هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

داستان پیدایش نظریه بیگ بنگ
ساعت ٥:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱٢/٤   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

{ کتاب گیتی از هیچ }

*در سال 1916 البرت  انیشتین نظریه " نسبیت عام " را ارائه داد . این نظریه در مورد گرانش فقط نبود بلکه در مورد مفهوم فضا زمان نیز بود . نظریه ای بود که نه تنها به ما میگفت اجسام در فضا چگونه حرکت میکنند بلکه به ما کمک میکرد بفهمیم گیتی خود چگونه فرگشت یا تکامل یافته است .

*در همون سالها اعتقاد جامعه علمی بین المللی بر این بود جهان ما ایستا است و شامل تنها یک کهکشان انهم راه شیری است! و در ورای ان فضای بی انتها تیره و تهی است.

*در نظریه انیشتین مانند نظریه گرانش نیوتون که پیش از وی بود ..گرانش یک نیروی ربایشی محضی بین همه اجسام است و این نیرو دو جانبه است و باعث بهم خوردن نیز میشه ... خوب این موضوع با " گیتی ایستا  و ثابت " تضاد داشت .به ادامه مطلب بروید 

 


*اکنون هر کسی غیر از مذهبیون تند رو میداند گیتی ایستا نیست بلکه در حال انبساط است – و سنش حدود 13.72 میلیارد سال است که از بیگ بنگی غیر قابل باور داغ و چگال به وجود امده است . و اکنون در کیهان قابل مشاهده ما حداقل 100 میلیارد کهکشان وجود دارد .

*کسی که نخستین بار ایده و واژه بیگ بنگ را ارائه کرد یک کشیش و فیزیک دان بلژیکی به نام " ژرژ لمِت " بود .. وی دارای دکتری از دانشگاه MIT نیز بود و در سال 1927 معادلات نسبیت انیشتین را حل کرد و گفت صد در صد گیتی در حال انبساط است این موضوع به مزاق انیشتین خوش نیامد . بهر شکل لمت بر ایده خود پافشاری کرد و حتی گفت کیهان از نقطه ای اتمی و اولین به وجود امده است .

*این وسط تنها کسی که کبکش خروس میخواند و جو گیر شده بود  پاپ مسیحیت بود چرا که ژرژ لمت علاوه بر دانشمند بودنش کشیش نیز بود سریعا وی ایده بیگ بنگ را به خالق ربط داد از این باب ژرژ لمت خطاب به پاپ مسیحیت ان دوران نامه زد و نوشت : تا جایی که میدانم چنین نظریه ای در بیرون از هر گونه امر متافیزیکی و دینی نهفته است ....

لمت فهمیده بود چه بیگ بنگ رخ داده باشد یا نه یک مساله علمی است نه الاهیاتی البته بسته به گرایش هر کسی میتوان همین بیگ بنگ را به تفاسیر مذهبی نیز ربط داد .

*کسی که فهمید گیتی ما دارای کهکشان های دیگری هستند و که از ما در حال فاصله گرفتن هستند ستاره شناس امریکایی " ادوین هابل " در سال 1929 با تلسکوپ هوکر 100 اینچی خودش بر فراز قله مانت ویلسن دست پیدا کرد . او فهمید کهکشانهای دوردست با سرعت زیادی از ما در حال دور شدن هستند ..البته تحلیلها و محاسباتش در مورد سن کیهان اشتباهاتی فاحش داشت او سن کیهان را 1.5 میلیارد سال به دست اورد در صورتیکه میدانیم همین زمین خودش 4 میلیارد سال سن دارد  . تقصیری نداشت .

بعد ها با استفاده از ابرنواختر هایی که در یکصد سال یک بار در هر کهکشانی منفجر میشود توانستیم از انها به عنوان نورسنجی استفاده کنیم و فواصل را تخمین بزنیم و محاسبه کنیم با اندازه گیری  درخشندگی این ابرنواخترها میتوان فهمید انها و کهکشانشان چقدر از ما دور هستند . اخرین ابرنواختری که در راه شیری کهکشان خودمان منفجر شد 1604 توسط یوهانس کپلر دیده شد .

