یک سیاره ی فراخورشیدی جدید که دوقلوی زهره نام دارد در فاصله ی 39 سال نوری از ما کشف شده. سه برابر نزدیکتر از هر سیاره ی کشف شده ی هم اندازه با زمین. 
این سیاره GJ1132B نام دارد شعاع آن 16 درصد بزرگتر است 60 درصد سنگینتر از زمین است ولی چگالی آن مشابه زمین و زهره است. خیلی سریع به دور ستاره ی میزبان خود حرکت میکند هر 1،6 رو یکبار و فاصله ای متوسط (2،3 میلیون کیلومتر ) از آن دارد. 
به ادامه ی مطلب بروید.

هرچند یه ستاره ی خود بسیار نزدیک است و 19 برابر بیشتر از زمین انرژی دریافت میکند اما نسبتا سرد است. دمای سطحی آن چیزی حدود 400 و 600 درجه ی کلوین برآورد شده است که مطمئنا برای دربرگرفتن حیات بسیار داغ است اما برای نگه داشتن اتمسفر خود سرد است. دانشمندان احتمال میدهند که ممکن است اتمسفری مشابه زهره داشته باشد بر اساس دما اندازه و ساختار آن. 
دکتر زک برتا تامپسون رئیس تحقیقات : " سیاره سردتر از بیشتر سیارات صخره ای شناخته شده است . بدین معنی که مولکول های اتمسفر آن خیلی آهسته تر از مولکول های اتمسفر سیارات داغ حرکت میکنند به جز مولکول های سبک مانند هیدروژن و هلیوم که خیلی سریع حرکت میکنند. 
مولکول های گاز در این سیاره انقدر آهسته حرکت میکنند که نمیتوانند از گرانش آن فرار کنند. گرانش سیاره آن ها را به دام می اندازد و بنابراین اتمسفر سیاره حفظ میشود.
محققان امیدوارند با استفاده از هابل بتوانند رصد های دقیق از سیاره داشته باشند و نگاهی به اتمسفر آن بیندازند. تلسکوپ های در حال ساخت مانند تلسکوپ فضایی جیمز وب بایستی بتواند اتمسفر آن را به طور دقیق بررسی کند.
این جرم به دور یک ستاره ی رده ی M در حال حرکت است که یک ستاره ی کاملا معمولی در راه شیری است. 
برای هر ستاره ی زرد رنگ مانند خورشید 12 کوتوله ی قرمز مانند همین ستاره ی  GJ1132 وجود دارد که کوچکتر و ضعیفتر از خورشید میباشند و مطالعات جدید نشان میدهد که بیشتر ستارگان کوتوله قرمز رنگ سیارات هم اندازه با زمین دارند و همه ی آن هایی که تاکنون کشف شده اند آنقدر دوور هستند که امکان رصد مستقیم اتمسفر آن ها وجود ندارد.
دکتر برتا تامپسون : " GJ1132B یک فرصت هیجان انگیز برای منجمان است تا اتمسفر یک سیاره ی صخره ای خارج از منظومه ی شمسی را بررسی کنند. " 
" برای من ، هیجان انگیزترین چیز فکر کردن در مورد رصدهای بسیاری است که قرار است از این سیاره در دهه های بعدی داشته باشیم ، برای دانستن اینکه چه فرایند هایی اتمسفر سیارات در کهکشان را تشکیل میدهد. " 
مترجم : آیدا صفری 
منبع : Www.iflscience.com 
آرش بوالحسنی -هوش فرازمینی

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۸/٢٦ | ۳:۳۳ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.