تیمی از دانشمندان با استفاده از آنالیزهای نمونه ای موجود در مجموعه ابزار کاوشگر کنجکاوی (SAM ) برای اولین بار موفق به تشخیص نیتروژن بر روی سطح مریخ شدند که از حرارت ناشی از رسوب های مریخی حاصل شده است. 
نیتروژن تشخیص داده شده حالت نیتروژن اکسید را دارد و میتواند توسط درهم شکستن ذرات نیتراته در طی حرارت آزاد شود. 
نیترات ها نوعی مولکول هستند که حاوی نیتروژنی میباشند که میتواند توسط ارگانیسم های زنده مصرف شود. این کشف شواهد اینکه مریخ باستان قبلا شامل حیات بوده است را افزایش میدهد. 
به ادامه ی مطلب بروید.

نیتروژن برای تمام گونه های حیاتی ضروری میباشد ، زیرا که ساختارهای اساسی مولکول های بزرگ تر را تشکیل میدهد مانند DNA و RNA که دستورهای ژنتیکی حیات و پروتئین ها را رمز گذاری میکنند و برای تشکیل یافتن اجزایی مثل مو و ناخن یا سرعت بخشیدن به واکنش های شیمیایی معمول استفاده میشوند. 
اما در مریخ و زمین نیتروژن موجود در اتمسفر به صورت گاز نیتروژن دراتمسفر قفل شده است ( N2 ) -دو اتم نیتروژن شدیدا به یکدیگر گره خورده اند به طوری که به راحتی با مولکول های دیگر واکنش نمیدهند. اتم های نیتروژن بایستی از یکدیگر جدا شوند تا بتوانند در واکنش های شیمیایی مورد نیاز برای حیات شرکت کنند.  
در زمین ارگانیسم های خاصی میتوانند نیتروژن های اتمسفری را از یکدیگر جدا کنند و این فرآیند برای فعالیت های متابولیک بسیار بحرانی است. اما مقادیر کوچکی از نیتروژن هم میتوانند توسط وقایعی نظیر رعد و برق جدا شوند.
نیترات (NO3 ) -اتم نیتروژن متصل به سه اتم اکسیژن است -منبعی از نیتروژن های جدا شده. 
یک مولکول نیتروژن میتواند به اتم ها و مولکول های مختلف دیگر گره بخورد و این رده از مولکول ها به عنوان نیترات ها شناخته میشوند. 
هیچ شواهدی مبنی بر اینکه مولکول های نیتروژن توسط تیم کشف شده وجود ندارد. سطح مریخ برای گونه های حیات شناخته شده نامناسب است. در عوض تیم دانشمندان فکر میکنند که این نیترات ها عناصری باستانی هستند و احتمالا از فرآیندهای غیر بیولوژیکی مانند برخوردهای شهاب سنگ ها و یا رعد و برق های مریخی در گذشته های دور به وجود آمده اند.
بسترهایی شبیه به رودخانه های خشک در سطح مریخ و کشف مواد معدنی که تنها در حضور آب مایع شکل میگیرند نشان میدهد که مریخ در گذشته های بسیار دور برای حیات مناسب تر بوده است. اعضای تیم کنجکاوی شواهدی از محتویات ضروری دیگر برای حیات یافته اند ، عناصری مانند آب مایع و مواد ارگانیک که در محدوده ی شکاف Gale واقع در سایت کاوشگر کنجکاوی میلیون ها سال پیش حضور داشته اند.
نمونه های نیترات یافت شده در منطقه ی Rocknest همراه با نمونه هایی از شن و ماسه های معلق در باد مخلوط شده است .  این نمونه ها از گل سنگ های موجود در مناطق دریل شده ی John Klein و Cumberland در yellow knife bay برداشته شده اند. چون نمونه های Rocknest ترکیبی از شن ها و گرد و غبار مناطق دوردست مریخ است نیترات های موجود در آن به نظر در سرتاسر سطح منطقه پخش شده اند. نتایج نشان میدهد که  ببشتر از  ۱،۱۰۰ در میلیون بخش عنصر  نیترات در خاک مریخ در سایت های دریل شده موجود است. 
اعضای تیم کاوشگر (spirit )  قبلی منطقه ی باستانی قابل سکونت آنجا را اینطور توصیف کرده اند : آب تازه ، عناصر شیمیایی کلیدی مورد نیاز برای حیات ، مانند کربن و انرژی پتانسیل لازم برای فراهم آوردن متابولیسم به ارگانیسم های ساده.
نمونه ها اول برای آزاد سازی مولکول های موجود در خاک مریخ حرارت داده شدند سپس بخش هایی از گازهای آزاد شده به دستگاه ها و ابزارهای کاوشگر برای بررسی انتقال داده شد.  ترکیب های نیتروژن دار متفاوت توسط دو ابزار شناسایی شدند : ۱-طیف سنج جرمی  که از میدان های الکتریکی برای تشخیص مولکول بر اساس جرم مخصوصشان استفاده میکنند و ۲-دستگاه کروماتوگرافی گازی که مولکول ها را بر اساس زمانی که طول میکشد تا از لوله های شیشه ای کوچک مویین عبور کنند جدا میکند-مولکول های خاصی با دیواره های لوله واکنش نشان میدهند و آهسته تر حرکت میکنند.
در کنار ترکیب های نیتروژن دار دیگر ، ابزارها نیتروژن اکسید (NO ) را در نمونه هایی از هر سه منطقه پیدا کردند. از آنجایی که نیترات یک اتم نیتروژن چسبیده به سه اتم اکسیژن است اعضای تیم فکر میکنند که بیشتر عنصرهای NO مانند از نیترات هایی ناشی میشوند که در طی حرارت دادن نمونه ها تجزیه شده اند.  ترکیب های خاص موجود در ابزارهای کاوشگر هم همچنین میتوانند به هنگام حرارت دیدن نیتروژن آزاد کنند اما مقدار NO یافت شده بیشتر از دوبرابر مقداری است که میتواند توسط ابزارهای SAM تولید شود. این باعث شده اعضا تیم فکر کنند که نیترات ها واقعا در مریخ حضور دارند و فراوانی حضور آن ها دلیلی بر این مساله است.
یکی از اعضا تیم کاوشگر Stern میگوید : " دانشمندان برای مدت زیادی فکر میکردند که نیترات هوی موجود در مریخ در اثر انرژی حاصل از برخورد شهاب سنگ ها ایجاد شده اند و مقدار نیترات یافت شده کاملا با این برآوردها هم خوانی دارد." 
مترجم : آیدا صفری 
منبع : Phys.org 
آرش بوالحسنی - هوش فرازمینی

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۱٠/٦ | ٦:٢۳ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.