هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

کشف کوتوله سفیدی که سیاره نزدیکش را به سمت خود میکشد
ساعت ٢:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱/۳۱   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

تاریخ خبر :  20 آوریل 2015

کوتوله های سفید در واقع هسته فشرده شده ستارگانی همچون خورشید هستندکه سوختشان به پایان رسیده . ستاره شناسان با استفاده از تلسکوپ چاندرا ایکس ناسا موفق به کشف شواهدی شدند که این کوتوله یک سیاره را به سمت خود میکشد اما چگونه ممکن است یک کوتوله سفید که اندازه اش نهایتا به اندازه سیاره ای مثل زمین است قادر به چنین حرکتی باشد ؟ پاسخ گرانش است .

به ادامه مطلب بروید 

 


وقتی جرمی تا این حد متراکم و کوچکتر شود یعنی صدها بار کوچکتر از اندازه نرمال ستاره اولیه خود گردد گرانشش زیاد میشود یعنی کشش گرانشی این ستاره در واقع سیاره اطراف خود را تحت تاثیر گذاشته است . گرانش در سطح کوتوله سفید ده ها  هزار بار بیشتر از سطح ستاره ای مثل خورشید ماست .

محققان بااستفاده از از مایشگاه پرتو گاما مربوط به سازمان فضایی اروپا موفق به کشف منبع ایکس در مرکز خوشه ستاره ای کروی با نام {NGC6388} شدند . مشاهدات حاکی از ان بود که یک سیاه چاله با جرم متوسط چند صد برابر خورشید در مرکز این خوشه قرار دارد اما با مشاهده بیشتر ستاره شناسان یافتند منبع مورد نظر از یک سیاه چاله نیست ..

با استفاده ازتصاویر کامپوزیت جدید و اشعه ایکس توسط تلسکوپ چاندرا و همچنین هابل ناسا در رنگهای مختلف قرمز و سبز و ابی ..بسیاری از ستاره ها در رنگهای نارنجی  و سفید ظاهر شدند .

سرعت نور ساتع شده در اشعه ایکس از این مدل نشان میدهد یک سیاره تحت نیروی های گرانشی کوتوله سفید قرار دارد . در این مدل سیاره توسط این کشش به سمت ستاره مادرش میرود . و دچار اشفتگی و پاره پاره شدن میشود . تکیه های این سیاره توسط اشعه ایکس به شکل درخشان نمایان شد  .

تخمین زده میشود سیاره مذکور جرمی برابر یک سوم جرم زمین و کوتوله سفید ستاره میزبانش 1.4 برابر جرم خورشید  ما را داشته باشد

 

مترجم : آرش آریامنش – وبلاگ هوش فرازمینی

منبع :

ASTRONOMYNOW.COM