هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

سو استفاده از مفاهیم کوانتومی
ساعت ٧:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱٢/٩   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

دوست گرامی دنیای کوانتوم بسیار پیچیده هست {پستهای چند گانه در این باره قبلا شیر کردم هر کسی خواست بگه لینکش رو میزارن} 
نباید از این پیچیدگی و مفاهیم علمی اجازه بدهیم افراد سو استفاده بکنند { که البته متاسفانه طرفدار های زیادی هم این جور اشخاص دارند دلیلش هم عدم اگاهی مردم نسبت به علوم هست} 
________________________________
ذرات دارای شعور نیستند ... 

حتما شنیدید که در کوانتوم , " ناظر " نقش تایین کننده ای در نتیجه ازمایش دارد . اما یک ناظر چگونه بر ازمایش کوانتومی تاثیر گذار است ؟ چگونه است که یک فردی با نگاه کردن یا نکردن در نتیجه ازمایش تاثیر گذار میشود ؟ 
ایا ذره ها دارای شعور و درک هستند ؟ برای دیدن الکترون در این دنیای ریز کوانتومی شما باید نوری بتابونید تا بتونید ببینیتش { فراموش نکنید فرض داریم میکنیم وارد دنیای کوانتومی شدیم . } ذرات نوری که ما داریم میتابونیم در این مقیاس بزرگ هستند و به الکترون برخورد میکنند و شما میتونید اون الکترون رو ببینید اما شما در وافع یک الکترون شکسته را میبینید ..به دلیل برخورد فوتونهای نوری که تاباندیم . 

به ادامه مطلب بروید


 

بدون نور هم که نمیشه الکترون رو دید . در واقع با تابش نور و فوتون های نور به الکترون باعث تغیر شکل الکترون میشویم . 
پس اینکه میگویند ناظر در دنیای کوانتوم بر ازمایش تاثیر دارد این است . حتی اینکه ناظر از کدوم سمت مشاهده بکند تاثیر ان نیز متفاوت است . اینگونه نیست که الکترون شعوری ذاتی دارد و متوجه حضور شما و دید شما شده است – هیچ چیز اسرار امیز و ماورایی وجود ندارد در این باره . 
موضوع اصلی اینه که شما در واقع برای مشاهده اون ذرات دارید با فوتون ها بهشون ضربه میزنید و وضعیت اونها رو تغیر میدهید . 
اما حالا بیایم نوری نتابانیم ایا میشه ذره یا همون الکترون رو به عنوان مثال لمس کرد ؟ خیر میبینیم نیست . ولی وقتی دوباره نور میندازیم و میبینیم که ذره روی میز هست و شکسته شده . ولی چرا بدون نور نتونستیم ببینیمش؟ پس لحظه قبل از روشن کردن نور و تابش فوتون ها ...الکترون کجا بوده ؟ 
جواب اینه اصلا الکترونی نبوده هیچ کجا نبوده .. دانشمندان میگویند الکترون به صورت یک موج بوده و با برخورد اون فوتونهای پر انرژی به ذره تبدیل میشه 
پس الکترون یا به صورت موج هست و یا به خواطر دخالت ناظر به شکل ذره است . . این از عجایب دنیای مکانیک کوانتوم است و جواب قطعی در این باره وجود ندارد . 
فقط خواستم بگم ذره شعور ندارد و بر خلاف عده ای سو استفاده گر از علوم برای اثبات عقاید خودشان نسبت به طبیعت از مفاهیم علمی سو برداشت میکنند و هیچ چیز ماورایی در این مساله وجود ندارد . هر چند رفتار دنیای کوانتومی فعلا به طور کامل از نظر علمی قابل توصیف قاطع نیست . 
___________________________________
{ در دنیای کوانتوم گاهی علت پس از معلول اتفاق میافتد و در مواردی اصلا بدون علت اتفاق میوفتد } 
این یعنی فلسفه کشکه یعنی فلسفه زحمت نکشه که تا علت ذره ماده رو با فرض های معقول و استدلال های عقلی ثابت کنه ...وگرنه چیزی جز مغالطه و روی منبر رفتن نیست . 
___________________________________
استقبال عوام از این گفته‌هایی چون ارتباط عرفان و فلسفه با علوم کوانتومی (بی‌خاصیت برای عموم و پر کننده جیب فریبکاران) چنان است که عاقبت به چاپ چرندیات شبه‌علمی با عناوینی مغلوط همچون صفر:تولد و مرگ در فیزیک جدید، جهان هولوگرافی، اندیشه کوانتومی مولانا و شعور آب وراز قانون جذب و غیره منجر می‌شود.

درک اشتباهی که از آزمایش دو شکاف یانگ در فیزیک، در خصوص شناخت سرشت موجی یا ذره‌ای نور وجود دارد به این باور دامن زده که(( عده‌ای تصور کنند که ذرات نیز شعور و آگاهی دارند)) و بنابراین می‌توانند هومیوپاتی و یا باورهای عرفانی را با آن تطبیق بدهند. حتی دست‌اندرکاران برنامه‌های فریب عمومی، رمالان حرفه‌ای ، فالگیرهای اینترنتی یا کسانی که مدعی‌اند با وصل شدن به یک مفهوم انتزاعی مثل حلقه‌های شعور کیهانی می‌توان بیماری‌ها را درمان کرد؛ نیز از فیزیک کوانتوم صحبت می‌کنند تا آموزه‌های خود را ژرف و به عبارت دیگر علمی جلوه دهند. در گفته‌های رمالان و فالگیران و ارسال‌کنندگان انرژی و درمانگرهای ماورایی دیگر صحبت از «قمر در عقرب» و «قفل کردن بخت» و «نفرین جن نامسلمان» نیست؛ بلکه آنها از «جذب نامناسب انرژی» و «ارتعاش نادرست» و «ارسال انرژی منفی» و «موجودات غیر اورگانیک» برایتان می‌گویند تا با ترکیبی جدید از واژه‌های نامأنوس و شبه‌علمی شما را مسخ کنند. آنها برای علمی و تخصصی جلوه دادن گفته‌هایشان از بیگ‌بنگ و بوزون‌هیگز و کوانتوم‌ و ارتباطش به رویای صادقه می‌گویند، خمش فضا را به سرعت جبرئیل ربط می‌دهند و برای هر ادعا از دانشمندان خیالی گواه می‌آورند. مدعیان عوام‌فریب امروز انبانی از کلمات قلنبه سلنبه دارند که در هر مبحث دست در انبان کرده و تعدادی کلمه بیرون کشیده و با قطار کردن آنها جملات بی‌معنی می‌سازند با لفاظی و سفسطه نوع جدیدی از شبه‌علم را روایت می‌کنند.

البته که دنیای عرفان زیباست؛ رباعیات خیام، شوریدگی مولانا و رندی حافظ ، دنیایی جذاب و دوست داشتنی‌ست. اما این موضوع کمترین ارتباطی به سرفصل‌های علوم و فیزیک پیدا نمی‌کند. این سنخ تلفیق‌ها به صورت بنیادین غلط هستند، هرچند که جذاب و زیبا به نظر برسند.
اجازه ندهیم این اندیشه ها همچون اندیشه های فلسفی مغز و روان ما را مسموم کند و جلوی واقعیات را بگیرد ... مطالعه دشمن جهل است .

A R A S H