دو تیم جداگانه از فیزیکدانان که بر روی جریان زمان در کیهان کار میکنند مدل دیگری از کیهان ارائه میدهند. آنها میگویند ۱۴ میلیارد سال پیش بیگ بنگ احتمالا باعث تشکیل کیهانی وارونه و آینه ای شده که زمان آن در جهت مخالف جریان دارد : زمان به عقب میرود نه جلو. 
اساسا اگر به کیهان آینه ای نگاه میکردیم می دیدیم که زمان از آینده به گذشته حرکت میکند اما از نقطه نظر آن کیهان ، کیهان ما است که به عقب بازمیگردد. 
جولین باربر یکی از یکی از فیزیکدانان محقق از دانشگاه آکسفورد انگلستان : " زمان چیزی نیست که از قبل وجود داشته باشد. " 
 
به ادامه ی مطلب بروید.

"جهت و جریان زمان چیزی است که ما باید از آنچه که در کیهان اتفاق می افتد استنباط کنیم. زمانی که ما به آن از این دیدگاه نگاه میکنیم طبیعی است که بگوییم زمان از آن نقطه ی مرکزی بیگ بنگ شروع میشود و در جهت مخالف هم جریان میابد. 
فیزیکدانان دهه هاست که بر سر این واقعیت بحث دارند که هیچ کدام از قوانین بنیادی فیزیک که کیهان را اداره میکنند نشان نمیدهد که زمان باید ضرورتا در جهت جلو حرکت کند. 
لی بیلینگز برای مجله ی امریکن ساینز مینویسد : " همه ی قوانینی که جهان ما را به بهترین حالت توصیف میکند  چه قوانین گرانش نیوتون ، چه الکتروترمودینامیک مکسول و چه نسبیت های عام و خاص انیشتین یا مکانیک های کوانتوم کاملا عالی کار میکنند اگر زمان به جلو یا عقب برود. " 
در سال ۱۹۲۷ اخترفیزیکدان بریتانیایی آرتور ادینگتون اعلام کرد که پدیده ای به نام  'تیر زمان ' وجود دارد که همانند خاصیت بنیادی شاخه ای از فیزیک به نام ترمودینامیک عمل میکند. 
قانون دوم ترمودینامیک بیان میکند که در هر سیستم بسته ای مانند کیهان آنتروپی یا بی نظمی باید افزایش یابد.  بنابراین صرف نظر از آنچه که تیر زمان به جلو یا عقب حرکت کند همه چیز بایستی به درجه ای بالاتر ار بی نظمی حرکت کند. 
در نسخه ی کیهان ما ترمودینامیک جهت زمان آن این است که زمانی که بیگ بنگ اتفاق افتاد کیهان ما همانند یک تخم مرغ تازه با نظم زیاد و بی نظمی (آنتروپی) اندک شروع شد اما به زودی آن تخم مرغ شکسته و خورد خواهد شد  و همه چیز به یک آشفتگی و بی نظمی بالا دچار خواهد شد. 
مشکل این فرض در این است که اجازه ی  حرکت عقب گرد به زمان همانند قوانین بنیادین فیزیک نمیدهد -شما نمیتوانید یک تخم خورد شده را به همان نظم و ترتیب اولیه برگردانید. پس چه چیزی میتواند ؟
جاشوا سوکول در حال گزارش به نیو ساینتیست: " در صورت نگاه کردن به کل کیهان...ما آینده را همانند جهت زمانی که در آن آنتروپی در حال افزایش است تعریف میکنیم. با مطالعه ی حرکت کهکشان های دوردست میتوانیم پیش بینی کنیم که چگونه کیهان گسترش خواهد یافت یا آنکه میتوانیم به عقب برگردیم به زمان بیگ بنگ ، زمانی که کیهان بایستی بی نظمی خیلی  کمی داشته باشد. 
اگر بیشتر به عقب برگردیم با یک معمای کیهانی مواجه میشویم ...نمیتوانیم حرکت خود را ادامه دهیم اگر بیگ بنگ شروع زمان باشد اما در مورد اوایل بیگ بنگ چرا باید آنتروپی بسیار کمی وجود داشته باشد ؟ و اگر شروع زمان از بیگ بنگ نباشد ما هنوز میخواهیم بدانیم چگونه یک کیهان ابدی میتواند به چنین آنتروپی کمی دست یابد که به جهت زمان اجازه ی شکل گیری دهد؟ "
جولین باربر و همکاران او در سال ۲۰۱۴ مقاله ای را منتشر کردند که در آن بر سر این موضوع بحث میشود که جهت زمان توسط گرانش هدایت میشود نه ترمودینامیک. آنها توصیف میکنند که چگونه یک شبیه سازی کامپیوتری از هزاران ذره را انجام دادند که همه ی آنها تحت گرانش نیوتون هدایت میشده اند ، ساده ترین شبیه سازی از کیهان که میتوانید تصور کنید . 
آنها کشف کردند که به کمک گرانش ذرات در کوچکترین مقدار از یکدیگر فاصله میگیرند -فاصله ای که نقطه ی Janus نامیده میشود. سپس ذرات در جهت های مختلف به سمت عقب گسترش میابند که دلالت بر این دارد که چگونه زمان میتواند در جهت های جلو و عقب در جهان های چندگانه حرکت کند. 
گودهیل : " زمانی که ذرات به سمت بیرون گستردگی پیدا میکنند در ۲ جهت زمانی متفاوت حرکت میکنند " 
" باربو و تیم او مدلی آسان از هزار ذره ی کیهان را شبیه سازی کرده اند که این گسترش دوگانه را همراه با گرانشی که ساختاری را در هر دو جهت شکل میدهد ، نشان میدهد. " 
باربر :" اگر این نظریه درست باشد پس کیهان دیگری در آن سوی بیگ بنگ وجود درد که جهت زمان در آنجا مخالف زمان ما است ." 
اکنون دو فیزیکدان دیگر به نام های سین کارول از مرکز تکنولوژی کالیفرنیا و آلن گوش از مرکز تکنولوژی ماساچوست  (MIT )  با استفاده از مدل سازی ذره ای متفاوت ، با نتایج مشابه مواجه شده اند. 
در این مدل آنها یک ابر متناهی از ذرات را در داخل یک کیهان نامتناهی قرار دادند و سریعا دو جریان متفاوت از زمان به طور خود به خود به وجود آمدند -نصف آنها در جهت جلو به سمت افزایش آنتروپی حرکت کردند در حالی که نصف بقیه در مرکز تجمع یافتند آنتروپی را افزایش دادند قبل از اینکه عبور کرده و در جهت عکس آنتروپی حرکت کنند. 
در نهایت ابر ذرات گسترش می یابد و آنتروپی آن پشت سر هم ببشتر میشود. " 
شاید این منطقه ی میانی از آنتروپی اندک ، بیگ بنگ را توصیف میکند اما در عین حال این مشکل را که زمان هیچ شروعی ندارد را حل میکند. 
کارول گوت هنوز نتایج تحقیقات خود را منتشر نکرده اند و اعتراف میکنند که محدودیت های فراوانی وجود دارد که بایستی بر طرف شود اما به کمک هم و همراه با کار تیمی باربر به اطمینان میشود گفت که چیزی دیگر در فراسوی فرضیه تنها  'یک کیهان از آغاز زمان 'وجود دارد. 
مترجم : آیدا صفری 
منبع : sciencealert.com 
آرش بوالحسنی -هوش فرازمینی

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۱۱/۸ | ٧:٤٧ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.