هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

عوامل وجود حیات در یک سیاره فرازمینی چه میتواند باشد ؟
ساعت ٥:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱٢/٩   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

**حیات میتواند در سیارات زمین مانند و ابی تحت شرایطی جود داشته باشد . 
سیاراتی که در منطقه قابل سکونت نسبت به ستاره میزبان خود هستند { یعنی نه خیلی دور نه خیلی نزدیک } اگر اقیانوس های سطحشان خیلی کم عمق نباشد میتوانند از نوعی حیات پشتیبانی کنند . تحقیقات جدید این مساله را ارائه داده است . 
**تا زمانی که کل سیاره اقیانوسهایی با عمق حداقل 50 متر داشته باشد درجه حرارت میتونه در حدی باشه که از حیات در قطبین پشتیبانی کند . حتی در خط استوای ان سیاره که میتونه در بهار و پاییز کمی نور خورشید دریافت کنه میتونه حیاتی وجود داشته باشد . 

به ادامه مطلب بروید


 

اما اگر عمق اقیانوسها کمتر از این مقدار و بخصوص 20 متر برسد ممکنه حیات از بین برود و سرما حاکم شود . این ایده به ما میگه اگر اقیانوس ها هر چه گسترده تر و عمیق تر باشد شانس یافتن حیات بیشتر است . چرا که اقیانوسها روی مساله اب و هوایی نیز تاثیر میگذارند . 
**دیدگاه سنتی به ما میگه سیاراتی که در منطقه طلایی هستند یعنی در فاصله مناسب با ستاره هستند که اب روی انها نه میجوشه نه منجمد میشه و بلکه مایع است میتونه وجود داشته باشه اما داستان کمی پیچیده تر از این حرفهاست در یک سیاره اگر بیش از اندازه بزرگ باشد فشار گازی روی ان میتونه زیاد باشه و باعث جلوگیری از شکل گیری حیات بکنه . 
اگر سیاره ای نیز برعکس خیلی کوچک باشد انگاه گرانش بسیار پایین چنین سیاره ای نمیتونه اتسمفری رو نگه داره . 
**برای همینه دانشمندان میگویند سیارات در منطقه طلایی باید اندازه اش شبیه به اندازه سیاره خودمان باشد . 
پس تا اینجا فهمیدیم نه تنها فاصله مناسب یک سیاره تا ستاره میزابنش مهم است بلکه حیات به میزان اقیانوسها و عمق انها و نیز اندازه سیاره نیز بستگی دارد . 
عامل مهم دیگری غیر از اینها هست و ان نیز زاویه انحراف سیاره نسبت به محورش است میدانیم زمین انحرافی 23.5 درجه نسبت به محورش داردو همین عامل باعث تغیر فصلهای سرد و گرم میشود .

**اگر سیاره ای به ستاره مادرش نزدیک باشد کشش گرانشی ایجاد میشه و برای تشخیص چنین سیاراتی کار را ساده تر میکند . روش دیگر براش یک شکار سیاره فرازمینی این است ستاره ای را مد نظر بگیریم و با توجه به تغیرات مقدار نور ستاره ای که به ما میرسد متوجه میشویم سیاره ای به دور این ستاره در حال چرخش هست حتی میتوانیم اندازه و فاصله ان سیاره تا ستاره اش را نیز تخمین بزنیم . 
دو تلسکوپ james webb ناسا که در سال 2018 پرتاب میشه و تلسکوپ اژانس فضایی اروپا با نام plato که در سال 2024 پرتاب میشود میواند با دقت و حساسیت بیشتری نسبت به تلسکوپ کپلر به شکار سیارات فرازمینی بپردازد.

به نام سایت و نویسنده به اشتراک بگذارید 

منبع :

http://phys.org/news/2015-02-water-world-earths-host-life-theyre.html?utm_content=bufferc8257&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer#jCphttp://buff.ly/183FN48