هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

سحابی خرچنگ crab nebula
ساعت ۱۱:٤۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱٢/۱٩   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

منبع = SPACE.COM

{تصویر زیبای تلسکوپ هابل از سحابی خرچنگ }

 وقتی سوخ ستاره ای به پایان میرسد منفجر شده و گرد و غبار عظیمی از خود به جای میگذارد که به ان سحابی سوپرنوا گوییم . اولین بار نور انفجار این سوپر نوا که به شکل سحابی خرچنگ تشکیل شد ستاره شناسان چینی در 4 جولای سال 1054 مشاهده کردند .

بر طبق گزارشات نور این انفجار تا 23 روز در اسمان میدرخشید و درخشندگی ان 6 برابر درخشندگی ونوس یا همان زهره در اسمان شب بود . و تقریبا تا دو سال با چشم غیر مسلح قابل دیدن بود .

مشاهدات و گزارشات دیگری ازژاپنی ها و مردمان بومی امریکایی و همچنین اعراب وجود دارد .

به ادامه مطلب بروید 


 


زمانی که ادوارد هالی در سال 1758 پیش بینی کرده بود سیارکی در حال عبور از نزدیکی زمین خواهد بود در طی مشاهداتی " مسیه " متوجه پیچ و تاب غبار الود مرموز در اسمان شب شد بعد ها اسمش را M1  گذاشت  و فهمید برخلاف ستاره اصلا حرکتی ندارد . و ویژگی هایش متفاوت  بود . در سال 1844 ستاره شناس انگلیسی ویلیام پارسونر تصویر این سحابی را کشید که شبیه خرچنگ بود و در اوایل قرن 20 ستاره شناسان به اندازه گیری دقیق تر از M1 پرداختند و حتی توانستند تاریخ وقوع و همچنین فاصله ان را تا ما اندازه بگیرند . که با مشاهدات افرادی باستانی چینی و بومیان امریکایی همسان بود .

وقتی فشار داخل یک ستاره غول پیکر از جاذبه ان بیشتر میشه منفجر میشه یک ابرنواختر شکل میگیرد . و گاز و غبار عظیمی به بیرون از خود پرتاب میکند . مواد خارج شده  از این سوپرنوا که باعث شکل گیری سحابی خرچنگ شد سرعتی معادل 4.8 میلیون کیلومتر بر ساعت داشت . و قطر این سحابی 10 سال نوری تخمین زده شده و 6300 سال نوری از ما فاصله دارد و در صورت فلکی TAURUS یا برج ثور واقع است  . حتی در برخی مکان ها در اسمان شب پرستاره نیز با چشم غیر مسطح میتوان ان را هنوز دید .

در سال 1968 ستاره شناسان پورتوریکو یک امواج رادیویی از سمت این سحابی دریافت کردند و فهمیدند یک تپ اختر یا ستاره نوترونی در قلب این سحابی به اندازه تنها یک شهر است و سرعتی معادل 30 بار در ثانیه میچرخد  چنین ستاره نوترونی که تنها قطری معادل چند ده مایل دارد 100 هزار برابر خورشید پرانرژی تر است و حتی از خورشید ما نیز پرنور تر میباشد .

 

خواندن مطلب زیر نیز توصیه میشود :

http://hoshefarazamini.persianblog.ir/post/914/

_______________

لطفا با نام سایت و نویسنده به اشتراک بگذارید .