هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

دنباله دار {p67} دارای مغناطیسی نیست.
ساعت ٤:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢٥   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

 

تاریخ خبر 14 آوریل 2015

اندازه گیری ها و تحقیقات توسط (روزتا و فیله ) در طول فرود کاوشگر فیله روی سطح دنباله دار { ح67  یا churyumov  } نشان میدهد این دنباله دار مغناطیسی نیست . مطالعه جدید میتواند سرنخ از نقش میدان مغناطیسی در اوایل دوران منظومه شمسی یعنی 4.6 میلیارد سال پیش را فراهم کند .

میدانیم در نوزادی منظومه شمسی دیسکی از گرد  و غبار و گاز و چرخان بوده که طی چند میلیون سال خورشید در مرکز این دیسک چرخان به وجود میاید و شروع به فعالیت کرد و پس مانده مواد توسط نیروی گرانش نیز باعث شکل گیری نطفه سیارات قمر ها و دنباله دارها شهاب ها و ... شد .


به ادامه مطلب بروید 

 


بخش قابل ملاحظه ای ازگرد و غبار شامل مقدار مشخص از اهن به شکل مگنتیک بود. دانه های میلیمتری از مواد مغناطیسی در شهاب سنگ ها همواره یافت شده که نشان میدهد که این دانه ها در اوایل دوران شکل گیری منظومه شمسی حضور داشتند .

این مساله به دانشمندان کمک میکند که بفهمند میدان مغناطیسی در دوران اولیه منظومه مان نقش مهمی در شکل گیری ان داشته است .

اما معلوم نیست هنوز که چطور میدان مغناطیسی وقتی اجرام مداوم در حال رشد و بزرگتر شدن بودند رشد کرده است ؟

از انجایی که دنباله دارها دارای مواد غنی و قدیمی از دوران تولد منظومه شمسی هستند بهترین مکان برای تحقیق و بررسی این موضوع میباشد . در ماموریتهای قبلی میدان های مغناطیسی در اطراف دنباله دار ها تایید شده بود .

کاوشگر فیله  که در واپسین روزهای سال 2014 به سطح دنباله دار نشست 4 بار به سطح این دنباله دار برخورد کرد و لمس کرد تا نهایتا فرود اید . دانشمندان با بررسی این 4 برخورد و اندازه گیری های داده های روزتا و برخوردهای متوالی که فیله داشته توانستند بفهمند که این مهم به ( ارتفاع یا موقعیت فیله بستگی ندارد ) اگر سطح دنباله دار مغناطیسی میبود قطعا در اندازه گیری ها مشخص میشد . پس ما نتیجه گرفتتیم که این دنباله دار غیر مغناطیسی است .

از زمان فرود فیله روی دنباله دار{p67} هیچ گونه ناهنجاری مغناطیسی مشاهده نشده و همچنین در طول پروازش بر سطح این دنباله دار هرگز سیگنالی و تغیراتی ثبت نشده است .

تحقیقات روی دنباله دار ها به دانشمندان کمک میکند تا بفهمیم ایا دنباله دار ها دارای میدان و خواص مغناطیسی هستند یا خیر

 

ترجمه : آرش آریامنش – وبلاگ هوش فرازمینی

منبع :

PHYS.ORG

JOURNAL SCIENCE