هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

مرکز کهکشان راه شیری می تواند یک میانبر بین کهکشانی باشد!
ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱٢/٢٤   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

تئوری جدیدی میگوید راه شیری ممکن است یک کرم چاله عظیم باشد

 

میدانیم کرم چاله ها از نظر فیزیکی و ریاضیاتی یک پل و میانبر کیهانی هستند که میتوانند دو نقطه دور از کیهان را بهم متصل کنند و با عبور از انها به فرض سالم ماندن ما میتوانیم زمان و مکان را دور بزنیم و صرف جویی کنیم . اما ایده اینکه مرکز راه شیری که یک سیاه چاله عظیم است در واقع یک کرم چاله بزرگ میباشد کمی دور از انتظارات است و شواهد خیلی از این دیدگاه پشتیبانی نمیکند .

اولین ایده کرم چاله برمیگرده به پل انیشتین – روزن ...  در واقع انیشتین از نظر ریاضیاتی بهمراه شاگردش وجود چنین مکانهایی را حدس زدند – هنوز بشر نتوانسته یکی از انها بسازد یا یافت کند .

این نوع کرم چاله ها ناپایدار هستند . و ممکنه با رفتن در انها هرگز شانس بیرون امدن از این کرم چاله ها را نداشته باشیم  . ناپایداری انها به این علت هست که هر لحظه ممکن است انها فروریزند . اما نوعی دیگری از کرم چاله ها هستند با نام " ترون – موریس " که این امکان را میدهد بدون اتفاقات ذکر شده از ان سوی کرم چاله بیرون اییم انهم در یک مکان جدید تر .

این نظریه پردازان میگویند ماده لازم و عجیب و فرضی برای باز نگه داشتن این کرم چاله ها میتواند همان هاله ماده تاریک باشد .

البته این موضوعات در حد نظریه هست و چنین مسائلی فعلا تایید نمیشوند .

به ادامه مطلب بروید 

 


بیگ بنگ -  اختر فیزیکدانان طبق معادلات نسبیت عام و نقشه بسیار دقیق از توزیع ماده تاریک در کهکشان راه شیری معتقدند که ممکن است در مرکز کهکشان ما یک کرم‌چاله بسیار بزرگ بعنوان یک راه میانبر بین کهکشانی در فضا – زمان وجود داشته باشد.

پائولو سالوسی از دانشکده بین‌المللی تحقیقات پیشرفته در تریست ایتالیا ضمن اشاره به احتمال وجود کرمچاله( حالت پیچی شکل) در کهکشان راه شیری گفت: متاسفانه تایید کامل کرمچاله در مرکز کهکشان با علم کنونی ممکن نیست، اما طبق شواهد موجود وجود این کرمچاله امکان‌ پذیر است. به عقیده محققان، ماده تاریک در مرکز راه شیری ممکن است حاوی کرمچاله‌ای باشد که می‌ توان از درون آن سفر کرد. ماده تاریک قابل مشاهده نبوده و تنها از طریق اثر گرانشی قابل تشخیص است.

دانشمندان معتقدند که با توجه به قانون نسبیت عام اینشتین که احتمال وجود کرمچاله‌ها یا همان تونل‌های عظیم فضایی را ممکن ساخته است، احتمال وجود یک تونل عظیم فضایی در مرکز کهکشان راه‌شیری با شواهد موجود یعنی حضور ماده تاریک امکان‌ پذیر است. سالوسی در ادامه افزود: اگر ما نقشه‌ ماده تاریک در کهکشان را با مدل‌های جدید بیگ بنگ ترکیب کنیم، می‌توان فهمید که در صورت تایید تونل‌های فضا- زمان قطعا کهکشان ما نیز دارای یک تونل فضا- زمان بزرگ بوده و شاید به اندازه کل کهکشان باشد.

چندی پیش نیز در فیلم “در میان ستارگان” دیدیم که محققان برای غلبه بر محدودیت های سفر انسان در فضا و طی کردنِ فواصلِ طولانی از کرمچاله ی جدیدی که در اطراف سیاره زحل کشف شده بود عبور کردند و با ورود به منظومه ای در کهکشان دیگر به دنبال سیارات سکونت پذیر، برای ادامه حیات بشر بودند. دانشمندان معتقدند که اگر چه احتمال سفر از طریق کرمچاله‌ها و شکستن فاصله‌های زمان و مکان بطور نظری امکان‌پذیر است، اما قطعا اطلاعات کنونی ما نسبت به این اجرام ناشناخته فضایی بسیار محدود است. نتایج این پژوهش در sciencedirectمنتشر شده است.
<هوش فرازمینی >