یک روزی نهایتا کیهان نابود خواهد شد این مساله ایست که اکثر دانشمندان روی ان اتفاق نظر دارند . اما اینکه دقیقا چه موقع و به چهئ شکل هنوز به یک نظر واحدی نرسیدند . اما این چیزی نیست که ما را نگران کند ...

این اتفاقی است که میلیونها و یا شاید میلیارد ها سال بعد از نابودی خورشید خودمان رخ خواهد داد بعبارتی گونه انسان شاید هرگز شاهد پایان کیهان نخواهد بود .

در جدید ترین تحقیقات دانشمندن پیش بینی کردند شاید به احتمالی کیهان 2.8 میلیارد سال دیگر به نابودی کشیده شود .

 

این سناریو که توسط گومز { رهبر این تئوری از دانشگاه لیسبون پرتغال } بازبینی قرارگرفته است به {BIG RIP }  معروف است . ژ

 

به ادامه مطلب بروید

 


حالا این به چه معنی است ؟ اگر تا به حال چنین چیزی به گوشتان نخورده است باید بگوییم که برای پایان یافتن کیهان سناریو های فراوانی توسط همین دانشمندان بارها اعلام شده است اما چیزی که در مورد ان در حال صخبت هستیم اینگونه است که کیهان انقدر به منبسط شدن ادامه خواهد داد تا جایی که نهایتا ستارگان و کهکشانها از هم خواهد پاشید ستارگان خواهند مرد و کیهان به جایی سرد و تاریک و متروک تبدیل خواهد شد ...

البته سناریوی دیگری نیز هست که اصطلاحا به ان { BIG CRUNCH}  میگویند . که میگوید بعد از انبساط کیهان بالاخره جایی این منبسط شدن غیر فعال خواهد شد و نهایتا کیهان در خود فروخواهد ریخت .

اما از زمان کشف انرژی تاریک در دهه نود میلادی تئوری های دیگری نیز مطرح شد که به دو تای ان اشاره کردیم :

 در یک تئوری جدید میگوید کیهان بعد از یک دوره انبساط مجددا در یک انفجار در خود فرو خواهد ریخت یا اینکه برای همیشه به منبسط شدن خود ادامه خواهد داد .

اما جدیدا یک تئوری سوم دیگری نیز ارائه شده است . که در ابتدا نیز اصطلاح علمی اش را گفتیم 

این ایده بر این پایه شکل گرفته است که سرعت کیهان و انبساط شدن ان همواهره رو به افزایش است . و این شتاب عاملش انرژی مرموز تاریک است که ماهیتش بر ما هنوز پوشیده است .

با توجه به تئوری های پیشین که8 اشاره کردیم جهان اگر قرار باشد توسط یک انبساط همیشگی از بین برود و از هم بپاشد 22 میلیارد سال دیگر شاید این اتفاق برای همیشه بیافتد .

اما گومز و هم تیمی هایش بر اساس داده های جدید از انبساط عالم و انرژی تاریک به ایده های دیگری دست پیدا کردند .

ایشن و هم قطارانش برای تئوری خود یک حد پایین در نظر گرفتند یعنی 2.8 میلیارد سال و یک حد بالا که ممکن است تا بینهایت زمان طول بکشد . در صورتیکه خورشید خودمان از الان 5 میلیارد سال دیگر خواهد مرد و به کوتوله سفید تبدیل خواهد شد !

 

مترجم = آرش بوالحسنی – وبلاگ هوش فرازمینی

 

منبع :

www.scincealert.com

 

کانال تلگرام ما :

 

Telegram.me/persiancosmology

 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۱٢/۱٩ | ٧:۳٩ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.