نتایج تحقیقات جدید انجام شده توسط برخورد دهنده ی بزرگ ذرات هیدرون شواهدی از حضور ذره ی جدیدی نشان میدهد که میتواند مدل استاندارد فیزیک را در هم بشکند. 
در حالی که آزمایش های بیشتری لازم است تا تایید کند که فوتون های اضافی مشاهده شده در تحقیقات واقعا شواهدی از حضور ذره ی جدید است یا نه این واقعیت که هیچ کس تا به اکنون نتوانسته خلاف مشاهدات فیزیکدانان را ثابت کند میتواند نشان از نزدیک شدن به کشف چیزی عجیب باشد. 
جان الیز از کالج کینگز لندن : " اگر همه احتمالات واقعیت باشند همانند زلزله ای ۱۰ رشتری در مقیاس فیزیک ذرات است." 
الیز مدعی است که نشانه های بسیاری را دیده که باعث خوشبینی او شده : " یک کشف بسیار شگفت انگیز خواهد بود اگر نشانه ها واقعی باشند دقیقا به این خاطر که کشفی غیر منتظره است و به این خاطر که قله ی فرم های جدیدی از ماده خواهد بود. "
در دسامبر گذشته دو تشخیص گر اصلی LHC یعنی   Atlas و CMS هر دو اکوهای کوچک یکسانی را در اطلاعات خود مشاهده کردند که با درک فعلی ما از قوانین فیزیک قابل توضیح نبود. 
زمانی که فوتون ها در داخل این تشخیص گرهای سنگین به یکدیگر برخورد کردند ، واکنش تولید فوتون های پر انرژی تری بود که تئوری های فیزیکی آن را پیش بینی نمیکرد. 
به طور دقیق هردو تشخیص گرهای CMS و Atlas فعالیتی مشخص را در سطح انرژی مخصوص مشاهده کردند که متناظر با 750 گیگا الکترون ولت بود.
این سیگنال غیر قابل توضیخ پنهان شده در حلقه ی برخورد زنجیره ی پروتون- پروتون میتواند نشانه ای از ذره ی جدید باشد که به هیگز بوزون شباهت دارد ، تنها ۱۲ بار سنگینتر است با جرمی حدود 1,500 Gev.
بعضی از فیزیکدانان بر این باورند که ذره ی جدید پسر عموی سنگین تر هیگز بوزون است اما عده ی دیگر فکر میکنند که خود هیگز بوزون از ذرات کوچکتر دیگر تشکیل یافته است.
شاید هم اینها نشانه هایی از حضور گراویتون باشد -نیرویی فرضی که ذره ی گرانش را شامل است که در صورت درست بودن بسیار شگفت انگیز خواهد بود چرا که  تاکنون گرانش با نیروها ذرات دیگر به صورت ناممکنی نمیتواند تطبیق داده شود.
نتایج شگفت انگیزی حاصل شده و از ماه دسامبر تاکنون بیش از 200 مقاله در این مورد منتشر شده اما نشانه هایی بیشتر از اکوهای مشابه در دو تشخیص گر لازم است تا تشخیص دهیم که آیا این علائم واقعا شواهدی از حضور ذره ی جدید است یا تنها یک خطای آماری. 
ما اکنون منتظر نتایج بازی هستیم . آزمایشگاه LHC در طی هفته ی آینده از خواب زمستانی خود برخواهد خواست و تا پایان ماه آوریل فعال خواهد بود بدین معنی که برخوردهای پروتون-پروتون ببشتر و اطلاعات بیشتر از CMS و Atlas برای اثبات و یا رد نتایج خواهد بود. 
مترجم: آیدا صفری 
منبع : sciencealert.com
آرش بوالحسنی-هوش فرازمینی

کانال تلگرام ما :
telegram.me/persiancosmology

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مکانیک کوانتوم


تاريخ : ۱۳٩٥/۱/۳ | ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ | نویسنده : آرش بوالحسنی | نظرات ()
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.