افت و خیزهای چگالی اولیه
در لحظات اولیه ی عمر گیتی، پلاسمای گرم و چگالی تمام فضا را پوشانده بود. چگالی همه جا یکسان نبود و در جاهایی که چگالی نسبی به اندازه ی کافی بالا بود، تجمع پلاسما می توانست به سیاهچاله بیانجامد.
به ادامه ی مظلب بروید.

برخوردهای پرتوهای کیهانی
پرتوهای کیهانی، که ذرات بسیار پرانرژی از منابع کیهانی اند می توانند با برخورد پرانرژی به جوّ زمین سیاهچاله درست کنند. تقریباً در همان لحظه ی تولد این سیاهچاله ها منفجر می شوند و بارانی از ذرات ثانویه تولید می کنند که می توان در آزمایشگاه آنها را مشاهده و ثبت کرد.
شتاب دهنده های ذرات
یک شتاب دهنده مانند LHC می تواند دو ذره را چنان به هم برخورد دهد که آنها را به سیاهچاله تبدیل کند. آشکار کننده ها می توانند واپاشی این سیاهچاله ها را ثبت کنند.
تولد و مرگ یک سیاهچاله ی کوانتومی
* تولد
جرم: ۱۰ تراالکترون ولت (TeV)
زمان: ۰
در شرایط مناسب، دو ذره (که در اینجا به صورت بسته های موج نمایش داده شده اند) می توانند با هم برخورد کرده و به سیاهچاله تبدیل شوند. سیاهچاله ی تولید شده نامتقارن خواهد بود و ممکن است در حال چرخش، لرزان یا باردار باشد؛ در اینجا زمان ها و جرم ها تقریبی اند: یک تراالکترون ولت تقریباً برابر ۱۰به توان ۲۴- کیلوگرم است.
*مرحله کچل شدن
جرم: ۱۰ تا ۸ TeV
صفر تا ۱ ضربدر۱۰ به توان ۲۷- ثانیه
سیاهچاله در اولین مرحله ی عمر خود امواج گرانشی و الکترومغناطیس تابش خواهد کرد. به قول جان ویلر، سیاهچاله موهایش را از دست می دهد و تقریباً به یک شیء بدون هیچ ویژگی تبدیل می شود که فقط بار، چرخش و جرم دارد. حتی بار هم به سرعت به صورت ذرات باردار از سیاهچاله خارج می شود.
* مرحله کند شدن چرخش
جرم: ۸ تا TeV 6
1 تا ۳ ضربدر ۱۰ به توان ۲۷- ثانیه
سیاهچاله دیگر سیاه نیست. تابش می کند. با این تابش چرخش سیاهاله کم می شود و سیاهچاله به ذره ای کروی تبدیل می شود. تابش عموماً از استوای سیاهچاله تابش می شود.
* مرحله شوارتزشیلد
جرم: ۶ تا TeV2
3 تا ۲۰ ضربدر ۱۰ به توان ۲۷- ثانیه
با از بین رفتن رخش، سیاهچاله، حتی از قبل هم ساده تر خواهد شد و تنها ویژگی آن جرمش است. حتی جرمش را هم به صورت تابش و ذرات جرم دار از دست می دهد که در هر جهتی بخش می شوند.
* مرحله ی پلانک
جرم: ۲ تا صفر TeV
20 تا ۲۲ ضربدر ۱۰ به توان ۲۷- ثانیه
سیاهچاله به جرم پلانک نزدیک می شود � کمترین جرمی که معادلات نظری پیش بینی می کنند- و با یک جرقه به نابودی می رسد. نظریه ی ریسمان می گوید که در این مرحله سیاهچاله ریسمان تابش می کند؛ بنیادی ترین واحدهای ماده.
آرش بوالحسنی-وبلاگ هوش فرازمینی 

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۸/۳ | ۱٠:٥٩ ‎ب.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.