هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

تمرکز دانشمندان ناسا روی اروپا {قمر مشتری}
ساعت ۱٢:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۳/۱٤   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم

 
ماموریت گالیله ناسا شواهد محکمی را در مورد این که قمر اروپا ( که تقریبا هم اندازه با ماه هست ) اقیانوسی در زیر پوسته ی یخی با ضخامت نامشخص دارد. 
اگر این احتمال ثابت شود این اقیانوس میتواند آبی به اندازه ی 2 برابر آب زمین داشته باشد. 
با آب نمک فراوان و سطح سنگی و انرژی و شیمی ارائه شده توسط گرمای ناشی از مد اروپا میتواند بهترین مکان در منظومه شمسی برای جستجوی حیات امروزی فراتر از زمینمان باشد. 
جان گرانز فیلد دستیار مدیر ماموریت علمی ناسا در واشنگتون : " اروپا ما را با سطح یخی اسرار آمیز خود و شواهدی از اقیانوس وسیع شگفت زده کرده است که از اطلاعات وسیع فضاپیمای گالیله بیش از یک دهه قبل و مشاهدات اخیر تلسکوپ فضایی هابل که نشان دهنده ی توده های آب در حال فوران از سطح این قمر میباشد به دست آمده است" 
" ما در مورد احتمال پتانسیل این ماموریت هیجان زده ایم و در مورد این ابزاری که قرار است اسرار قمر اروپا را در مسیر جستجوی شواهدی از حیات فرازمینی فاش کند هیجان زده ایم" 

به ادامه مطلب بروید

 بودجه ی سال 2016 ناسا شامل 30 میلیون دلار برای ماموریت سفر به اروپا میباشد. این ماموریت یک فضاپیمای خورشیدی را به مدار دراز و حلقوی غول گازی مشتری میفرستد تا در طی سه دوره گردش های نزدیکی به اروپا داشته باشد در مجموع 45 دور از 16 مایل تا 1700 مایل انجام خواهد داد. 
ظرفیت ترابری ابزار علمی انتخاب شده شامل دوربین ها و طیف سنج ها میباشد برای تهیه عکس های با کیفیت از سطح اروپا و تشخیص ترکیبات آن 
رادار ردیاب یخ میتواند ضخامت پوسته ی یخی قمر را تعیین کند و به دنبال دریاچه های زیر سطحی مشابه انتاریکتیکا باشد. 
فضاپیما همچنین شامل یک مغناطیس سنج است تا قدرت و جهت میدان مغناطیسی قمر را بسنجد و به دانشمندان اجازه ی اندازه گیری عمق و شوری دریاچه ها میدهد. 
یک دستگاه حرارت سنج نیز سطح یخی اروپا را در جستجوی فوران های آب گرم سیقل میدهد در حالی که ابزار دیگر در جستجوی آب و ذرات ریز در اتمسفر خواهند بود. 
در سال 2012 تلسکوپ هابل بخار آب را بر فراز قطب جنوب اروپا مشاهده کرد که نشان دهنده ی اولین مدرک وجود توده های آب در این قمر است. 
اگر وجود آب در این قمر ثابت شود دانشمندان میتوانند خواص شیمیایی محیط احتمالا قابل سکونت قمر را بشناسند و دیگر نیازی به حفر لایه های یخی نباشد. 
سال قبل ناسا محققانی را دعوت کرد تا پیشنهاد های ابزاری را برای تحقیق در اروپا ارائه دهند. 33 مورد ابزار شناسایی شد و از آن ها 9 مورد برای ماموریت انتخاب شد که در سال 2020 به کار گرفته خواهد شد. 
کارت نیبر دانشمند پروژه ی اروپا در ناسا واشنگتون : " این یک قدم بزرگ در تحقیقات ما در جستجوی نشانه ای برای یافتن حیات خارج از زمین است " 
" ما مطمینم که این ابزارهای عامی همه کاره کشفیات هیجان انگیزی را در این ماموریت پیش بینی شده به ارمغان خواهد آورد " 
Translated By Aida Helix 
Astronomynow. Com

 
{با نام مترجم و وبلاگ اشتراک بگذارید }