پلاسما مجموعه ای از گازهای یونیزه شده است که از الکترون ها، یون ها و اتم هـای خنثـی  تشکیل شده و رفتار جمعی از خود نشان می دهند  
 پلاسما به حالت چهارم ماده، که دربر دارنده گازهای یونیزه با ذرات مختلف اسـت ، اطـلاق میشود. بیش از 99% ماده تشکیل دهنده جهان هستی در حالت پلاسما وجود دارد. پلاسما را  می توان در بادهای خورشیدی، درون ستارگان، فضای بین سیارات، رعد و بر ق و ..... مشاهده  کرد. پلاسما طیف وسیعی از حالتهای ماده از نظر دما و چگالی را دربر دارد . پلاسما می تواند  
بسیار چگال باشد یا در حالت رقیق یافت شود . همچنین می تـوان پلاسـما را در دمـای بـالا  مشاهده کرد، مانند خورشید ؛ بلعکس در دمای بسیار پایین نیز مـی تـوان مـاده را د ر حالـت  پلاسما مشاهده کرد . این وسعت محدوده پلاسما موجب بروز رفتارهـای متفـاوت پلاسـما در  
شرایط مختلف می شود . از آن جمله می توان به درنظر گرفتن یا در نظـر نگـرفتن نیروهـای  کوانتومی در پلاسما اشاره کرد .  
 نیروهای کوانتومی از جمله نیروهای موجود در طبیعت اسـت کـه همیـ شه و در همـه جـا  
حضور دارد ، اما در برخی شرایط اثرات آن بـسیار نـاچیز و قابـل چـشم پوشـی اسـت . ولـی  
هنگامی که به عنوان مثال سخن از اجسام در مقیاس هـای ریـز بـه میـان مـی آیـد ، اثـرات  کوانتومی به خوبی حس می شود و در نظر نگرفتن این اثرات تغییر زیادی در مـسئله ایجـاد  می کند . 
 دمای پایین یا چگالی بالا پلاسما را مستعد ارائه اثرات کوانتومی می کند . از جملـه اثـرات  
کوانتومی در پلاسما می توان به پتانسیل بـوهم و فـشار اسـپینی اشـاره کـرد .  پلاسما به دو قسمت پلاسمای کوانتومی و پلاسمای کلاسیک تقسیم می شود.
ارسال کننده : مهتا سعیدی 
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مکانیک کوانتوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۱٢/۱٩ | ٦:۱٥ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
یکی از رایجترین ستاره ها در کهکشان های پنهان در سایه، کم نور که با چشم غیر مسلح از زمین دیده نمی شوند.تابش محدود آن در گسترش طول عمر زیاد آنها کمک میکند.حتی بیشتر از طول عمر خورشید.
دانشمندان فک می کنندکه 20تا30ستاره نزدیک به زمین کوتوله قرمز هستنداگرچه هیچ یک از آنهابا چشم غیر مسلح دیده نمی شوند. نزدیکترین ستاره به خورشید، پروکیسما قنطوروس ،کوتوله قرمز است.
عبارت کوتوله قرمز  به یک نوع  ازستاره اشاره نمی کند. و در اغلب موارد به اجرام، کوتوله های M_K ،و کوتو له های قهوه ای، ستاره خاموش  نامیده می شوند.به این دلیل که آنها در هسته خود همجوشی هیدروژن را ندارند.
هیچ تعریف درستی از کوتوله قرمز وجود ندارد  .
💥شکل گیری و و یژگی های آنها:
شکل گیری کوتوله های سرخ  شبیه به دیگر ستاره ها است .یک ابر  از غبارو گاز که توسط گرانش متراکم می شود و شروع به ورخش میکند تا در مرکز توده ماده شکل بگیرد  و هنگامی که به دمای بحرانی برسد همجوشی آغاز می شود‌.
دمای سطحی کوتوله های قرمز بین 2500 و 5000 درجه کلوین وجرم آنها بین 08/0 تا 8/0 برابر جرم خورشید است.
 مانند خورشید بوده ولی ضخامت لایه همرفتی آنها نسبت به شعاع آنها بیشتر است.دارای عوارضی مانند خورشید هستند از جمله لکه
٬ کروموسفر ٬تاج وزبانه ها.آهنگ چرخشی بسیاری از کوتوله های قرمز بابررسی تغییرات نوری ناشی ازوجود لکه های تیره سطحی سرد که از لکه های خورشیدبزرگترهستند مشخص شده است
.آشکارشده است که هرچه آهنگ چرخش ستاره کندتر باشد ستاره فعالیت کمتری دارد.ستاره های کوتوله قرمز با آهنگ چرخش بیشتر از 3 تا 55 کیلومتر در ثانیه دارای فعالیت زیاد شراره ای (FLARE ) بوده وبانام ستاره های شراره ای(flare stars)  شناخته می شوند.
تمام کوتوله های قرمز نزدیک که توانسته ایم طیف آنها را با دقت بررسی کنیم نشان از وجود کروموسفر دارند.تابش اشعه ایکس هم نشان از وجود تاج در آنها دارد وهرچه فعالیت کوتوله قرمز بیشتر باشد نیز تابش اشعه ایکس آن بیشتر بوده ودر نتیجه تاج آنها نیز  داغتر است.
مترجم:مهتا سعیدی 
منبع : http://www.space.com
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۱٢/۱۸ | ٩:٤٠ ‎ب.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
سحابی معروف جبار  روشنترین سحابی گازی در آسمان در صورت فلکی جبار قرار دارد. در شرایط خوب با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده است.
این سحابی در واقع تکه کوچکی از یک ابر بزرگ است که چند صد سال نوری اندازه آن است. فاصله این سحابی در حدود ۱۶۰۰ سال نوری است و ابعاد واقعی آن در حدود ۳۰ سال نوری است.
در این تصویر بخشی از مرکز این سحابی نشان داده شده که توسط تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده است. 
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: تصاویر نجومی


