ماه تنها جرم اسمانی است که به سادگی در اسمان شب پیداست و تنها قمر طبیعی سیاره زمین به شمار میرود .
حرکت ماه برای چندین هزار سال برای مردمان باستان الهام بخش بوده و هم بعنوان راهنما از ان استفاده میکردند بعنوان مثال تقویم ماهانه زمانیست که طول میکشد از یک ماه کامل تا ماه کامل بعدی دیگر است . 
کره ماه همیشه یک سمتش رو به ماست . برای اینکه ماه هر 27.3 روز مدارش طول میکشد دور زمین بچرخد همین مقدار تقریبا طول میکشد به دور خودش بچرخد پس همیشه گویی یک سمت ماه رو به ما میباشد . 
به ادامه ی مطلب بروید.

قمر زمین یعنی ماه قطری حدود 3475 کیلومتر را دارد یعنی کمی بزرگتر از سیاره کوتوله پلوتو . ماه 27 درصد اندازه زمین میباشد یعنی یک چهارم  .
وجود ماه برای زمین و حیات زمین بسیار ضروری و واجب است . 
اما خود ماه چگونه شکل گرفت ؟ سناریو های بسیار زیادی در این مورد وجود دارد . اما بهترین سناریو و طبق اخرین شواهد و مطالعات نشان میدهد میلیارد ها سال پیش سیاره ای هم اندازه مریخ به زمین اولیه برخورد کرده و باعث جدا شدن بخشی از زمین شد که بعدها در مدارش به دام افتاد و ماه لقب گرفت . 
این سیاره که به زمین برخورد کرد جرمی معادل 10 درصد زمین را داشت ... همین مساله باعث شد بفهمیم ماه و زمین عناصری بسیار شبیه بهم را نیز دارا هستند . 
دانشمندان طی نتیجه گیری هایی به این موضوع رسیدند این برخورد عظیم که نتیجه اش شکل گیری ماه شد حدود 95 میلیون سال بعد از تولد منظومه شمسی اتفاق افتاد { لازم به ذکر است سن منظومه شمسی حدود 4.6 میلیارد سال است و زمین هم بیش از 4 میلیارد سال پیش }
یک تئوری دیگری البته در مورد شکل گیری ماه وجود دارد که میگوید ماه زمین از ادغام و ترکیب با یک ماه دیگر که متعلق به سیاره ونوس یا زهره بوده شکل گرفته  ...
عناصر مختلفی در ماه است از اهن گرفته تا سولفور و ترکیبات مشابه زمین . 
133 کیلومتر از عمق پوشش سنگی را دارا است و سطح ماه دارای سنگهای چگال و فشرده میباشد . 
پوسته ماه حدود 70 کیلومتر ضخامت دارد جرمی سنگی است و با سیارک ها و اجرام اسمانی زیاد برخورد داشته بهمین علت سطحی دارد مملو از حفره ها . 
البته اتشفشانهایی خاموش نیز داشته که میلیاردها سال پیش خاموش شدند . 
43 درصد از سطح ماه اکسیژن ... 20 درصد سیلیکون ووو 19 درصد منیزیم ... 10 درصد اهن ... 3 درصد کلسیم ... 3درصد الومینیوم .. 0.42 درصد کروم ... 0.18 درصد تیتانیوم ... 0.12 درصد منگنز} را دارا میباشد . 
مدارگردهای زیادی جهت مطالعه قمر زمین فرستاده شده است که شواهدی حتی از اب نیز در سطح ماه یافتند نه به طور مایع بلکه به دام افتاده در سطح های زیرین به شکل یخی 
ماه اتمسفر  نازکی داردبمانند یک لایه غبار. ... درقسمتی از ماه که نور خورشید میتابد دما نهایتا به منفی 134 درجه میرسد و در قسمتهای تاریک و شب هنگامش دمای هوا حتی به منفی 153 درجه سانتی گراد نیز میرسد . 
میانگین فاصله زمین تا ماه حدودا 238855 کیلومتر است و در نزدیک ترین فاصله زمین با ماه حدود 225700 کیلومتر 
کشش بین زمین و ماه باعث ایجاد شرایط جذر و مدی در سطح ابهای زمین میشود  این مساله در اتمسفر وپوسته زمین نیز رخ میدهد . 
کشش ماه باعث کند شدن چرخش زمین میشود از این رو ماه هر سال حدودا 4 سانتی متر از زمین دور تر میشود . 
کج بودن محور زمین به اندازه 23.5 درجه باعث تغیر فصول در زمین است در طی این انحرافات و این چرخش زمین در مدار خودش و مدار خورشدی باعث میشه نور در نیمکره های شمالی و جنوبی متغیر برسد و کم و زیاد شود همین موضوع باعث سرما و گرما و شرایط اب و هوایی مختلف و به طبع تغیر فصول میگردد . 
اما ماه انحرافی نسبت به خود در حد 1.5 درجه دارد قاعدتا فصل در ماه معنا ندارد و در کل ماه اب و هوا ندارد . 
سال 1959 شوروی اولین فضاپیما به سمت ماه فرستاد تا تصاویری ضبط کند و در سال 1969 سازمان فضایی ناسای امریکا اولین انسان ره به سطح ماه فرستاد تا اخرین باری باشد که پای انسان به یک جرم بیگانه غیر زمینی بخورد . 
در ماموریت اپولو 13 حدودا بیش از 380 کیلوگرم از سنگها و نمونه هایی از ماه جهت ازمایش به زمین اورده شد . 
سال 2011 مدار گرد ناسا بهترین نقشه برداری را از ماه به عمل اورد در سال 2013 چین نیز ماه نورد خود را به سطح ماه فرستاد 
روسیه در اینده تصمیم دارد پایگاهی دائمی در ماه بسازد . 
مترجم : آرش بوالحسنی وبلاگ هوش فرازمینی 
منبع :space.com

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۱٠/٦ | ۸:٢۸ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.