هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

ایا ما تنها تمدن هوشمند کیهانیم ؟
ساعت ٩:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۸   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

بررسی‌ها اولیه‌ی تاریخچه‌ی شکل‌گیری سیارات در کیهان نشان می‌دهد که زمین پس از ۷۵-۸۰ درصد سیارات مشابهش به وجود آمده است. اکنون به واسطه‌ی کشفیات فضاپیمای کپلر دانش ما درباره‌ی شکل‌گیری سیارات و وابستگی آن به جرم و فراوانی فلزی ستاره‌ی مادر بیشتر شده است. در این مقاله، مولفان مدل‌های شکل‌گیری سیارات را با مدل‌های شکل‌گیری کهکشانی ترکیب کرده‌اند تا تاریخ شکل‌گیری سیارات زمین-مانند و سیارات غول‌پیکر را در کهکشان راه‌شیری و در کل کیهان به دست آورند.

به ادامه مطلب بروید 


کشف مشتری کودک قدمی به سوی تجدید نظر در مدل های پیدایش سیارات
ساعت ۱٢:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۸   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم
در طی 2 دهه گذشته کشف هزاران سیاره ی فراخورشیدی در خارج از منظومه شمسی تئوری های قدیمی درباره ی چگونگی شکل گیری سیارات را به چالش کشیده است. کشف اخیر ژوپیتر کودک که غنی از متان است ممکن است قدمی به سوی نوشتن یک تئوری جدید باشد. 
یک سیاره ی بسیار جوان غول پیکر که 51 اریدانی بی نام دارد 96 سال نوری از زمین فاصله دارد اتمسفر غمی از متان دارد درست مانند ژوپیتر ( مشتری). 
بر طبق بیانیه دانشگاه استن فورد تعداد انگشت شماری از اتمسفرهای سیارات غول پیکر گازی که دانشمندان توانستند مطالعه کنند شامل مقدار ناچیزی از عنصر متان میباشند برخلاف چیزی که دانشمندان برای اینگونه از سیارات پیش بینی میکنند.
اما چه چیزی باعث بروز این اختلاف در عنصر متان میشود ؟ شاید ممکن است به خاطر تاثیرات محیطی سیاره در طول زمان باشد اما همچنین ممکن است به خاطر تفاوت در چگونگی شکل گیری این سیارات باشد. 
تصویر ساز سیاره ای گمینی (GPI ) که به طور مستقیم از 51 اریدانی بی تصویر گرفته و مقدار متان در اتمسفر آن را اندازه گیری کرده نگاهی به جوان ترین غول های گازی می اندازد تا دریابد چه اتفاقاتی در حوزه ی قلمرو سیارات می افتد تا رده ای گسترده از سیارات گازی شکل بگیرد.
به ادامه مطلب بروید
 

منظومه شمسی شاید سیاره غول پیکر دیگری نیز داشته
ساعت ٦:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۳   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

 

تاریخ خبر :

12 اگوست 2015

اشتباه نکنید  این سیاره ایکس یا نیبیرو نیست . دانشمندان در جدید ترین نظر خود اعلام دارند که این سیاره غول پیکر جرمی معادل نپتون داشته و در بین مشتری و اورانوس میبوده است . و به دلیل نامعلومی از منظومه شمسی خارج شده است .

این نظریه توسط {David Nesvorny} از  {موسسه تحقیقاتی نجوم کلرادو }  ابتدا در سال 2011 ارائه شد سپس با داده های جدید تر ان را اصلاح کرده است .

داده های جدید از تحقیق بر روی 25000 سنگ یخی موجود در کمربند کوئیپر در لبه منظومه شمسی حاصل میشود . که بر اورد میشود بیش از 1000 میلیارد شی در این کمربند عظیم وجود داشته باشد .

نتایج جدید نشان میدهد سنگ های این کمربند روزی تحت تاثیر گرانش نپتون  بوده اند . نپتون 4.2 میلیارد کبلومتر و کمربند کوئیپر 6.9 میلیارد کیلومتر دور تر از خورشید قرار دارد . ,...

بنا به دلیلی نامعلوم نپتون تا  7.5 میلیارد مایل دور تر شد و از این رو سیارک های موجود در کمربند لبه منظومه شمسی هرگز از دست گرانش این سیاره تا به امروز  خارج نشدند .

تنها توضیحی گه برای تکان خوردن این اجسام است عبور یک جسم عظیم از این منطقه هست .

این سیاره و عبورش که البته بی تاثیر از سوی دیگر سیارات منظومه شمسی نبوده به بیرون از منظومه پرتاب شده . و از گرانش فرار کرده . البته که تئوری جالبی به نظر میاید ولی نیاز به داده ها و تحقیقات بیشتری نیز میباشد .

 نتایج بیشتر از این تحقیق در مجله نجوم و ساینس به چاپ رسیده است 

منبع :

Iflscience.com

{با نام وبلاگ هوش فرازمینی به اشتراک بگذارید }

 


کشف یکی از اخرین دریاچه های باستانی در مریخ
ساعت ٦:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۳   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

 

تاریخ خبر 12 اگوست 2015

این مقاله که در مجله {geology} چاپ شده است میگوید  درست در نزدیکی سایت فرود مریخ نورد فرصت مکانی قرار دارد  که احتمال زیاد میرود جایگاه  اخرین دریاچه موجود در سطح مریخ بوده باشد قبل از اینکه مریخ به صحرایی بی اب و علف و وحشی تبدیل شود .

