هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

تلاش ها برای یافتن امواج گرانشی ادامه دارد
ساعت ٦:٤٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۱۳   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

 

به گزارش Space.com

تلاشهای برای شکار ریزموج های کیهانی در بافت فضا زمان ادامه دارد.

 تیم تحقیقاتی NANOgrav نیز به جمع جستجو گران اظافه شدند .

بودجه ای به اندازه 14.5 میلیون دلار از سوی بنیاد ملی  علوم به این تحقیق اختصاص داده شده است. این تحقیق بر روی پولسارها یا تپ اختر ها خواهد بود که از طریق نوسانات این تپ اخترها بتوانند امواج گرانشی زمینه بافت فضا زمان را تایید کنند . این تیم هم اکنون در حال تلاش برای شکار این امواج در فرکانس پایین میباشد .

به ادامه مطلب بروید 
 


همانطور که قبلا توضیح دادیم " امواج گرانشی " یکی از پیش بینی های مهم از نسبیت عام انیشتین میباشد . درواقع ریزموج هایی است در بافت فضا زمان .  این ها شامل برخورد سیاه هال ها در مرکز کهکشان ها هستند و همچنین مهم ترین قسمت ان یافتن این امواج در کسری پس از بیگ بنگ میباشد .

از انجایی که طول موج این امواج از طول منظومه شمسی بزرگتر هست نمیشه انها را از طریق اشکارسازهای زمینی اشکار کرد و مستقیما دید در عوض دانشمندان روی ابزار های بهتر باید تکیه کنند .

این تیم تحقیقاتی با استفاده از تپ اختر های دوردست در تلاش هستند تا امواج گرانشی را فاش سازند . تپ اخترها به شدت در حال چرخش به دور خود میباشند . در واقع باقی مانده یک ابرنواختر هستند که یک هسته از ن باقی مانده که در یک ثانیه صدها بار به دور خودش میچرخد . به گفته ستاره شناسان نور این تپ اختر ها به صورت خاموش روشن در فواصل زمانی معین پالس و به سمت زمین میایند .

امواج گرانشی به طور معمول میتواند روی زمان رسیدن اینها تاثیر گذار باشد . برای ستاره شناسان تایید چنین موضوعی نیازمند رادیوتلسکوپهای بسیار حساس است .

فعلا بهترین رادیو تلسکوپهایی برای چنین کار دو تا موجود است یکیتلسکوپهای سبز در ویرجینیای غربی و دیگری ارسیبو در پورتوریکو  .

همانطور که میدانید در اوایل سال 2014 تیم بایسپ 2 ادعا کرد این امواج را تایید کرده ولی به سرعت از سوی تیمهای علمی دیکر این کشف زیر سوال و انتقاد قرار گرفت و مشخص شد غبارهای درون کهکشان راه شیری روی داده های نتایج این دانشمندان تاثیر داشته است. با این حال تلاشها ادامه دارد .

مطلبی مورد امواج گرانشی  بخوانید :

 http://hoshefarazamini.persianblog.ir/post/1129/

 

نویسنده و تهیه کننده آرش آریامنش – وبلاگ هوش فرازمینی