تاريخ : ۱۳٩٥/۱٢/۱۸ | ۸:۱۸ ‎ب.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
پس از نسبیت باید نگاهی به مکانیک کوانتومی بیاندازیم جایی که دانشمندان زیادی از جمله نیلز بور ، ولفانگ پائولی ، اروین شرودینگر ، انریکو فرمی و ورنر کارل هایزنبرگ . مکانیک کوانتوم حاصل کار چندین نفر بود ، در صورتی که نسبیت با تمام گستردگی خود حاصل ذهن خلاق اینشتن است
مکانیک کوانتوم یکی از دو انقلاب بزرگ در علم فیزیک مدرن بود. اولی یا نسبیت اینشتین در واقع حد اعلاء فیزیک کلاسیک بود. ولی مکانیک کوانتوم و نظریات مرتبط با آن، دنیای علم و فلسفه آنرا به کلی تغییر داد و پایانی بود بر فیزیک کلاسیک.
مکانیک کوانتوم را مانند نسبیت اینشتین همه ما روزانه داریم استفاده میکنیم و از آن بهره میبریم ولی اصول ریاضی آن بسیار پیچیده است و در حد فهم افراد عادی بدون تحصیلات فیزیک یا ریاضی نیست.
حیطه عمل مکانیک کوانتوم
مکانیک کوانتوم قسمتی از فیزیک است که در مورد رفتار ماده و ارتباط آن با انرژی در اندازه های در حد اتم و اجزای آن سر و کار دارد. در واقع مکانیک کوانتوم با بینهایت ریزها در طبیعت سر و کار دارد و قوانین کلاسیک فیزیک در مورد این اجزاء اتمی کاربردی ندارند.
به ادامه مطلب بروید

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مکانیک کوانتوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٥/۱٢/۱۸ | ٦:٢٥ ‎ب.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
همان طور که در فیزیک پایه خیلی‌ها یاد می‌گیرند انرژی هسته‌ای به 2 روش تولید می‌شود:
1- شکافت هسته‌ای: در این روش هسته یک اتم توسط یک نوترون به دو بخش کوچکتر تقسیم می‌شود. در این روش غالباً از عنصر اورانیوم استفاده می‌شود.
2- گداخت هسته‌ای: در این روش که در سطح خورشید هم اجرا می‌شود، معمولاً هیدروژن‌ها با برخورد به یکدیگر تبدیل به هلیوم می‌شوند و در این تبدیل، انرژی بسیار زیادی بصورت نور و گرما تولید می‌شود.
به ادامه مطلب بروید

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مکانیک کوانتوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٥/۱٢/۱۸ | ۱:۳٩ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
✅فرآیند دیدن، بسیار شگفت انگیز است و نور، رکن اصلی این فرآیند است. نور متشکل از بسته های انرژی یا همان فوتون هایی است که با اتم ها یا ملکول ها، برهمکنش می کنند. برخی از این فوتون ها از چشم منعکس می شوند و برخی، جذب آن می شوند. اما دلیل اینکه کدام یک از این فرآیند رخ دهد، انرژی فوتون یا به عبارتی رنگ آن است. وقتی به لحظه برهمکنش نور و ماده ، نگاه می کنیم، حقایق تازه ای نمایان می شود و این دقیقا کاری است که دانشمندان CQT دانشگاه ملی سنگاپور انجام داده اند. نتایج این پژوهش جالب، ۴ روز پیش در ژورنال معتبر Nature Communications منتشر شد. با دیپ لوک همراه باشید…
به ادامه مطلب بروید

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مکانیک کوانتوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٥/۱٢/۱۸ | ۱:۳٥ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()

