هوش فرازمینی

اخبار نجوم و حیات فرازمینی

دانشمندان چیزی بسیار عجیب در پشت پلوتو پیدا کرده اند. آیا پلوتو دنباله دارد ؟!
ساعت ٧:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٥/۸   کلمات کلیدی: دانستنی های نجوم
سفینه ی نیوهورایزنز در مسیر خود در پشت سر پلوتو وارد منطقه ی تاریک سایه ی پلوتو شد و فرصتی یافت تا بتواند اتمسفر پلوتو را در زیر نور خورشید مشاهده کند و همچنین توانست تاثیرات بادهای خورشیدی در پلوتو را ببیند. 
چیزی که نیوهورایزنز پیدا کرد این بود که اتمسفر پلوتو توسط بادهای خورشیدی کنار کشیده شده است و منطقه ای سرد و متراکمی از گازهای یونیذه شده که هزاران مایل در پشت پلوتو گسترده شده به وجود آورده است. 
به ادامه ی مطلب بروید.

این امر باعث به وجود آمدن یک حفره در منطقه ی بادهای خورشیدی شده که بین 77000 و 109000 کیلومتر در پشت پلوتو گستردگی دارد.

این دنباله بیشتر از یون های نیتروژن تشکیل یافته که یک دنباله ی پلاسمایی را شکل میدهد اگرچه دانشمندان هنوز مطمین نیستند که این دنباله در چه اندازه و شکلی است اما بیشتر شبیه دنباله ی یونی دنباله دارها میباشد که در پشت صخره های یخی دنباله دارها هنگامی که نزدیک خورشید میشوند کش می آید.
اطلاعات بیشتری تا ماه آگوست در مورد این دنباله ی پلاسمایی به دست خواهد آمد و سرعت از دست رفتن اتمسفر پلوتو نیز محاسبه خواهد شد و جواب بسیاری از سوالات از جمله روند تکامل اتمسفر پلوتو و سطح آن و این که چه چیزی باعث گسترش اثر متقابل بادهای خورشیدی در پلوتو شده است به دست خواهد آمد.
مشابه این دنباله در مریخ و زهره مشاهده شده. 
یون های نیتروژن در جلوی پلوتو هم پیدا شده اند قبل از سفر فضاپیمای نیوهورایزنز که این ماموریت نشان داد که اتمسفر پلوتو در همه ی جهت ها در حال فرار است.
محاسبه ی سرعت فرار اتمسفر پلوتو میتواند در درک چگونگی تکامل این سیاره در گذر زمان بسیار مهم باشد و این که امروزه این سیاره چگونه دنیایی است. اطلاعات بیشتر انتظار میرود تا ماه بعدی به دست آید و ما فقط میتوانیم منتظر این بمانیم که این دنیای کوچک دور چه شگفتی هایی برای ما به ارمغان می آورد.
ترجمه : آیدا صفری 
منبع: phys.org