هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

کشف یک سیستم سیاره ای جدید در همسایگی منظومه شمسی :
ساعت ٤:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٢/٩   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

 

تاریخ خبر 28 آوریل 2015

 

گروهی از اخترشناسان با استفاده از تلسکوپهای زمینی در هاوایی –کالیفرنیا- اریزونا ..به تازگی یک سیستم ستاره سیاره ای جدید در مدار ستاره ای که در نزدیکی ما هست را کشف کردند که تنها 54 سال نوری با ما فاصله دارد .

سه سیاره در مدار این ستاره نزدیک کشف شده است که هر سه از مدار عطارد هم به ستاره میزبانشان نزدیک تر هستند و مدارشان تنها 5 و 15 و 24  روز تقریبا طول میکشد

ستاره شناسان دانشگاه هاوایی در مانوا و دانشگاه برکلی با استفاده از ابزار الات و سیاره یاب های خود  در رصد خانه لیک و کک هاوایی این کشف را بعمل اوردند .

این تیم ستاره شناسی با تلو تلو خوردن سیارات اطراف این ستاره متوجه این سیارات شدند نام این ستاره {HD7924}  است . رصد خانه کک با استفاده از روش دوپلر صدها سیاره اطراف ستاره های نزدیک را در سالهای اخیر کشف کرده بود .

امکانات جدید {APT} کمک به سزایی برای یافتن سیارات بیشتری میکند .

لازم به ذکر است تلسکوپ فضایی کپلر نیز هزاران  سیاره فازمینی را در طول پنج سال اخیر کشف کرده است . این سه سیاره کشف شده با سیاران منظومه شمسی ما تفاوتهای بسیاری دارد اولا هفت هشت برابر زمین میباشند و دوما بیش از اندازه با این اندازه بزرگی که دارند به دور ستاره میزبان خود میچرخند .

 

مترجم : آرش آریامنش – وبلاگ هوش فرازمینی

منبع :

Phys.org