یک هفته اقامت در پایگاه ایستگاه فضایی ، بیل شفرد اولین ورود خود به پایگاه جدید فضایی را به همراه دوستان و خدمه ی فضایی خود با یادداشتی اینگونه تمام میکند. 
" همه ی ما کمی تاریخ فضا نوشته ایم " 
اکنون بعد از 15 سال ماموریت فضایی تمرکز شفرد بر روی آینده و اینکه چگونه کارهای او تاثیراتی بر اتفاقات بعدی خواهد داشت ، میباشد. 
" کلمه ی ایستگاه فضایی در قرن بعد چه مفهومی در متن ها خواهد داشت ؟ در هزاره ی بعدی چطور ؟ تفکر به اینکه این فرایند چطور پیش خواهد رفت بسیار هیجان انگیز است. " 
به ادامه ی مطلب بروید.

" ما در این مسیر چیزهای زیادی یاد گرفتیم و به نظرم این مسیر خوبی برای وقوع اتفاقات بزرگ در آینده است " 
 در روز 2 نوامبر سال 2000 ساعت 5:23 فضانورد بیل شفرد و فضانوردان سرگی کریکالو و یوری گیدزنکو وارد ایستگاه فضایی شدند تا اولین ساکنین این ایستگاه باشند . تا قبل از آن شفرد فقط 18 روز را در فضا در سه ماموریت فضایی کوتاه شاتل طی کرده بود ولی اکنون در حال آغاز یک ماموریت 4 و نیم ماهه در پایگاه مداری بود.
دو مهندس پرواز روسی او بیشتر باتجربه بودند ، کریکالو و گیدزنکو که هر کدام حداقل شش ماه در مدار ایستگاه فضایی روسیه گذرانده بودند. 
شفرد مینویسد : " شفرد به مدت بیش از یک سال در فضا در پایگاه میر بوده و احساسی که من در مورد اینکه چه کاری قرار است انجام دهیم این بود که من با دو نفر بودم که در مورد اینکه باید چه انتظاری داشته باشیم و چه کاری باید انجام شود بسیار میدانستند . " 
" بنابراین در این مورد بسیار احساس راحتی داشتم و در واقع سرجری اولین شخصی بود که دریچه را باز کرد و داخل آن رفت " 
 
ایستگاه فضایی در اوایل خیلی کوچکتر بود و برای اولین بار در سال 1998 با همکاری ایالات متحده و سازمان کاربردی کارگو بلاک روسیه راه اندازی شد و تا زمان رسیدن اولین ساکنین آن دو سال بعد ایستگاه فضایی تنها یک اتاق را شامل بود. و هنوز کار زیادی برای انجام دادن بود. 
شفرد : " اولین روز ما شدیدا گیج کننده بود ، پیدا کردن وسایل ، یافتن روش های درست و از پس اولین روز برآمدن واقعا گیج کننده بود . " 
" حس ساختن یک خانه و همزمان زندگی کردن در آن را داشت " 
در سه ماه اول ، ارتباط با زمین متناوب بود بدین معنی که شفرد به عنوان فرمانده کنترل آن رابرعهده داشت. 
15 سال بعد اعضای 45 نفره ی ماموریت تغییر زیادی کرده اند و از زمان کاملتر شدن ایستگاه در سال 2011 و همانند یک هواپیمای بوئینگ 747 فضای بیشتری نسبت به یک خانه ی 6 خوابه ی معمولی دارد. 
6 نفر از اعضای تیم در ارتباط مداوم با زمین هستند و به اینترنت هم دسترسی دارند. 
در سفر اول شفرد و کریکالو و گیدزنکو 22 تجربه ی علمی را از سر گذراندند. و امروز اعضای تیم میخواهند 191 تحقیق علمی را در طی سفرهای 45 و 45 تکمیل کنند. 
شفرد : " اکنون فضا نسبت به آنچه که بیست سال پیش بود به ما خیلی نزدیکتر است " 
و به مرحله ای رسیده که میراث شفرد هنوز میتواند در فضا یافت شود .
مترجم : آیدا صفری 
آرش بوالحسنی -وبلاگ هوش فرازمینی 
منبع : space.com

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۸/۱٤ | ٢:۱٩ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.