هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

فرگشت یا تکامل { قسمت هشتم }
ساعت ٤:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱٢/۸   کلمات کلیدی: فرگشت یا تکامل

Homo heidelbergensis - 8
Homo heidelbergensis یا "انسان هیدلبرگی" یکی از گونه های انسان سانان است. سنگواره ی (فسیل) این گونه برای نخستین بار در هیدلبرگ آلمان کشف شد. "انسان هیدلبرگی" در دوران زمین شناسی "پلیوستوسن" بین ۸۰۰ هزار تا ۲۵۰ هزار سال پیش در اروپا می زیسته. در آلمان، فرانسه و یونان نمنه ی سنگواره های آن یافت شده است. 
این گونه انسان دارای میانگین قد ۱،۸ متر، نسبت به انسان امروزی بسیار عضلانی تر بوده اند. استخوان تیغه ابرو ها بسیار برجسته و بزرگ. حجم جمجمه نسبت به پیشینیان خود بزرگتر و صورت پهنتری داشتند. فاقد استخوان چانه مشخص.
برخی کارشناسان معتقدند او مثل نسل بعد از خود یعنی نئاندرتال ها دارای زبان بدوی و ابتدایی بوده اند. شواهد نشان می دهند آنها اولین انسانهایی بوده اند که مردگان خود را دفن می کردند. اثر هنری از آنها پیدا نشده و تنها وسایل دست سازشان همان ابزار سنگی بوده است. 
"انسان هیدلبرگی" شکارچی بوده اند و از روی استخوانهای حیوانات بدست آمده در محل زندگی آنها، پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که انسان هیدلبرگی می توانسته حیوانات درشت جثه با وزن ۷۰۰ کیلوگرم یا بزرگتر را برای تهیه گوشت شکار کنند.
آنها از نخستین گونه های انسانی بوده اند که در مناطق آب و هوایی سرد اقامت داشته و قادر به مهار آتش بوده اند. همچنین "انسان هیدلبرگی" اولین گونه انسان بوده که برای خودش از چوب و سنگ پناهگاه و خانه های بسیار ابتدایی می ساخته است.
گروهی از کارشناسان بر این باورند که هومو هیدلبرگنسیس نیای (جد) مستقیم نئاندرتالها بوده اند
منبع :
ویکی پدیا و مجله معتبر nature