سریعترین کهکشان چرخشی کشف شده

حتی شناسایی چنین کهکشانی UGC 12591مشکل  است این کهکشان دارای خطوطی همانند گردو غبارهای تیره شبیه به کهکشان مارپیچی است اما یک بر آمدگی از ستاره ها،مثل عدسی دارد.
کهکشان UGC 12591 با سرعت 480km/s در حال چرخش است، تقریبا2برابر سریعتر از کهکشان راه شیری.جرم مورد نیاز برای این کهکشان  در حال چرخش با این سرعت چندین برابر جرم کهکشان راه شیری است.سناریوهای پیشنهاد شده برای این چرخش:رشد آهسته و بهم پیوسته ماده محیط،رشد سریع از طریق برخورد این کهکشان با کهشکان های دیگراست.
نوری که هم اکنون از کهکشان UGC12,591 
میبینم در حدود 400میلیون سال نوری پیش است زمانیکه درختان برای اولین باردر زمین در حال رشد بودند.
منبع :ناسا
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: تصاویر نجومی


تاريخ : ۱۳٩٥/۱٢/۱۸ | ۱:۳۳ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
دانشمندان شواهدی از یک سیل باستانی  در دهانهWorcerstee و همدم آن که نامش ذکر نشده  را کشف کردند.که فرسایش  در آنجا بوضوح قابل مشاهده است
مریخ باستان،جهانی فعال با بارش باران،آتشفشانها، و رودخانه ها بود.آب بطور چشمگیری  به محیط زیست شکل داده،و هنگامیکه از بین رفته،اثرات آن بر سطح مریخ مانده است که امروزه ما میتوانیم شواهدی از آنها را کسب کنیم.
 مریخ اکسپرس،آژانس فضایی اروپا : با  نگاه دقیقتر به یکی از این مناطق  شواهدی قوی از یک یا چند سیل باستانی را کشف کردند.سرنخ ها از دره ورچستر واقع در نزدیکی دهانه سیستم های آبی پیچیده شناخته شده  در دشت کاسی والس بدست آمده است.
ادامه مطلب بروید

 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٥/۱٢/۱۸ | ۱:۳۱ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
تلسکوپ دستگاهی است که برای تشکیل تصاویر از اجسام دور مورد استفاده قرار می گیرد. تلسکوپ، نور را جمع آوری می کند و  تصاویر اجسام دور را بزرگ می کند. تلسکوپ بدون شک مهم ترین ابزار تحقیق در نجوم است.
آشنا ترین نوع تلسکوپ ها، تلسکوپ نوری است که در آن از یک  سری از لنزها یا یک آینه مقعر برای تمرکز نور قابل مشاهده استفاده می شود. به تلسکوپ نوری ای که در آن از لنز استفاده می شود، تلسکوپ انکساری یا عدسی نور شکن گفته می شود.  تلسکوپ نوری ای که در آن آینه مورد استفاده قرار می گیرد به نام تلسکوپ انعکاسی یا منعکس کننده شناخته می شود. اولین  تلسکوپ ها با انکسار از طریق لنزها، نور مریی را متمرکز می کردند. ابزارهای بعدی، بازتاب از آینه های منحنی (نوری) را مورد استفاده قرار می دادند. تلسکوپ ها از نظر اندازه و پیچیدگی با هم متفاوتند. علاوه بر تلسکوپ های نوری، ستاره شناسان تلسکوپ هایی را مورد استفاده قرار می دهند که امواج رادیویی، اشعه X و دیگر اشکال تابش الکترومغناطیسی را متمرکز می کنند
به ادامه مطلب بروید
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٥/۱٢/۱۸ | ۱:٢٥ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
ناسا قصد دارد یک حفاظ مغناطیسی به منظور سکونت پذیر کردن مریخ به آن سیاره بفرستد.
دانشمندان ناسا یک طرح جسورانه پیشنهاد دادند که می تواند جو آنرا مثل گذشته کرده و سیاره سرخ را برای نسل های آینده از بشر  قابل سکونت کنند. 
آژانس فضایی میگوید:راه اندازی یک حفاظ مغناطیسی عظیم در فضای بین مریخ و بادهای خورشیدی ،اتمسفر سیاره سرخ را باز میگرداند و باغث می شود دوباره آب مایع بر روی سطح  سیاره جریان پیدا کند.
اگرچه مریخ سیاره  سرد با زمین های بایر و خشک بنظر می رسد اما با وجود اتمسفر غلیظ ،اقیانوس عمیق  با آب مایع، محیطی گرم،  شرایط بالقوه قابل سکونت خواهد داشت.
دانشمندان فکر میکنند میلیارد ها سال پیش که میدان مغناطیسی مریخ از بین رفت بادهای خورشیدی موجب نابودی تمامی اینها شدند. دانشمندان ناسا فکر میکنند با جایگیزین کردن یک سپر مغناطیسی  قدرتمندبرای مگنتو سفر ازبین رفته مریخ ،این سیاره فرصت بازگرداندن فضای خود را دارد.
به ادامه مطلب بروید
 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


ادامه مطلب
تاريخ : ۱۳٩٥/۱٢/۱٦ | ۱٠:٢٤ ‎ب.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
<< مطالب جدیدتر مطالب قدیمی‌تر >>


.: Weblog Themes By M a h S k i n:.