به گزارش space.com  این سفینه که در سال 2007 از کنار سیاره مشتری رد شد حدود ژونیه سال 2015 به پلوتو خواهد رسید سپس راهی کمربند کوئیپر خواهد شد – {منطقه ای عظیم از اجرام سنگی و یخی و دنباله دارها}

وقتی سفینه افق های نو به پلوتو و فراتر از ان برود پنجمی سفینه ای خواهد بود که در این اندازه از سیاره ما دور شده است . قبلا سفینه های ویجر 1 و 2 و همچنین پیونیر 11 و 12 این مسیرها را رفتند .

سیاره کوتوله پلوتو 5 میلیارد کیلومتر از ما دور میباشد . چالشی که بر سر راه هست تامین برق میباشد چر که در این فاصله میزان اشعه های خورشیدی بسیار کم میباشد . همچنین 4.5 ساعت طول میکشد تا این سفینه پیامهای خود را به زمین ارسال کند .

سیاره کوتوله پلوتو که قبلا عضو لیست سیارات منظومه شمسی میبود در سال  1930 توسط ستاره شناس " کلاید تامبا " در رصد خانه لاول کشف شد . در سال 2006 نیز سفینه افق های نو طراحی شد تا برای بررسی این کوتوله و قمرهایش به انجا فرستاده شود .

در چنین فاصله ای از خورشید که میزان ذرات و انرژی خورشیدی بسیار اندک است سفینه افق های نور میتواند از انرژی هسته ای که حمل میکند که یک ژنراتور رادیوایزوتوپی نیز دارد برای رفع مشکل سوخت و برق کمک به سزایی کند .

اتاق کنترل این ماموریت از سال 2007 تا سال 2014 این سفینه را در خوابی زمستانی برای صرفه جویی در سوخت فرو برد . این سفینه هر هفته یک بار سیگنالی به زمین ارسال میکند .

یکی از ماموریتهای مهم این سفینه بررسی سیاره کوتوله پلوتو و قمرش "شارون "  و ریشه شکل گیری انها است . دانشمندان میگویند همانند ماه زمین که از سیاره زمین جدا شده قمر پلوتو نیز در اثر یک برخورد عظیم با پلوتو از این سیاره جدا شده و در مدارش به دام افتاده است . داده های سفینه ویجر 2 نیز نشان داد پلوتو ممکن است دارای فعالیت های اتشفشانی باشد چرا که چنین فعالیتهایی در قمر دیگرش با نام "تریتون " کشف کرد .

همچنین ممکنه پلوتو قمرهای دیگری داشته باشد و در طی این ماموریت امکان کشف انها نیز موجود است .

دانشمندان ناسا معتقد هستند اجرامی بزرگ در کمربند سیارکی ابر اورت یا کوئیپر بیرون و در لبه منظومه شمسی هستند که اندازه شان به قدر یک سیاره میباشد و به اندازه ای بزرگ هستند که گرد و دوار باشند  و همه انها در مداری طولانی به دور خورشید میچرخند .

که هر یک از ان اشیا حداقل یک میلیارد کیلومتر از پلوتو دور تر هستند . !!

{با نام نویسنده و سات اشتراک بگذارید}
 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩۳/۱٢/٢٤ | ٥:٠٢ ‎ب.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.