هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

کشف میدان مغناطیسی قوی اطراف ابر سیاه چاله
ساعت ۱:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/٢۸   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

دانشمندان دانشگاه chalmersبه کمک تلسکوپ عظیم  {ALMA} موفق به کشف یک میدان مغناطیسی بسیار قوی اطراف یک سیاه چاله عظیم در یک کهکشانی دوردست شدند . نتایجاین تحقیق در مجله {JOURNAL SCIENCE} در تاریخ 17 آوریل 2015 به چاپ رسید .

این میدان مغناطیسی فراتر از چیزی است که قبل در هسته یک کهکشان انهم نزدیک به افق رویداد هسته مرکزی یک سیاه چاله عظیم شناسایی کردند . این مشاهدات به دانشمندان کمک میکند تا درک بهتری از ساختار عظیم ابر سیاه چاله ها که معمولا در مرکز هر کهکشانی وجود دارد برسند .


به ادامه مطلب بروید 

 


ستاره شناسان هم اکنون با استفاده از تلسکوپ بزرگ آلما و همچنین رصد خانه اونساله در سوئد موفق به کشف سیگنالی مستقیم از یک میدان مغناطیسی قوی نزدیک افق رویداد یک سیاه چاله در مرکز کهکشانی به نام {} شدند .

این میدان مغناطیسی دقیقا در جائیست که مواد با شتاب زیاد اطراف سیاه چاله میچرخند و در ان سقوطمیکنند .

این تیم ستاره شناسی به کمک حرکت نور پلاریزه شده در اطراف یگ سیاه چاله که حرکت میکند موفق به اندازه گیری شدت میدان مغناطیسی شدند وپلاریزه شدن نور معمولا در زندگی روز مره نیز با ان سرو کار داریم در عینکهای افتابی و عینک های سینماهای سه بعدی ...

دانشمندان با استفاده از داده های تلسکپ الما و اعمال یک روش تحلیلی جدید متوجه جهش قطبش نور از مرکز این کهکشان شدند .

تلسکوپ الما در طول موجی معادل 0.3 میلیمتر را مشاهده کرد که این کوتاه ترین طول موج استفاده شده در مطالعات است . این مساله اجازه میدهد که در ناحیه های نزدیک سیاه چاله را بررسی کرد .

تحقیقات اولیه در طول موجهای رادیویی طولانی میبود . دانشمندان میگویند ما سیگنالی مشخص و مستقیم از چرخش قطبش نور صدها بار بیشتر از هر چیزی که تا به حال دیدیم را کشف کردیم .

میدانِ مغناطیسیِ قویِ تشخیص داده شده تنها چند روزِ نوری از افقِ رویداد سیاه چاله فاصله دارد . .این تحقیقات ما رایاری میکند تا از انچه در اطراف سیاه چاله های عظیم میگذرد درک روشنتری داشته باشیم

 

مترجم : آرش آریامنش – وبلاگ هوش فرازمینی

منبع :

Phys.org

Journal science