هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

مرگ کهکشانهای غول پیکر
ساعت ۱٢:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۳۱   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

 

تاریخ انتشار خبر : 17 اوریل 2015

 

همه میدانیم کهکشانها کارخانه تولید ستاره است . اما برای برخی از کهکشانهای عظیم بیضوی خط تولید ستارگانشان متوقف شده است . این گونه کهکشان ها شامل نیمی از کل ستارگان موجود در عالم هستند .

ستاره شناسان در مطالعه جدید روی کند شدن و متوقف شدن تولید ستاره در این گونه کهکشانها نتایجی دست یافتند .

در این مطالعه و مشاهدات جدید نشان داده شده که تولید ستاره از قلب کهکشانها متوقف شده . اینکه کهکشانها از داخل به سمت بیرون تولید ستارگان را متوقف کردند به دانشمندان یاری میکنند تا با مکانیسم عملکرد اینگونه کهکشانها را بررسی کنند .


به ادامه مطلب بروید 

 

همچنین به ما در مورد درک انواع کهکشانها و تاریخچه کیهان کمک به سزایی میکند .

در این مطالعه جدید نور ساطع شده از 22 کهکشانی که سنی معادل 10 میلیارد سال دارد بررسی شده است یعنی زمانی که کیهان ما تنها 3 میلیارد سال سن داشته (سن کیهان تقریبا 13.72 میلیارد سال است )

چنین کهکشانی در طول هر سال صدها ستار خورشید مانند تولید میکند در صورتی کهوکهکشانی مثل ما یعنی راه شیری در سال نهایتا 4 ستاره خورشید مانند تولید میکند !!

اما در طول زمان تولید ستاره در این کهکشان ها رو به کندی و کاهش بوده است .

با استفاده از تلسکوپها و ابزارهایی به نام {} دانشمندان به مکان تولید ستاره در ناحیه های مخصوص در این کهکشان ها نگاه کردند و طبق نتایج بر اساس بررسی گازهای یونیذه شده و هیدروژن ها به این نتیجه رسیدند تولید ستاره در مرکز این نواحی متوقف شده است .

کهکشانهای بررسی شده دارای ستاره گان قرمز بودند چرا که اینگونه ستارگان در حال مردن هستند و تولیدی دیگر ندارند و عملا مرده محسوب میشوند . در نتیجه چنین کهکشانی با چنین ستارگانی مرده محسوب میشود .

عامل اصلی شکل گیری ستارگان در کهکشانها گاز ها و نیروی گرانش هست . گازها سوخت هر ستاره ای هستند ..هلیوم و هیدروژن .. بسیاری از این کهکشان های بیضوی در خوشه ای کنار هم جمع شدند  و محیطهای متراکم گازی برای شکل گیری زمینه تولید ستارگان دیده نمیشود . بیشتر ستارگان فعلا در مناطق بیرونی این کهکشانها فعال هستند .

چنین تحقیقی روی کهکشان های نزدیک به راه شیری از طریق اشعه گاما نیز صورت گرفته که تعداد تولیدی ستارگان برای انها نیز به چند تا در سال میرسد و این نشان دهنده روند کند شدن تولید ستاره برای این کهکشانهاست .

مهمترین نکته در این مطالعه جدید این بود که توقف تولید ستارگان در کهکشانهای بیضوی از درون به سمت بیرون رخ میدهد . میدانیم هسته هر کهکشانی دارای ابرسیاه چاله پرجرمی است که صدها هزار یا میلیون یا حتی میلیارد برابر جرم نسبت به ستاره ای مثل خورشید ما دارند  سیاه چاله ها میتواند از طریق نیروی گرانش خود هم اجرام و ستارگان و هم گازهای انها را جذب کنند شاید این مهمترین دلیل برای این مساله محسوب شود .....

 

مترجم و تهیه کننده : آرش آریامنش- وبلاگ هوش فرازمینی

منبع:

http://www.iflscience.com/