13 مارس 2016

روسیه و اروپا در پی اقدام مشترک علمی جهت بررسی اتمسفر مریخ و وجود حیات روی مریخ چه اکنون و چه در گذشته مدارگردی با نام {EXOMARS 2018  }  را به سمت این سیاره روز دوشنبه از قزاقستان پرتاب خواهند کرد .

مدارگرد { T G O }  در تاریخ 19  اکتبر همین سال بعد از مسیری 308 میلیون کیلومتری به مریخ و مدار سیاره سرخ خواهد رسید .

از ماموریتهای مهم این مدارگرد بررسی هوا و اتمسفر سیاره مریخ خواهد بود . قسمت دوم این همکاری و این پرو|ژه دو جانبه بین روسیه و اروپا مریخ نوردی خواهد بود که در سال 2018 بر سطح این سیاره فرو.د خواهد امد.

بر اساس گفته مدیر بخش اروپایی این پروژه در واقع مدارگرد این برنامه قرار است متان سیاره مریخ را بررسی کند چرا که متان بخش و کلید مهم داستان هست همچنین به گفته ایشان متان میتواند توسط اشعه هخای فرابنفش در مدت چند صد سال از بین برود و این شاید بتوان گفت هنوز هم در مریخ متانی وجود دارد اگر این چنین باشد باید انتظار حیات میکروبی و شاید باکتریایی در این سیاره را انتظار داشته باشیم .

متان میتواند طی فرایندهای بیولوژیکی میکروبی و همچنین تجزیه مواد الی  تولید شود و یا اینکه همانند روی زمین خودمان توسط واکنشها و فرایندهای شیمیایی در ابهای داغ زیرزمینی تولید شود .

 

 

هدف دیگر مریخ نورد اگزومارس در واقع به افتخار دانشمند   قرن 19  ایتالیایی یعنی {Schiaparelli }  نامگذاری شده  کسی که اعتقاد داشت در سطح مریخ کانالهایی از اب و رودخانه وجود دارد . .. در طی این ماموریت این بخش در پی جستجو در مورد هوش فرازمینی میباشد .در طول چند روز از حضور مریخ نورد اگزومارس در سطح سیاره سرخ این سیستم میتواند میزان ذرات موجود در اتمسفر مریخ و همچنین سرعن باد و دمای موجود را اندازه گیری کند .

دریلی بر روی این سیستم و مریخ نورد تعبیه شده که اجازه میدهد تا 2.2 متر از سطح مریخ را دریل و یا کند . و این مساله با هدف پزوهش در مورد مواد اورگانیگ یا رد پایی از وجود نوعی حیات میباشد .

در یک توافق بین المللی علمی دانشمندان بر این توافق نظر دارند روزی سیاره سرخ دارای دریاها و و ابهای روان بر سطح خودش بوده است .

در سپتامبر گذشته نیز از مریخ این خبر رسید هنوز هم اب به شکلی نمکین در لایه های این سیاره شاید وجود داشته باشد و این مدرک ب قدر کافی  قوی بود .  تحیقات  تا این لحظه میگوید بنا به وجود میزان بالای تشعشع و اب و هوای نامناسب و سرعت بالای باد و نبود اتمسفر محافظ   مسلما در سطح مریخ هیچ حیاتی نیست . ولی در 3.5 میلیارد سال پیش احتمالا مریح خانه ای برای   زیست حداقل بوده الست

 

ارش بوالحسنی  - وبلاگ هوش فرازمینی

به نقل از پایگاه علمی:

phys.org

کانال تلگرا ما :

Telegram.me/persiancosmology

 

 


موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: دانستنی های نجوم


تاريخ : ۱۳٩٤/۱٢/٢۳ | ۱٢:٠۱ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.