هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

علائم تازه از مواد تشکیل دهنده حیات در مریخ
ساعت ٤:٢٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٤   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

به گزارش  PHYS.ORG با استفاده از نمونه برداری که اخیرا توسط مریخ نورد کنجکاوی ناسا جمع اوری شده است دانشمندانش واهدی از نیترات در سنگ مریخی را کشف کردند . ترکیبات نیتروژن دار در روی زمین مکان مهم برا زندگی موجودات زنده است .

یافته های دانشمندان در مجله ملی علوم منتشر شده است . یافته ها نشان میدهد مریخ با وجود اینکه امروز خشک و خالی از حیات است ولی روزگاری قابل سکونت و میزبان نوعی حیات بوده است . همچنین دانشمندان در صدد کشف مولکولهای الی کربن دار هستند

نیتروژن نقش موثری در شکل گیری حیات دارد ... به ادامه مطلب بروید 

 


بعنوان مثال نیتروژن کلید اصلی nucleobase ها میباشد که RNA و DNA را تشکیل میدهند . و همچنین امینو اسید ها {بلوکهای پروتوئین }

جنیفر استرن "زیست شناس فضایی مرکز فضایی گودراد ناسا " میگوید: همه به دنبال ترکیبات کربنی هستند ولی نیتروژن نقش موثری به اندازه کربن برای شکل گیری پایه حیات دارد .

و زندگی بر پایه نیتروژن به اندازه زندگی بر پایه کربن ممکن است . نمونه برداری توسط مریخ نورد کنجکاوی توسط ازمایشگاه مریخ نورد کنجکاوی مورد تحلیل و ازمایش قرار گرفته و گازهای حاصل بررسی شده و مقدار قابل توجهی اکسید نیتریت در ان مشاهده شده است .

جنیفر استرن اظافه میکند : وقتی ما درازمایشگاه نیتریت را حرارت میدهید پیوندهای ان میشکند و در پایان انالیز روی این نمونه مقدار نیتریت موجود در نمونه بین 110-330 قسمت در میلیون است – این در حالیست که این مقدار قابل مقایسه با مقدار نیتروژن موجود در سرزمین های خشک سیاره زمین است .

بیشتر نیترات روی زمین توسط موجودات زنده ایجاد میشوند . اما در مریخ گمان میرود در اثر برخورد شهاب سنگها و شوک حرارتی ایجاد شده است .

 با نام سات هوش فرازمینی به اشتراک بگذارید