هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

حقایقی در مورد سیاره عطارد :
ساعت ٩:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱٢/٥   کلمات کلیدی: سیارات منظومه شمسی

عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید میباشد . و از هر سیاره ای سریعتر به دور خورشید میچرخد . عطارد یا mercury نام اساطیر رومی میباشد . سیارات و قمرهای منظومه شمسی بر اساس نامهای افسانه ای یونانی و رومی گذاشته شدند .

عطارد از زمان سومر باستان در 5000 سال پیش تا کنون شناخته میشد . دمای عطارد به دلیل نزدیکی زیاد به خورشید به 450 درجه سانتی گراد میرسد . عطارد اتسمفر ندارد . به دلیل چرخش منحصر به فردی که دارد جالبه بدانید عطارد در شب هنگام دمایش به منفی 170 درجه سانیت گراد میرسد !! به ادامه مطلب بروید  


 


عطارد کوچکترین سیاره در منظومه شمسی میباشد . فقط درصد بسیار کمی بزرگتر از ماهِ زمین میباشد . 4 میلیارد سال پیش یک سیارک بزرگ 100 متری  به سطح این سیاره برخورد کرد و 1550 کیلومتر حفره ایجاد کرد این برخورد معادل 1 تریلیون مگاتون بمب بود .

در سال 2012 سفینه ناسا nasa messenger  توانست اثاری از اب یخ زده در قطبین این سیاره پیدا کند . ممکنه سیارک ها و دنباله دارها این یخ ها را به سطح این سیاره اورده باشند .

عطارد هسته اهنی بسیار بزرگی دارد طوری که 75 درصد این سیاره را هسته  فلزی ان تشکیل میدهد .

میدان مغناطیسی عطارد تنها یک درصد میدان مغناطیسی زمین است . ولی بسیار فعال است.

مدار سیاره عطارد به دور خورشید 88 روز طول میکشد . یعنی یک سال در این سیاره 88 روز است . سرعت این سیاره نیز 180000 کیلومتر بر ساعت میباشد . و این مقدار سریعتر از هر سیاره دیگری است .. عطارد 70 میلیون کیلومتر از خورشید دورتر است در صورتیکه زمین 149 میلیون کیلومتر از خورشید فاصله دارد .

با توجه به مدار بیضوی این سیاره به دور خورشید عطارد 59 روز طول میکشه تا یک دور بزند به دور خودش.

 

ترکیبات جوی عطارد :

42 درصد اکسیژن – 29 درصد سدیم – 22 درصد هیدروژن – 6 درصد هلیوم – 0.5 درصد کربن دی اکسید اب نیتروژن زنون  کریپتون و نئون .

 

 

نزدیک ترین فاصله عطارد به خورشید= 46000000 کیلومتر

دورترین فاصله عطارد به خورشید=69820000 کیلومتر

میانگین فاصله = 47909175 کیلومتر

 

--------------------------------   

طولانی ترین روز در عطارد 58.646 روزِ زمینی طول میکشد .

http://www.space.com/36-mercury-the-suns-closest-planetary-neighbor.html

 

 { با نام سایت به اشتراک بگذارید }