دانشمندان شاید هیچوقت مطمئن نشوند که آیا کاوشگر  کنجکاوی ناسا دو سال قبل نشانه هایی را از حیات کشف کرده است یا نه ، اما اکنون زمان مناسبی برای جمع آوری نشانه های مورد نظر است. 
دسامبر گذشته اعضای تیم کنجکاوی اعلام کردند که تراکم های متان در هوای مریخ در اطراف کاوشگر به مدت دو ماه از اوایل سال ۲۰۱۴ به میزان ۱۰ درجه ناگهان افزایش یافته است. کاوشگر کنجکاوی از آگوست سال ۲۰۱۲ ۹۶ مایل (۱۵۴ کیلومتر ) از شکاف Gale را پیموده است. 
اینجا در زمین حضور بسیار گسترده ی متان در اتمسفر منشایی بیولوژیکی دارد بنابراین خبر اکتشاف جدید کنجکاوی باعث ایجاد شور و اشتیاقی میان دانشمندان و مردم عادی شده. 
به ادامه مطلب بروید.

اما میکروب های موجود در سطح سیاره سرخ تنها توضیح نیست ، فرآیندهای زمینی هم میتوانند به همان اندازه باعث تولید متان بشوند. در واقع مطالعه ی جدیدی ۳ سناریو را مطرح میکند که میتواند این معمای پیچیده را توضیح دهد ، و تنها یکی از آن ها وجود حیات را مطرح میکند. 
طبق گفته های Renyu Hu  یکی از مدیران بخش مطالعات از مرکز تکنولوژی کالیفرنیا و آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا  این فرضیه ها که شامل حیات نمی باشد بیان میکند که متان به طور معمول  ذرات خاک سطح مریخ را به صورت ترکیب های خشک تصرف میکند و در جو آزاد میشود زمانی که نمک هایی به عنوان پرکلرات ها  پس از جذب آب  اتمسفر به مایع تبدیل میشوند.
هو میگوید یکی دیگر از فرضیه های غیر حیاتی دیگر  این است که کاوشگر وارد حوزه ای شده که در آن قبلا انفجار متان رخ داده بوده و در آب سفره های زیر سطحی گرفتار شده بود. 
تمام این احتمالات تصور شده ، گدازه های پرکلرات (فرضیه اول ) -حیات (فرضیه دوم ) و انفجارهای منطقه ای (فرضیه سوم ) -میتوانند توسط مشاهدات آینده ی کنجکاوی بررسی و آزمایش شوند.
به عنوان مثال نظریه های اول و دوم پیش گویی میکنند که خوشه های متان بایستی تقریبا به طور همزمان در هر سال مریخی افزایش یابند ، از آنجایی که هر دوی این توضیحات از موج های گازی تا چرخه های گدازه ای را شامل میشوند سناریوی سوم ممکن است چندان منطقی به نظر نرسد.
نظریه اول و دوم حتی پیش گویی های متفاوتی در مورد زمان رها شدن متان در جو دارند.
نظریه دوم حضور متان را در اواخر زمستان پیش بینی میکند.
آزمایش های این نظریه ها هنوز در حال انجام است ولی در مورد نظریه سوم خبرهای بدی برای طرفداران حضور حیات میکروبی در مریخ وجود دارد : کنجکاوی تاکنون هیچ نشانه ای از جریان های دیگر متان (جریان های نشان دهنده ی حیات) را کشف نکرده است برخلاف تلاش های معمول و تکرار شده.
مترجم : آیدا صفری 
منبع : space.com 
آرش بوالحسنی -هوش فرازمینی

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۱٠/٥ | ۱:٠٦ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.