هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

هدف ماموریت بر روی سیاره کوتوله CERS چیست ؟
ساعت ٩:٤٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱٢/۱٩   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

 

به نقل از SPACE.COM  تا قبل از این به این موضوع فکر میکردیم که منشا اب روی زمین دنباله دارها هستند که در دوران بسیار قدیم با برخوردهایشان به زمین اب را به سیاره ما انتقال دادند . اما با توجه به داده های سفینه روزتا و کاوشگری که روی سطح  دنباله دار P67 فرود امده و انالیزی که روی اب این دنباله دار داشته ما متوجه شدیم جنس اب دنباله دار با جنس اب روی زمین متفاوت است . پس این تئوری فعلا رد میشود . و این به ما میگوید احتمال زیاد منشا اب روی زمین از درون خود منظومه شمسی است .

روز جمعه 6 مارس فضا پیمای DAWN ناسا به کوتوله سرس واقع در کمربند سیارکی بین مریخ و مشتری رسید . سیارکی که 950 کیلومتر قطر دارد . و یک چهارم از اب و سه چهارم از سنگ تشکیل شده است . یکی از اهداف مهم این ماموریت بررسی میزان اب و جنس اب موجود در این کوتوله میباشد .

البته وظایف دیگری نیز این سفینه بر عهده دارد از جمله اندازه گیری با دقت بالای قطر و وزن و دمای سطح و اندازه این سیارک را محاسبه کند . ما در سال 2011-2012 از طریق همین فضا پیما سیاره کوتوله وستا دیگر جرم موجود در کمربند سیارکی را ملاقات کردیم و اطلاعات خوبی از ان به دست اوردیم اما در سرس ما اساس اب را خواهیم یافت .

اجرامی به مانند سرس مسوول پخش شدن اب در منظومه شمسی سیارات و دیگر قمر ها میباشند و حقیقتا سعی داریم بفهمیم چگونه اب به کمربند سیارکی منتقل شده و معادن این ابها از کجاست ایا منشایی خارج از منظومه شمسی دارد ؟

{با نام سایت و نویسنده اشتراک بگذارید }