این مکان مساحتی برابر 46 کیلومتر مربع دارد . یک تیم دانشمندی از دانشگاه کلرادو با تحقیق روی این مسائل میگویند میتوان به درک بهتری از قابل سکونت بودن مریخ در دوران های گذشته رسید .

دریاچه ای که کشف شده است سنی برابر 3.6 میلیارد سال دارد درست تاریخی که تصور بسیار زیادی میشود که مریخ در ان دوران دارای اب مایع بوده است .این درحالیست که منظومه شمسی خودمان جمعا 4.6 میلیارد سال سن را دارا است .

دانشمندان میگویند چیزی که امروز ما میبینیم شبیه دریاچه های خشک شده نمک در نوادا است و براورد میشود روزی که دارای اب بوده است 8 درصد اقیانوسهای زمین نمک دارا بوده است .

تحقیقات این ازمایش نشان میدهد این منطقه اخرین نقطه حیات روی مریخ بود و بعد از ان حیات به طور کلی در مریخ ناپدید شد .

 

منبع :

Iflscience.com

 

با نام وبلاگ هوش فرازمینی به اشتراک بگذارید 

 


پرجرم ترین سیاه چاله کوچک کیهان کشف شد
ساعت ۱٢:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۳   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

محققان دانشگاه میشیگان کوچکترین سیاه چاله پرجم کشف شده تا کنون ارا در مرکز یک کهکشان کوتوله  کشف کردند .

این سیاه چاله کوچک و پر جرم 340 میلیون سال نوری از زمین فاصله و در قلب کهکشان کوتوله با نام { RGG 118,}  قرار دارد .

با استفاده از تلسکوپ های چاندرا ایکس ناسا و کک دانشمندان براورد کردند این سیاه چاله  50000 برابر جرم خورشید ما را دارا است .

یعنی صد برابر کم جرم تر از سیاه چاله مرکزی کهکشان خودمان میباشد .

پیدا کردن این نوع سیاه چاله های کوچک اما پر جرم به ما کمک بسیاری میکند تا پاسخ این سوال را بیابیم که چگونه کهکشانها در کیهان اولیه 12 تا 133 میلیارد سال پیش رشد و تکامل یافتند .

دو تئوری در ورد علت وجود این سیاه چاله ها وجود دارد : اول اینکه ممکنه نتیجه فروپاشی صد ستاره ابر غول بوده باشند . یا اینکه از دل ابر های گازی که 10 تا 100 هزار برابر سنگین تر از خورشید ما بودند حاصل شده است .

داده های بدست امده به ما میگوید که کهکشان ها در هر صورت از یک راه برای رشد پیروی میکنند .

 

منبع :

Iflscience.com

{لطفا با نام مترجم- و نام وبلاگ هوش فرازمینی اشتراک بگذارید }

 قدیمیترین و دورترین کهکشان کیهان کشف شد
ساعت ۱٢:۳٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۳   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

 

تاریخ خبر 5 می 2015

 

این کشف به گفته دانشمندان اطلاعات زیادی در مورد شکل گیری کهکشانها در ساختار اولیه کیهان به ما میدهد .

محققان با استفاده از تلسکوپهای هابل و اسپیتزر ناسا توانستند این کهکشان را در دوریترین نقطه ممکن کشف کنند .نام این کهکشان پیر و دور { EGS-zs8-1 } میباشد . این کشف توسط تلسکوپهای ده متری کک تایید شده و نتایج کامل در مقاله {Astrophysical Journal.} چاپ شده است .

این کهکشان دور 13 میلیارد سال نوری  از ما فاصله دارد در صورتیکه عمر کیهان ما 13.72 میلیارد سال میباشد . یعنی زمانی که کیهان 5 درصد از عمر خود را گذرانده بود . جرم این کهکشان 15 درصد بیشتر از جرم کنونی کهکشان خودمان است .


منبع :

iflscience.com 


{لطفا با نام وبلاگ و نویسنده اشتراک بگذارید } 

 


'نور کیهان ظرف دو میلیارد سال تقریبا نصف شده'
ساعت ۱:٢٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۱   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

تیمی از اخترشناسان با مطالعه پنج بخش کیهان، دقیق ترین تخمین تا به امروز از سرعت کاهش نور در جهان را ارائه کرده اند.

این منجمان نور ۲۰۰ هزار کهکشان در ۲۱ طول موج مختلف را تحلیل کردند و دریافتند که میزان انرژی تولیدی در کیهان ظرف دو میلیارد سال قبل تقریبا نصف شده است.

به ادامه ی مطلب بروید. 


متان موجود در شهاب سنگ های مریخ احتمال حیات را نشان میدهد.
ساعت ۱:۱٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/٢۱   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم
متان عنصری با پتانسیل محتمل برای حیات ابتدایی در شهاب سنگ های مریخ کشف شده است و این نظریه را تقویت میکند که حیات ممکن است توسط عنصر متان در سیاره ی سرخ وجود داشته باشد. 
به ادامه ی مطلب بروید.

← صفحه بعد صفحه قبل →