریک


به ادامه مطلب بروید 

 


کشف کهکشانهای کوتوله همسایه راه شیری
ساعت ۱۱:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۸   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

دانشمندان با استفاده از یکی از قویترین دوربین های دیجیتالی جهان وفق به کشف کهکشانهای کوتوله همسایه راه شیری شدند .

البته در اوایل سال جاری نیز تیم های دیگری موفق به کشف چنین اشیایی در همسایگی کهکشانمان شده بودند .

کهکشانهایی کوتوله با کمتر از هزار ستاره در برابر راه شیری ما که میلیاردها ستاره را دارا است و خورشید ما یکی از ان ستاره ها میباشد

به ادامه مطلب بروید 

 

ایا ما تنها تمدن هوشمند کیهانیم ؟
ساعت ٩:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۸   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

بررسی‌ها اولیه‌ی تاریخچه‌ی شکل‌گیری سیارات در کیهان نشان می‌دهد که زمین پس از ۷۵-۸۰ درصد سیارات مشابهش به وجود آمده است. اکنون به واسطه‌ی کشفیات فضاپیمای کپلر دانش ما درباره‌ی شکل‌گیری سیارات و وابستگی آن به جرم و فراوانی فلزی ستاره‌ی مادر بیشتر شده است. در این مقاله، مولفان مدل‌های شکل‌گیری سیارات را با مدل‌های شکل‌گیری کهکشانی ترکیب کرده‌اند تا تاریخ شکل‌گیری سیارات زمین-مانند و سیارات غول‌پیکر را در کهکشان راه‌شیری و در کل کیهان به دست آورند.

به ادامه مطلب بروید 


کشف مشتری کودک قدمی به سوی تجدید نظر در مدل های پیدایش سیارات
ساعت ۱٢:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۸   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم
در طی 2 دهه گذشته کشف هزاران سیاره ی فراخورشیدی در خارج از منظومه شمسی تئوری های قدیمی درباره ی چگونگی شکل گیری سیارات را به چالش کشیده است. کشف اخیر ژوپیتر کودک که غنی از متان است ممکن است قدمی به سوی نوشتن یک تئوری جدید باشد. 
یک سیاره ی بسیار جوان غول پیکر که 51 اریدانی بی نام دارد 96 سال نوری از زمین فاصله دارد اتمسفر غمی از متان دارد درست مانند ژوپیتر ( مشتری). 
بر طبق بیانیه دانشگاه استن فورد تعداد انگشت شماری از اتمسفرهای سیارات غول پیکر گازی که دانشمندان توانستند مطالعه کنند شامل مقدار ناچیزی از عنصر متان میباشند برخلاف چیزی که دانشمندان برای اینگونه از سیارات پیش بینی میکنند.
اما چه چیزی باعث بروز این اختلاف در عنصر متان میشود ؟ شاید ممکن است به خاطر تاثیرات محیطی سیاره در طول زمان باشد اما همچنین ممکن است به خاطر تفاوت در چگونگی شکل گیری این سیارات باشد. 
تصویر ساز سیاره ای گمینی (GPI ) که به طور مستقیم از 51 اریدانی بی تصویر گرفته و مقدار متان در اتمسفر آن را اندازه گیری کرده نگاهی به جوان ترین غول های گازی می اندازد تا دریابد چه اتفاقاتی در حوزه ی قلمرو سیارات می افتد تا رده ای گسترده از سیارات گازی شکل بگیرد.
به ادامه مطلب بروید
 

← صفحه بعد صفحه قبل →
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.