در ابتدا همه چیز پر هرج و مرج بود. 
داغ ،چگال ، متراکم از ذرات پر انرژی ، جهان اولیه مکانی آشفته و شلوغ بود. پس از 300000 سال از انفجار بزرگ این سوپ نوپای کیهانی به اندازه ای سرد شد تا اتم ها بتوانند شکل گرفته و ازادانه حرکت کنند. این اتفاق برجسته نوترکیبی نامیده میشود که باعث پیدایش تابش زمینه ی مایکروویو کیهانی (CMB ) در کیهان شده و در سرتاسر آسمان به فراوانی در حال تابیدن است. 
اکنون آنالیز جدیدی از این تابش کیهانی حضور علامتی را نشان میدهد ، شواهدی از اینکه در دوره ی نو ترکیبی شاید جهانی موازی به جهان ما وارد شده باشد. 
به ادامه ی مطلب بروید.

هرچند این موارد جز پدیده های علمی تخیلی است اما جهان موازی نقشی بزرگ در درک ما از کیهان ایفا میکند . بر طبق نظریه تورم ابدی ،دنیاهای حبابی جدا از دنیای ما از نظر تئوری به طور مداوم تشکیل یافته اند و توسط انرژی حاصل از خود فضا گسترش یافته اند.
جهان های حبابی که به سمت یکدیگر بسیار  نزدیک میشوند به طور لحظه ای به یکدیگر میچسبند و این برخوردهای موقتی میتواند باعث شود که یکی از جهان ها مقداری از مواد خود را به جهان دیگر وارد کند و به نوعی اثر انگشت خود را در اثر برخورد در جهان دیگر کنار بگذارد. 
رانگا رام چری یک کیهان شناس در مرکز تکنولوژی کالیفرنیا بر این عقیده است که تابش زمینه کیهانی (CMB) مکانی عالی برای جستجوی همچین اثر انگشتی است.
بعد از بررسی های دقیق طیف تابش زمینه کیهانی ، چری سیگنالی را ردیابی کرد که 4500 بار روشنتر از چیزی بود که باید باشد ، بر اساس تعداد پروتون ها و الکترون ها دانشمندان معتقدند که این سیگنال در کیهان بسیار اولیه حضور داشته است. در واقع این سیگنال استثنائی -خط نشری برخاسته از تشکیل اتم ها در دوره ی نوترکیبی کیهان -بیشتر سازگار و منطبق با کیهانی است که نسبت ذرات ماده ی آن به فوتون ها 65 برابر بیشتر از جهان ما است. 
30 درصد احتمال دارد که این سیگنال مرموز فقط یک سیگنال اغتشاشی باشد نه یک سیگنال واقعی ؛ اما ممکن است واقعی هم باشد و به این خاطر وجود داشته باشد که یک جهان موازی بخشی از مواد و عناصر خود را به کیهان ما تزریق کرده است. 
به هر حال ، اگر پروتون ها و الکترون های اضافی به جهان ما اضافه شده باشند، اتم های بیشتری بایستی شکل گرفته باشند ، فوتون های بیشتری بایستی در دوره ی پیدایش تابش کرده باشند و خط نشری حاصل از این تابش ها بایستی بسیار زیادتر شده باشد. 
خود چری در مورد این مساله شک و تردید دارد : " ادعاهای غیر معمول مانند کیهان های متناوب نیازمند موارد بسیاری برای اثبات میباشند." 
در واقع نشانه ای که چری به وجود آن پی برده ممکن است پیامد ورود تابش هایی از کهکشان های دور باشد یا حتی ابرهایی که کهکشان ما را احاطه کرده اند.
تنها بررسی و تحقیقات بیشتر واقعیت را آشکار خواهد کرد. 
مترجم : آیدا صفری 
منبع : Universetoday.com 
آرش بوالحسنی-هوش فرازمینی

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۸/۳٠ | ۱٢:۱٢ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.