هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

گذشته ماه کشف شد
ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۳   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

11 آوریل 2015 
رویدادهایی که بعنوان
 عامل شکل گیری ماه تصور میشد ممکن است درو از ذهن نباشد . سوالی که همواره برقرار بوده اینست که چرا ماه و زمین ترکیبات شیمیایی یکسانی دارند ؟ از انجایی که محققان و ستاره شناسان شروع به تحقیق روی منظومه شمسی کردند همیشه ماهِ زمین غیر معمول بود .

قمرهای موجود در منظومه شمسی کوچک هستند و در صد بسیاری از این اقمار مربوط به سیستم غولهای گازی میباشند . که در مقایسه سیاراتشان بسیار بسیار کوچک هستند . 

به ادامه مطلب بروید
 

 


همیشه ستاره شناسان در حیرت غیر معمول بودن و مرموز بوده قمر زمین بودند .

مهمترین تئوری موجود در مورد منشا ماهِ زمین اینست که یک جسم بزرگ به اندازه مریخ در گذشته های دور {حدود 4.5 میلیارد سال پیش } به زمین برخورد و این تاثیر ان قدر بزرگ بود که قسمتی از زمین و ان جسم جدا و در مدار زمین قرار گرفتند بخشی از ان مواد به زمین بازگشتند و قسمتی دیگر با هم ترکیب و منشا و ریشه ماه ِ امروزی را شکل دادند .

ولی در نمونه های سنگهایی که از ماه به زمین طی ماموریتهای اپولو اورده شده نشان میدهد که ترکیبات اثری از جسم {theia } وجود ندارد . برای همین برخی فکر میکردند احتمال چنین رویدادی 1 درصد میباشد . دانشمندان این رویداد و برخورد عظیم را در کامپیوتر شبیه سازی کردند تا راز شکل گیری ماه فاش شود . نتایج نشان میدهد جسم مذکوری که به زمین برخورد کرده و باعش شکل گیری زمینه ماه امروزی شده در واقع در فاصله معینی مثل زمین نسبت به خورشید قرار داشته است . !

بر طبق تحقیقات جدید دانشگاه محققان دانشگاه مریلند که در مجله {nature} به چاپ رسید جسم مذکور به زمین برخورد و شکل گیری ماه را اغاز کرد . در واقع فاصله و موقعیت شبیه به زمین نسبت به خورشید داشته است . و این تیم میگوید ترکیبات مخلوط زمین اولیه و {theia } را در گوشته زمین میشود یافت . بر اساس این شبیه سال سازی 20-40 درصد از سیارات اولیه منظومه شمسی وقتی بهم برخورد میکردند در یک مدار قرار داشتند و از اینرو دارای ترکیبات مشابه میبودند . پس این ایده که زمین و {theia } نسخه المثی و شبیه هم بودند خیلی دور از انتظارم نیست .

آرش آریامنش – وبلاگ هوش فرازمینی

منبع = ifls.com

Nature