منجمان در حال بررسی و آشکار کردن فعالیت های درونی سیاهچاله ها هستند. 
 مطالعات جدید نشان میدهد زبانه های قدرتمند اشعه ی ایکس که در حال فوران از جانب ابرسیاهچاله ها دید شده اند به حرکت هاله های عظیم در اطراف تاج سیاهچاله گره خورده اند ، پدیده های مرموزی که منابع نور پر انرژی هستند.
به ادامه ی مطلب  بروید.

محققان میگویند به خصوص ابرسیاهچاله ها بیشتر دچار انفجار میشوند زمانی که تاج های اطراف آن ها از آن ها دور میشود.

محقق ارشد دن ویلکینز از دانشگاه ساینت ماری هالیفکس کانادا : " این اولین باری است که ما تبدیل تاج به زبانه را مشاهده میکنیم . این به ما کمک خواهد کرد تا بفهمیم چگونه ابرسیاهچاله ها به بعضی از درخشانترین اجرام کیهانی قدرت میدهند. " 
هیچ نوری از خود  سیاهچاله ها فرار نمیکند اما بسیاری از این اجرام توسط دیسک های برافزایشی پرتحرک و حاوی مواد داغ که نور را در طول موج های مختلف از خود ساطع میکنند ، احاطه شده اند. 
ابرسیاهچاله ها در دل بسیاری از کهکشان ها ، شامل راه شیری خودمان مخفی شده اند. 
این غول های کیهانی میتوانند جرمی به اندازه ی صدها میلیون یا حتی صدها میلیارد خورشید داشته باشند.
ویلکینز و تیم او یک ابر سیاهچاله به اسم Markarian 335 (Mrk 335) را مطالعه کرده اند که در فاصله ی 324 سال نوری از زمین کشف شده. در سپتامبر 2014 ماهواره ی سویفت ناسا یک زبانه ی درخشان از جانب MRK 335 تشخیص داد ، منجمان از ناسا درخواست کردند که با ماهواره ی نواستار بر روی این جرم به منظور مطالعات بیشتر امواج ایکس آن تمرکز کند. 
با استفاده از مشاهدات مختلف ، اعضای تیم تخمین زدند که فشانه های Mrk 335 از سیاهچاله ی خود در حدود 20 درصد سرعت نور به بیرون پرتاب شده و سپس فروکش کرده است. 
ویلکینز : " زبانه ها ی تاجی ابتدا در درون تجمع میکنند و سپس مانند یک جت به بیرون پرتاب میشوند. ما هنوز نمیدانیم که جت های سیاهچاله ای چگونه شکل میگیرند اما احتمال هیجان انگیز این است که زبانه های تاجی سیاهچاله در حال آغاز تشکیل دادن پایه جت های سیاهچاله ی بوده قبل از اینکه فروکش کند. " 
نتایج جدید همچنان نشان میدهد که تاج ها نسبتا فشرده هستند تا پراکنده ، طبق نظر برخی از کارشناسان و اعضای تیم. 
فیونا هریسون محقق ارشد نواستار :" ماهیت این منابع پرانرژی امواج ایکس که ما آن ها را تاج مینامیم یک معما است ، اما اکنون با قابلیت مشاهده ی تغییرات دراماتیک اینچنینی ما نشانه هایی در مورد اندازه و ساختار آن به دست می آوریم ." 
مترجم : آیدا صفری 
منبع : m.livescience.com 
آرش بوالحسنی -هوش فرازمینی

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۸/٢٢ | ۳:٤٥ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.