دانشمندان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل موفق به کشف دورترین کهکشان کیهان شدند .

این کهکشان که نام علمی اش { GN-z11} میباشد درست 13.4 میلیارد سال پیش ظاهر شد یعنی زمانی که کیهان تنها 400 میلون سال را داشته است اما با توجه به انبساط عالم از ابتدا تاکنون  فاصله این کهکشان تا ما هم اکنون 32 میلیارد سال نوری میباشد .

این بسیار محصور کنندست که ما در واقع نور جسمی را میبینیم که متعلق به 400 میلیون سالگی بیگ بنگ است . یعنی زمانی که کیهان  تنها سه درصد از عمر کنونی اش را دارا بود .

به ادامه مطلب بروید

 

 

این کشف در مجله ژورنال به چاپ رسیده است .

با توجه به اثر دوپلر هر چه جسمی و شی در کیهان دور تر باشد میل به قرمز بودن تصویر ان یا به اصطلاح ردشیفت ان بالاتر خواهد بود . این کهکشان کشف شده 25 برابر کوچکتر از راه شیری میباشد و تنها یک درصد از جرم ستارگان کهکشان راه شیری را دارا است اما روند و سرعت تولید ستارگان در این کهکشان 20 برابر سریع تر از راه شیری میباشد و این مساله دانشمندان را حیرت زده کردده است نسبت به کهکشانی به این چنین چگونه در دوران ابتدایی کیهان با چنین سرعتی ستاره تولید میکند ؟

با این کشف امیدواری ما نسبت به تلسکوپ قدرتمند جیمز وب که قرار است در سال 2018 به فضا پرتاب شود بیشتر خواهد شد چرا که قدرت ان تلسکوپ به مراتب از هابل بیشتر است .

و مسلما جیمز وب میتواند اشیا و کهکشانهایی قدیمی تر را نیز کشف کند .

 

مترجم : آرش بوالحسنی – وبلاگ هوش فرازمینی

منبع :

 Iflscience.com

 

ادرس کانال تلگرام :

Telegram.me/persiancosmology


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۱٢/۱۸ | ٥:۳٧ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.