از آتش فشان های یخی تا قمرهای چرخشی ، تیم علمی افق های نو ناسا در چهل و هفتمین مراسم سالانه ی علوم سیاره ای جامعه ی نجومی آمریکا در نشنال هاربور مریلند به بحث در مورد 50 کشف هیجان انگیز در مورد پلوتو پرداختند. 
به ادامه ی مطلب بروید.

جیم گرین از مرکز فرماندهی ناسا : " ماموریت افق های نو هرآنچه تصوری که ما در مورد پلوتو داشتیم را معکوس کرد. " 
" به همی خاطر است که ما کاوش میکنیم ، تا کنجکاوی ذاتی خود را ارضا کنیم و به سوال های عمیق تر در مورد اینکه چگونه ما به همچنین مرحله ای رسیدیم و فراتر از این افق بعدی چه چیزی قرار گرفته ، جواب دهیم. " 
برای همچین اکتشافی ، زمین شناسان تیم افق های نو تصاویری از سطح پلوتو را ترکیب کردند تا نقشه های سه بعدی  را تهیه کنند که دو بخش متمایز کوهستانی از پلوتو را که میتوانند ابر آتش فشان-آتش فشان های یخی که احتمالا در گذشته فعال بوده اند-  باشند نشان میدهد.
دو منطقه ی ابرآتشفشانی پدیده های بزرگی هستند که ده ها مایل یا کیلومتر گستردگی و چندین مایل یا کیلومتر ارتفاع دارند. 
اولیور وایت از مرکز تحقیقات ایمز ناسا : " این رشته کوه ها بلند هستند با یک حفره در مرکز قله شان و این در زمین تنها یک چیز را نشان میدهد -آتش فشان -اگر آن ها آتش فشانی هستند پس نشست قله احتمالا در اثر فروریختن مواد به هنگام انفجار از زیر زمین است.  بافت عجیب کوه ها احتمالا نشان دهنده ی جریان های خاص آتش فشانی میباشند که از قله به سمت پایین و بر روی دشت های فراتر حرکت کرده اند. 
در حالی که ظاهر آن ها شبیه کوه های آتش فشانی زمین که سنگ های مذاب فوران کرده اند میباشد ، یخ های آتش فشانی روی پلوتو انتظار میرود که نوعی مواد آبکی مانند آب یخی ، نیتروژن ، آمونیاک ، یا متان از خود بروز میدهند. 
اگر ثابت شود که پلوتو آتش فشان دارد بیانگر علائمی مهم در مورد زمین شناسی و تکامل اتمسفر آن خواهد بود. 
Pluto's Long History Of Geologic Activity 
تاریخ بلند فعالیت های زمینی پلوتو 
طبق یافته های جدید افق های نو سطح پلوتو سن های متنوعی دارد ، باستانی ،متوسط و تا حدی جوان . 
برای تشخیص سن سطح منطقه ی این سیاره دانشمندان  تاثیرات دهانه ای را محاسبه کردند . هرقدر دهانه ها شدیدتر منطقه کهن سال تر است.  محاسبه های شکاف ها در سطح پلوتو نشانگر این است که مناطقی از سطوح آن وجود دارد که قدمت ان درست بعد از شکل گیری سیارات منظومه ی شمسی میباشد یعنی 4 میلیارد سال پیش. 
اما همچنین منطقه ی وسیعی از سطح آن وجود دارد که انگار همین دیروز متولد شده است یعنی در مدت 10 میلیون سال پیش ایجاد شده است. این منطقه که اسپوتنیک پلنوم نام گرفته در قسمت چپ منطقه ی قلبی شکل گرفته و کاملا یک منطقه ی شکاف آزاد است در هر عکسی از آن که دیده شده. 
اطلاعات جدید محاسبه گر شکاف ها نشان میدهد که حضور این منطقه ی میان سال غیر عادی نیست و پلوتو به لحاظ زمین شناسی بیشتر از 4 میلیارد سال تاریخ خود فعال بوده است. 
همچنین اطلاعات نیوهورایزنز نشان میدهد که اجرام کمر بند کوییپر که منطقه ای ناشناخته برای دانشمندان است احتمالا در آغاز دارای اجرام چندان کوچکی نبوده است و حضور اندک دهانه های برخوردی بر سطح پلوتو و شارون میتواند صحتی بر این مسئله باشد. 
که باعث شده دانشمندان تیم افق های نو در مورد مدل های قبلی کمربند کوییپر تجدید نظر کنند. 
ماموریت افق های نو همچنین در مورد سیستم شگفت انگیز اقمار پلوتو و خصوصیت های عجیب ان هااطلاعاتی به دست میدهد. برای مثال تقریبا هر قمری در منظومه ی شمسی چرخشی همگام دارد و همواره یک سوی آن به سمت سیاره است اما این مورد درباره ی اقمار کوچک پلوتو صدق نمیکند. 
قمرهای کوچک پلوتو بسیار سریع به دور خود چرخش میکند-هیدرا دورترین قمر به طرز بی سابقه ای 89 بار در یک دور به دور سیاره ، به دور خود چرخش میکند. دانشمندان معتقدند که این مقدار ممکن است متفاوت باشد چون شارون گشتاوری قوی از خود ساطع میکند که مانع هر قمر کوچک از چرخش همزمان یک طرفه ای میشود. (قرار گرفتن یک سوی قمر به طرف سیاره )
نکته عجیب دیگر در مورد قمرهای پلوتو ، تلوتلو خوردن زیاد آن ها است که همانند فرفره ی چرخان حرکت میکنند. 
تصاویر به دست آمده از 4 قمر کوچک پلوتو نشان میدهد که بعضی از قمرها میتوانند نتیجه ی برخورد دو قمر دیگر باشند. 
مترجم : آیدا صفری 
منبع : astronomy.com 
آرش بوالحسنی -هوش فرازمینی

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۸/٢٢ | ٩:٢۸ ‎ب.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.