هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

انسلادوس "قمر زحل " دارای اقیانوسهای اب زیر سطحی میباشد
ساعت ٢:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱٢/٢٥   کلمات کلیدی: سیارات منظومه شمسی

به گزارش scpace.com   چشمه هایی از اب گرم در انسلادوس قمر زحل نتیجه فعالیتهای هیدروترمال است . محققان میگویند این کشف نشان میدهد که در کف سطح این قمر یک اقیانوس مملو از اب موجود است و شاید خانه ای برای موجودات . این یافته ها اولین شواهد از منافذ هیدروترمال فراتر از اقیانوسهای زمینی است .

علاوه بر این شرایط زیر سطح انسلادوس در اقیانوسهای زمینی در شرایط اولیه ی زمین وجود داشته است . انسلادوس که از نظر اندازه ششمین قمر زحل "کیوان " محسوب میشود  تنها 505 کیلومتر قطر داشته که از نظر اندازه حتی از ایالت اریزونای امریکا نیز کوچکتر است .

به ادامه مطلب بروید 

 


این قمر در سال 1789 کشف شد . به دلیل فواران های اب و یخ و بخارات سرد از دید فضاپیمای کاسینی از سال 2005  شدیدا مورد توجه قرار گرفت . پوسته ترک خورده و وجود این ابفشان ها گواه از اقیانوسهای زیر سطحی این قمر است .که شاید از نوعی حیات پشتیبانی کند .

فعالیتهای هیدروترمال طی این مشاهدات شبیه همچین وضعی در بسترهای اقیانوسهای زمینی نیز میباشد . دانشمندان تحقیقات کامل خود را در مجله نیچر ارائه دادند .

مدلهای کامپیوتری نشان میدهد که دمای ابهای زیرین این قمر میتواند تا 90 درجه برسد و عمق اقیانوسهایش تا 40 کیلومتر باشد و ph=8 محیطی قلیایی و همچنین درصد شوری زیر 4 درصد داشته باشد که از این منظر شبیه وضعیت کنونی ابهای اقیانوسهای زمینی است .

داده های محققان نشان میدهد انسلادوس دارای یک هسته مرکزی داغ است این مساله برای انها غیر منتظره بود چرا که دانشمندان انتظار داشتند با محیط و دنیای سرد و بی جان رو به رو باشند . این مساله ما را در درک بیشتر سیارات فرازمینی و فراخورشیدی کمک به سزایی میکند . منبع گرمایی هسته این قمر احتمالا بر اثر کشش گرانشی سیاره زحل است به اصطلاح " کرانش جزر و مدی " نیز گفته میشود  و عامل دیگر میتواند تاثیرات مواد رادیواکتیویته باشد .

منافذ هیدروترمال در بستر اقیانوسهای اولیه زمین محلی مناسب برای اولین موجودات روی زمین بود و شرایط جیاگرافی زمین باعث تکامل گونه های ابتدایی که در بستر اقیانوس بودند شد .

مطلب دیگری در این باره و مشابه بخوانید : 

http://hoshefarazamini.persianblog.ir/post/1078/


http://hoshefarazamini.persianblog.ir/post/423/

{لطفا با نام نویسنده و سایت هوش فرازمینی به اشتراک بگذارید}