 

*تنها از یک بیگ بنگ داغ میتوانیست عناصر سبک و چنین شتابی برای انبساط کیهان به دست اید اما بقیه عناصر سنگین و حیاتی از کجا امدند ؟ انها بعدها که ستاره ها شکل گرفتند و از انفجار ستارگان پدید امدند و در عالم پراکنده شدند . بله ما موجودات و حیات روی زمین یا هر جای دیگر حاصل این انفجارهای ستارگان هستیم ما محصول گرد و غبار مرگ ستارگانیم . اتمهای در بدن ما نیز روزی در کارگاه مرکزی ستاره ها ساخته شده است . این یکی از شاعرانه ترین مفاهیم فیزیکی و واقعی در مورد کیهان و طبیعت است.

* خوب برای بیگ بنگ باید سند  و مدرک دیگری باشد بله هست تابش به جا مانده از انفجار اولیه که امروز ان را " تابش ریز موج کیهانی " یا CMBR مینامیم  ..  COSMIC RADIATION

در واقع CMBR چیزی نیست جز کورسوی بیگ بنگ  به ما مستقیما اجازه میدهد به گذشته بنگریم و سرشت گیتی را زمانی که خیلی داغ تر از الان بوده و ساختارش را ببینیم.

یکی از نکات عجیب در مورد تابش ریز موج کیهانی اینه که دو دانشمند کاملا بی خبر این امواج رو کشف کردند انهم در نیوجرزی انها ابتدا فکر کردند این سیگنالی است از سمت بیگانگان فضایی ولی به هر طرفی که اندازه میگرفتند و رصد میکردند این امواج کاملا ثابت و منظم بود ... همیشه این امواج جلوی چشممون بود و بی خبر از ان بودیم .  خاستگاه این تابش سن مشخصی دارد ..به یاد اورید 13.72 میلیارد سال پیش وقتی بیگ بنگ شکل گرفت .

*برخی میگویند ایا میشود انقدر به گذشته کیهان نگاه کرد و خیره شد که خود بیگ بنگ را تماشا کنیم . اگر میشد که عالی بود ولی خیر نمیشه ... ما فقط گیتی جوانی را میتوانیم ببینیم که تنها 380 هزار سال سن دارد از ان به قبل تر مقدور نیست بین ما و ان دوران درورتر گویی دیواری است از نظر قوانین فیزیکی – البته نه دیوار فیزیکی که مثل دیوار اتاقتان باشد خیر  . وقتی به عمق کیهان نگاه کنیم در واقع کذشته کیهان را میبینیم انهم نهایتا تا جایی که 300 هزار ساله است وقتی گیتی داغ و چگال و جوان بوده است و دمایش 3000 درجه کلوین بود انقدر دما زیاد بود که اتمهای هستی را میتوانست به اجزای سازنده شان مثل پروتون و نوترون تبدیل کند . پیش از این زمان ماده خنثی ایی در کیهان نبود . ماده عادی در گیتی ساخته شده از هسته های اتمی و الکترون ها متشکل از پلاسمایی فشرده از ذرات برهم کنش دهنده با تابش بود .

پلاسما میتونه تابش رو کدر کنه ذرات باردار در پلاسما میتونن فوتونها رو جذب کنند و انها را گسیل کنند و به طوری که تابش در این محیط نمیتونه راحت گسیل کنه  پس نمیشه این قسمت از کیهان رو دید.

 

*گیتی از این زمان تا به الان با ضریب 1000 گسترش یافت تا سرد و خنک تر شد طوری که الان دمای کیهان 3 درجه بالای صفر کلوین است .

*اگر بتوانیم عکسی از اخرین رویه ی پراکندگی در کیهان بگیریم یعنی زمانی که گیتی نوزاد 300 هزار ساله بود میتونیم همه ساختارهایی رو ببینیم که بعدها تبدیل به ستاره ها و کهکشانها شد

{با نام نویسنده به اشتراک بگذارید }

پایان