هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

فرگشت یا تکامل {قسمت ششم }
ساعت ٤:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱٢/٤   کلمات کلیدی: فرگشت یا تکامل

Homo habilis
Homo habilis (هومو هابیلیس) به معنی handy man ، skillful person یا "انسان ماهر" نام علمی این نیاکی ما می باشد. علت این نامگذاری آن است که در کنار سنگواره های این گونه ابزار سنگی یافت شده که نشان می دهد او می توانسته از ابزار سنگی ابتدایی استفاده کند. او با وارد کردن ضربات متوالی به دو طرف سنگ به آن شکلی مانند سر نیزه میداده که به وسیله آن میتوانسته شکار کنم یا پوست و گوشت شکار را جدا کند. 
هومو هابیلیس در دوران زمین شناسی پلیوسن تا دوران پلیستوسن یعنی بین ۲،۵ تا ۱،۶ میلیون سال پیش در شرق آفریقا زندگی می کرده است. سنگواره ی این گونه بین سالهای ۱۹۶۲ تا ۱۹۶۴ در کشور تانزانیا واقع در شرق آفریقا کشف شد. دیرینه شناسان فرگشتی باور دارند که هوموهابیلیس احتمالا از نسل استرالوپیتسین ها باشند. 
"انسان ماهر" قد کوتاه با بازوانی بلند داشته و کمی نسبت به انسان امروزی نامتناسب و بیشتر شبیه اسکلت میمونها بوده تا انسان ها. در بین گونه های انسان سانان (هومو ها) هابیلیس کمترین شباهت را با انسان امروزی دارد.
اندازه جمجمه کمی کمتر از نصف جمجمه انسان مدرن بوده. استفاده از ابزار نیزه مانند نشان می دهد که آنها از گوشت حیوانات هم تغذیه میکردند.
شکل مغز "انسان ماهر" شبیه مغز انسان بوده است، برآمدگی ناحیه بروکا در مغز هوموهابیلیس ها قابل مشاهده است. این ناحیه از مغز برای حرف زدن ضروریست و قابل مشاهده بودن این ناحیه نشان می دهد که احتمالا هوموهابیلیس ها قادر بودند به صورت خیلی ابتدایی باهم حرف بزنند.
پنجه دست کاملا مشخص و اندازه انگشتان ادعای توانایی ساختن وسایل سنگی توسط این گونه را تایید می کند.
--------------------------------------------------------
{{این رو اظافه کنم برخی از این گونه ها که دارن معرفی میشوند ممکنه لینک اشتراکی با جد و نیای انسان امروزی نداشته باشند برخی از این گونه ها در زمان زیست خود منقرض شدند این رو کلی گفتم تا پایان قسمت ها به یاد داشته باشید }}

منابع : ویکی پدیا - مجله نیچر